Bebeklerin fiziksel ve duygusal açıdan sağlıklı şekilde büyümeleri için dokunulmaya ihtiyaçları vardır. Bebeklere masaj yapmak bağışıklık sistemlerini güçlendirir, kas gelişimine yardımcı olur ve streslerini azaltır. Bu, ufaklığınla bağ kurmanın ve ikiniz için de dinlendirici bir ortam yaratmanın harika bir yoludur. Bebeğine nasıl ve ne zaman masaj yapacağını bilmek, bu iyileştirici uygulamadan en fazla verimi almana yardımcı olacak.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Etkili Bir Masaj Yapmak

 1. 1
  Bebeği rahat ettir. Masajı loş ışıklı ve sıcak bir odada yap. İçerinin çok soğuk olmaması önemlidir çünkü masaj sırasında bebeğin kıyafetlerini çıkartman gerekecek. Bebeği yere veya güvenli, düz bir zemine örttüğün yumuşak bir havlu veya battaniyenin üzerine yatır. İstersen hafif bir müzik aç.
  • Bebeğine kıyafetlerini tamamen çıkartıp veya bir kaza durumuna karşı bebek bezi üstündeyken masaj yapabilirsin. Bebeğini en rahat ettirecek seçeneği tercih et.
  • Bebeğine uykudan önce onu sakinleştirmek için masaj yapmak istiyorsan, masaj odası olarak bebek odasını kullanabilirsin. Böylece masaj sırasında uyuyakalırsa onu kolaylıkla beşiğine yatırabilirsin.
 2. 2
  Yenilebilir yağ kullan. Masaj yağı kullanmak istiyorsan, zeytinyağı, avokado yağı veya başka bir yenilebilir yağ kullan çünkü bebeğin parmaklarını ağzına sokabilir. Mineral yağ veya diğer yenilemeyen yağları kullanma çünkü bunları sindirmek mümkün değildir ve bebeğin midesine zarar verebilir.
  • Yerfıstığı yağı, badem yağı ve genel alerjen gıdalardan üretilen diğer yağları kullanma.
  • Yağ soğuksa, yağı bebeğin vücuduna uygulamadan önce ellerinin arasında ovala.
 3. 3
  Nazik ovalama hareketleri uygula. Bebeğine bir yetişkine uygulayacağın güçle masaj yapma. Bebeğinin vücudunu nazikçe ovalamak için parmaklarını kullan, asla fazla bastırma veya sertçe yoğurma. Amacın yetişkinlerde olduğu gibi kulunçları açmak veya derin doku masajı yapmak değil. Bebeğin cildini nazikçe uyarmak için yumuşak, dairesel ovalama hareketleri uygulamalısın.
  • Bebeğin sırtına, karnına, kollarına, bacaklarına, başına ve boynuna masaj yapabilirsin. Bebeğinin tüm vücuduna nazikçe masaj yap.
  • Bebek büyüdükçe biraz daha basınç uygulayabilirsin. Yürümeye başlamış bir çocuk bir yaşından küçük bir bebeğe kıyasla biraz daha sert bir masajı kaldırabilir.
 4. 4
  Tek yönde masaj yap. Genel uygulama cilde kalp yönünden uzağa doğru masaj yapmaktır. Bunun vücut üstünde sakinleştirici bir etkisi vardır, bu nedenle bebeğinin daha kolay uyumasını istiyorsan iyi bir tekniktir. Kalp yönünde de masaj yapabilirsin ama bunun canlandırıcı bir etkisi olduğunu unutma. Bebeğinin daha aktif hissetmesini istediğinde kalp yönünde masaj yap.
  • Masajın yönüne bebeğine masaj yaptığın saate göre karar ver. Oyun saatiyse, canlandırıcı bir masaj bebeğinin eğlenmesini sağlayabilir. Ancak uyku saatinden hemen önce böyle bir masaj uygulamak muhtemelen istediğin etkiyi yaratmayacaktır.
  • Kalp yönünün tersine masaj uygulamak huysuzlanan bir bebeği sakinleştirmenin harika bir yoludur.
 5. 5
  Süt sağma masajını dene. Bu, bebeğinin kol ve bacaklarına uygulanabilecek iyi bir tekniktir. Bebeğinin kol veya bacağına işaret parmağı ve başparmağınla bir daire veya C-şekli yap. Adeta bir ineği sağar gibi ayağına veya eline doğru çok nazik bir çekme hareketi uygula. Bu hareketi birkaç kez tekrarla.
  • Bebeği hiçbir zaman çok sıkı tutma ve eklemlerini burkmamaya dikkat et.
  • Bebeğin tüm uzuvlarına masaj yapana kadar devam et.
 6. 6
  Yuvarlama masajını dene. Bebeğin kol ve bacaklarının “yuvarlanması” hissini sevebilir.[1] Ellerini hamur açar gibi bebeğin kol ve bacaklarının üzerinde nazikçe yuvarla. Kol ve bacakları bebeğinin üzerinde yattığı battaniye veya havlunun üzerinde ileri geri salla. İki kol ve bacakta aynı işlemi tekrarla.
 7. 7
  Bebeğini masaj yaparken gıdıklama. Masajın gevşetici olması gerekir ve gıdıklamak bebeğini rahatsız edebilir. Bebeğinin masaj saatini rahatlatıcı ve sakinleştirici bir bağ kurma seansı olarak anlamasına yardımcı ol. Bebeğinin ne bekleyeceğini bilmesi gerekir ve gıdıklamak şok edici veya aşırı uyarıcı olabilir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Masaj İçin Doğru Saati Seçmek

 1. 1
  Bebeğine uyku saatinden önce masaj yap. Yukarıda belirtildiği gibi, masaj bebeğinin sakinleşmesine ve uykuya dalmasına yardım etmenin harika bir yoludur.[2] Masajı düzenli olarak belli saatlerde uygulamak bebeğinin iyi bir uyku saati rutini olmasını sağlar. Masajı banyo ve ailece belirlediğin diğer rutinlerin ardından uyguladığın gece ritüelinin bir parçası haline getir. Masaja bebeğinin uyku saatinden yaklaşık yarım saat önce başla.
 2. 2
  Huysuzlandığında bebeğine masaj yap. Masaj, bebeğinle iletişim kurmanın ve ona günün herhangi bir saatinde kendini daha az gergin hissettirmenin harika bir yolu olabilir. Bebekler genelde ilgi istediklerinde ağlarlar ve bebeğine masaj yapmak yanında olduğunu bilmesini sağlar. Masajın derin bir sakinleştirici etkisi vardır ve birçok ebeveyn masajı özellikle huysuzlandıklarında bebekleri sakinleştirmenin etkili bir yolu olarak görür.
  • Öncelikle bebeğinin diğer ihtiyaçlarının karşılandığından emin ol, böylece masaj sırasında rahat olur. Bebeğin acıktığı veya yorulduğu için ya da başka bir nedenden ötürü ağlıyor olabilir. Henüz akşam yemeğini yemediyse masajdan çok keyif almayacaktır.
  • Yemeklerden sonra 45 dakika bekle. Bebeğine yemek yedikten hemen sonra masaj yapmak midesinin bozulmasına neden olabilir. Bebekler çok kolay kusarlar ve herhangi bir masaj hareketi onu son öğününden etme potansiyeline sahiptir. Bebeğine masaj yapmadan önce yemeğini sindirmesi için yeterli zamanı tanı.
 3. 3
  Ona modundayken masaj yap. Bebekler bazen masaj istemezler ve bebeğin hoşnutsuzluk sinyalleri verdiğinde durmak önemlidir. Bebeğin kaskatı kesilirse ve ağlarsa, masajı bırak ve başka bir zaman, bebeğin dokunulmaktan hoşlandığı bir zaman masaj yapmayı dene.
  • Bebeğine masaj yaptığında acı çekiyormuş gibi görünüyorsa, tekniğinin yeterince nazik olduğundan emin ol. Sorun tekniğin değilse, masaj sırasında neden acı çektiğini öğrenmek için onu çocuk doktoruna götürebilirsin.
  • Bebeğin masajdan keyif alıyorsa, gevşemiş görünür ve ona dokunmandan rahatsız olmaz.
 4. 4
  Masajı yarım saate çıkar. İlk olarak yalnızca beş dakika masaj yaparak başla. Bu, bebeğinin masaj hissine alışması ve bundan hoşlanıp hoşlanmadığını anlaması için ona zaman verir. Her defasında biraz daha uzun masaj yaparak yarım saate kadar ulaş. Bu, bebeğine masaj yapmak için ideal günlük süredir.[3]
  • Masajın sayısız faydası vardır. Masaj, bebeğinin büyümesine yardımcı olur, bağışıklık sistemini geliştirir ve sindirim sisteminin sağlıklı kalmasını sağlar. Aynı zamanda stresi azaltır ve duygusal gelişime yardımcı olur.
  • Ayrıca bebeğine masaj yapmak ikinizin bağ kurmasını sağlar. Babaların bebekleriyle bağ kurmasının harika bir yoludur.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Vücudun Belli Kısımlarına Odaklanmak

 1. 1
  Bebeğinin bacaklarına ve ayaklarına masaj yap. Bebeğinin üst bacağına başparmağın ve işaret parmağınla daireler çiz. Bacağını üst kısmından ayağına doğru nazikçe okşa, ardından başparmaklarınla ayaklarını ovala. Ayak parmaklarını büküp aç. İşlemi diğer bacağa da uygula, ardından bebeğin dizlerini aynı anda bük ve aç.[4]
  • Bebeğin vücudunun herhangi bir kısmından başlayabilirsin. Birçok kişi bebeğin oyun saatinden sakinleşme saatine daha kolay geçmesini sağlamak için bacak ve ayaklardan başlamayı sever. Bacaklarına ve ayaklarına masaj yaparken bebek tekme atıp kıpırdanabilir.
  • Çok nazik olmayı unutma; bebeğin bacaklarını çekme veya dizlerini bükerken fazla baskı uygulama. Karşı çıkıp bacaklarını düzeltirse, onu dizlerini bükmeye zorlama.
 2. 2
  Göğsüne ve karnına masaj yap. Masajın en rahatlatıcı etkisi olan aşaması budur. Göğsün ortasından dışarı doğru, kalbin tersi yönünde masaj yaparak başla ve bir kitabın sayfalarını düzeltir gibi ellerini bebeğinin teninde hafifçe gezdir. Ardından bebeğin karnına saat yönünde ovalama hareketiyle masaj yap. Bu, sindirim hareketiyle aynı yöndedir. Bebeğin sakinleşmiş görünene kadar bu masajı uygulamaya devam et.
  • Oyun saatinin bir parçası olarak masaj yapıyorsan, bebeğinin göğsüne kalp yönünün tersi yerine kalbe doğru masaj yaparak bebeğin daha canlı hissetmesini sağlayabilirsin.
  • Bebeğine masaj yaparken karnını gıdıklamamaya dikkat et.
 3. 3
  Bebeğin başına ve yüzüne masaj yap. Parmaklarını kullanarak başında daireler çiz. Parmaklarınla nazikçe alnında ve yanaklarında “yürü” ve dudaklarının üstüne bir gülümseme çiz.[5] Bebeğinin gözlerinden ve burnundan uzak dur çünkü bu bölgelere çok yakın yerlere masaj uygulamak onu rahatsız edebilir.
 4. 4
  Bebeğinin sırtına masaj yap. Bebeğini nazikçe yüzüstü çevirip karnının üstüne yatır. Ellerini sırtının ortasından dışarı doğru gezdirerek sırtına masaj yap. Bir yetişkine masaj yapar gibi bebeğin omuzlarını sıkma ve yoğurma. Bunun yerine omuzlarını ve alt sırtını ovalamak için dairesel hareketler kullan.
  Reklam

İpuçları

 • Bebeğin çişini yapma olasılığına karşı elinin altında bir bebek bezi bulundur.
 • Masaj sırasında bebeğinle kısık sesle konuşmayı unutma. Bebeğine ne yaptığını söyle veya gününün nasıl geçtiğini anlat.
 • Kararlı ve nazik hareketlere odaklan. Masaj hareketleri fazla hafif olmamalıdır çünkü bebeğin gıdıklanmasına neden olabilir. Sert hareketlerse bebeğin canını yakabilir veya onu rahatsız edebilir.
 • Çok küçük bebekler masaj sırasında kucaklanmak isterler. Küçük bebekleri dizlerinin üstüne veya bacaklarını karnına doğru çekip ayaklarının üstüne yatırabilirsin. Bağdaş kurabilir veya ayak tabanların birbirine değecek şekilde oturabilirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Herhangi bir noktada bebeğin masajdan hoşlanmazsa, ağlarsa veya elinden kurtulmaya çalışırsa, masajı bırak ve başka bir gün tekrar dene.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Sıcak havlu veya battaniye
 • Yenilebilir masaj yağı

Bununla İlgili wikiHow'lar

Karının Seni Aldattığını Nasıl AnlarsınKarının Seni Aldattığını Nasıl Anlarsın?
Başsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık VerilirBaşsağlığı Dileklerine Nasıl Karşılık Verilir?
Aldatan Bir Eşle Nasıl Başa ÇıkılırAldatan Bir Eşle Nasıl Başa Çıkılır?
Göğüsteki Süt Üretimi Nasıl DurdurulurGöğüsteki Süt Üretimi Nasıl Durdurulur?
Bir Bebeğe Emeklemek Nasıl ÖğretilirBir Bebeğe Emeklemek Nasıl Öğretilir?
Aldatan Eş Nasıl YakalanırAldatan Eş Nasıl Yakalanır?
Nasıl İyi Bir Anne OlunurNasıl İyi Bir Anne Olunur?
Bebek Nasıl TutulurBebek Nasıl Tutulur?
Bebeğine Yürümeyi Nasıl ÖğretirsinBebeğine Yürümeyi Nasıl Öğretirsin?
Anne Sütü Elle Nasıl SağılırAnne Sütü Elle Nasıl Sağılır?
Nasıl Daha İyi Bir Koca OlunurNasıl Daha İyi Bir Koca Olunur?
Bir Arkadaş Veya Akraba Evden Nasıl ÇıkarılırBir Arkadaş Veya Akraba Evden Nasıl Çıkarılır?
Nasıl İyi Bir Baba OlunurNasıl İyi Bir Baba Olunur?
Hamile Olduğunu Nasıl AnlarsınHamile Olduğunu Nasıl Anlarsın?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 10 kişi çalıştı. Bu makale 5.069 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Aile Yaşamı
Bu sayfaya 5.069 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam