Çocuklar tuhaf ve bazen uygunsuz sorular sormalarıyla bilinirler. Bununla birlikte, çocuğun bebeklerin nereden geldiğini veya nasıl yapıldığını soruyorsa ona anlayabileceği dürüst bir cevap vermeye çalışmalısın. Bu, büyürken ve dünyayı deneyimlerken geleceğe hazırlanmasına yardımcı olacaktır. Sorduğunda, durumu değerlendirdiğinden ve yanıtını yaşa uygun olacak şekilde hazırladığından emin ol.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Durumu Değerlendirmek

 1. 1
  Konu gündeme geldiğinde sakin ve rahat ol. Her yaştan çocuğun bebekleri sorması tamamen normal ve doğaldır. Konuşmaya hazırlıklı olman iyi olur ancak olmasan bile sakin kalmaya çalış ve hemen sonuca varma. Derin bir nefes al ve onunla başka herhangi bir konu hakkında konuştuğun şekilde konuş.[1]
  • İlk tepkin gülmek veya sohbetin yönünü değiştirmek olabilir. Ancak, onu reddedersen konuyu daha çok merak edecektir. Soruyu, sorduğunda ele almak en iyisidir.
 2. 2
  Başkasının çocuğu sana bebekler hakkında soru sorarsa onu ebeveynlerine yönlendir. Bebek bakıcısı veya dadı isen baktığın çocuklar bir noktada sana bebekler veya seks hakkında sorular sorabilir. Sakin ol ve duruma elinden gelen en iyi şekilde yaklaş. Soru vücutla alakalıysa bilimsel olarak cevapla. Cevaplayamayacağını veya cevaplamaman gerektiğini düşündüğün bir soruysa ebeveynlerine sorabileceğini söyle.[2]
  • Mesela "Eve geldiğinde annene soralım, belki biliyordur!" gibi bir şey söyleyebilirsin. Muhtemelen unutur ve ebeveynlerine çocuğun bebekler veya seks hakkında meraklı olduğunu söyleyebilirsin.
  • Sınırlarını zorlamaya ve daha kişisel sorular sormaya devam ederse sakin ol ve başka bir şekilde yanlış davrandığında davrandığın şekilde davran. Küfrediyorsa küfür kullanmaması gerektiğini hatırlat ve bunu yapmaya devam ederse ebeveynlerini araman gerekeceğini söyle.
 3. 3
  Çocuğunun bebekleri neden merak ettiğini düşün. Çocuklar doğal olarak meraklı olsalar da bu soruyu sormalarının bir nedeni olabilir. Mesela okuldaki öğretmenleri hamile olabilir veya televizyonda ya da halka açık yerlerde bir bebek görmüş olabilirler.[3]
  • Hamileysen büyük çocuğun yeni kardeşini merak edebilir. Çocukların yolda bir bebek olduğunu bildiğinde bebekler ve hamilelik hakkında sorular sormaya başlaması çok yaygındır.
 4. 4
  Ona bebeklerin geldiği yer hakkındaki fikrini sor. Çocuğun sana zaten bildiklerini doğrulamak için bebekler hakkında sorular soruyor olabilir. Bunun hakkında daha önce hiç konuşmadıysanız konu hakkında ne bildiğini anlamak için "Bu iyi bir soru! Sence bebekler nereden geliyor?" gibi bir şey söylemeyi dene.[4]
  • Daha önce bebekler ve hamilelik hakkında konuştuysanız daha önce konuştuğunuz şeyi onaylayarak başla. "Pekâlâ, bir erkek ve bir kadın seks yaptığında bebeklerin nasıl yapıldığından bahsetmiştik, değil mi?" gibi bir şey söyle. Bu bilgiye sahip olduğunu doğruladığında yeni sorularını cevaplayarak devam et.
  • Bilmediğini söylerse bunun bir sorun olmadığını söyle. Ardından, sorusunu olabildiğince iyi yanıtlayarak devam et.

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Soruyu Yanıtlamak

 1. 1
  Çocuğunun sorduğu soruyu cevapla. Pek çok anne-baba, çocuklarına tüm süreci açıklaması gerektiğini düşündüğü için strese girer. Bunun yerine sana sorduğu soruya bir cevap vermeye odaklan. Özellikle bebeklerin annelerinden nasıl çıktığını sorduysa "Bebekler, annenin bebeği vajinasının bir parçası olan doğum kanalından itmesiyle doğar.” gibi bir şey söyleyebilirsin.[5]
  • İlk sorusunu yanıtladıktan sonra daha fazlasını sorabilir veya bununla yetinebilir. Cevabından tatmin olmuş gibi görünmüyorsa ona "Bebekler hakkında bilmek istediğin başka bir şey var mı?” veya "Başka sorun var mı?” gibi bir şey sor.
 2. 2
  Yaklaşımını yaşa uygun olacak şekilde ayarla. Küçük bir çocuğun hamilelik ve bebek yapma ile ilgili tüm ayrıntıları bilmesine gerek yoktur. 6 yaşından küçük çocuklar için konuşmayı genel ve basit tut. Çocuk büyüdükçe daha spesifik soruları yanıtlamak için önceki konuşmalarınızın üzerine eklemeler yapabilirsin.[6]
  • Ek olarak, küçük bir çocuğun büyüdükçe ona anlattığın bazı bilgileri unutması ihtimali de vardır. Bilgileri tam olarak özümsemesi ve anlaması için bebeklerin nereden geldiği hakkında birkaç farklı konuşma yapmanız gerekir.
 3. 3
  Seks veya cinsel organlar hakkında konuşurken argo veya üstü kapalı ifadeler kullanmaktan kaçın. Çocuğunla konuşurken cinsel organlardan vücudun diğer kısımlarından bahsettiğin şekilde bahset. Bebek yapma sürecini ifade etmek için penis, vajina, rahim, seks, sperm ve yumurta kelimelerini kullan. Bu, büyüdükçe ve seks gibi konular hakkında daha fazla şey öğrendikçe kafasının karışmamasını sağlayacaktır.[7]
  • Mesela ona genel üreme anatomisini öğretmek için “Erkeğin penisi ve kadının vajinası vardır. Penis sperm yapar ve vajina yumurtaları tutar.” diyebilirsin.
  • Vücudunun geri kalan kısımlarını öğrenirken çocuğuna cinsel organlarını öğretmeye başlayabilirsin. Yaklaşık 2 ya da 3 yaşına geldiğinde genel olarak kadının vajinası ve erkeğin penisi olduğunu bilmesi gerekir.
  • Bebek yapmakla ilgili soruları yanıtlarken, kelimenin seks yapmak anlamına geldiğini bildiği sürece seksten "sevişmek" olarak bahsetmek sorun olmaz. Bu, çocuğun bebekleri korkutucu veya olumsuz bir şeyden çok olumlu bir şeyle ilişkilendirmesine yardımcı olabilir.
 4. 4
  5 yaşın altındaki çocuklara basit ama dürüst cevaplar ver. Küçük çocuklar, seks eyleminden ziyade hamileliğe ve bebeklerin dünyaya nasıl geldiğine daha fazla odaklanma eğilimindedir. Bir erkeğin ve bir kadının seks yaparak bebek yaptığını ve bebeğin kadının rahminde oluştuğunu açıkla.[8]
  • Mesela bebek nasıl yapılır diye sorarsa “Bebek, bir erkek ve bir kadın seks yaptığında ve erkeğin sperminin kadının yumurtasını döllemesiyle olur. Daha sonra bebek, doğacak büyüklüğe gelene kadar 9 ay boyunca kadının rahminde büyür.” gibi bir şey diyebilirsin.
  • Bebeğin nasıl çıktığını soruyorsa bebeğin doğarken genişleyen vajinadan çıktığını açıkla. Ayrıca, bazı annelerin bebeği rahminden aldırmak için ameliyat olmayı seçtiğini veya buna tıbbi olarak mecbur kaldığını da söylemek isteyebilirsin.
  • Rahmin vajinanın bir parçası olduğunu ve mideden farklı olduğunu açıkladığından emin ol. Bebekler annenin midesinin içindeymiş gibi göründüğünden bu, çocuklar için çok kafa karıştırıcı bir düşünce olabilir.
 5. 5
  Konuyu küçük bir çocuğa açıklamana yardımcı olması için resimli kitapları kullan. Piyasada bebek yapma ve bebek sahibi olma sürecini basit terimlerle açıklayan birçok kitap vardır. Bunlar genellikle çocuklara uygun ve olabildiğince cinsel olmayan illüstrasyonlar içerirler.[9]
  • Süreci güzelce açıklayan çocuk kitabı bulamazsan bir anatomi kitabı almayı dene. Bunlar gerekenden daha ayrıntılı olabilir ancak bunu bebeğin nerede büyüdüğünü ve cinsel organların neye benzediğini göstermek için kullanabilirsin.
  • Anatomi kitapları, "Yumurta nereden gelir?” veya "Sperm nasıl oluşur?” gibi daha zor soruların yanıtlarını öğrenmek için de harikadır.
 6. 6
  Çocuğun 6 ile 12 yaşları arasındayken ergenlik hakkında konuşmaya başla. Kızlarda ergenlik 8 ya da 9 yaşlarında başlayabilir, erkeklerde de 9 ya da 10 civarında başlayabilir. Onunla ergenliğin vücut şeklinde, ruh hâlinde ve gündelik hayatında değişikliklere neden olacağı gerçeği hakkında konuş. Âdet görmenin bir kızın bebek sahibi olabileceğinin bir işareti olduğunu bilmesini sağla ve penisten gelen bir boşalmanın seks yaparsa yumurtayı nasıl dölleyebileceğinden bahset.[10]
  • Örneğin, kızın ilk âdetini ne zaman yaşayacağını sorarsa "Çoğu kız ilk âdetini 9 ile 16 yaşları arasında yaşar. Bazı kızlar daha erken, bazı kızlar daha sonra yaşar. İlk âdet dönemin vücudunun cinsel olarak olgunlaşmaya başladığının bir işaretidir ve bu, seks yaparsan hamile kalabileceğin anlamına gelir."
  • Ergenlikten normal ve doğal bir şey olarak bahsetmeye çalış çünkü öyledir! Onunla daha küçükken yaptığın konuşmalardan yola çık ve ergenliğin, seks hakkında daha sık düşünmesine neden olabileceğini bilmesini sağla.
 7. 7
  Büyük çocukların, sorularını hâlâ yanıtlayabileceğini bilmelerini sağla. Büyük bir çocuk seks hakkında bilinmesi gereken her şeyi bildiğini düşünse de bu her zaman doğru değildir. Hassas konular hakkında konuşabileceği biri imajını yarattıysan daha spesifik sorulara hazırlıklı ol. Mesela bir ergen "Oral seks yaparak hamile kalabilir miyim?" gibi bir şey sorabilir.[11]
  • Ergenlik çağındaki çocuğuna, "Büyümenin kafa karıştırıcı olabileceğini biliyorum ancak ilişkiler veya vücudun hakkında herhangi bir sorun varsa her zaman benimle konuşabilirsin.” gibi bir şey söyleyerek sorularını yanıtlamaya yardımcı olabileceğini hatırlatabilirsin.
  • Seks yapmanın risklerini ona bir ders vermeden hatırlatmak için sorularını kullan. Oral seks örneği için, "Oral seks yaparak hamile kalamazsın ama cinsel yolla bulaşan bir hastalık kapabilirsin.” diyebilirsin.
  • Çocuğunun seks yaptığı için seks hakkında soru sorduğunu varsayma. Konu hakkında arkadaşlarıyla konuştuğu veya bir filmde gördüğü için de soru soruyor olabilir.

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Sohbete Devam Etmek

 1. 1
  Günlük örneklere üremeyle ilgili bilgiler ekle. Çocuklara bebekler ve seks hakkındaki soruların normal olduğunu söylemek önemlidir. Çocuğuna bebek sahibi olma sürecini öğretebileceğin yolları, o daha soru sormadan aramaya çalış.[12]
  • Mesela hayvanat bahçesinde hamile bir hayvan görürseniz "Diğerlerinden daha büyük olan şu kaplanı görüyor musun? O kaplan hamile ve yavruları olacak!” gibi bir şey söyleyebilirsin.
 2. 2
  Olumlu ve sağlıklı ilişkiler hakkında konuş. 6 yaşından büyük çocuklar için bu, ilişkiler hakkında konuşmaya başlamak için de iyi bir fırsattır. Bazı insanların heteroseksüel olduğunu, bazılarının ise gey veya biseksüel olabileceğini açıkla. Birisi bir ilişki içindeyken ne olduğunu ve bir ilişki sırasında saygılı olmanın ne demek olduğunu anlat.[13]
  • Bu noktada, ilişkiler ve seks hakkındaki konuşmalar onu “tiksindirebilir”. Bununla ilgili konuşmak ve cinsel olarak olgunlaştığında seks yaparsa bebek sahibi olabileceğini bilmesini sağlamak yine de önemlidir.
  • Uygun olduğunda konuşmanıza doğum kontrolü, cinsel yolla bulaşan hastalıklar ve akran baskısı hakkında bilgiler eklemeyi unutma.
 3. 3
  Çocuğuna, kendi mahremiyetine ve kişisel alanına sahip olma hakkı olduğunu anlat. Ona cinsel organlarının özel yerler olduğunu ve seksin kişisel bir deneyim olduğunu anlat. Küçük çocuklara, vücudunun bu yerlerini temizlenmesine yardımcı olurken veya muayene ederken yalnızca ebeveynlerinin veya doktorlarının görmesi gerektiğini açıkça söyle. Ona hiç kimsenin özel bölgelerine dokunmak isteyemeyeceğini veya kendininkine dokunulmasını isteyemeyeceğini hatırlat.[14]
  • Bunu küçük bir çocuğa şöyle bir şey söyleyerek açıklayabilirsin: “Vajina ve penis özel yerlerdir ve hiç kimse seninkine dokunmayı ya da senden onunkine dokunmanı istememelidir. Biri senden bunu isterse bana söyleyebilirsin, kızmam."
  • Çocuğuna rahatsız edici veya korkutucu durumlardan “Hayır." veya "Gitmem gerekiyor.” diyerek kurtulmasını öğret. Korkuyorsa veya rahatsızsa bir yetişkine hayır demenin asla yanlış olmadığını söyle.
  • Çocuğuna, vücuduyla veya özel yerleriyle ilgili bir “sır”dan bahsettiği için asla başının belaya girmeyeceğine dair güvence ver.

İpuçları

 • Anatomik olarak gerçekçi oyuncak bebekler, küçük çocukları bedenleriyle tanıştırmanın iyi bir yoludur. Çocuklarının soru sormasına ve işlerin nasıl yürüdüğünü anlamasına yardımcı olabilirler.

Uyarılar

 • Üremenin yaşamın doğal bir parçası olduğunu unutma. Çocuklar senden rehberlik etmeni istediklerinde rahatsız olursan bu rehberliği daha az güvenilir kaynaklardan isteyebilirler.

Bu wikiHow makalesi hakkında

Sylvia Rath
Ortak yazarlar :
Ebeveynlik Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Sylvia Rath. Ebeveynlik uzmanı olan Sylvia Rath Los Angeles, Kaliforniya'daki Little Village isimli kreşin okul müdürüdür. 30 yılı aşkın deneyimiyle Sylvia, saygılı iletişim ve pozitif disiplin yöntemlerini öğreterek ebeveynlere okul öncesi yıllarda ve sonrasında rehberlik etmektedir. Sylvia, Antioch Üniversitesi'nden Psikoloji ve Erken Çocuk Gelişimi alanında lisans derecesine sahiptir. Little Village Nursery School'da çalışmadan önce sekiz yıl anaokulu öğretmenliği yapmıştır. Bu makale 2.047 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Aile Yaşamı
Bu sayfaya 2.047 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?