Batık ayak tırnakları acı ve rahatsızlık verebilir ve en kötüsü, kolayca enfekte olabilir. Enfekte olmuş batık bir ayak tırnağın varsa durumun kötüleşmesini engellemek için enfeksiyonu tedavi etmen gerekecektir.[1] [2] Batık ayak tırnağındaki enfeksiyonu gidermek için, tırnağı ılık suda yumuşat, sonra kenarını dikkatli bir şekilde kaldır ve antibakteriyel merhemi doğrudan tırnağın altındaki enfeksiyona sür. Bu iyi bir başlangıç olsa da enfeksiyonu evde tedavi etmekle yetinmek yerine düzgün bir tedavi için bir podiatriste gidilmesi şiddetle tavsiye edilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Tırnağı Tedavi Etmek

 1. 1
  Tırnağını suda beklet. Batık ayak tırnağından kaynaklanan ağrıyı ve şişmeyi azaltmak için, batık tırnağın olduğu ayağı 1 ila 2 hafta boyunca günde 3 kez 10-20 dakika ılık ve sabunlu suda beklet. Epsom tuzu da ağrıya ve yangıya karşı faydalı olabilir.[3]
  • Bir küveti 2 litre ılık suyla doldur ve içine 3 yemek kaşığı (75 g) Epsom tuzu ekle. Ayağını suya batır ve ayağın suda beklerken yaklaşık 15 dakika gevşe.[4] Ayağını suda bekletmeyi bitirince ayak parmağını tamamen kurut.
  • Bunu tırnağın uzarken günde birkaç kez ya da gerektiği kadar yapabilirsin.[5]
  • Ayağını asla sıcak suda bekletme. Ayağın daima ılık suda bekletilmelidir.[6]
 2. 2
  Tırnağın kenarını kaldır. Ayak tırnağının batık kenarının altındaki baskıyı azaltmak için doktorlar bazen tırnağı hafifçe kaldırmayı önerirler. Bu, tırnağın kenarının altına küçük bir parça pamuk ya da kalın diş ipi sokarak yapılır. Bu teknik, tırnağın deriden ayrılmasına, dolayısıyla deriye gömülmemesine yardımcı olur.
  • Pamuk kullanırsan acıyı azaltmaya ve tırnağın altındaki enfeksiyonu engellemeye yardım etmesi için onu bir antiseptiğe batırabilirsin.
  • Tırnak enfekte olduysa tırnağın altında hapsolmuş nemi emmeye de yardımcı olabilir.
  • Kalın diş ipi kullanırsan kokusuz ve parafinsiz olduğundan emin ol.
  • Tırnağı kaldırıp pamuk ya da diş ipi koymak için metal bir alet kullanma. Bu, ayak tırnağının daha fazla zarar görmesine neden olabilir.[7]
 3. 3
  Antibakteriyel merhem sür. Enfekte olmuş bir batık ayak tırnağıyla uğraşırken antibakteriyel merhem kullanmak faydalıdır. Merhemi sürmeden önce ayak parmağını tamamen kurut. Enfekte olmuş bölgeyi bir antibakteriyel kremle kapla. Ayak parmağının enfekte olan kısmına merhemden kalın bir kat sür. Parmağını geniş bir yara bandı gibi bir bandajla sar. Bu, pisliklerin yaraya girmesini engeller ve merhemin yerinde kalmasını sağlar.
 4. 4
  Bir ayak doktoruna (podiatriste) git. Enfekte olan batık ayak tırnakları evde tedavi edilmemelidir ve bu, enfekte olmuş çoğu yara için geçerlidir. Enfeksiyonunu tedavi ettirmek için daha yaygın olarak ayak doktoru adıyla bilinen bir podiatriste git. Enfeksiyon ve tırnak yeterince kötüyse küçük bir operasyon gerekebilir. Çoğu zaman tırnak yatağının uyuşturulmasını, sonra batık tırnağın doktor tarafından makasla ya da tırnak makasıyla kısmen kesilmesini gerektiren basit bir cerrahi müdahale yapılır.
  • Başka enfeksiyonlara karşı korunman için doktorun sana ağızdan alınan antibiyotikler yazabilir.[9] Antibiyotik yazıldıysa kürü tamamlamaya dikkat et ve kontrol için tekrar doktoruna görün.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Yanlış İnanışlardan Kaçınmak

 1. 1
  Tırnağı kesme. Enfekte olmuş bir batık ayak tırnağıyla ilgili yaygın yanlış inanışlardan biri, tırnağın kesilmesi gerektiğidir. Yaygın inanışın aksine, tırnağı kesmek enfeksiyonu kötüleştirebilir. Ayrıca, ileride ayak tırnağının daha fazla batmasına neden olabilir. Tırnağı kesme ve baskıyı azaltmak için kaldır.
  • Ayak tırnağının bir doktor tarafından kesilmesi gerekebilir ama evde, ‘banyo ameliyathanesinde’ yapılmamalıdır.[10] [11]
 2. 2
  Herhangi bir şeyi tırnağın altına sokma. Tırnağın altındaki deriye bir şey sokarak baskıyı azaltmaya çalışmak ya da tırnağı deriden ayırmak cazip gelebilir. Bunu yapma çünkü bu, enfeksiyonu şiddetlendirebilir ve batık tırnağı kötüleştirebilir.
  • Ayak tırnaklarına cımbızla, tırnak çubuğuyla, tırnak makasıyla, törpüyle veya diğer metal aletlerle müdahale etmekten kaçın.[12]
 3. 3
  Enfeksiyonu boşaltmaya çalışma. Yaygın bir inanışa göre, enfeksiyonun neden olduğu bir kabarcığın ya da püstülün iğneyle delinmesi gerekir. Bunu yapmamalısın çünkü bu, enfeksiyonu kötüleştirmekten başka işe yaramaz. Temiz aletler ve sterilize edilmiş bir iğne kullansan bile bir kabarcığı ya da enfekte olmuş bir yarayı dürtüp kurcalayarak bu kısmın ciddi şekilde zarar görmesine yol açabilirsin.
 4. 4
  Tırnağı ‘V’ şeklinde kesme. Kimi kocakarı yöntemlerine göre, baskıyı azaltmak için, enfekte olmuş ayak tırnağının tepesini kesmen gerekir ve bunu yapmak tırnağı iyileştirir. Halbuki bunu yapmak tırnağında çentikli bir kenar oluşturmaktan başka bir işe kesinlikle yaramaz.[14]
 5. 5
  Ayak parmağını bir şeyle kaplamaktan kaçın. Ayak parmağına kömür sürmenin enfeksiyonu gidereceği gibi şehir efsanelerine inanma. Bazı insanlar bu yönteme çok güvense de kömürün enfeksiyona ya da batık tırnağa hiçbir faydası olmaz. Hatta, bu yöntem enfeksiyonu kötüleştirebilir. Genel olarak, ayak parmağının ya da enfekte olan bölgenin üstüne antibiyotikli krem ya da bandajlar dışında hiçbir şey koymamalısın.[15]
  Reklam

İpuçları

 • İltihabı batık tırnak bölgesinden akıtıp durmaya çalışma. Bu, o bölgenin daha çok enfekte olmasına neden olabilir.
 • Tırnağını dişlerinle ısırma. Bu sağlığa zararlıdır ve hem dişlerine hem tırnağına zarar verir.
 • Mikropların bir kısmını yok etmek ve enfeksiyonun kötüleşmesini engellemek için ayağını antibakteriyel sabunlu suda beklet.
 • Ayak parmağını bir yara bandıyla sar ve üstüne Polysporin sür. Çok faydası olur.
 • Ayak tırnağın biraz sızlasa, biraz tuhaf ya da kızarmış görünse bile hemen tırnak batmasıyla nasıl başa çıkılacağını öğren. Daha çok fazla batmamış tırnaklarda tırnağın kenarını steril pamukla kaldırmak işe yarar ama durum kötüleşirse hiçbir işe yaramayacaktır.
 • Ayak tırnağı kavis düzelticisiyle ayak tırnağını düzleştirmeye çalış.
 • Doktor değilsen ya da daha önce bu konuda tecrüben yoksa bunu kendin düzeltmeye çalışma.
 • Batık tırnakları engellemek için, tırnaklarını daima düz kes.[16]
Reklam

Uyarılar

 • Bağışıklık sorunu olan kişiler, geçmeyen enfeksiyonlar için doktora gitmelidirler.
 • Batık bir ayak tırnağın varsa ve diyabet hastası olduğunu biliyorsan bir an önce bir ayak doktoruna gitmen gerekir.
 • Enfeksiyonlar sepsise ya da kan zehirlenmesine yol açarsa yaşamı tehdit edebilir. Dokuların ölüp çürümesine yol açan kangren de gelişebilir. Bunlar hastaneye yatmayı, ameliyat olmayı ve hatta hastalığın yayılmasını ve doku ölümünü önlemek için uzuvların kesilmesini gerektirebilir.
 • Ayaklardaki yaraların iyileşmemesi, uyuşukluk ya da karıncalanma, şeker hastalığı belirtisi olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Mark Co, DPM
Ortak yazarlar :
Ayak Hastalıkları Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Mark Co, DPM. Dr. Mark Co San Francisco, Kaliforniya'da kendi özel muayenehanesini işleten bir ayak hastalıkları uzmanıdır. Dr. Co; iltihaplı ayak şişliği, batık ayak tırnağı, ayak tırnağı mantarı, siğiller, topuk dikeni ve ayak ağrısına sebep olan diğer nedenlere yönelik tedavilerde uzmanlaşmıştır. Ayrıca ayak ve ayak bileği sorunlarının tedavisi ve önlenmesi için özel ortotik araçlar sunmaktadır. Dr. Co, New York Üniversitesi'nde İşletme Yüksek Lisansı'nı (MBA) ve Johns Hopkins Üniversitesi'nde Elektrik Mühendisliği ve Bilgisayar Bilimleri alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Dr. Co ayrıca ayak hastalıkları bilim dalı doktorasını California Podiyatri Tıp Okulu'nda, ihtisasını ve stajını ise Santa Clara, Kaliforniya'daki Kaiser Permanente Medical Center'da tamamlamıştır. Dr. Co 2018, 2019 ve 2020'de San Francisco'nun "3 En İyi Ayak Hastalıkları Uzmanı" ödülüne layık görülmüştür. Dr. Co aynı zamanda CPMA (Amerikan Podiatrik Tıp Derneği) üyesidir. Bu makale 1.415 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 1.415 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam