Banyo bombaları banyonu güzelleştirmenin harika bir yoludur. Birçok farklı rengi, kokusu, şekli ve boyutu olan banyo bombaları çoğunlukla cildi nemlendiren ve besleyen yağlarla doludur. Ama bu tozlu ve kolayca ufalanan top nasıl kullanılır? Bu makale sana sadece banyo bombasının nasıl kullanıldığını detaylı bir şekilde anlatmayacak, banyo bombanı nasıl seçeceğin ve bu deneyimi nasıl daha büyük, daha iyi ve daha köpüklü yapabileceğin konusunda ipuçları ve fikirler de verecek!

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Banyo Bombası Kullanmak

 1. 1
  Bir banyo bombası seç. Banyo bombalarının birçok rengi, kokusu, şekli ve boyutu mevcuttur. Hatta bazılarının içinde ekstradan taç yaprakları ya da sim gibi şeyler olur. Bazı banyo bombalarında cildin için iyi olan, badem yağı ve kakao yağı gibi yağlar bulunur. Rengi ve kokusu sana hitap eden bir banyo bombası bul; cildin kuruysa o zaman ekstra nemlendirme için içinde yağlar bulunan bir banyo bombası bul. Bir banyo bombasında görebileceğin şeylerden bazıları şunlar: [1]
  • Lavanta, papatya ve gül gibi esansiyel yağlar. Bunlar banyo bombasının güzel kokmasını sağlamakla kalmaz, kendini dinlenmiş ve daha zinde hissetmene de yardımcı olabilir.
  • Badem yağı, Hindistan cevizi yağı, karite yağı ve kakao yağı gibi cildi yumuşatan ve besleyen yağlardır. Bunlar kuru ciltler için harikadır!
  • Sim ve taç yaprakları gibi eğlenceli katkılar banyo suyunun üzerinde yüzecektir. Bunların amacı güzel bir görüntü oluşturmaktır ve bunlar moralini yükseltmeye yardımcı olabilir.
  • Tuzlar ve toz hâline getirilmiş killer de banyo bombalarının içinde sıklıkla bulunur. Bunlar cildinin yumuşamasını, nemlenmesini ve beslenmesini sağlar.
 2. 2
  Banyo bombasını kumaşla sar. Bazı banyo bombalarında suyu boşalttıktan sonra küvette takılı kalabilecek taç yaprakları bulunur. Banyo bombasını küçük bir kumaş torbanın ya da naylon çorabın içine koyarak bunun olmasını engelleyebilirsin. Deterjanlar, kokular ve yağlar kumaştan geçecek ve banyo suyunu güzelleştirecektir ama taç yaprakları torbanın ya da naylon çorabın içinde kalacaktır. Banyo bitince tek yapman gereken torbayı boşaltıp geri dönüştürmektir.
 3. 3
  Banyo bombanı ikiye kes. Banyo bombaları pahalıdır ama tırtıklı bir bıçakla ikiye keserek daha uzun dayanmasını sağlayabilirsin. Bu iki parçadan birini kullanıp diğerini bir sonraki banyona saklarsın.[2]
  • Banyo bombasının sadece yarısını kullanmayı tercih edersen diğer yarısını streç filmle sarıp kuru bir yere koyarak düzgün bir şekilde saklamayı ihmal etme. Turşu kavanozu gibi hava geçirmeyen bir kapta da saklayabilirsin. Banyo bombasının kuru olduğundan emin ol; nem köpürmesine neden olur.[3]
 4. 4
  Küveti tıka ve suyla doldur. Bu banyoyu kendine hazırlıyorsun, o yüzden zevkine uygun olmasını sağla sağla. Suyu istediğin kadar derin ya da sığ yap ve su ne aşırı sıcak olsun ne de soğuk. Küveti istediğin kadar doldurunca suyu kapat.
 5. 5
  Banyo bombasını suya koy. Banyo bombası suya girer girmez baloncuklar çıkarıp köpürmeye başlar. Zamanla parçalanıp erimeye başlar; böylece bütün faydalı yağlar ve tuzlar banyo suyuna karışır.
 6. 6
  Soyunup küvete gir. Küvete, banyo bombası hâlâ köpürürken girebilirsin ya da bunun bitmesini bekleyebilirsin.
 7. 7
  Küvette geriye yaslan. Rahat bir pozisyon al. Gözlerini kapatıp gevşeyebilirsin, meditasyon yapabilirsin, hatta bir kitap bile okuyabilirsin. Banyo bombası eriyecek ve su, kokulu esansiyel yağlarla, besleyici ve nemlendirici yağlarla ve taç yaprakları, sim ya da renkler gibi ekstra şeylerle dolacaktır.
 8. 8
  Su soğuyunca küvetten çıkıp kurulan. Bir süre sonra, su doğal olarak soğumaya başlar. Bu noktada küvetten çıkıp suyu boşaltabilirsin. Suda çok uzun kalma, yoksa tenin buruş buruş olur!
 9. 9
  Duşta durulan. Banyo bombası kullandıktan sonra durulanmak zorunda değilsin ama renkli ya da simli bir bomba kullandıysan durulanabilirsin. Küveti boşalt, sonra bir duş al ve yağları cildinden temizle. İstersen bir lifle duş jeli de kullanabilirsin.
 10. 10
  Küveti temizle. Bazı banyo bombalarında küvette leke bırakan boyalar bulunabilir. Boyayı henüz ıslakken temizlemek daha kolay olacaktır. Küvet temizleme süngeri ya da fırça kullanarak boya kalıntılarını ov. Küvetinde taç yaprakları ya da sim varsa bunları ya toplayabilirsin ya da suyu açıp bunların giderden gitmesini sağlayabilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Banyo Bombasına Başka Kullanım Alanları Bulmak

 1. 1
  Banyo bombanı çok bekletmeden kullan. Banyo bombaları kuru ortamda tutulduğu sürece katı hâlde kalır ama ne kadar tazeyse küvete attığında o kadar fazla köpürür.[4] Kullanmadan önce gereğinden fazla beklersen çok fazla köpürmez.
 2. 2
  Banyo bombasını sinüslerini rahatlatmak için kullan. Okaliptüs yağı içeren bir banyo bombası alırsan soğuk aldığında sinüslerini temizlemeye yardım etmesi için kullanabilirsin. Küveti ılık suyla doldur, banyo bombasını içine at ve küvete gir.
 3. 3
  Banyo bombasını aromaterapi için kullan. Birçok banyo bombasında moralinin düzelmesine yardım edebilen ve kendini dinlenmiş, daha az stresli ya da daha zinde hissetmeni sağlayan esansiyel yağlar bulunur. Banyo bombası seçerken ne tür esansiyel yağlar içerdiğini görmek için içindekiler listesine bak. Esansiyel yağlar kokuyu da belirler, o yüzden sevdiğin bir kokuyu seçtiğinden emin ol. Banyo bombalarında bulunabilecek birkaç yaygın esansiyel yağ türleri ve kullanımları şunlardır:
  • Lavanta esansiyel yağının ferah ve çiçek notaları olan klasik bir kokusu vardır. Kaygıyı, depresyonu ve stresi azaltmaya yardım edebilir.
  • Gül esansiyel yağı tatlı, çiçek notaları olan başka bir klasik kokudur. Lavanta gibi, o da depresyonu azaltmaya yardım edebilir.
  • Limon esansiyel yağının ferah ve temiz bir kokusu vardır. Çok moral vericidir ve kendini ferahlamış ve enerji dolu hissetmeni sağlayabilir.
  • Nane ve diğer naneli esansiyel yağların serin ve canlandırıcı bir kokusu vardır. Baş ağrılarını ve bulantıyı hafifletmek için harikadır. Kendini yenilenmiş ve enerji dolu hissettirebilir.
 4. 4
  Konforlu bir spa ortamı yarat. Bunu, banyondaki ışıkları azaltarak ve birkaç mum yakarak yapabilirsin. Ortamı yavaş bir müzik çalarak daha da güzelleştirebilirsin. Bir süre küvette kalacağın için yanına bir şeyler alman iyi olur. İşte birkaç fikir daha: [5]
  • Bir kitap alıp gevşe.
  • Şampanya ya da sıcak çay gibi içecek bir şey getir.
  • Meyve ya da çikolata gibi yiyecek bir şey getir.
  • Küvette arkana yaslanmadan önce yumuşak bir havluyu katlayıp başının, boynunun ve omuzlarının arkasına koy. Bu daha rahat etmeni sağlayacaktır.
  • Küvete yüz maskenle gir. Banyon bittiğinde yüz maskesi işlevini yerine getirmiş olacaktır.
 5. 5
  Banyo bombanı oda parfümü olarak kullan. Bazen banyo bombaları neredeyse kullanmaya kıyamayacağın kadar güzel olur! Banyo bombanı küvete atmaya kıyamazsan banyonda güzel bir tabağın içinde sergileyebilirsin. Banyo bombasından çıkan koku baskın değil hafif olacaktır.[6]
 6. 6
  Alternatif olarak duş bombası kullan. Kendini şımartmayı seviyorsan ama küvette oturmayı sevmiyorsan bir duş bombası kullanabilirsin. Duş bombası, banyo bombasına benzer ama duş kabininin zeminini kayganlaştırmamak için daha az yağ içerir. Duş bombasını duşun zeminine, suyun akacağı yere koy, suyu aç ve kabine gir. Su, duş kabininin parçalanıp erimesini ve böylece kokulu yağları serbest bırakmasını sağlayacaktır.
  Reklam

İpuçları

 • Duş almayı tercih ediyorsan bir duş bombası satın al ve bunu duşunun zeminine koy.
 • Banyo bombanı ikiye kes ve bir defasında bir yarısını kullan.
 • Banyo bombası alabileceğin iyi bir yer arıyorsan Lolabomb’un İnternet mağazasına git. Çok çeşitli banyo bombaları var.
 • Eğer bir banyo bombası suda artistik bir etki yaratıyorsa ikiye kesmemek en iyisidir. Bunlar iç içe geçmiş iki banyo bombası gibidir ve kesersen o kadar iyi görünmez.
 • Banyo bombasını küvete su istediğin seviyeye geldikten sonra koy.
Reklam

Uyarılar

 • Banyo bombasındaki bir şeye alerjin olabilir. Satın almadan önce içindekiler listesini mutlaka oku.
 • Banyo bombası küvetini ve havlunu lekeleyebilir.[7]
 • Cildin hassassa tedbirli ol. Banyo bombalarında alerjik reaksiyonlara neden olabilen esansiyel yağlar ve başka maddeler sıklıkla bulunur. Banyo yağlarına ve banyo köpüklerine alerjik olma eğilimin varsa o zaman banyo bombalarına da alerjik olabilirsin.[8]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Banyo bombası
 • Banyo küveti
 • Su

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 31 kişi çalıştı. Bu makale 8.123 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 8.123 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam