Beşamel sos; tereyağı, un ve süt karışımıyla yapılan klasik bir Fransız sosudur. Birçok kremalı sosun, gratenin, soslu makarnanın ve daha nice yemeğin temelini oluşturur. Bu lezzetli sosu nasıl yapacağını öğrenmek için oku.

Malzemeler

 • 2 çorba kaşığı tereyağı
 • 4 1/2 çorba kaşığı genel amaçlı un
 • 3 su bardağı süt
 • 1 tatlı kaşığı tuz
 • 1 tutam muskat

Yöntem 1 / 4:
Malzemeleri Hazırlamak

 1. 1
  Malzemeleri ölç. Beşamel sosun kıvamı ve lezzeti sadece üç malzemeye dayandığından sütün, unun ve tereyağının oranı çok önemlidir. Bu ölçülerden şaşma: 2 çorba kaşığı tereyağı, 4 ½ çorba kaşığı un ve 3 su bardağı süt.[1]
  • Eğer sosun yoğun olmasını tercih ediyorsan sütü yarım bardak eksilt. Daha sıvı bir sos içinse tarife yarım su bardağı süt daha ekle.
  • Tam yağlı süt kullanmak yarım yağlı ya da yağsız sütle yapılandan daha koyu bir sos elde etmeni sağlar.
 2. 2
  Sütü ısıt. Sütü küçük bir tencereye koy. Tencereyi ocağa yerleştirip altını orta kısık ateşte aç. Süt iyice ısınsın ama kaynamasın. Sıcakken sütü ateşten al ve tencerenin kapağını kapat.[2]
  • Eğer istersen sütü mikrodalga fırında da ısıtabilirsin. Sütü düşük derecede 1 dakika ısıt. Isınmış mı diye bak ve eğer ısınmamışsa tekrar mikrodalgaya koyup bir dakika daha ısıt.
  • Eğer süt kaynarsa yeniden süt ısıtman gerekir çünkü sütün kaynaması lezzetini etkileyebilir.
  Reklam

Yöntem 2 / 4:
Meyane Yapmak

 1. 1
  Tereyağını erit. Tereyağını orta ateşte, büyük bir tencereye koy. Tamamen eriyene kadar ısıt ama esmerleşmesine izin verme.
 2. 2
  Unu ekle. Unun hepsini, tereyağının olduğu tencereye bir defada dök. İlk başta topaklanacaktır. Tahta bir kaşıkla karıştırarak topakları dağıt ve pürüzsüz bir karışıma dönüşmesini sağla.[3]
 3. 3
  Meyaneyi pişir. Meyaneyi orta ateşte ve sürekli karıştırarak 5 dakika kadar pişir. Meyanenin rengi koyulaşmaya başlayacaktır. Altın renk aldığında hazır demektir; buna "sarı" meyane de denir.[4]
  • Meyanenin esmerleşmesine izin verme çünkü bu beşamel sosunun tadını ve rengini etkiler.
  • Gerekirse ateşi kıs ki meyane gereğinden hızlı pişmesin.
  Reklam

Yöntem 3 / 4:
Sosu Tamamlamak

 1. 1
  Bir çorba kaşığı süt ekle. Hemen karıştırarak meyaneyi ıslat. Sütün meyaneye iyice karıştığından emin ol. Karışım şimdi hafifçe nemli olmalı ama cıvık olmamalı.
 2. 2
  Geri kalan sütü çırparak dök. Geri kalan sütü tencereye bir elinle dökerken diğer elinle de karışımı çırpmalısın. Sütün tamamı bitene kadar dökmeye ve çırpmaya devam et, sonra birkaç dakika daha çırp.
 3. 3
  Beşamel sosunu muskatla tatlandır. Bu yoğun, kremsi beyaz sosu tuz ve karabiberle de lezzetlendirebilirsin. Buharda pişmiş sebzelerin ya da pilavın üstüne döküp anında servis edebilir ya da diğer yemekler için baz olarak kullanabilirsin.
  Reklam

Yöntem 4 / 4:
Beşamel Sosu Kullanmak

 1. 1
  Peynirli makarna yap. Beşamel sosu hazırladıktan sonra içine birkaç su bardağı çedar peyniri ekle ve eriyene kadar karıştır. Peyniri pişmiş makarnanın üstüne dök, sonra bir fırın kabına aktar. Üstünü rendelenmiş peynirle kapla, sonra üst kısmı esmerleşip kabarcıklanana kadar fırında pişir.[5]
 2. 2
  Patates graten yap. Beşamel sosu bir fırın kabındaki ince dilimlenmiş patateslerin ve doğranmış taze soğanın üstüne dök. Üstüne Parmesan peyniri rendele. Patatesler çıtır çıtır olana, sos ve peynir kabarmaya başlayana kadar fırında pişir.
 3. 3
  Peynirli sufle yap. Beşamel sosa çırpılmış yumurta, peynir ve baharat ekle. Bunu bir sufle kabına dök ve üstü esmerleşip kabarana kadar fırında pişir.[6]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Çikolata Nasıl YapılırÇikolata Nasıl Yapılır?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Basit Bir Çilekli Smoothie Nasıl YapılırBasit Bir Çilekli Smoothie Nasıl Yapılır?
Poşe Yumurta Nasıl Yapılır?
Sütten Krema Nasıl Yapılır?
Sosisli Sandviç İçin Sosis Nasıl Haşlanır?
Kemiksiz ve Derisiz Tavuk Fırında Nasıl Pişirilir?
Fırında Biftek Nasıl PişirilirFırında Biftek Nasıl Pişirilir?
Lazanya Nasıl PişirilirLazanya Nasıl Pişirilir?
Tavuk Nasıl Haşlanır?
Donmuş Somon Balığı Nasıl Pişirilir?
Ocakta Hamburger Nasıl Pişirilir?
Muzlu Smoothie Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Kategoriler: Yemek ve Davetler | Tarifler
Bu sayfaya 595 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam