Bayram mutluluk demektir. Bayram, sana gülmeyi ve sevgiyi öğretir. Dünya genelinde Müslümanlar tarafından kutlanan iki bayram vardır. Bunlar Ramazan (Fıtır) Bayramı ve Kurban Bayramı olarak bilinir. Her iki bayramda da namaz kılınır ve ihtiyaç sahiplerine yardım edilir, ayrıca bu günlerde aile ve arkadaşlar ziyaret edilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Ramazan Bayramı’nı Kutlamak

 1. 1
  Ramazan ayının sonunda kutla. Fıtır Bayramı demek, "Oruç Açma Bayramı" demektir ve oruç ayı olan Ramazan’dan sonraki Şevval ayının ilk gününde gerçekleşir.[1] Bazı bölglelerde, Müslümanlar yamaçlarda toplanarak ayı gözlemler ve dinî makamların bayramın başladığını beyan etmelerinden sonra bayramı kutlamaya başlar. Bu gözlem bazen ik-üç gün sürse de bazı Müslüman ülkeler tüm olasılıkları hesaba katarak üç günlük resmi tatil yapabilmektedir.
  • Bayram Hicri ay takvimine bağlı olduğu için Miladi takvimde her yıl aynı güne denk gelmez. Bu seneki tatilin ne zamana denk geldiğini İnternet'ten ya da bir Müslüman'a sorarak öğrenebilirsin.
 2. 2
  İyi görün. Bayram için yeni elbiseler almak yaygın bir gelenektir ve buna imkânı olmayanlar bile iyi görünmek için çaba sarf ederler. Güney Asya’daki Müslüman kadınlar Bayramdan bir önceki gece çoğu zaman kına yakarlar. Erkeklerin de güzel kokular sürmesi tavsiye edilir.
 3. 3
  Güneş doğduktan hemen sonra kahvaltını et. Ramazan Bayramı’nda orucun bitmesi kutlandığından o gün Müslümanların oruç tutması uygun görülmez.[2] Namaza gitmeden bir şeyler yemek tavsiye edilir. Bazen Müslümanlar Hz. Muhammed’in sünnetini yerine getirmek adına oruçlarını açarken olduğu gibi tek sayıda (genellikle bir ya da üç) hurma ile yemeye başlar.[3]
  • Bayramdan önceki geceden imam bayram namazını kıldırana kadar Tekbir getirilmesi tavsiye edilir. Şöyle söylenir:
   • Allahu ekber Allahu ekber, Lâ ilâhe illallahu vallahu ekber. Allahu ekber ve lillahi'l-hamd
   • "Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Allah'tan başka ilâh yoktur. O Allah her şeyden yücedir, Allah her şeyden yücedir. Hamd Allah'a mahsustur."
 4. 4
  Bayram namazına katıl. İmamlar, bayram sabahı genellikle büyük camilerde, açık alanlarda ya da stadyumlarda Bayram namazı kıldırırlar.[4] Bazı bölgelerde, bu namaza tüm Müslümanlar katılır. Bazı ülkelerde kadınların katılması teşvik edilir ve bazı yerlerde namazlara sadece erkekler gider. Namazdan sonra Müslümanlar birbirleriyle tebrikleşir, "Bayramınız Mübarek Olsun" ya da "Hayırlı Bayramlar" diyerek birbirlerine iyilik diler. Namaz, imamın hutbesinin akabinde sona erer.
 5. 5
  Tatlı yiyeceklerle ve ailenle kutla. Ramazan Bayramı, ziyaretlerde şekerli yiyecekler ikram edildiğinden dolayı bazen "Şeker Bayramı" olarak da adlandırılır.[5] Camilerde Bayram namazı öncesi ya da sonrası tatlı ikram edilebilir ve çoğu evde tatlılar pişirilir.
  • Yiyeceklerle ilgili (helal olmasının haricinde) herhangi bir kural yoktur, ancak farklı bölgelerin gelenekleri arasında hurma, helva, falude, sütlü kurabiye, baklava ve ince uzun erişte bulunur.
 6. 6
  Çocuklara hediye ver. Yetişkinler Bayramlarda genellikle çocuklara ve gençlere bayram harçlığı veya hediye verirler ve bazen kendi aralarında hediyeleşirler. Aileler çoğu zaman bayramlarını kutlamak ve hediyeleşmek için komşularını ve akrabalarını ziyaret ederler.
 7. 7
  İhtiyaç sahibine yardım et. "Fitre", yani ihtiyaç sahiplerine yardım etme görevi gücü yeten her Müslüman'ın görevidir. Her Müslüman, bir kişinin bir günlük yiyeceğine karşılık gelen bir miktarla orantılı olarak katkıda bulunur ve bu, para, yiyecek ya da giysi olarak verilebilir.[6]
 8. 8
  Kutlamaya tüm gün devam et. Pek çok kişi ailesiyle birlikte et, patates, pilav, arpa ya da istenilen herhangi bir yemeğin ikram edildiği öğle ve/veya akşam yemeği yer. Öğleden sonra, güneşin doğuşuyla başlayan günün yorgunluğunu atmak için biraz dinlenilir. Bazıları akşamları arkadaşlarıyla bayram için düzenlenen fuar ya da etkinliklere, eğlencelere gider ya da vefat eden yakınlarının mezarlarını ziyaret eder.
  • Pek çok bölgede bayramlar üç gün kutlanır ancak bu günler farklı Müslüman gruplar tarafından farklı günlerde kutlanabilir. İstersen sonraki gün erken kalkıp kutlamayı ve namazı tekrarlayabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Kurban Bayramını Kutlamak

 1. 1
  Hac süresinin sonunda kutla. Kurban Bayramı Hac’dan hemen sonra kutlanır. Bu genellikle Hicri Zilhicce ayının 10. gününe denk gelir fakat bu, bölgesel dinî otoritelerin uygulamalarına bağlı olarak değişiklik gösterebilir. Tüm Müslümanlar, hacca gitmemiş olsa da bu bayramı kutlar.
  • Bayram, ay takvimine göre belirlendiğinden dolayı, her yıl Miladi takvimde aynı güne denk gelmez.
 2. 2
  Bayram namazına git. Ramazan Bayramı bölümünde anlatıldığı gibi Müslümanlar ya da bazen sadece erkekler genellikle sabahın erken saatlerinde, sonunda hutbe verilen Bayram namazına katılırlar. Herkes güzel görünmeye çalışır, sabah banyo yapar ve eğer gücü yetiyorsa aldığı yeni elbiseleri giyer.
  • Ramazan Bayramı'nın aksine, tatlı yiyeceklere odaklanma ya da oruç tutmayı bırakma gibi özel bir durum yoktur.
 3. 3
  Dört bacaklı bir hayvan kurban et. Maddi olarak imkânı olan her birey ya da hane, Kurban Bayramı’nda Allah’ın Hz. İbrahim'e oğlu Hz. İsmail'in yerine kurban etmesi için gönderdiği hayvanı anmak adına bir koyun, inek, keçi ya da deve kurban etmekle yükümlüdür. Hayvan sağlıklı olmalı ve İslami usullere göre kesilmelidir.[7]
 4. 4
  Eti pişir ye ve dağıt. Kurban edilen hayvanın eti istenen şekilde pişirilir. Etin üçte biri hane halkı ya da kurban kesen grup tarafından yenir. Üçte biri yakın aile ve arkadaşlara verilir. Üçte biri de ihtiyaç sahiplerine verilir.[8]
  • İnsanlar genellikle pişirilen eti yemek için bir araya gelirler. Etin yanında başka yiyecekler de yenir, ancak helal olmasının haricinde özel bir gereklilik yoktur.
 5. 5
  Kurban kesme imkânı bulamıyorsan başka bir seçenek bul. Çoğu Batı ülkesinde mezbahalar dışında hayvan kesimi yasaktır ve bazı şehirlerde hayvan bulmak zor olabilir. Bu durumlarda, Müslümanların birkaç seçeneği vardır:
  • Para, başka bir ülke ya da bölgede yaşayan ve senin adına kurbanı kesip etini dağıtacak tanıdıklara gönderilebilir.
  • Müslüman kasaplar, yasal bir şekilde İslami usullere uygun olarak kurban kesiminin yapılabilmesi için bir yer ve yardım sağlayabilirler.
  Reklam

İpuçları

 • Her iki bayramda da Türk kahvesi ikram edilebilir.
 • Bayram, gayrimüslimlerle de kutlanabilir. Davetlerine gayrimüslim arkadaşlarını da davet et.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

El Falı Nasıl BakılırEl Falı Nasıl Bakılır?
Telekinezi Nasıl GeliştirilirTelekinezi Nasıl Geliştirilir?
Spiritüel Çakralar Nasıl AçılırSpiritüel Çakralar Nasıl Açılır?
Çekim Yasası Nasıl UygulanırÇekim Yasası Nasıl Uygulanır?
Nazar Nasıl GiderilirNazar Nasıl Giderilir?
Astral Seyahat Nasıl YapılırAstral Seyahat Nasıl Yapılır?
Geçmiş Yaşamlar Nasıl HatırlanırGeçmiş Yaşamlar Nasıl Hatırlanır?
Numerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl BulursunNumerolojide Şanslı Sayılarını Nasıl Bulursun?
Telepati Nasıl GeliştirilirTelepati Nasıl Geliştirilir?
Namaz Nasıl KılınırNamaz Nasıl Kılınır?
El Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl HesaplanırEl Falı Kullanarak Bir Kişinin Yaşı Nasıl Hesaplanır?
Ölülerle Nasıl KonuşulurÖlülerle Nasıl Konuşulur?
Kur'an'daki Ayetler Nasıl EzberlenirKur'an'daki Ayetler Nasıl Ezberlenir?
Bir Kişi Nasıl LanetlenirBir Kişi Nasıl Lanetlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 37 kişi çalıştı. Bu makale 14.991 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Felsefe ve Din
Bu sayfaya 14.991 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam