Barış çiçeği en popüler ev bitkilerinden biridir. Bakımı kolaydır ve evin için güzel bir ilave olabilir. Barış çiçeğinin bakımını düzgün yaparak gelecek yıllarda güzel ev bitkilerine sahip olabilirsin.

Bitki yetiştiricisi Lauren Kurtz bir yazısında şöyle yazmıştır: "Barış çiçeği gölgeyi çok sever! Kıvrılmış ve soluk yapraklar ışığın fazla geldiğinin, kurumuş ve kahverengileşmiş yapraklar da doğrudan güneş ışığından zarar gördüğünün göstergesi olabilir. Bu bitkiyi asla doğrudan güneş ışığına koyma; alçak ila orta ışık şartlarında tut."

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Barış Çiçeğine Bakmak

 1. 1
  Barış çiçeğin için bir yer seç. Barış çiçeği sıcak, nemli, gölgeli tropikal yağmur ormanlarına özgüdür. Bu nedenle ılıman iklimlerde yıl boyunca dışarıda bırakılamaz. Ancak genelde dış ortama göre nispeten ılık ve nemli olan iç mekânlarda bitkinin durumu iyi olabilir. Barış çiçeği evinde dolaylı güneş ışığından faydalanabileceği ılık bir odada doğrudan pencerenin yanında değil, pencereye yakın bir yerde durmalıdır. Tüm gün doğrudan ışık almadığı için en iyisi kuzey ve batıya bakan pencereler olur. Bitkini soğuk hava ya da fazla güneşe maruz bırakmaktan kaçınmaya çalış çünkü bunlar bitkinin sağlığını kaybetmesine ve yapraklarının kahverengileşip büzüşmesine sebep olabilir.

  İpucu: Yaşadığın iklime bağlı olarak barış çiçeğini yılın havanın ılık ve nemli olduğu bölümünde dışarıda gölgelik bir bahçe avlusunda veya benzer bir yerde bırakabilirsin. Ancak tropikal bir yerde yaşıyorsan bitkini yıl boyu güvenle dışarıda bırakabilirsin.

 2. 2
  Barış çiçeğini yeterli miktarda sula. Barış çiçeğine sağlayabileceğin en iyi bakım onu dikkatli bir şekilde sulamaktır. Saksıdaki toprak kuruduğunda (sadece kuruduğunda) üstünde su birikecek kadar değil, nemlendirecek kadar su ekle. Çok az sulamak bitkinin solup ölmesine sebep olur; aslında bitkini sulamayı ihmal edersen görünür bir şekilde solduğunu görürsün. Ancak çok fazla su bitki için ölümcül olabilecek kök çürümesi hastalığına sebep olabilir. Haftada bir kere, toprak kuruduğunda sulamayı hedefle. Bazen her sulamadan önce bitkinin hafifçe boynunu bükmeye başlamasını beklemek bile tavsiye edilir.
 3. 3
  Yaprakları bir püskürtme şişesiyle haftada birkaç kere nemlendir. Barış çiçeği tropik bölgelerin yüksek nem seviyelerinde gelişir, bu yüzden toprağı sulamanın yanı sıra yağmur ormanlarının nemli havasını taklit etmek için bitkini düzenli bir şekilde bir püskürtme şişesiyle nemlendir. Yazın büyüme döneminde bitkini daha sık nemlendir[1] ; çiçeklerine ne kadar fazla su verirsen o kadar sağlıklı olur.
  • Bu bitki klora karşı hassastır, bu yüzden kloru arındırılmış su kullan. Musluk suyunu oda sıcaklığında 24 saat bekleterek klordan arındırabilirsin.
 4. 4
  Sağlıksız yaprakları bitkinden kes. Diğer bitkilerle karşılaştırıldığında barış çiçeklerinin çok sık budanmaya ihtiyacı yoktur. Ancak herhangi bir sebeple bitkinin bir veya birden fazla dalı ya da yaprağı kahverengileşir veya solarsa bitkinin ölen uzantıya enerji harcamasını önlemek için yaprakları budaman iyi olabilir. Sağlıksız veya ölü noktaları temizlemek için temizlenmiş, keskin makas/budama makası kullan; kesimini sağlıklı dokuya zarar vermeden temiz bir şekilde ve toprak seviyesine yakın yap.
  • Solma ve kahverengi yapraklar bitkini sulamayı unuttuğunun göstergesi olabilir ancak aynı zamanda daha ciddi bir sorunun belirtisi de olabilir. Bitkinin bakımını düzgün bir şekilde yapmana rağmen sık sık budama yapma ihtiyacı duyuyorsan daha ciddi bir sorunun belirtilerini ara (aşağıda "Barış Çiçeği Hastalıklarına Çözüm Bulmak" kısmına bak) ve temel sebebi iyileştirmeye çalış.
 5. 5
  Gübrelersen bunu dikkatli bir şekilde yap. Su ve dolaylı güneş ışığı haricinde bitkin çok fazla bakıma ihtiyaç duymaz. Sağlıklı, gelişen bir barış çiçeği yetiştirmek için gübreler ve besin destekleri gerekli olmaz. Ancak bunu yapmak istersen (örneğin, çiçeklerin son derece büyük, canlı açmasını istiyorsan) aşırı gübrelememeye dikkat et çünkü barış çiçekleri kısmen hassas bitkiler olabilir. Bitkinin büyümesinin en hızlı olduğu ilkbahar ve yaz aylarında ayda yaklaşık bir kez tavsiye edilen oranın yarısı veya çeyreği miktarında standart 20-20-20 ev bitkisi gübresi kullan.
  • Yeşil çiçekler aşırı gübrelediğine işarettir.[2] Bitkin bu belirtiyi gösterirse gübrelemeyi bırak ve bir sonraki büyüme döneminde gübre dozunu yarıya indir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Barış Çiçeğinin Saksısını Değiştirmek

 1. 1
  Saksı değişiminin gerekli olduğunu gösteren işaretleri görmeyi bil. Neredeyse tüm saksı bitkileri gibi büyüme olanağı verilirse barış çiçekleri sonunda başlangıçtaki kabında gelişmeye devam edemeyecek kadar büyür. Barış çiçeğin saksısına sığamayacak kadar büyüdüğü zaman gittikçe daha fazla miktarda su istediğini ve/veya yapraklarının sebepsiz yere sarıya döndüğünü fark edebilirsin. Ayrıca köklerinin toprağın yüzeyini doldurduğunu da görebilirsin. Genelde barış çiçeklerinin saksılarının 1-2 yılda bir kez değiştirilmesi gerekir, bu yüzden yaklaşık olarak bu kadar zaman geçtiyse ve yukarıdaki belirtilerden bazılarını görüyorsan bitkin muhtemelen saksı değiştirme adayıdır.
 2. 2
  Uygun büyüklükte bir saksı kullan. Barış çiçeğinin saksısını değiştirdiğinde bitkinin köklerini yayıp daha fazla büyüyecek kadar yerinin olması için daha önce kullandığın saksıdan daha büyük bir saksı kullanmalısın. Çapı bir önceki saksıdan yaklaşık olarak 5 cm daha geniş olan bir saksı kullan; saksı büyüklüğündeki nispeten küçük artış bitkiye birkaç yıl daha büyüyecek kadar yer verir. Genel olarak barış çiçekleri çapı yaklaşık olarak 25 cm'den daha büyük saksı gerektirmez, bu yüzden saksın bundan büyükse ve bitki hâlâ sorun belirtileri gösteriyorsa başka bir sıkıntı olabilir.[3]
  • Hemen hemen her saksı malzemesi işe yarar; seramik, plastik ve kil işini görür.
  • Saksının altında bir veya birden fazla su süzülme deliği olduğundan emin ol. Suyun saksıdan süzülmesi şarttır; yoksa bitkin kök çürümesi riski taşıyabilir.
 3. 3
  Uygun bir toprak karışımı kullan. Yukarıda bahsedildiği gibi barış çiçekleri tropik yağmur ormanlarına özgüdür. Genelde gür, çok katmanlı bir orman örtüsü altında büyür ve bu nedenle etraflarında neredeyse sürekli çürüyen bitki artıkları olur. Saksı toprağı seçerken bu özelliğe sahip olan birini seç. Kum veya perlitin yanı sıra ağaç kabuğu gübresi içeren turba bazlı bir saksı toprağı kullan. Tercihen toprağın hafif ve esnek olmalıdır (su süzülmesinin düzgün olması için) ve kokusu çok az olmalı ya da hiç olmamalıdır.[4]
 4. 4
  Bitkini yeni kabına geçir. Yeni saksını bitkinin üstüne rahatça oturabilmesi için yeterli miktarda sıkıştırılmış toprakla doldurarak hazırla. Tercihen bitkinin aşağısı ya da yukarısından ziyade sadece yanlarına toprak eklemen gerekir. Toprağını bitkini aşağıya doğru çökmeden sıkıca destekleyebilmesi için nazikçe sıkıştır. Barış çiçeğini saksısından çıkart ve yeni saksısındaki toprağın üstüne yerleştir. Yeni saksısındaki bitkinin etrafına ilk saksıdan toprak ekle; tanıdık toprak kullanmak bitkinin yeni evine geçişini kolaylaştırabilir. Bitkini sula ve su saksıdaki toprağı çökeltince daha fazla toprak ekle. Aktarma tamamlanınca yeni saksıdaki toprak saksının ağzının yaklaşık olarak 1,5 ila 2,5 cm aşağısında bir seviyede olmalıdır.

  İpucu: Bitkini eski saksısından kırmadan veya yırtmadan çıkartmada sorun yaşıyorsan bol miktarda sula ve bir saat suyu emmesini bekle.

 5. 5
  Bitkiyi desteklemesi için bir destek kullanmaya hazırlıklı ol. Saksısı değiştirildikten sonra bitkinin kökleri yeni toprağına hemen sıkıca tutunamaz. Bu, bitkinin dik durmasını zorlaştırabilir. Bitkini dengede tutmada sorun yaşıyorsan barış çiçeğinin gövdesini tutması için dayanıklı bir tahta destek ya da tahta çivi kullan. Desteği saksı toprağına göm (bitkinin köklerine zarar vermemeye dikkat et) ve bitkinin gövdesini desteğe bir telle bağla. Bitki köklerini yerleştirip kendi başına ayakta durabildiği zaman desteği çıkart.
 6. 6
  İki ayrı bitki oluşturmak için eski bitkinin bir "kök boğazını" saksıya ek. Bitkiyi yeni bir saksıya geçirmektense bunun yerine başka bir saksıda tamamıyla yeni bir bitki yetiştirmek istiyorsan bitkinin kök boğazlarından birini ayırıp bitkinin tümü yerine bunu yeni bir saksıya ek. Barış çiçeğinin "kök boğazları" bitkinin ana kısmından ayrı ve bağımsız olan iki veya daha fazla yaprak demetidir.
  • Bir kök boğazını ana bitkiden ayırmak için önce tüm bitkiyi kök boğazlarıyla birlikte saksıdan çıkart. Kök boğazının tepesinden aşağıya doğru köklerini ana bitkinin köklerinden çözerek ilerle. Bu biraz zaman alabilir ve kazara kök kırılmalarına yol açabilir; bu sıkça yaşanır ancak gerektiğinden fazla kök kırmaktan kaçınmaya çalış. Kök boğazını ana bitkiden tamamen ayırınca bunu normal bir barış bitkisinde yapacağın gibi kendi küçük saksısına dik (çapı 15 cm'den büyük olmasın).
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Barış Çiçeği Hastalıklarına Çözüm Bulmak

 1. 1
  Az sulama veya aşırı sulama belirtilerini bil. Barış çiçeği yetiştirirken karşılaşılan en yaygın sorun kaynaklarından biri hatalı sulama rejimidir. Az sulama ve aşırı sulama bazen diğer barış çiçeği hastalıklarıyla örtüşen çeşitli net olmayan belirtilere sebep olabilir. Ancak hatalı sulama çözülecek en kolay sorunlardan biri olduğu için daha köklü bir çözüme geçmeden önce bu çareleri denemeye çalış.
  • Az sulama oldukça belirgin olur: solmanın eşlik ettiği kuru toprak, sararan yapraklar ve bükülen gövde kesin ipuçlarıdır. Bunu en az haftada bir kere olacak şekilde daha düzenli sulayarak ve su püskürterek düzelt. Kaplarına sığmayacak kadar fazla büyüyen bitkilerin genel bir sulamadan ihtiyaç duydukları suyu emmede zorlanacaklarını bil.
  • Aşırı sulamayı teşhis etmek biraz daha zor olabilir ancak kahverengi yaprak uçları genelde buna işaret eder. Aşırı sulamanın ayrı, çok daha ciddi bir sorun olan kök çürümesine yol açabileceğini bil.
 2. 2
  Kök çürümesi olan bir bitkiyi başka bir saksıya ek. Kök çürümesi, yüzeyin altında kökleri olan herhangi bir saksı bitkisini etkileyebilen ve bitkiyi kolayca öldürebilen ciddi bir durumdur. Kök çürümesi genelde bir bitkide aşırı sulama ya da kötü su süzülmesi sorunlarından kaynaklanır. Kökler bekleyen suyla uzun süre temas ederse doğru şekilde çalışmak için ihtiyaç duydukları havayı almaları zorlaşır ve bunun sonucunda çürümeye başlar. Su küfleri olarak adlandırılan, sporları kök çürümesini başka bir bitkiye yayabilen bazı mikroorganizma türleri, yeterli nem varsa yayılan çürümeye katkıda bulunur. Kök çürümesi genelde ölümcül olur ancak iyileştirmeye çalışmak için bitkini hemen saksısından çıkart ve kökün ölü, sümüksü veya varsa çürümüş kısımlarını kes. Bitkiyi toprağı kuru olan ve suyu düzgün süzen yeni bir saksıya ek.
  • Kök çürümesi bitkinin yüzeyin altında kalan kısmına bulaşsa da bitkinin toprağın üstündeki kısmının da gözle görülür bir şekilde ölmeye başlamasına sebep olur. Bitkin düzgün şekilde güneş ışığı almasına ve sulanmasına rağmen giderek soluyor gibi görünüyorsa sorunun sebebi muhtemelen kök çürümesidir.

  Not: Alternatif bir çözüm olarak, eğer kökleri çürümeden etkilenmemişse bitkinin bir kök boğazını başka bir kaba ekmeyi tercih edebilirsin. İlk bitki ölebilir ancak ikincisi ilkinin genetik bir kopyası olur.

 3. 3
  Yaprak bitleri veya maytlar gibi zararlıları yok etmek için böcek öldürücü sabun kullan. Barış çiçekleri bazen yaprak bitleri, maytlar ya da diğer küçük eklembacaklıların sebep olduğu enfeksiyonlara hedef olabilir. Bitkinin yapraklarının solup öldüğünü ve buna özellikle gözle görülen zararlıların, yapışkan ve sümüksü bir salgının veya beyaz ağların eşlik ettiğini görüyorsan bitkin muhtemelen zararlı istilasına uğramıştır. Zararlıları tazyikli su tutarak bitkiden uzaklaştır, ardından geri dönmemelerini sağlamak için bitkiler için güvenli olan bir böcek ilacı ya da bu ev yapımı böcek öldürücü sabun tarifini kullan:
  • 1 litre ılık suya 1 yemek kaşığı bitkisel yağ, 3 yemek kaşığı kırmızı biber ve 1 yemek kaşığı doğal yağdan elde edilmiş sabun (sıvı bulaşık sabunu değil) karıştır. Bitkini bu karışımla iyice kaplamak için bir püskürtme şişesi kullan ancak bunu sabunun bitkiye zarar vermediğinden emin olmak için sabunu küçük bir kısmında bir gün bekletmeyi denemeden önce yapma.[5]
 4. 4
  Mantar bulaşan bir bitkiyi temizle ya da at. Mantar enfeksiyonlarının zararsızdan ölümcül olma potansiyeline sahip olanına kadar çeşitleri vardır. Toprağın yüzeyinde beyaz veya gri tüylü oluşumlar görürsen çok fazla endişelenmen gerekmez çünkü bu mantar bitkine zararlı değildir (ancak bazı insanları, özellikle alerji hassasiyeti olanları rahatsız edebilir). Bu küçük mantar oluşumlarını temizlemek için mantarın üzerine tarçın (mantar önleyici özelliği vardır) serpiştirmeyi deneyebilirsin.[6] Ancak görünürde bir sebep olmamasına rağmen (don hasarı vs.) bitkinin gövdesinde veya yapraklarında koyu renkli veya siyah bir kat oluşursa bitkinde muhtemelen ciddi bir mantar enfeksiyonu vardır.
  • Bu durumda tüm bitkiyi atmak her zaman uygulanabilir bir seçenektir çünkü mantar sporları çok inatçı olabilir, toprakta ve bunun etrafındaki alanda uzun süre kalıp diğer bitkilere bulaşabilir. Ancak bitkiyi kurtarmak istiyorsan bitkinin hastalıktan etkilenmiş bölümlerinin hepsini dikkatli bir şekilde ayırıp tehlike arz etmeyecekleri bir yere at (çöp gibi). Ardından toprakta kalan sporları öldürmeye çalışmak için bitkiyi doğal bir mantar ilacı olan kompost çayıyla sula.
  Reklam

İpuçları

 • Bitkinin neye ihtiyaç duyduğunun işaretlerini görmek için yapraklarına bak. Yapraklar solmaya başlarsa veya alttaki yapraklar sararıp soluyorsa bitkiye su vermen gerekir. Yapraklar sararmaya başlarsa bitki çok fazla güneş ışığı alıyor olabilir. Onu daha karanlık bir yere taşı.
Reklam

Uyarılar

 • Güzel olmalarına rağmen barış çiçekleri zehirlidir. Özellikle yaprakları hem insanlar hem de hayvanlar için çok zehirleyicidir, bu yüzden onları çocuklar ve evcil hayvanlardan uzak tut.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Barış çiçeği bitkisi
 • Su
 • Püskürtme şişesi

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bahçedeki Köstebeklerden Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Sarımsak Nasıl Yetiştirilir?
Güvelerden Nasıl KurtulunurGüvelerden Nasıl Kurtulunur?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Lauren Kurtz
Ortak yazarlar :
Bahçeci
Bu makaledeki ortak yazarlar Lauren Kurtz. Lauren Kurtz Colorado’daki City of Aurora’da Doğa Bilimci ve Bitki Yetiştirme Uzmanı’dır. Şu anda Su Koruma Dairesi için Aurora Belediye Merkezi’ndeki Water-Wise Garden’ı yönetmektedir. Bu makale 45.283 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 45.283 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam