Batik boyama, hippilerin, karşı kültür üyelerinin ve rengârenk giyinmeye bayılanların yıllardır vazgeçemediği bir şeydir. Sen de batik boyanmış bir şey istiyorsun ama nasıl yapacağını merak ediyorsun. Ne boyayacaksın? Nasıl boyayacaksın? Aşağıdaki adımları takip edersen bütün soruların yanıt bulacak.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Farklı Desenler Oluşturmak

 1. 1
  Çizgiler yap. Tişörtü masanın üstüne ser. Eteğinden yakasına doğru dürüm gibi sar, böylece tişört uzun bir tüp hâlini alacak. Bunun etrafına ip bağla ya da lastik bant geçir.
  • Sadece birkaç çizgi oluşturmak istiyorsan üç ya da daha az yerinden bağla. Çok sayıda çizgi olsun istiyorsan tişörtü on iki ya da daha çok yerinden bağla.
  • Tişörtü yukarı doğru katlarsan dikey çizgiler oluşturursun.
  • Yatay çizgiler istersen tişörtü soldan sağa (ya da tersi yönde) katla ve iple bu yönde bağla.
 2. 2
  Sarmal yap. Bu, batik boyama tekniklerinin en basiti ve en popülerlerinden biridir. Sarmal yapmak için, önce tişörtü düz olarak tezgâhın ya da masanın üstüne ser. Sonra başparmağını ve işaret parmağını en ortasına koy. Şimdi parmaklarını dairesel olarak hareket ettirerek, tişörtün ortasını merkez alan bir sarmal yap.
  • Tişörtün tamamını sarmala dönüştürdükten sonra geniş lastik bant ya da ip kullanarak tişörtü bağla. En azından altı bölme olması gerekiyor, o yüzden tişörtü en azından üç lastik bantla ya da iple bağlaman gerekecek. Tişört kabaca yuvarlak biçimli olacak ve bantları geçirdiğinde bunlar “pasta dilimi” yaratacak.
  • Desenin ne kadar detaylı olmasını istiyorsan tişörtü o kadar çok bağla. Ancak bunların hepsinin bir orta noktada kesiştiğinden emin ol.
  • Yukarıdaki yöntemi kullanıp birden çok küçük sarmal da yapabilirsin.
  • Tişörtte çıkıntılar oluşursa bunları bastırarak düzleştir. Tişörtün sarmal olmalı ama aynı zamanda masanın üstünde düz durabilmeli.
 3. 3
  Puanlar yap. Tişörtünü al ve kumaşın küçük kısımlarını parmaklarınla çimdikle. Bunların etrafına birer parça ip dola. Küçük puanlar yapmak için, kumaşın 1,5-2,5 cm’lik kısmı dışarıda kalacak biçimde bağla. Daha büyük puanlar için kumaşı daha büyük kısmı dışarıda kalacak biçimde bağlayabilirsin.
  • Bağladığın kumaş uzantılarını tekrar iplerle sararak hedef tahtası benzeri noktalar da yapabilirsin. Ne kadar çok iple bağlarsan halka sayısı o kadar artacaktır.
  • Puanların dışını renklendirmek için, ipi sarmadan önce kumaş boyasına batırabilirsin.
 4. 4
  Rozet yap. Bunlar tişörtünün üstüne yayılmış çiçek biçimli küçük noktalardır. Bunun için, tişörtün küçük bir kısmını çimdikle. Sonra bu kısmı diğer eline aktar, başka bir yeri çimdikle. Bunu da diğer eline aktar. Bir sürü çimdiklenmiş kısım olunca bunların etrafına ip dola ya da lastik geçir.
  • Birden çok ip kullanarak rozetlere çizgili/sarmal bir görünüm kazandırabilirsin. Tişörtüne, alabildiği kadar çok rozet deseni yapabilirsin.
  • Daha detaylı bir rozet için kumaşı daha çok yerinden çimdikle. Sadece birkaç yerinden çimdiklersen çok basit, yalın bir rozet şekli elde edersin.
 5. 5
  Tişörtünü kırıştır. Uygulayabileceğin en basit batik yöntemi, tişörtünü alıp canının istediği gibi kırıştırmaktır. Tişörtün darmadağınık olabileceği gibi, gelişigüzel sarılmış ya da katlanmış da olabilir. Sonra istediğin sayıda ip ve lastik bant kullanarak bunları tişörtün üstüne geçir. Desen de oluşturabilirsin ama en “kırışık” görünüm için, belli bir yön takip etme.
 6. 6
  Pile yap. Tişörtün altından başlayıp yukarı doğru akordeon biçiminde katla. Bunun için önce arkadan öne doğru katlaman, sonra katladığın yeri bu defa da geriye doğru döndürmen gerekiyor. Bunu, tüm tişört katlanana kadar tekrarla.
  • Tişörtü istediğin kadar çok yerinden bağla. Bu tarz, çizgi oluşturmaya benzer, o yüzden kaç kez bağlarsan o kadar çok çizgi olacaktır.
  • Tişörtü yukarı doğru katlamak dikey pileler oluşturur. Yatay pile için aynı talimatlara uy ama tişörtü soldan sağa (ya da tersi yönde) katla.
 7. 7
  Şimşek deseni yap. Bu en karmaşık tasarımdır ve bir hayli fazla katlama gerektirir. Ama en çekici olanlardan da biridir. Önce tişörtü göğüs hizasından yukarı doğru katla, sonra bir kısmını aşağıya katlayarak yandan bakıldığında bir N şekli oluştur. Aynısını tekrar yap ama bu sefer daha aşağı in. İlk kat yerinin üstünden 5 cm kadar bir kısmı önce yukarı, sonra aşağı katla. Tişörtünde katlanmış birkaç katman oluşana dek bunu 3-5 defa tekrarla.
  • Üst üste katmanlar eskilerin çamaşır tahtasına benzer bir görünüm alacaktır.
  • Tişörtü çapraz duracak biçimde döndür ve tam ortasından geçen bir çizgi hayal et. Tişörtü bu orta noktaya doğru bir tarafından akordeon gibi katla. Sonra tişörtü döndürüp diğer tarafı da yandan ortaya doğru katla.
  • Katlamayı bitirdikten sonra tişörtü bağlayarak bir bohça oluştur. Daha detaylı bir şimşek şekli için, çok sayıda ip ya da lastik bant kullan. Daha sade bir görünüm içinse yalnızca 3-4 kez bağlaman yeterli.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Tişörtü Boyamak

 1. 1
  Çalışma alanını hazırla. Batik boyama da diğer tüm kumaş boyama yöntemleri gibi ortalığı batırır. İstenmeyen boya kazalarının yaşanmasını önlemek için, masanın üstünü naylonla (plastik masa örtüsüyle ya da çöp torbasıyla) kapla; boyama işlemini evin dışında ya da ev içinde, halılardan, mobilyalardan uzak bir yerde yap.
  • İşe girişmeden önce, tüm malzemelerin çalışma alanında bir arada olsun. Bu sayede ellerinde eldivenlerle sağa sola koşman ya da bir şeyleri taşırken boyaları dökmekten endişelenmen gerekmez.
  • Tişörtü yerden yüksekte tutmak ve her açıdan ulaşabilmek için, çalışma alanında bir kurabiye soğutma teli kullanabilirsin.
  • Kazara dökülen boyayı silmek için mutlaka elinin altında fazladan kâğıt havlu ya da eski bez bulundur.
 2. 2
  Tişörtünü ıslat. Birçok kumaş boyama kitinde, kumaş boyasının tişörtün kumaşına daha iyi tutunmasını sağlayan soda külü ya da çamaşır sodası bulunur. Soda külü çözeltisini bir kâse suda erit, sonra tişörtünü bu suya bastırıp yirmi dakika kadar beklet.
  • Eğer kumaş boyasının yanında soda külü (çamaşır sodası) gelmediyse tişörtü ılık suya bastırabilirsin. Çamaşır sodasını, boya kitinden ayrıca, hobi malzemeleri satan dükkânlardan da satın alabilirsin.
  • Su sıcak ya da soğuk olmasın çünkü bu, boyaların etkisini azaltır.
  • Boyanın kumaşta çok fazla yayılmasını istemiyorsan rengi ekleyene kadar tişörtün kuru kalmasını sağla. Islak bir tişörtü boyarsan renk daha geniş bir alana ve daha hızlı yayılır. Yani renklerin birbirine karışmasını istemiyorsan tişörtü kuruyken boyamalısın.[1]
 3. 3
  Boyalarını hazırla. Her kumaş boyası ambalajında boyayla su oranının ne olması gerektiğini anlatan talimatlar bulunur. Sende böyle talimatlar yoksa veya göz kararı yapmak istersen boyaları ayrı kâselerde istediğin miktarda ılık suyla karıştır.
  • Daha soluk ve pastel renkler oluşturmak istersen boyası az, suyu bol olsun. Daha canlı ve parlak renkler içinse suyu az tutup paketteki boyanın büyük kısmını kullan.
 4. 4
  Tişörtünü boya. Katmanlı batırma tekniği için boyayı kâselere dök. Boyayı sprey şişelerine de dikkatlice doldurabilirsin. Batırarak boyamak için, tişörtünü al, farklı yerlerini boya kâselerine batır. İstersen tüm tişörtü tek bir renkle boyayabilir, sonra bu rengi sıkıp tişörtü diğer boya kâselerine batırabilirsin. Tişörtü sprey şişesiyle boyamak da kolaydır; boyayı istediğin yerlere püskürt ve istiyorsan katmanlar hâlinde uygulamaktan çekinme.
  • Renkleri katmanlar hâlinde uygulamayı düşünüyorsan daima ilk olarak açık rengi kullan. Koyu rengin üstüne açık renk uygularsan renkler çamurlu görünür.
  • Tamamlayıcı renkleri (renk çarkında birbirinin tam karşısına denk gelen renkler) karıştırırsan birleştikleri yerler kahverengimsi bir renk alacaktır. Turuncuyla mavi, sarıyla mor ve kırmızıyla yeşil bu türden renklere örnek gösterilebilir.
  • Kendini tişörtün tamamını boyamaya mecbur hissetme. Tişörtün küçük kısımlarını batik tekniğiyle boyayabilir, geri kalanında tişörtün asıl renginin görünmesine izin verebilirsin.
 5. 5
  Boyayı kurumaya bırak. Nemli kalması için, tişörtü naylon bir torbaya koy ya da streç filmle sar. Sonra 4-6 saat bir kenarda beklet ki kumaş boyası kumaşla tepkimeye girebilsin. Tişörtü sıcak bir yere koymak boyanın daha çabuk sabitlenmesini sağlayacaktır.
 6. 6
  Boyayı durula. Plastik eldivenle tutarak tişörtü naylon torbadan çıkar ve kullandığın ipleri ya da lastik bantları aç. Sonra boyanın fazlasını akıtmak için tişörtü musluğun altında soğuk suyla yıka. Suyu fazla sıçratmamaya dikkat et ki kıyafetlerin ya da tezgâhın üstü boyanmasın.
 7. 7
  Tişörtünü yıka. Tişörtü çamaşır makinesine tek başına koy. Soğuk suyla yıkama ayarına getir, sonra programın bitmesini bekle. İstersen çamaşır makinesini bir kez de boş ve deterjanlı olarak çalıştırabilir, böylece makinenin içine bulaşmış olabilecek boya kalıntılarından kurtulabilirsin.
 8. 8
  Tişörtü kurutup giy. Tişörtü kurutucuya koyup makineyi en soğuk programda çalıştırabilir ya da tişörtü kurutmak için asabilirsin. Ardından yeni tişörtünle herkese hava atabilirsin![2]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Kumaş Olmayan Nesnelere Batik Deseni Uygulamak

 1. 1
  Batik kapkek yap. Fırında pişirdiğin yiyecekleri batik görünümlü yaparak hoş bir görünüm elde edebilirsin. Hamuru gökkuşağının renklerinde yapabilir ya da üstünü rengârenk şekerle kaplayabilirsin.
 2. 2
  Batik desenli kâğıt yap. Bu, elişi ve kartpostal yapmak için harika bir fırsat. Gayet basit olan batik boyama yöntemini en sevdiğin kartlarda ya da kartonlarda kullanarak eğlenceli, renkli bir efekt elde edebilirsin.
 3. 3
  Tırnaklarını batik yöntemiyle boya. Tırnaklarını batik yöntemiyle boyarsan herkes sana övgüler yağdırır. Yukarıdaki yöntemlerden birini ya da ikisini kullanarak, en sevdiğin ojenle uyuşacak batik boyalı tişörtler de yapabilirsin.
 4. 4
  Photoshop’ta batik boyama efekti yarat. Grafik tasarımlarına rengârenk bir batik efekti katmak istiyorsan bunu Photoshop’la nasıl yapacağını öğren. Birkaç adımda tüm el yapımı grafiklerine bir gökkuşağı deseni ekleyebilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • %100 pamuklu tişört kullanmaya çalış çünkü bu batik boyama sürecini kolaylaştırır. Bir gün kadar beklettikten sonra tişörtü yıkayarak boyanın fazlasından kurtul; bu, makinede yıkanınca tişörtün renklerinin solmasını önler.
 • Karışıma tuz eklersen renkler daha canlı görünür.
 • Sentetik kumaştan yapılmış tişörtleri boyamaktan kaçın çünkü bunlar kumaş boyasına normal pamuklu kumaştan farklı tepki verir.
 • Renkleri birbirleriyle karıştırarak yeni renkler yapabilirsin.
 • Asla çok sıcak ya da kaynar su kullanma çünkü bu, boyanın düzgünce sabitlenmesini engeller.
 • Boyanın tenine ya da kıyafetlerine sıçramasını önlemek için, önlük ve plastik eldiven kullan.
 • İster lastik kullan ister ip, kumaşı çok sıkı bağlamalısın. Bu, rengin kumaşın içine yayılmasını ya da sızmasını önler.
 • Eğer yaşın küçükse batik boyama yaparken mutlaka bir yetişkinin gözetiminde ol.
 • Tişörtünü ıslatıp boyamadan önce mutlaka yıka çünkü üzerinde kalan kalıntılar boyanın etki göstermesini önler.
 • Batik boyama işlemini daima temiz bir yüzey üzerinde ve mobilyalardan uzakta yapmalısın.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Satranç Nasıl OynanırSatranç Nasıl Oynanır?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kot Pantolon Nasıl EsnetilirKot Pantolon Nasıl Esnetilir?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
Parmaklarınla Islık Nasıl ÇalınırParmaklarınla Islık Nasıl Çalınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 91 kişi çalıştı. Bu makale 87.089 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 87.089 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam