Herhangi bir kumaşı ya da giysiyi başarılı biçimde batik boyadıktan sonra eserinin durulanıp yıkanması gerekir. Durulamak gevşek boyayı giderir, yıkamaksa renklerin iyice yerleşmesini ve akmamasını sağlar. Bu işlem etrafı biraz kirletebilir ve uzun sürebilir ama renkli giysilerin giyilmeye ve gösterilmeye hazır olunca buna değecektir.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Batik Boyalı Kumaşlarını Durulamak

 1. 1
  Çalışma alanını gazete veya kâğıt havlularla lekelerden koru. Çalışma alanında bulaşık deterjanı ve suyla yıkanıp durulanabilen genellikle mutfak ya da çamaşır odasındaki bir lavabo olmalıdır. Sıçrayan boyanın etraftaki tezgâhı lekelemesini önlemek için, birkaç kat kâğıt havlu ya da gazete ser.
 2. 2
  Ellerinin lekelenmesini önlemek için lastik eldiven tak. Kumaş boyası, cildinde birkaç gün kalabilen güçlü lekeler bırakır. Bu lekeleri, bileklerinden yukarıya çıkan kalın lastik eldivenler takarak önle. Delik ya da yırtık var mı diye eldivenleri sık sık kontrol et ve gerekirse yenilerini tak.[1]
  • Cildine boya gelirse ellerini sabun ve suyla iyice yıka. Sonra, az miktarda karbonatı birazcık suyla karıştırıp macun yap. Macunu cildine sür ve boyayı çıkarmak için ov.[2]
 3. 3
  Kumaşı 2-24 saat sonra boyadan çıkar. Renklerin yerleşmesi için kumaşın boyada yeterince beklemesi gerekir. Kumaşını boyada ne kadar uzun bekletirsen fazla boyayı çıkarmak o kadar kolay olur ve geriye yine de canlı renkler ve desenler kalır. Yapabilirsen kumaşı boyada bütün gece beklet.
 4. 4
  Tutunmayan boyayı akıtmak için kumaşı soğuk suyun altında durula. Kumaşı güvenli şekilde iple ya da lastik bantla bağlanmış şekilde bırakarak soğuk suyun altına tut. Su berrak şekilde akana kadar fazla boyanın kumaştan akmasına izin ver. Bu sadece birkaç dakika sürebilir ama durulama zamanları değişebilir de. Kumaşı soğuk suyun altında 20-30 dakika tutmaya hazırlıklı ol.[3]
 5. 5
  Lastik bantları ya da ipleri kumaşından çıkar. Fazla boyanın ilk bölümünü duruladığında desenini oluşturan ipleri ya da lastik bantları çıkarabilirsin. Bu ipleri bir makasla kes ve kumaşı nazikçe aç. Bir dakika durup kumaşını ilk kez görmenin tadını çıkar![4]
 6. 6
  Fazla boyayı çıkarmaya devam etmek için kumaşı sıcak suyun altında durula. Sıcak su da berrak akana kadar kumaşı altına tut. Suyun ellerini yakacak kadar sıcak olmamasına dikkat et. Durulama zamanın sıcak suyun altında da değişecektir. Genellikle en az 5 dakikayla yaklaşık 20 dakikaya kadar durulamayı bekle.
 7. 7
  Kumaşını streç filmin üstüne koy. Çamaşır makinesini hazırlarken kumaşın tezgâhını lekelemesini önlemek için tezgâhın üzerine, kumaşı düz şekilde koyabileceğin genişlikte streç film yay. Ekstra koruma için, streç filmi kâğıt havluların ya da gazetelerin üstüne koy.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Batik Boyalı Kumaşlarını Yıkamak ve Kurutmak

 1. 1
  En iyi sonuçlar için bir çamaşır makinesi kullan. İpek ya da suni ipek gibi çok narin batik boyalı kumaşları elde yıkamayı tercih edebilirsin ama çoğu kumaş için en iyi seçenek çamaşır makinesidir. Çamaşır makinesi, kumaşının ihtiyacı olan etkili ve tam yıkamayı sağlar. Gevşek boyayı kumaşta bırakmak renklerin ve desenlerin akmasına yol açabilir.
  • Evde çamaşır makinesi yoksa bir arkadaşına onunkini kullanabilir misin diye sor. Batik boyalı kumaş yıkayacağını ve makineyi birkaç kez çalıştırman gerekebileceğini anlamasını sağla. Bir çamaşırhaneye de gidebilirsin. Batik boyalı kumaşları yıkamana izin vereceklerinden emin olmak için çamaşırhaneye sor.
 2. 2
  Çamaşır makineni normal soğuk su programına getir. Tıpkı elle durulamadaki gibi batik boyalı kumaşlar önce soğuk suda yıkanmalıdır. Bu, kumaşın bir anda çok fazla renk kaybetmesini engelleyerek gevşek boyanın yavaş yavaş akmasına izin verir. Çoğu kumaş normal bir yıkama programının başından sonuna kadar yıkanabilir. Kendi kumaşın için, uyulması gereken talimatlara uyduğundan emin olmak için etikete bak.
  • Suni ipek ya da diğer narin kumaşlar için, en narin yıkama programında file bir çamaşır torbası kullan. Bu, kumaşların zarar görmesine engel olacaktır. Atmayı umursamayacağın bir file torba kullan çünkü boya leke bırakabilir.
 3. 3
  Üstten doldurulan çamaşır makineleri için synthrapol deterjan seç. Synthrapol özellikle kumaşlardaki fazla boyayı çıkarmakta iyi olan özel bir deterjandır. Çok köpüren, çok yoğun bir madde olduğu için yalnızca üstten doldurulan çamaşır makinelerinde kullanılabilir. Makineye 1-2 çorba kaşığı (15-30 ml) ekle. Daha iyi yıkamak istediğin çok boyalı giysiler içinse ¼ su bardağı kadar (120 ml) ekleyebilirsin.
 4. 4
  Önden doldurulan çamaşır makineleri için normal deterjan seç. Önden doldurulan makinelerden köpük akmasını önlemek için normal çamaşır deterjanını tercih et. Kumaşı yıkamak için normalde tavsiye edilen deterjan miktarını kullan. Normal deterjan kullandığında yıkama işlemini birkaç kez tekrarlaman gerekebileceğinin farkında ol.
 5. 5
  Makineye dörtten fazla eşya koyma. Makineyi aşırı doldurmaktan kaçın. Batik boyalı kumaşları birlikte yıkamak güvenli olsa da çamaşır makinesinde iyice yıkanmaları ve durulanmaları için yeterince yer olmalıdır. Suyun aşırı derecede “bulanık” olması da iyi olmaz.[5]
  • Renklerin birbirine karışmasından çekiniyorsan bunları makinede ayrı ayrı yıkayabilirsin.
 6. 6
  Takip eden yıkamalar için makineyi ılık ya da sıcak su programlarında çalıştır. Batik boyalı kumaşını birkaç kez daha diğer çamaşırlardan ayrı yıkamak iyi bir fikirdir. Gevşek boyanın tamamen çıkması için çoğu kumaşın en az bir ya da iki kez daha yıkanması gerekir. Çamaşır makinenin türüne göre synthrapol ya da normal çamaşır deterjanı kullanmaya devam et.
 7. 7
  Durulama programı sırasında suda boya var mı diye bak. Bu son yıkamalar sırasında kumaşından akan suyun temiz olup olmadığına bak. Durulama programı sırasında suyu kontrol etmek için çamaşır makinesini aç (ya da cam kapısı varsa içeriye bak). Su, boya yüzünden bulanık değil de berrak gözüküyorsa kumaşın yıkanması bitmiş demektir. Kumaşından akan suyun berrak olması için sıcak suda birkaç kez yıkanması gerekebilir.
 8. 8
  Kumaşı, türüne uygun talimatlara uygun olarak kurut. Farklı kumaşlar farklı kurutma yöntemleri gerektirir. Örneğin, pamuk ilk kez kurutucuda tam bir programı tamamladığında biraz çekebilir. Daha narin diğer kumaşlar için sadece tamburlu kurutma gerekebilir. Kumaşı doğru kuruttuğundan emin olmak için etikete bak.[6]
  • Kumaşın zarar görmesinden ya da çekmesinden endişe ediyorsan kendi kendine kurumasına izin ver.
 9. 9
  Batik boyalı kumaşını diğer çamaşırlarla birlikte yıka ve kurut. Batik boyalı kumaşını durulayıp, yıkayıp, kuruttuktan sonra giyilmeye hazır olur. Kumaşını tekrar temizleme zamanı gelince diğer çamaşırlarının yanına koyabilirsin. Kumaşını normal şekilde yıka ve kurut. Kumaş türüne uygun olan talimatlara uyarak her zaman kullandığın çamaşır deterjanını ve kurutma makinesi mendillerini kullan.
  • Canlı renklerin solmasından endişe ediyorsan batik boyalı kumaşını, yıkaman gereken diğer canlı renkli giysilerle birlikte soğuk su programında yıka. Renk koruyucu bir deterjan kullan. Bunu yapman renklerin ömrünü uzatır.
  Reklam

Uyarılar

 • Batik boyalı kumaşlarının renklerinin zamanla solmasına hazırlıklı ol. Tıpkı diğer kumaşlar gibi, defalarca yıkanmaları sonunda renklerin daha az canlı olmasına yol açar. Bu süreci yavaşlatmak için renk koruyucu bir çamaşır deterjanı kullan.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Kâğıt havlular ya da gazeteler
 • Lastik eldivenler
 • Streç film
 • Lavabo
 • Çamaşır makinesi
 • Tek kullanımlık eldivenler
 • Synthrapol deterjan
 • Normal çamaşır deterjanı

Bununla İlgili wikiHow'lar

Altının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırAltının Gerçek Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kilitli Kapı Nasıl Açılır?
Solitaire Nasıl Oynanır?
Kolay Kart Numaraları Nasıl YapılırKolay Kart Numaraları Nasıl Yapılır?
Nasıl SaklanılırNasıl Saklanılır?
Havalı Bir İmza Nasıl AtılırHavalı Bir İmza Nasıl Atılır?
Ölmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl KurtarılırÖlmekte Olan bir Japon Balığı Nasıl Kurtarılır?
Kayıp Eşyalar Nasıl BulunurKayıp Eşyalar Nasıl Bulunur?
Dama Nasıl OynanırDama Nasıl Oynanır?
Kumaşlardaki Baskı Nasıl ÇıkarılırKumaşlardaki Baskı Nasıl Çıkarılır?
İstediğin Rüyaları Nasıl Görürsünİstediğin Rüyaları Nasıl Görürsün?
Kâğıttan Gemi Nasıl Yapılır?
Sigara Nasıl Sarılır?
Minecraft'te Nasıl IşınlanılırMinecraft'te Nasıl Işınlanılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Kategoriler: Hobi ve Beceriler
Bu sayfaya 654 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam