Birçok insanın %100 arı üretimi balı tercih etmesine rağmen günümüzde sahte ve saf olmayan ballar piyasada çok yaygınlaştı. Ne yazık ki Avrupa Birliği’nde ya da ABD’de, Florida’da yaşamadığınız sürece "saf bal" etiketine güvenemezsin. Hem balların hem de ahlaksız üreticilerin balı seyreltmekte kullandığı şeker şuruplarının ve diğer malzemelerin çeşitliliği dikkate alınınca evde yapılacak tek bir başarılı test yoktur. Balın saf olup olmadığına daire sağlam bir fikir edinmek istiyorsan bu testlerden birkaçını kullanabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Balı Satın Almadan Önce İncelemek

 1. 1
  Yaşadığın yerdeki saf bal düzenlemeleri hakkında bilgi edin. Bazı ülkelerde ya da yerel yönetimlerde, eklenen malzemelerden söz edilmesini gerektiren bal standartları vardır. Bazılarında bal saflığıyla ilgili kanunlar olmayabilir ya da bazı ülkeler uyması kişiye kalmış kılavuzlar yayınlayıp bunları uygulatma yoluna gitmeyebilir. Yaşadığın yerde bal saflığıyla ilgili kanunları bulmaya çalış ki marketteki bal etiketlerine ne kadar güvenebileceğini bilesin.
  • Kanun gereğince Avrupa Birliği’nde bal adıyla satılan hiçbir ürün katkı maddesi içermemelidir, buna, hastalıklara karşı arılara uygulanan antibiyotikler de dâhildir.[1] Tadını etkileyen ciddi kusurlara sahip ballar, işlenmiş gıda üretiminde kullanım için "fırıncı balı " adıyla satılmalıdır.[2]
  • ABD hükûmeti balların saflığını test etmez ve eser miktarda antibiyotik bulundurmalarına izin verir. USDA logosu balın saf olduğu anlamına gelmez.[3]
  • Tüm ABD eyaletleri arasında sadece Florida’da baldaki tüm katkı maddelerinin belirtilmesi zorunludur; o da Florida’da üretilmiş ve satılıyor olması kaydıyla.[4] Bu kanunun kapsamına girmeyen, "bal karışımı" ya da "bal ürünü" adıyla satılan ürünlere dikkat et.[5]
 2. 2
  Ürün etiketine bak ama gözün kapalı inanma. Marka adının ya da logonun yanında, içindekiler listesine ek olarak "katkı malzemeleri" ya da "ek aroma" olup olmadığına bak. Saf balda, balın kendisinden başka hiçbir malzeme olmamalıdır. Ne var ki başka madde sıralanmadığı hâlde üretici doğruyu söylemiyor olabilir.
 3. 3
  Sana örnek verildiyse balı tat. Tatmak, katkı maddelerini test etmenin isabetli bir yolu değildir ama asıl kaygın balın tadıysa karar vermen için gereken tek şey bu olabilir. Unutma ki balın tadının "tuhaf" olması balın saf olmadığı anlamına gelmez. Farklı çiçeklerden, özsularından ve hatta bitkilerin özsuyuyla beslenen böceklerin salgılarından yapılmış ballar vardır.[6] Aynı arı kovanından elde edilen bal bile, arılar nektarı farklı kaynaklardan topladığı için yıldan yıla değişiklik gösterebilir.
  • Birçok satıcı, satın almadan önce bal kavanozunu açmana izin vermeyecektir. Örnek tadıp tadamayacağını sor ama eğer yoksa ısrar etme.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Evde Test Yapmak

 1. 1
  Unutma ki bu testler %100 isabetli değildir. Balın o mükemmel ve lezzetli çeşitliliği, basit bir test bulmaya çalıştığında senin aleyhine işler. Farklı saf bal türlerinin yoğunluğu, tutuşurluğu ve diğer nitelikleri çok farklı olabilir. Aşağıdaki testler doğru ilkeler üzerine kurulu olsa da pratikte elde ettiğin sonuçlar kesin olmayabilir. Balın tutarlı bir şekilde geçtiğini ya da kaldığını görmek için birden çok test uygula. Birçok durumda eline iyi bir tahminden başka şey geçmez.
 2. 2
  Ilık suya bir kaşık sıvı bal karıştır. Bir bardak ılık suya bir kaşık bal koy; karıştır ya da hiç karıştırma. Eğer bal, belirli türden şeker şuruplarıyla karıştırıldıysa suda çözünecektir. Saf balların birçoğu ve maalesef bazı saf olmayan ballar birbirine tutunup katı hâlde bardağın dibine çökecek ya da kaşığa yapışıp kalacaktır.
  • Unutma ki hem saf hem de saf olmayan bal kremsi (eşit miktarda kristalleşmiş) biçimde ya da katı bal peteği formunda satılır. Bunların çözülmesi, bal saf olsa da olmasa da zordur.
 3. 3
  Bala batırılmış bir mum fitilini ya da makyaj pamuğunu tutuştur. Bu test yalnızca balda ek su olup olmadığını kontrol içindir çünkü su, balın yanmasını engelleyebilir. Bir makyaj pamuğunu ya da bir mumun pamuktan yapılmış fitilini bala batır ve fazlasını sallayarak silkele. Pamuğu ya da fitili tutuşturmaya çalış. Eğer kolayca yanarsa muhtemelen su katılmamıştır ama içinde başka maddeler olabilir de olmayabilir de. Yanmazsa ve onun yerine bir çıtırtı sesi çıkarırsa su eklenmiş olabilir.
 4. 4
  Balı bir kurutma kâğıdına ya da kâğıt havluya damlat. Eğer bala su katıldıysa, sulu kısım kâğıt tarafından emilebilir ya da kurutma kâğıdı gibi emici bir materyal üstünde ıslak bir iz bırakabilir. Saf bal kâğıt tarafından emilmez ama ne yazık ki çoğu şeker şurubuyla seyreltilmiş bal da emilmez
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Balın Saflığıyla İlgili Efsaneleri Çürütmek

 1. 1
  Kararı senin yerine karıncaların vermesine göz yumma. Karıncalar tatlı ve besleyici olan ne varsa yerler. Karıncalar balı, renkli mısır şurubunu ve ikisi arasındaki her şeyi yer.
 2. 2
  Balla alkolü karıştırmak da yararlı bir test değildir. Bazı kaynaklar, saf olmayan balın metilli içkilere ya da diğer alkoller katılmasının onları çözüp solüsyonu bulanık hâle getireceğine, saf balınsa çözünmeden dibe çökeceğine inanır. Bazı kaynaklarsa bunun tam tersini iddia eder! Bu efsane en az 1893 yılına kadar uzanmaktadır ve o günlerde bile profesyonel arıcılar tarafından ciddiye alınmamıştır.[7]
 3. 3
  Balın bir yöne dönmesi ya da şekiller oluşturmasıyla ilgili iddialara şüpheyle yaklaş. İnternet’te, döküldüğü zaman yalnızca saf balın saat yönünde döndüğü ya da bir tabağa konup üstüne su eklendiğinde sadece saf balın altıgenler oluşturduğuna dair kimi efsaneler var. Aynı durumlarda saf olmayan balın farklı davranacağını gösteren hiçbir bilimsel kanıt yoktur.
 4. 4
  Diğer iddiaları kendin test et. Etrafta balın saflığını test etmenin farklı yöntemleriyle ilgili sayısız anekdot dolanıyor ve bunların birçoğu bilimsel olarak test edilmemiştir. Eğer bir şey sana mantıklı gelirse saf olduğunu düşündüğün bir kavanoz balı test et. Sonra balı agav şurubuyla, şeker şurubuyla ya da diğer ek şekerlerle karıştır ve aynı testi yinele. Eğer seyreltilmiş şurup kullandığında tutarlı biçimde saf balla olduğundan farklı yanıtlar alıyorsan test işe yarayabilir. Unutma ki evde yapılan hiçbir test baldaki tüm katkıları saptayamaz.
  Reklam

İpuçları

 • Pazardan ya da yerel bir arıcıdan satın alınan balın saf olma ihtimali daha yüksektir.
 • Doğrudan kovandan alındıkları için bal peteklerinin saf olma olasılığı daha yüksektir. Bununla beraber bazı arıcılar, arılarını yapay şekerle ya da şurupla besler ve bu da saf olmayan balın doğrudan bal peteğinde üretilmesine yol açar.
 • Kristalleşmiş ya da granülleşmiş balın saf olma olasılığı daha yüksektir çünkü yaygın olarak kullanan şeker katkıları düzgünce kristalleşmeyebilir. Ama bu, güvenilir bir test değildir. Eğer kristalleşmiş bal almayı tercih edersen balı nasıl sıvılaştıracağını öğrenmek çok önemlidir.
 • Balı analiz eden bilim insanları, baldaki molekülleri ayrıştırarak farklı şeker türleriyle ilişkili farklı karbon molekülü çeşitleri (izotoplar) saptayan kütle spektrometresi kullanır ve bu işleme stabil izotop oran analizi denir.[8] O zaman bile sonradan katılan bazı şuruplar saptanamayabilir.[9]
Reklam

Uyarılar

 • Bebeklere asla bal verme. İçinde (genelde yetişkinler için zararsız olan) ama bebeğe zarar vererek ölümüne yol açabilecek olan Botulinum sporları bulunabilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Bal
 • Su
 • Pamuk fitilli bir mum
 • Çakmak
 • Kurutma kâğıdı
 • Su bardağı

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Votka Nasıl İçilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Donmuş Somon Balığı Nasıl Pişirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 1.350 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 1.350 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam