Bal kabağı oymak hem çocuklar hem de yetişkinler arasında popüler olan eğlenceli bir Cadılar Bayramı geleneğidir. Kendi bal kabağını oymak için öncelikle bir bal kabağı tarlasından ya da pazardan bal kabağı satın alman gerekir. Oyma işlemini yapmak için temiz bir çalışma alanı ayarla ve kesmeye başlamadan önce bal kabağının üstüne, tasarımını aktar ya da çiz. Unutma ki bal kabağının içindeki tüm çekirdekleri boşaltman da gerekecek. Bıçakları küçük çocuklardan uzak tut ve kendi bal kabağını kesmek isteyen daha büyük çocuklara göz kulak ol.

Kısım 1
Kısım 1 / 4:
Bal Kabağı Seçmek

 1. 1
  Cadılar Bayramı’ndan kısa süre önce bir bal kabağı satın al. Cadılar Bayramı heyecanı Ekim ayı başında (özellikle çocuklar için) başlasa da sakın bal kabağını aşırı erken satın alma. Çoğu bal kabağı bir hafta on gün içinde geri dönüşü mümkün olmayacak biçimde çürüyecektir. Bunu aklında tut ve bal kabağını Cadılar Bayramı’na bir hafta kala ya da daha geç satın al.
 2. 2
  Bal kabağını bir bal kabağı tarlasından ya da süpermarketten satın al. Cadılar Bayramı yaklaştıkça birçok yer oymak için bal kabağı satmaya başlayacaktır. İyi bir tane almak için yaşadığın yerdeki süper markete ya da bir bal kabağı tarlasına git. Yaşadığın yerde pazar varsa orada da bal kabağı satılıyor olabilir.[1] Her çeşitte ve boyda bal kabağı bulabileceğin bir yer seç.
  • Eğer çocuklarla bal kabağı arayacaksan bir bal kabağı tarlası onlar için çok eğlenceli olabilir. İnternet’ten arayarak ya da yaşadığın yerdeki ilanlara bakarak böyle bir yer bulabilirsin.
 3. 3
  Sağlıklı bir bal kabağı seç. Bal kabağı seçerken üstünde ezik, çizik ya da çürük olmayan bir tanesini ara. Sapının çok esnek değil de sert olmasına, bal kabağının renginin her yerinde aynı olmasına dikkat et.[2] Tıpkı karpuz seçer gibi bal kabağına vur. Eğer tok bir ses gelirse bal kabağı olgun demektir.
  • Altı düz bir bal kabağı seç. Bu, oyulmuş bal kabağını Cadılar Bayramı’nda sergilemeni kolaylaştıracaktır.
  • Bal kabağının kirli ya da temiz olması önemli değildir. Unutma ki eve gidince bal kabağını yıkayıp eski bir bezle silebilirsin.
 4. 4
  İhtiyacın olan büyüklüğü seç. Eğer detaylı bir tasarım oymayı düşünüyorsan unutma ki büyük bir kabak daha fazla yüzey alanı sağlar ama oyması da daha uzun sürer. Orta büyüklükte, yuvarlak bir bal kabağı popüler bir seçenektir.
  • Çocukların varsa ve bal kabağının üstüne sadece sabit mürekkepli kalemle suratlar çizmeyi planlıyorsanız bunun için küçük ila orta büyüklükte birkaç tane bal kabağı satın alabilirsin.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 4:
Bir Tasarımı Aktarmak

 1. 1
  Oymaya başlamadan önce bir tasarım seç. Kesmeye başlamadan önce bal kabağında nasıl bir tasarım ya da surat istediğine karar ver: Sivri dişleriyle gülen klasik bir “ürpertici” surat, perili bir ev ya da bir kedi veya yarasa silueti seçebilirsin.[3]
  • İnternet’te çok sayıda bal kabağı şablonu bulabilirsin; daha fazla fikir bulmaya çalış.[4] Alternatif olarak bir kütüphaneye gidip kabak oyma fikirleri üstüne bir kitap alabilirsin. Farklı resimler kendi tasarımını geliştirmen için iyi bir ilham kaynağı olabilir.
 2. 2
  Bal kabağını oymak için bir yöntem seç. Geleneksel olanı bal kabağının içini boşaltmak ve dış kabuğu, boş orta kısma kadar oymaktır ama diğer yöntemler bal kabağının daha uzun dayanmasına izin verir ve bıçaklarla daha az uğraşmanı gerektirir. Popüler oyma seçenekleri arasında şunlar vardır:
  • Geleneksel bir bal kabağı feneri yap. Gözleri, ağzı ve belki de burnu oymayı planla. Bu tasarım, yeni başlayanlar için en uygunudur.
  • Bir siluet oy. Bir şekil -örneğin bir hayalet- seç ve hayaletin şeklinin etrafındaki “negatif boşluğu” oy, sonra gözler ya da ağız gibi yüz özelliklerini oy. Karanlık şeklin etrafında aydınlık bir daire oluşacak ve detaylar aydınlanacaktır.
  • Bal kabağını, etli kısmına kadar oy. Aydınlatmayı düşünmediğin, gündüz kullanacağın bir bal kabağı feneri için, bal kabağının kabuğunu bir maket bıçağıyla kazıyıp etli kısmını ortaya çıkar. Ta içine kadar oyma.
 3. 3
  Tasarımını bal kabağına aktar. Geleneksel, siluet ve bal kabağı eti oyma için, tasarımını bir sabit boya kalemiyle ya da tahta kalemiyle üstünden geçerek bal kabağına aktar (hata yaparsan tahta kalemini kolayca silebilirsin).[5] Tasarımı elinle serbest olarak çizmeyi istemezsen İnternet’ten bir desen bulup bal kabağına aktarabilirsin.
  • Resmi bal kabağına sabitlemek için raptiye de kullanabilirsin. Ardından şablonun etrafına bıçağını batırarak, oyacağın yer için bir kılavuz yaratabilirsin.[6]
  • Eğer bal kabaklarını çocuklarla beraber süslüyorsan tasarımları çizmelerine izin vermek onları da işe dâhil etmenin ama keskin oyma aletlerinden uzak durmalarını sağlamanın eğlenceli bir yolu olabilir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 4:
Bal Kabağını Oymak

 1. 1
  Geniş bir çalışma alanı hazırla. Bal kabağı oymak bir anda ortalığı batırabilir o yüzden en iyisi bu pisliği zeminden ya da mutfak masasından uzak tutmaktır. Düz bir yüzeyin üstüne gazete kâğıdı ya da kese kâğıdı ser.[7] Aletlerini ve bal kabağının içinden çıkanları atacağın kâseyi bunun üstüne koy.
  • Bunu yapmak zemini ya da masanın yüzeyini korur ve iş bittiğinde temizliği kolaylaştırır. Oymayı bitirdikten sonra gazete kâğıdını kıvırıp tüm pisliği çöpe, gazeteleri de geri dönüşüm kutusuna atabilirsin.
 2. 2
  Keskin bir bıçak seç. Bal kabağını en etkili biçimde oymak için tırtıklı bir ekmek bıçağı, alçıpan kesme bıçağı ya da bal kabağı oyma setindeki bu iş için özel amaçlı bıçağı kullan. Eğer tırtıklı bir bıçağın yoksa ya da düz ağızlı bir bıçak kullanmayı yeğlersen fileto bıçağı ya da meyve soyma bıçağı kullan.[8]
 3. 3
  Keserek bir kapak yap. Sapın etrafından 5 cm çaplı bir daire ölç. Bu daireyi keserek kapağı yap. Kesik tümüyle dikey olmasın, onun yerine bıçağın ucunu dairenin ortasına doğru eğimli tut. Böylece çanak biçimli bir boşluk oluşacak ve kapağın, bal kabağının içine düşmesini önleyecektir.[9]
  • Kapağın daire biçiminde kesilmesi gerekmiyor. Kapağı kare, yıldız ya da diğer şekillerde yapmayı dene. Yeter ki kapağı ve boşluğu yaparken bıçağı, bal kabağının ortasına doğru eğimli tutmayı unutma.
 4. 4
  Bal kabağının içini boşalt. Büyük bir kaşık, dondurma kaşığı ya da ellerini kullanarak bal kabağının içindeki tüm eti ve çekirdekleri boşalt. Çekirdekleri, bal kabağının etini ve diğer parçaları daha önce koyduğun büyük mutfak kâsesine doldur. Bal kabağının içini mümkün olduğunca kazı ki fenerin içinden daha fazla ışık görünsün.[10]
  • Eğer bal kabağını sadece etli kısmına kadar oyacaksan ve içini boşaltmak gibi bir niyetin yoksa bu adımı atlayabilirsin.
 5. 5
  Tasarımını oy. Bıçağı hafifçe ileri geri hareket ettirerek bal kabağını kes ve acele etme. Tam olarak bal kabağının yüzeyine aktardığın tasarıma uygun kestiğinden emin ol. Aşağı doğru basınç uygulamayı sürdürerek bıçağı ileri geri hareket ettir. Tasarımı, tamamı kesilene kadar takip etmeyi sürdür.[11]
  • Eğer kestiğin bir kısım ilk denemede kolayca yerinden çıkmazsa bıçağı etrafında tamamen dolaştır, sonra o kısmı bal kabağının içinden dışarıya it. Bu kısma kürdan batırıp çekmek de çıkarmada yardımcı olabilir.
  • Bıçak kullanırken dikkatli ol. Bıçakla kendinden uzağa doğru kes ve asla bıçağı bal kabağının içinden kendine doğru çekme.
  Reklam

Kısım 4
Kısım 4 / 4:
Oyulmuş Bal Kabağını Aydınlatmak ve Sergilemek

 1. 1
  Bal kabağını bir mumla ya da dekoratif mumla aydınlat. Geleneksel olarak, oyulmuş bal kabaklarının içine mum ya da küçük dekoratif mum konur.[12] Eğer oyulmuş bal kabağını mumla aydınlatmayı seçersen mumları gece boyu ya da sen evde değilken yanık bırakma.
  • Gerektiğinde havalandır. Eğer gerçek bir mum kullanmayı tercih edersen oyulmuş bal kabağının aleve yetecek kadar oksijen aldığından emin ol. Eğer bal kabağına birden çok büyük delik açtıysan sorun çıkmayacaktır. Eğer açmadıysan üst kapağa küçük bir havalandırma deliği açabilir ya da kapağı tümüyle çıkarabilirsin.
 2. 2
  Bal kabağını LED ışıkla aydınlat. Eğer oyulmuş bal kabağını yanık bir mumla aydınlatmak istemiyorsan yerine aynı etkiyi uyandıracak yapay bir ışık kaynağı da kullanabilirsin. El fenerleri ve titreşen LED’ler popüler modern seçeneklerdir.[13]
  • LED ve diğer yapay ışıklar daha güvenlidir (yangın çıkarma riski de daha düşüktür) ve dekoratif mumların aksine bunlar gece boyu yanabilir.
 3. 3
  Bal kabağını güvenli bir yerde sergile. Eğer bal kabağında mum kullanıyorsan onu tutuşabilir nesnelerden uzağa koy. Örneğin bir saman balyasının ya da korkuluğun yakınına koyma; balkabağı devrilirse ya da sarsılırsa bunlar tutuşabilir. Ayrıca şeker toplamaya gelenlerin kıyafetlerinin mumun alevine maruz kalmaması için önlem al.
  • Eğer bal kabağını aydınlatmak için mum kullanıyorsan ve ahşaptan yapılma herhangi bir şeyin üstüne koyacaksan önce bal kabağının altına bir yemek tabağı yerleştir ki damlayan mumu tutsun ve tahta verandanın, masanın ya da basamakların tutuşmasına izin vermesin.
  Reklam

İpuçları

 • Unutulmaz bir bal kabağı feneri için kendi dev bal kabağını kendin yetiştirmeyi deneyebilirsin.
 • Bal kabağını dışarıda, soğukta bırakmak ömrünü uzatacaktır.
 • İçinde bıçakların ve tasarımların bulunduğu bal kabağı oyma kitlerini dükkânlardan satın alabilirsin.
 • Bal kabağın büzülmeye başlarsa derin bir evyeyi suyla doldur ve oyulmuş bal kabağını birkaç saat boyunca tümüyle suyun altında tut; tekrar su çekecek ve hafifçe şişecek, böylece birkaç gün daha sergilenebilecektir.
 • Eğer Cadılar Bayramı tutkunu bir yetişkinsen ve işleri hızlandırmak üzere elektrikli el aletleri kullanacak zamanın ve becerin varsa kalın bir balkabağını kabak oyma setlerinden çıkan uyduruk testereler yerine bir dekupaj testeresiyle oymak çok daha kolaydır. Ayrıca kil için kullanılan şekillendirme aletlerini kullanabilir ya da bal kabağının kalın dış kabuğunu bir sebze soyucuyla soyduktan sonra daha hassas aletlerle bal kabağını çok daha etkili biçimde oyabilirsin.
 • Kendini bal kabağının tek bir tarafını oymakla sınırlama. Kedi pati izleri ya da uçan yarasalar gibi tüm kabağı saran tasarımlar da harika durur.
Reklam

Uyarılar

 • Küçük çocukları mumlardan ve bıçaklardan uzak tut. Eğer çocuk özel bir bal kabağı seçtiyse ve kendi oymak istiyorsa mutlaka ona göz kulak ol ki yaralanmasın.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Bir bal kabağı
 • Keskin (tercihen tırtıklı) bir bıçak
 • Gazete kâğıdı ya da kese kâğıdı
 • Kaşık ya da dondurma kaşığı
 • Sabit boya kalemi ya da tahta kalemi
 • Mum ya da LED ışığı
 • Küçük detayları ya da bal kabağının etli kısmını oymak için maket bıçağı (isteğe bağlı)
 • Çakmak ya da kibrit (isteğe bağlı)

Bu wikiHow makalesi hakkında

Amy Guerrero
Ortak yazarlar :
Sanat ve El Sanatları Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Amy Guerrero. Amy Guerrero, sanat ve el sanatları uzmanıdır. Phoenix, Arizona'da bulunan Sunshine Craft Co. zanaatkârlık stüdyosunun sahibidir. Amy ve fiber sanatlar öğretimi, makrome ve kendin yap (DIY) el işlerinde uzmanlaşmıştır. Evde yapım projeleri için bir dizi kendin yap el işi kiti tasarlamanın yanı sıra aylık yüz yüze ve çevrim içi atölye çalışmaları sunmaktadır. Amy, Philadelphia Üniversitesi'nden Endüstriyel Tasarım alanında lisans derecesine sahiptir. Kendi işini kurmadan önce grafik tasarımcı olarak çalışmıştır. Sunshine Craft Co., yaratıcılığı ve toplulukların katılımını artırıp yaymak amacıyla herhangi bir zanaat projesi için çok çeşitli atölye çalışmaları, araçlar ve kaynaklar sunan bir yaratıcılık merkezidir. Bu makale 2.481 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Bayram ve Gelenekler
Bu sayfaya 2.481 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam