Batıklar; kıllar kıvrılıp derinin içine doğru uzadığında ya da ölü deri kıl köklerini tıkayıp kılların yana doğru uzamasına sebep olduğunda oluşur. Batıklar genelde kaşıntı yapar ve biraz da acı verici olabilir. Cildinde küçük kırmızı noktalar şeklinde görünürler ve yaklaşık olarak bir sivilce büyüklüğünde olup enfeksiyon kapabilirler. Batıklar genelde kendiliğinden geçer. Eğer cildindeki batık uzun süredir geçmediyse peeling ya da sıcak kompres uygulayarak onu yumuşatmaya çalış ve daha sonra kılı steril bir cımbızla çekip al.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Batığın Kendi Kendine Geçmesini Sağlamak

 1. 1
  Batığın geçmesi için bir hafta bekle. Batıklar çoğu zaman herhangi bir müdahalede bulunmana gerek kalmadan geçer. Batıklar genellikle, çıkış yönlerinin tıkandığı yer dışında deriden çıkabilecekleri farklı bir yol bulurlar. Batıkların kendi kendine geçmesini beklerken batıklarla oynama ya da onları kaşıma.[1]
  • Batıkların geçmesini beklerken batık olan kısmı tıraş etme. O bölgede kesik oluşursa enfeksiyon riski oluşur ya da batıklar daha kötü bir hâl alır.
 2. 2
  Batıklara hafifçe sivilce kremi sür. Batıklar, özellikle de iltihap varsa sivilcelere oldukça benzerdir. Birkaç gün boyunca günde birkaç kere benzoil peroksit ya da salisilik asit sür. Her gün peeling de yaparsan şişlik azalır, kılın dışarı çıkması için (içeri girmesi için değil) daha çok yer açılır ve bu durum, genelde batıkları geçirmek için yeterlidir.[2]
  • Herhangi bir eczaneden sivilce kremi alabilirsin.
 3. 3
  Enfeksiyon kapmış batıklara steroid krem sür. Batığın içi beyaz ya da sarı iltihapla dolmaya başlarsa bu, onun enfeksiyon kaptığı anlamına gelir. Bu durumda kılı çıkarmadan önce enfeksiyonu tedavi etmelisin. Bunu enfeksiyon kapan deriye biraz steroid krem sürerek yapabilirsin. Krem, şişliğin azalmasına ve enfeksiyonun geçmesine yardımcı olur.[3]
  • Kortizon gibi bazı steroid kremler reçetesiz olarak satılmaktadır. Daha güçlü etkili steorid kremler için doktora görün ve doktordan steroid krem reçete etmesini talep et.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Kılı Çıkarmak

 1. 1
  Batığın üstünü kapatan ölü deriyi temizlemek için o bölgeye peeling uygula. Reçetesiz bir peeling ya da peeling eldiveni kullanarak günde iki kere batığı hafifçe ovala. Bu, batığın çıkış yönünü kapatan ölü deri hücrelerinin, kirlerin ve yağların temizlenmesine yardımcı olacaktır. Ayrıca kılın ucunun deriden dışarı doğru çıkmasını da sağlayabilir.[4] Batığı çevreleyen deriyi mümkün olduğunca açabilmek için batığı birçok yönden ittirmeye çalış.
  • Süpermarketten ya da eczaneden peeling jeli ya da eldiven lif alabilirsin.
 2. 2
  Peeling sırasında batığın çevresindeki deriye zarar verme. Batığın etrafındaki deriyi yumuşatacak kadar peeling uygulaman yeterli olacaktır. Deriye zarar verecek derecede peeling uygulamamalısın. Batığın çevresine dokunduğunda acı hissediyorsan, o bölge hassas görünüyorsa ya da kanamaya başladıysa hemen peelingi bırak.
  • Şüphelenirsen daha hafif bir şekilde ama daha uzun süre peeling uygula. Örneğin 10 dakika.
 3. 3
  O bölgeye birkaç dakika boyunca sıcak, nemli bir havlu koy. Bir havluyu sıcak suyla ıslat, havluyu sık ve 3-4 dakika boyunca batık olan bölgeye bastır. Havlu soğuduğunda tekrar sıcak suyla ıslat. Bu, deriyi yumuşatır, batığın dışarı çıkmasını sağlar ve kılı çıkarmak da kolay olur.[5]
  • Cildin içine gömülü batığı görebiliyorsan bu tedavi, kılı yumuşatarak onun yüzeye yakın bir noktaya gelmesini sağlayacaktır. İlk başta kılı göremiyorsan kıl yüzeye çıkana kadar havluyu o bölgenin üzerinde tut.
 4. 4
  Steril iğne ya da cımbız kullanarak kılı derinin dışına çek. Kılı çıkarmak biraz zaman alabilir, dolayısıyla azimle devam et ama deriyi kesme. İğneyle kılın ucunu tuttuğunda kılın kökünü deriden çıkarmak için keskin uçlu bir cımbız kullan. Yapabiliyorsan kılı tamamen çekip alma, yalnızca batık olan ucunun derinin altından çıktığından emin ol.[6]
  • Batıklarda bazen “kıvrım” görebilirsin, kılın üst kısmı deriden dışarı doğru uzamak yerine kıvrılıp derinin içine doğru ya da yanlara doğru uzar. Bu, kılın ucu deriden içeri doğru uzamaya başlamış demektir. İğnenin ucunu batığın üst tarafındaki kıvrımdan geçirmeye çalış ve hafifçe çek. Kılın kökü genelde yerinden çıkar.
  • Deriye peeling ve sıcak havlu uyguladıktan sonra batığın oluşturduğu kıvrımı göremiyorsan kılı çıkarmak için cildine iğne ya da cımbız sokma. Cildine zarar verebilirsin veya kanama olabilir.
  • Kullanacağın aletleri sterilize etmek için onları suda kaynatabilir, tuvalet ispirtosu ile temizleyebilir veya ateşte açık kırmızı renk olana kadar tutabilirsin. Eğer aletleri ısıtırsan onları kullanmadan önce tamamen soğulamalarını bekle.
  • Batığı çıkarmaya çalışmadan önce ellerini yıka ve herhangi bir bakterinin bulaşmasını önlemek için nitril eldiven takmayı düşün.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Ciltte Batık Oluşumunu Önlemek

 1. 1
  Sürekli tıraş ettiğin bölgeleri sıcak su ve nemlendirici sabunla yıka. Batıklar genelde sürekli tıraş ettiğin bölgelerde oluşur. Öyleyse bu bölgeleri sık sık yıkayarak temiz tutabilirsin. Cildinde çok sık batık oluşuyorsa ve enfeksiyon oluşumunu önlemek için ekstra bir koruma sağlamak istersen cildine antiseptik uygulayabilirsin.[7]
  • İstersen cildine her gün topikal çözelti uygulayarak başka batıkların oluşmasını önleyebilirsin.
 2. 2
  Tıraş edeceğin bölgeyi tıraştan önce sıcak suyla yıka. Yüzünü, yüzün kuruyken tıraş edersen batık oluşumu açısından kendini büyük riske atarsın. Dolayısıyla tıraştan önce yüzünü 2-3 dakika boyunca sıcak suyla yıka. Yüzünü tıraştan önce hafif bir yüz temizleyici ile de yıkayabilirsin. Tıraştan önce cildinin yumuşmasını istiyorsan tıraş kreminin yüzünde 2-3 dakika boyunca kalmasını sağla.[8]
  • Kolaylık olsun diye hemen duştan çıktıktan sonra da tıraş olabilirsin. Cildin zaten yumuşamış ve nemli olacaktır.
 3. 3
  Kılların çıktığı yönde tıraş yap. Kılların çıkış yönün tersine doğru tıraş yaptığında daha yakın bir tıraş yapabiliyor olabilirsin ancak kılların çıkış yönünde tıraş yaptığında batık oluşma ihtimali daha düşüktür. Ayrıca çok yakından tıraş etmemeye çalış. Çok yakından tıraş edilen kılların deriden içeri uzama ve batığa dönüşme ihtimali çok yüksektir.[9]
  • Kıl ne kadar uzun ve düzse cildin içine uzaması da o kadar düşük bir ihtimaldir. Çok bıçaklı tıraş bıçağı yerine tek bıçaklı tıraş bıçağı ya da tıraş makinesi kullan ve daha az yakından tıraş yapmaya çalış.
  Reklam

İpuçları

 • Cildin derinlerinde oluşan batıkları bazen yerinden oynatamayabilirsin. Bu yöntemler işe yaramadığı takdirde bunu tedavi edebilecek reçeteli bir ilaç alabilmek için bir doktora ya da dermatoloğa görün.[10]
 • Batıklar daha çok kıvırcık kıllı insanlarda oluşsa da neredeyse herkesin yaşamının bir döneminde batık oluşumu gerçekleşir.
 • Tıraş bıçağını kullanmadan önce her zaman onun temiz olduğundan emin ol. Parana kıyıp kaliteli bir tıraş kremi al. Hatta bu kremlerin bazılarının üstünde batıkları önlediği bile yazabiliyor.
 • Batık oluşumuna yatkın bölgelerde komedojenik olmayan nemlendirici kullan. Komedojenik olmayan ürünler gözenekleri tıkamaz.
Reklam

Uyarılar

 • Eğer enfeksiyon, kıl köklerine yakın bölgeye yayılırsa ya da kıl deriden çıktıktan birkaç gün sonra hâlâ geçmemiş olursa bir dermatoloğa ya da aile hekimine görünmeyi düşün.
 • Batığı sıkmamaya ya da sivilceye yaptığın gibi “patlatmamaya” çalış. Batığı sıkmak cilde zarar verebilir ya da ciltte açıklık oluşturarak kıl köklerinin enfeksiyon kapmasına sebep olabilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Temiz havlu ve sıcak su
 • Steril cımbız
 • Küçük bir iğne
 • Nemlendirici ya da nemlendirici losyon
 • Peeling kremi
 • Peeling için eldiven lif
 • Topikal antiseptik
 • Tuvalet ispirtosu

Bununla İlgili wikiHow'lar

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Mohiba Tareen, MD
Ortak yazarlar :
Amerikan Dermatoloji Akademisi Üyesi, Board Onaylı Dermatolog
Bu makaledeki ortak yazarlar Mohiba Tareen, MD. Mohiba Tareen Board onaylı bir Dermatolog ve Roseville, Maplewood ile Faribault, Minnesota’da yer alan Tareen Dermatology’nin kurucusudur. Dr. Tareen, prestijli Alpha Omega Alpha onur birliği üyesi yapıldığı, Ann Arbor’daki Michigan Üniversitesi’nin Tıp Fakültesi’nde eğitim almıştır. New York’daki Colombia Üniversitesi’nde ihtisasını sürdürürken New York Dermatoloji Birliği’nden Conrad Stritzler ödülünü kazanmış ve çalışması New England Journal of Medicine’da yayımlanmıştır. Dr. Tareen sonrasında dermatolojik operasyon, lazer ve kozmetik dermatolojiye odaklandığı prosedürel üst uzmanlığını tamamlamıştır. Bu makale 210.443 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 210.443 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam