Esasen soğuk kış aylarında öğrencileri meşgul etmek için icat edilen basketbol 1891 yılında James Naismith tarafından icat edildi.[1] İlk oyun, bir parmaklığa çivilenmiş şeftali sepetine bir top atılarak oynandı ve her başarılı şuttan sonra topun uzun bir takozla alınması gerekiyordu.[2] Yılları hızlıca ileri sardığımızda Jordan, Shaw, Kobe ve LeBron gibi isimler ölümsüzleşti. Basketbol dünyadaki en eğlenceli, zorlayıcı ve heyecanlı sporlardan biri oldu. Oynamak için gerekli temel kuralları ve temel becerileri öğrenebilirsin.

Kısım 1
Kısım 1 / 6:
Kuralları Öğrenmek

 1. 1
  Bir top ve bir pota bul. Basketbol oynamak için tek gereken şey uygun boyutta bir top ve topun içinden geçebileceği, yeterince zorlayıcı bir yüksekliğe sabitlenen bir file. Resmî bir basketbol maçı için gerekenler aşağıda belirtilmiştir fakat basketbolun tarihi elindekiyle idare etme tarihidir. İlk basket potası bir parmaklığa çivilenen bir şeftali sepetiydi. Bir potan yoksa boş kutuları, futbol toplarını ya da elinde olan ne varsa onu kullan.
  • Doğru basketbol topu boyutu yaşa ve cinsiyete göre değişir. Liseden profesyonel seviyeye kadar erkek basketbolu için 7 numara bir top seç. Liseden profesyonel seviyeye kadar 12-14 yaş erkekler ya da 12 yaş ve üzeri kızlar ve bayanlar için 6 numara seç. 9-11 yaş tüm çocuklar için 5 (ya da standart çocuk boyutu) numara, 5-8 yaş tüm çocuklar için 4 numara ve 4-8 yaş çocuklar için 3 (ya da mini) numara top seç.[3]
  • Spor mağazalarında kauçuk ve sentetik deriden yapılmış basketbol topları genelde rahatlıkla bulunur. Bileklerin titremeden rahat bir şekilde atabildiğin bir top bul. Çoğu spor salonunda, gençlik merkezinde ve sporla ilgili diğer yerlerde antrenman yapmak için basketbol topu ödünç alabilirsin.
  • Standart potalar 3 metre yüksekliğinde ve 45 santim çapında olup arkasında oyuncuların topu sektirebileceği pleksiglas bir levha bulunur. 29 metre uzunluğundaki sahanın her iki ucunda yer alan potalar ile tam saha basketbolu oynanırken yarım sahada yakalama oyunu oynamak ya da arkadaşlarla ısınmak için bir pota yeterlidir.
 2. 2
  İki takıma ayrılın. Tam saha basketbol oynamak için beş oyunculu iki takım gerekir.[4] Üç kişilik takımlarla yarım saha oynamak yaygın olsa da, daha fazla kişiyle oynandığında her takımda eşit sayıda oyuncu olması önemlidir. Eşit sayıda olmayan oyuncularla oynanabilecek alternatif basketbol oyunları son bölümde verilmiştir.
 3. 3
  Topu potadan geçirerek puan kazan. Basketbolda, bir hücum oyuncusu sahada şutun atıldığı yere bağlı olarak bir ila üç puanlık bir şut atabilir.[5]
  • Çoğu sahada potadan yaklaşık 6,25 metre mesafede bir yarım daire şeklinde uzanan "üç nokta çizgisi" olur ve bunun ötesindeki şutlar fazladan bir değere sahiptir. Bu yayın içinden atılan tüm şutlar iki puan değerindedir.
  • Faul şutlarının her biri bir puan değerindedir ve bu şutlar potadan 4,60 metre uzaklıkta olan serbest atış çizgisinden yapılır. Eğer bir şut atmaya çalışırken ya da diğer takım çok fazla faul yaptıktan sonra faul yapılırsa oyuncular bir ila üç serbest atış hakkı kazanır. Bir şut atarken karşı takım vücuduna dokunursa faul olur. Eğer şutu atabilirsen sayı geçerli olur ve bir serbest atış hakkı elde edersin. Eğer kaçırırsan iki serbest atışın olur.[6]
 4. 4
  Top sürme ya da pas ile topu hareket ettir. Top elindeyken ya yerde sabit olan bir ayağın üzerinde dönerek sabit durmalı ya da topu zemin üzerinde yukarı aşağı zıplatarak sürmelisin. Sabitken bir ayak üzerinde dönebilirsin fakat top sürmüyorsan o ayağın olduğu yerde kalması gerekir. Yine de şut atmak için zıplayabilir ya da pas atabilirsin fakat aşağı indiğinde toptan kurtulmuş olman gerekir.[7]
  • Top sürmeye başladığında, hareket ederken pas verene kadar, şut atana kadar ya da top sürmeyi kesip pivot ayağın üzerinde durana kadar sürekli topu zıplatmalısın. Eğer top sürmeyi bırakırsan tekrar top sürmeye başlayamazsın; bu duruma "hatalı top sürme" denir. "Fazla/az" top sürmekten ya da topun altına elini sokarak top sürmek olan "top taşımaktan" kaçınmak da önemlidir. Sonraki bölümden düzgün top sürmeyi öğren.
  • Eğer şut atmak için içeri giriyorsan şut ya da pas atmadan önce topu eline alıp top sürmeden iki adım atabilirsin. İkiden fazla adım hatalı yürümeye neden olur ve top diğer takıma geçer. Eğer top sürüyorsan ve durduysan iki adım atamazsın; pas ya da şut atmak zorundasın.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 6:
Top Sürmek ve Pas Atmak

 1. 1
  Doğru şekilde dur. Eğer hücum sırasında top elindeyse top sürerken topu kontrol etmek ve korumak için alçak bir pozisyonda çömelmen gerekir. Uygun bir top sürme duruşunda, ayaklar omuz genişliğinde açık, dizler bükülmüş bir şekilde çömelir vaziyette ve ayak parmaklarının kökü üzerinde durmalısın.[8]
  • Öğrenme aşamasında her iki elinle de topu sürekli zıplat, her iki elinle topu idare etmeye alışmak için sol ve sağ elini değiştir ve bu sürede çömelmiş bir şekilde durarak ters yöndeki kalçanı potaya çevir.
 2. 2
  Topu parmak uçlarınla zıplat. Topu düzgün ve güvenli bir şekilde kontrol etmek için avuç içiyle değil parmak uçlarınla top sürmek önemlidir. Yeni başlayan kişiler ilk temaslarında basketbol topunu parmak uçlarıyla kavrayıp itmek yerine onu avuç içiyle tokatlama ya da topa avuç içiyle vurma eğilimindedir. Biraz çalışmayla topun tekrar eline gelmesi için ona ne kadar kuvvet uygulaman gerektiğini anlayabileceksin.[9]
  • İlk başta ayakta sabit dururken topu zıplatmaya başla. Topu zıplatmak için bileğini gevşet, dirseğini kalçanda tut ve olabildiğince az hareket ettir. Pek çok şeyde olduğu gibi top sürme tamamen bilekten olmalıdır.
  • Topun olması gerektiği gibi şişirildiğinden emin ol yoksa onu düzgün bir şekilde zıplatmak zor olacaktır. Topun üzerindeki talimatları takip et ve gerekirse topa biraz hava bas.
 3. 3
  Topu bel hizasında tutmaya çalış. İlk başta topu kontrol etmek zordur ve yeni başlayan oyuncular sürekli topa bakmadan onu zapt ve kontrol etmede zorlanırlar. Fakat yere rahat edebildiğin kadar yakın şekilde top sürmeye çalış. Göğüse kadar yükseltilerek sürülen topları savunma oyuncuları kolayca çalabilir. Topu bel hizasında tutmaya çalış, daha yüksekte değil.
 4. 4
  Başını yukarıda tut. Top oynamayı öğrenirken koçların ısrarla üzerinde duracağı bir şey varsa o da budur. Oynamayı öğrendiğin sırada topu sektirirken ona bakmak yerine başını yukarıda tutmak ve etrafa bakmak kritiktir. İyi oyuncular takım arkadaşlarını, rakiplerini ve potayı aynı anda görebilirler. Topa bakmadan top sürmeye çalışırsan becerilerin çok gelişecektir. Gözlerini ayakkabılarına diktiğinde nereye gideceğini ve nereye pas atacağını bilmek zordur.[10]
  • Alçakta kalmak kötü top sürmenin ve topun kontrolünü kaybetmenin önüne geçecektir. Topun çalınmasının daha zor olmasının yanı sıra, top sürmeni bozman da daha zor olacaktır.
 5. 5
  Hazır olduğunda hareket etmeye başla. Basketbol çoğu zaman ayakta durma pozisyonunda oynanmaz, bu yüzden hareket hâlinde top sürmeye başlamak önemlidir. Top sürerken rahat, uzun adımlarla yürüyerek başla. Top sürme ve yürüme konusunda rahat olduğunda hafif koşmaya başla ve nihayetinde top sürerken kısa deparlara çalışmaya başla. Çok hızlı gitmekten endişe etme, sadece topu kontrol etmeye odaklan.
  • Garaj yoluna duba ya da sandalye diz ve onların etrafında 8 çizerek olabildiğince hızlı fakat topu kontrol etmeye odaklanarak top sürme çalışması yap. Alçak dur, başını kaldır ve hızlıca top sürerken topu kontrol et.
 6. 6
  İki elle top sürme çalışması yap. Top sürmeyi öğrenmeye başladığında yazmak için kullandığın baskın elinle top sürmek en rahatı olacaktır. Sadece tek bir tarafa gitmek istemiyorsan ki bu, seni hareketleri çok kolay kestirilen bir oyuncu yapacaktır, topu idare etme becerilerini çeşitlendirmen gerekecektir.[11]
  • Temel prensipleri öğrenmek için egzersizleri baskın elinle yap fakat her top sürme egzersizinin bir kısmında zayıf elinle de top sürmeye çalış. Sandalyelerin etrafında dönerek, yürüyerek, top sürerek ve sonunda koşarak aynı egzersizleri dene. Büyük oyuncular her iki eline de hâkimdir.[12]
 7. 7
  Farklı paslara çalış. Top tutanları dinleme: Harika bir pas orta bir şuttan daima daha iyidir. Güzel ve hatasız pas vermeyi öğrenmek basketbol oyununun önemli bir kısmıdır. Zahmet vermeden doğrudan takım arkadaşına giden paslar verme konusunda rahat olmalısın.[13]
  • Göğüs pası ver. Topu iki elinle her iki kenarından içindeki havayı çıkarmak için sıkıyormuş gibi kavra. Topu göğsüne getir, sonra topu yere değdirmeden rahat bir mesafede duran takım arkadaşına pas vermek için iki elini dışarı doğru salla. Tıpkı kurbağalama stili yüzüyor gibi iki bileğin de dışarı sallanmalı.
  • Yerden pas ver. Topu sıkmaya çalışıyormuş gibi aynı şekilde tut. Takım arkadaşınla arandaki mesafenin yarısında topu yerde sektirerek diğer oyuncuya gönder. Topun bir kere zıplayarak rahat bir şekilde takım arkadaşının göğsüne gelecek şekilde pas verme çalışması yap. Tek elle ve çift elle yerden pas verme egzersizleri yap.
  • Topu oyuna sokulmak için (saha dışı pası) ya başının üzerinden ya da yerden pas at. Çoğu durumda, çizginin arkasındaki bir oyun kurucuya pas ver.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 6:
Şut Atmak

 1. 1
  Her şut atacağın zaman pota ile kendini hizala. Her şut atmak istediğinde "hizalamak" yani iki ayak ucunu da potaya bakacak şekilde çevirmek, sonra ön tarafının paralel bir şekilde potayı hedef alması için kalçalarını hizalamak önemlidir. Eğer doğru temel şut atma tekniklerini uygularsan hizalandığında şutların çok daha doğru olacaktır.
  • Bir şut atmaya hazırlandığında, top sürmeyi bırak ve iki elinle topu al ve potaya hizalan. Akıcı bir hareketle topu son kez sürdüğün ve kalçalarını tek bir hareketle çevirdiğin toplarlama adımına çalış.
 2. 2
  Topu baskın elinde dengele. Şut atan elin baskın elindir; o, yazdığın ve top sürerken en rahat hissettiğin eldir. Şut atan dirseğini kalçana sıkıca tuttur ve topu basketbol topunun altındaki parmak uçlarında dengeli tut. Topu çenene kadar kaldır ve dizlerini bükerek çömel.[14]
  • Güç, şut attığın elinden gelecek, ancak topu diğer elini kullanarak dengede tutabilirsin. Topun diğer tarafındaki elinle topa hafifçe dokun. Şut için tüm güç diğer elinden gelmelidir.
  • Şut hareketine çalışmak için topla yere yat ve topu şut attığın elinle yukarıda tut. Topu geri yuvarlayarak birkaç santim havaya atıp tekrar eline geri gelecek şekilde alıştırma yap.
 3. 3
  Topu elinden çıkar. Topu doğru şut pozisyonuna getirdiğinde, şut atan dirseğini yukarı ve ileri doğru uzat ve sanki yüksek bir raftaki kurabiye kavanozuna ulaşmaya çalışıyormuşsun gibi bileğini ileriye doğru yuvarla. Şut attığın kolunu potaya doğru yukarı ve dışarı uzatmaya devam et. Kolun sonuna kadar uzandığında topu serbest bıraktığında topun geriye doğru yuvarlanarak ileri fırlamasına izin ver. Topu serbest bıraktıktan sonra, elinle takip etmeye devam ederek onu kurabiye kavanozuna koy.[15]
 4. 4
  Ayaklarınla iterek yukarı zıpla. Şutundan ekstra güç elde etmek için, çömel ve şut atarken bacaklarınla yukarı sıçra. Kolun en yüksek noktaya ulaştığında, bacaklarını uzatarak hafifçe zıplamalı ve zıplayışınla şutuna ekstra güç vermelisin.
  • Potaya doğru ileri zıplama, düz yukarı zıpla. Bu, yeni başlayanların çok yaptığı bir hatadır. Yukarı zıplaman ve topu hedefe doğru bir yay yaparak göndermen gerekir, ileri fırlatarak değil.
  • Serbest atışlar genellikle zıplamadan yapılır ve şut atmak için zıplamak zorunlu değildir. Ancak, topu sadece kol gücünü kullanarak potaya atmak zordur, bu nedenle atılan çoğu şut "zıplayarak" yapılacaktır.
 5. 5
  Topu çemberin hemen üzerinden sepete sokmayı hedefle. Bazı antrenörler, topu sepetin çemberinin hemen üzerine atmayı denemeni söyleyecektir. Ancak, bunu yapmaya çalışmak topun sürekli çembere çarpıp geri dönmesine neden olabilir. Yapman gereken şey topu çemberin merkezinden temiz bir şekilde geçirmektir.[16]
  • Yeni başlayanların çoğu alçağı hedefleyerek topu çembere çarptırır ve bu egzersiz, "hedef resmini" daha yükseğe almak ve çemberin 'daha yukarısını' hedef almak için gözü eğitir.
 6. 6
  Her iki kenardan turnike çalış. Turnikeler basketbol oyununun önemli bir parçasıdır ve öğrenilmesi gereken temel bir harekettir. İyi basketbol oyuncularının turnikeleri oyun sırasında asla kaçmayacak kadar iyi olmalıdır. Bu, kolay bir iki sayı olmalıdır.
  • Baskın elinin tarafındaki serbest atış çizgisinin köşesinden başla. Herhangi bir açıyla çembere doğru top sür ve boyalı alanın yan tarafındaki sondan bir önceki çizgiye yaklaştığında yukarı uzan. Orada, adımını at ve çembere en yakın ayağınla zıpla (eğer sağda top sürüyorsan sol ayağınla zıpla). Topu arkadaki çarpma levhasındaki karenin üst köşesinden çemberin içine sektir.
  • Baskın el ile baskın dizi bağlayan bir ip olduğunu hayal etmek yeni başlayanlara hangi ayakla zıplanacağını hatırlatmaya yardımcı olur. İçeri girer ve bir ayağın üzerinde zıplarken, şut atan elin o taraftaki dizini "yukarı" çeksin.
  • İşin tekniğini anladığında karşı taraftan diğer elini kullanarak turnike yapmayı dene. İlk başta garip hissettirecektir fakat boyalı alanın iki tarafından da turnike yapabilmek seni çok daha iyi bir basketbol oyuncusu yapacaktır.
 7. 7
  Sürekli her yerden şut at. Şut atma alıştırmaları yapmak hem biraz egzersiz hem de eğlenmek için harika bir yoldur. Şut atmak basketbol antrenmanının en iyi kısımlarından biridir, bu yüzden ondan kaytarmak için pek bahanen olamaz. Sahanın her yerinden, boyalı alanın içinden, farklı açılardan şut atmayı dene. Şut atarken etrafta top sür, böylece bir taşla iki kuşu vurmuş olursun. Yorgunken ve zindeyken şut atma çalışmaları yap.
  • Serbest şut atma çalışmaları yap. İyi basketbol oyuncuları için serbest şut atışı kullanmak neredeyse otomatik olmalıdır. Şut hareketini ezberleyene ve onu kas hafızana yazana kadar tekrar tekrar serbest atış yap.
  • Değerli egzersiz zamanını orta sahadan şut atmak ya da NBA’de yapılan uzun mesafe üçlüklerini deneyerek harcama. Mucizeler yaratma üzerine çalışmadan önce işin temelini öğren ve boyalı alanın içinden peş peşe 10 basket yapmaya çalış.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 6:
Savunma Oynamak

 1. 1
  Savunmadaki rolünü öğren. Savunma oynarken amacın rakibinin sayı yapmasını engellemektir. Yani pasları engellemeli, mümkünse topları çalmaya çalışmalı ve şutları bloklamalısın. Senin işin karşı takımın pas ve sayı yapma yeteneğine karşı sinir bozucu, yapışkan ve engelleyici olmaktır.[17]
  • Çoğu takım "adam adama" savunma oynayacaktır, yani genellikle oyunun geri kalanında savunman gereken rakip takımdaki başka bir oyuncu ile eşleşeceksin. Çoğu durumda bu kişi senin pozisyonunda oynayan oyuncu olacaktır.
  • Daha gelişmiş basketbol oyununda, bazen "alan" savunması yapılır ve sahadaki bir alanı ve içine giren herhangi bir oyuncuyu savunman gerekir. Bunu, korumaya çalıştığın hayali bir baloncuk gibi düşün.
 2. 2
  Doğru savunma duruşunu öğren. Basketbol tamamen hücumdan ibaret değildir ve oyununun topun her iki tarafında da akıcı olması gerekir. Yapışkan savunma oynamayı öğrenmek için alçalmayı ve genişlemeyi öğren. Ayaklarını omuz genişliğinden daha fazla açarak çömel ve kollarını yanlara doğru uzatarak kendini mümkün olduğunca genişlet. Ayak parmaklarının kökleri üzerinde dur ve elinde top olan oyuncuyu savunmak için yanal hareketler yap. Gözlerini topa kilitle.[18]
  • Ön kalçanı yan çizgiye, arka kalçanı savunduğun potaya doğru tut. Savunma yaptığın kişinin seninle pota arasına geçmesini mümkün olduğunca zorlaştırman gerekir, bu yüzden kalçalarını düzgün bir şekilde hizalayarak onları "itmek" daha etkilidir. Bu, biraz pratik yaparak alışkanlık hâline gelecektir.
 3. 3
  Yan hareketlere çalış. Savunma oynamanın en zor kısmı savunma çömelişinde kalmak ve hücum oyuncusuna tutkal gibi yapışmaya çalışmaktır. Hızlı bir şekilde yan yan hareket etmek zordur, bu yüzden yan yan ayak sürümeye ne kadar çalışırsan o kadar iyi bir savunma oyuncusu olursun. Yan yan koşmaya çalışırken bir yönde yana doğru büyük bir adım at, arkada takip eden ayağını öndeki ayağının hemen arkasına geçir ve tekrar ötele. Sonra, diğer tarafa dön. Bacakların ağrıyana kadar buna çalış.
  • Çoğu antrenör oyuncuları bir yandan diğer yana top sürdürerek ve savunma oyuncularının konumlarını hücum oyuncularının hareketine bağlı olarak değiştirerek çalıştırır. Evdeki garaj yolunda yanlamasına kayarak kendin bunun alıştırmasını yapabilirsin.
 4. 4
  Mümkün olduğunca ayaklarının üzerinde kal. Yeni başlayan basketbolcular sık sık havaya çok fazla zıplama hatası yaparlar. Rakibin her şut atacak gibi göründüğünde kollarını havaya kaldırıp zıplayarak rakibinin şutunu engellemeye çalışmak cazip görünür fakat ayaklarını olabildiğince yerde tutmak için kendini eğit. Feyk atmak, yani şut atmak için sıçramak ve yere iner inmez topu tekrar aşağı çekip savunma oyuncusunu savunmasız ve işe yaramaz hâle getirmek çok kolaydır.[19]
  • Bunun yerine, rakibinin şut atmak için kollarını aşağı çektiğini gördüğünde kendini çok düz durmak ve kollarını 90 derece havaya kaldırmak için eğit. Bu bir sıçrama kadar engelleyici olacak ve gerekirse yine savunma oynamaya hazır olacaksın.
 5. 5
  Ribaunt al. Savunma oynamanın bir diğer önemli kısmı da, gelen ribauntları almak için kendini eğitmektir. Eğer rakibin başarısız bir şut attıysa onun ikinci bir şans elde etmesine izin verme. Potanın yanında sırtını dönerek rakibi engelle ve top sektiğinde topu yakala. Eğer top boşa çıkarsa onu yakalayan sen ol.
 6. 6
  Faul yapmaktan kaçın. Bir defans oyuncusuna çarpmak hücum faulü yapmana neden olacak olsa da, yapılan çoğu faul savunmaya verilir. Sahada rahatsız edici bir varlık olma girişimlerinde, sınırın ne olduğunu öğrenmen ve onu aşmaktan kaçınman gerekir, yoksa faul yaparsın.
  • Rakip oyuncuların kollarına vurmak, onları itmek veya oyunculara tokat atmak her zaman faul sebebidir. Gözlerini topa odakla. Topa dokunmak faul sayılmaz.
  • Bir rakibe uzanıp sarılmak faul olur. Eğer top elinden alınırsa uzanıp formayı yakalayarak hile yapamazsın.
  Reklam

Kısım 5
Kısım 5 / 6:
Güzel Oynamak

 1. 1
  Her pozisyonun sahadaki rolünü öğren. Bir basketbol takımındaysan ana pozisyonların her işi idare eden belirli kuralları ve rolleri vardır. Becerilerini geliştirmek için her bir pozisyonun özelliklerini öğrenmek ve sahada hangi yeri doldurabileceğini öğrenmek iyi bir fikirdir.
  • Pivotlar potayı koruyan büyük oyunculardır. Pivotlar genellikle işi ribauntları kapmak, dönen topu tamamlamak için potanın yakınında durmak ve savunma sırasında potayı korumak olan sahadaki en uzun ve en sert oyunculardır. Ünlü pivotlar arasında Kareem Abdul-Jabbar, Shaquille O'Neal ve Yao Ming sayılabilir.[20]
  • Forvetler sahadaki ikinci en büyük oyunculardır ve savunma oynayacak ve alçak post bölgesine girecek kadar sert ancak dışarıdan şut atacak kadar da maharetlilerdir. İyi forvetler çok iyi cut (sayı yapmak için hızlı yapılan hareket) yaparlar ve savunmada güçlü fiziksel varlık gösterirler. Ünlü forvetler arasında Charles Barkley, Bill Russell, Tim Duncan ve LeBron James sayılabilir.[21]
  • Gardlar, hücumun mimarlarıdır. Gardlar, topu sahada taşıyan, oyun kuran ve dışarıdan şut atan oyunculardır. Gardlar genellikle en fazla sayıyı yapar ve hızlı olmaları, doğru pas vermeleri ve hedefe varan şutları için değerlidir. Büyük Gardlar arasında Michael Jordan, Kobe Bryant ve Magic Johnson yer alıyor.[22]
 2. 2
  Becerilerini geliştirmek için temel tekniklere çalış. Daha iyi bir basketbol oyuncusu olmak istiyorsan temel tekniklere çalış. Daha iyi bir oyuncu olma yolunda iyi top sürme, şut ve savunma becerileri üzerine zaman harcamak en iyisidir. Her iki elinle hiç kaçırmadan peş peşe 10 turnike yapabilir ve peş peşe 20 serbest atış yapabilir kıvama gelmeden arkadan pas verme ya da 360 smaç çalışmak için potayı alçaltma gibi işlere girişme.
 3. 3
  Sık sık pas at ve topu hareket hâlinde tut. İyi basketbol takımları topu sürekli hareket ettirerek savunmanın dengesini bozar ve onları telaşlandırır. Top takımındayken topu hareket ettirmek ve potaya açık bir alan bulmak için paslarınızı hızlı ve düzenli tutun.
  • Basketbolun durmadan smaç basan ve topu kimseye vermeyen hünerli topçular tarafından oynanması gerektiği yaygın bir yanlış kanıdır. İyi oyuncular pas verir, bencil oyuncular sürekli top sürer ve topu kaybeder. Pasların üzerinde çalış.
 4. 4
  Ribaunt almaya çalış. En beklenmedik basketbol becerilerinden biri de ribaunt becerisidir. Çok sayıda şut kaçtığı için top öngörülemeyen bir yere gider, oraya buraya seker, bazen havaya sıçrar. Top zıvanadan çıktığında her iki takımın onun kontrolünü ele geçirme şansı vardır, yani rakiplerinin üstüne zıplamak ve topu kapmak çok değerlidir. Şut çalışırken mümkünse kendi ribaundunu almak için potaya koşarak pratik yap.
  • Bir forvet ya da pivot olarak pota altında oynuyorsan diğer oyunculara arka tarafınla "box out" yap ve onları güç kullanarak istedikleri alandan uzaklaştır. Alçal ve yayıl, kollarını aç ve ribaunt alma şansını artırmak için gözlerini topa dik.
 5. 5
  Takım arkadaşın için perdeleme yapmayı öğren. Bir takım olarak çalışmayı öğrendikçe, sonunda birçoğu bir çeşit perdeleme yapıp bundan sonra top almak için pota altına hareket etmeyi içeren içeren oyunlar ve düzenler tasarlamaya başlamak isteyeceksin. Perdeleme yapmak demek vücudunu bir bariyer olarak kullanarak takım arkadaşlarından birinin savunma oyuncusunu geçmesini sağlamak anlamına gelir. Çoğu zaman, forvetler gardlar için perdeleme yapsa da herhangi bir oyuncu hücum sırasında perdeleme yapabilir.
 6. 6
  Cut yapmayı (sayı almak için yapılan hızlı hareket) öğren. Top takım arkadaşındayken etrafta dolanman gerekir. Olduğun yerde dikilerek pas bekleme! Potanın altında cut'lar yap, savunma oyuncusunu silkelemeyi dene ve açığa çık. Etrafta hareket ederek ve hareketli kalarak takımına destekleyici seçenekler sağla. Açık alan bul ve açık şut atma şansı ara.
  Reklam

Kısım 6
Kısım 6 / 6:
Basketbol Oyunu Çeşitlerini Öğren

 1. 1
  “Horse” (at) oyna. Eğer tam bir basketbol maçı oynamak istemiyorsan "pig" (domuz) ya da "horse" (at) oynamak sahada eğlenmek ve aynı zamanda şutlarına çalışmak için harika bir yoldur. Efsaneye göre Michael Jordan bu oyunu antrenman gibi ciddiye alırmış.
  • Horse oyunu istenen sayıda oyuncuyla oynanabilir. İlk oyuncu sahanın herhangi bir yerinden şut atar. Basket olursa sonraki oyuncu aynı yerden şut atmak zorundadır. Eğer şutu kaçırırsa oyuncu "pig" ya da "horse" (tek fark harf sayısıdır) kelimelerinin ilk harfini alır. Her atılamayan sayıda bir sonraki harf kazanılır. Oyun, kaybeden oyuncu kelimenin tamamını söyleyene kadar devam eder.[23]
 2. 2
  Tek sayıda oyuncu varsa “21” oynayın. 21 oyunu oyuncu sayısı eşit olmadığında oynanabilecek en harika oyun olsa da en mükemmeli üç oyuncu ile oynamaktır. 21 oyununda her oyuncu diğer oyunculara karşı oynar ve 21 sayıyı ilk yapan kişi olmaya çalışır. Üç sayı çizgisi içerisinden atılan her şut bir puan ve dışından yapılan her şut ise iki puan değerindedir.
  • Bir oyuncu bir basket attıktan sonra kaçırana kadar serbest atış (her biri bir puan değerinde) kullanabilir. Bir kere basket attıktan sonra peş peşe 20 puanlık serbest atış yaparsan oyunu kazanırsın.
  • Eğer atışı kaçırırsan diğer oyuncu tek bir hareketle ribaund alıp atışı tamamlayabilir. Eğer puanın 15 sayıdan azsa toplam puanın sıfırlanır veya 15 ile 20 arasındaysa 15’e düşer. Eğer 15'inci serbest atış kaçarsa oyuncunun puanı sıfıra düşer.
 3. 3
  Nakavt oyna. Serbest atış çalışmak ve kalabalık bir grupla oynamak için nakavt güzel bir oyundur. Tüm oyuncular serbest atış çizgisinde sıralanır. Sıradaki ilk kişi serbest atış kullanır. Eğer atışı kaçırırsa oyuncu ribaund alıp basket atana kadar atış yapar. Basket yapar yapmaz oyuncu sıranın sonuna geçer. İlk oyuncunun topu çembere değer değmez ikinci oyuncu atışını yapabilir. Eğer sıradaki ikinci oyuncu ilk oyuncudan önce basket atarsa ilk oyuncu nakavt olur. Bir oyuncu basket atar atmaz sıradaki kişi atışını yapabilir.[24]
 4. 4
  “Beysketbol” oyna. Beysketbol, bir şut çalışması artı beysbol sayısı yapmak ve laf sokmadır. South Park yaratıcıları tarafından aynı isimli film için icat edilen beysketbolda temel olarak iki takım sırayla üç farklı "alandan" puan almaya çalışırken diğer takım ise onların moralini bozmaya çalışır. Kaçırılan her şut dışarda sayılır.
  Reklam

İpuçları

 • Yeteri kadar dinlen.
 • Yeni başlayan biriysen takım arkadaşlarından yardım istemekten çekinme.
 • Birine çarparsan özür dile. Ayrıca eğer sana çarpılırsa özrü kabul et. Kötü hislerin kimseye faydası olmaz.
 • İlk başta o kadar iyi olmasan da pes etme.
 • Basketbol oyunu için basketbol ayakkabıları ve rahat hareket edebileceğin bir kıyafet giy.
 • Tek elinle şut atma alıştırması yaparsan bir ya da iki elle şut atmaya alışırsın.
 • Oyun öncesi daima sağlıklı şeyler ye.
 • Eğer korkarsan maç sırasında arkadaşlarla antrenman yaptığını hayal et.
 • Bunun bir oyun olduğunu ve herkesin eğlenmesi gerektiğini unutma!
 • Yeteri kadar su iç.
Reklam

Uyarılar

 • Daima uyanık ve konsantre ol. Ortalıkta boş dolanırsan sakatlanabilirsin. Kafana top çarpsın istemezsin, değil mi?
 • Eğer çok yorgun hissediyorsan oynamayı bırak ve biraz dinlen. Kendini daha iyi hissettiğinde oyna. Basketbol yoğun ve yorucu olabilir.
 • Riski göze alarak oyna. Basketbol oyuncuları, bilek burkulması, kol kırılması ve dönmesi ve hatta kafa yaralanması gibi birçok sakatlıkla karşı karşıya kalır.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Basketbol topu
 • Basketbol sahası
 • Basketbol potası
 • Basketbol ayakkabısı (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Damarlar Nasıl BelirginleştirilirDamarlar Nasıl Belirginleştirilir?
Bir Ayda Nasıl Karın Kası YapılırBir Ayda Nasıl Karın Kası Yapılır?
Damarlı Kollara Nasıl KavuşulurDamarlı Kollara Nasıl Kavuşulur?
İnsan Tek Vuruşta Nasıl Yere Yıkılırİnsan Tek Vuruşta Nasıl Yere Yıkılır?
İnce Bacaklar Nasıl Kalınlaştırılırİnce Bacaklar Nasıl Kalınlaştırılır?
Nasıl Yüzülür?
Sokak Kavgası Nasıl KazanılırSokak Kavgası Nasıl Kazanılır?
Evde Nasıl Kas Geliştirilir?
Koşu Hızı ve Dayanıklılığı Nasıl GeliştirilirKoşu Hızı ve Dayanıklılığı Nasıl Geliştirilir?
Kalça Nasıl BüyütülürKalça Nasıl Büyütülür?
Büyük Kalça Nasıl Küçültülür?
Daha Güçlü ve Daha Kalın Bileklere Nasıl Sahip Olunur?
Nasıl Hızlı KoşulurNasıl Hızlı Koşulur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 106 kişi çalıştı. Bu makale 21.655 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Spor ve Fitness
Bu sayfaya 21.655 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam