Balık kuyruğu saç örgüsü çok özenli gözükür ve özellikle saçın uzunsa sabah telaşında yapılabilecek en gözde saç modelleri arasında yerini alacaktır. Güzel bir sonuç verir ve ortalama bir gün için harika bir seçimdir. Aynı zamanda bu saç modeli, saç ne kadar çok dağılırsa o kadar daha iyi görünebilen bir modeldir ve bu yüzden de uzun bir gün için idealdir. Bu öğretici makale, balık kuyruğu saç modelinin 3 çeşidini gösterecektir. Makale ayrıca farklı varyasyonlar hakkında sana fikir verecektir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Normal Balık Kuyruğu Örgüsü Yapmak

 1. 1
  Saçını 2 eşit parçaya böl. Sol taraf ve sağ taraf olarak elinde iki eşit parça olsun.
 2. 2
  Sol taraftan ince bir saç tutamı al. Bu saç tutamını saçından ayrı olarak elinde tut. Tutamın kalınlığı 1,5 cm’den daha kalın olmasın.[1]
 3. 3
  İnce saç tutamını sol parçanın üzerinden geçirerek diğer parçanın yanına götür. Tutamı sağ parçaya doğru yaklaştır.
 4. 4
  İnce saç tutamını sağ parçanın altına sok. Böylece bu saç tutamı şimdi sağ tarafın bir parçası olacaktır.
 5. 5
  Saçları sıkılaştırmak için 2 tarafı da nazikçe çek. Ellerini gidebildikleri kadar yukarıya kaldır. Örgü ne kadar sıkı olursa o kadar iyi; daha dağınık bir görünüm için, örgüyü her zaman daha sonra gevşetebilirsin.
 6. 6
  Sağ taraftan ince bir saç tutamı al. Bu saç tutamını saçından ayrı olarak elinde tut ve tutamın kalınlığı 1,5 cm’den daha kalın olmasın.
 7. 7
  İnce saç tutamını sağ parçanın üzerinden geçirerek diğer parçanın yanına götür. Tutamı sol parçaya doğru yaklaştır.
 8. 8
  Tutamı sol parçanın altına sok. Şimdi sol tarafın bir parçası olacaktır.
 9. 9
  Saçın sonuna gelene kadar bir taraftan diğerine geçerek örmeye devam et. Örgüyü bağlayabilmek için örülmemiş kısımdan en az 2,5 cm saç bırak.
  • Örgünün sonuna doğru daha ince saç tutamı kullanmaya çalış.[2] Daha ince saç tutamları, örgünün daha da eşit gözükmesine yardımcı olur; saçın doğal olarak uç kısımlara doğru incelir.
 10. 10
  Saçının ucunu bir saç tokasıyla bağla. İstersen, saç tokasını saklamak için, bir tutam saç alıp bu tutamla tokanın etrafını sarabilirsin. Bir tel tokayla saç tutamını sabitle.
 11. 11
  Örgüyü ellerinin arasında ovarak dağınık bir örgü oluştur. Saçında çok katman varsa bu adımı geçmek isteyebilirsin; zira örgü katmanlar dolayısıyla gevşeyebilir ve kendi kendine dağılabilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Fransız Balık Kuyruğu Örgüsü Yapmak

 1. 1
  Tepedeki saçın bir kısmını bir araya getir. Saçı tutarken göz seviyesinde ya da göz seviyesinin biraz yukarısında tutmaya çalış. Topladığın saç olabildiğince merkezde olsun.
 2. 2
  Tuttuğun kısmı 2 eşit parçaya böl. Sol yarısı ve sağ yarısı olarak elinde iki parça olsun.
 3. 3
  Başının sol tarafından ince bir saç tutamı al. Bu saç tutamını saç çizgine paralel olarak almaya çalış. Tutam ince olsun ve 1,5 cm’den daha kalın olmasın.
 4. 4
  İnce saç tutamını sol parçanın üzerinden geçirerek sağa doğru çek.
 5. 5
  İnce saç tutamını sağ parçanın altına sok. Böylece bu saç tutamı şimdi sağ tarafın bir parçası olacaktır.
 6. 6
  Başının sağ tarafından ince bir saç tutamı al. Bu saç tutamıyla sol taraftan aldığın diğer saç tutamının, merkezden aynı uzaklıkta olduğundan emin ol. Ayrıca tutam kalınlığının yine 1,5 cm’den daha kalın olmamasına dikkat et.
 7. 7
  Saç tutamını sağ parçanın üzerinden geçirerek sola doğru çek.
 8. 8
  İnce saç tutamını sol parçanın altına sok. Böylece bu saç tutamı şimdi sol tarafın bir parçası olacaktır.
 9. 9
  Yeni bir merkez parça oluştur. Bu parça boyut olarak, tuttuğun ilk parçayla eşit olmalı. İlk merkez parçada yaptığın gibi, bu parçayı sol tarafa geçir.
 10. 10
  Enseye kadar bir taraftan diğerine geçerek örmeye devam et. Bu noktada ya saçını bağlayabilir ya da örmeye devam edebilirsin.
 11. 11
  Saçını balık kuyruğu biçiminde örmeye devam et. Örgünün mümkün olduğunca sıkı ve düzgün olması için gayret göster. Her zaman örgüyü daha sonra gevşetebilirsin.
 12. 12
  Uca doğru örgüyü bağla. Uç kısımda yaklaşık 2,5 cm’lik saç kaldığında örgüyü bir saç tokasıyla bağla.
 13. 13
  Kenarlardan dikkatlice çekerek dağınık bir balık kuyruğu örgüsü oluştur. Saçında çok katman varsa örgü kendi kendine dağılacaktır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Sahte Balık Kuyruğu Örgüsü Yapmak

 1. 1
  Saç rengine uyan bir miktar ince lastik toka bul. Saç rengine uyacak toka bulamazsan şeffaf olanlarını da kullanabilirsin. Birbiri ardınca bir sürü ters atkuyruğu yapacağın için, elinde yeterince toka bulunduğundan emin ol.
  • Bu örgü uzun saçlar için daha uygundur. Üst koldan daha kısa saçlar için istenen sonucu vermeyebilir.
 2. 2
  Düşük atkuyruğu yaparak saçını topla. Atkuyruğu yaparken kuyruk enseye olabildiğince yakın olsun, ancak çok sıkı olmasın.
 3. 3
  Ters bir atkuyruğu oluştur. Örgüye işaret ve orta parmaklarını saçının içinden, lastik tokanın hemen üzerinden geçirerek başla. Parmaklarını birbirinden ayırarak bir delik oluştur. Atkuyruğunu lastik tokanın üzerinden çek ve deliğin içinden geçir. Nazikçe saçı çek ve düzleştir.
 4. 4
  İlk lastik tokanın yaklaşık 10 cm aşağısında saçını başka bir lastik tokayla bağla. Saçın ince ya da hassassa lastik tokayı ilkine daha yakın bağla. Saçın kalınsa biraz daha uzakta tokayı bağla.
 5. 5
  Başka bir ters atkuyruğu oluştur. Saçın içinden, lastik tokanın hemen üzerinden parmaklarını geçir ve başka bir delik daha aç. Deliğin içinden kuyruğu geçir.
 6. 6
  Bu işlemi uç kısımda yaklaşık olarak sadece 10 cm saç kalana kadar devam ettir. Bir saç tokasıyla saçını bağla.
 7. 7
  Lastik tokaları gizlemeyi düşün. Saç tutamlarını nazikçe çekerek onları biraz kabartabilir ve böylece tokaları gizleyebilirsin. Lastik tokaların etrafını renkli kurdele ya da ip parçalarıyla da kapayabilirsin. Bohem ya da şenlik şıklığı için renk renk boncuklar ekle.[3]
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Balık Kuyruğu Örgüsü Varyasyonları

 1. 1
  Yandan balık kuyruğu örgüsü yap. Saçını düşük atkuyruğu yaparak topla ve kuyruğu boynunun ya soluna ya da sağına doğru çek. Şeffaf bir lastik tokayla saçını bağla. Her zamanki gibi bir balık kuyruğu örgüsü yap ve örgüyü bağla. İşin bittiğinde şeffaf lastik tokayı kes.
 2. 2
  Balık kuyruğu örgüsü yapmaya başlamadan önce ters atkuyruğu oluşturmaya çalış. Düşük atkuyruğuyla başla. Parmaklarını saçlarının içinden, ensen ile lastik tokanın tam arasından geçir. Atkuyruğunu deliğin içinden çek. Atkuyruğunu ters çevirdiğinde her zamanki gibi bir balık kuyruğu örgüsüne başla.[4]
  • Sevimli, bohem bir görünüm için ters örgüdeki deliğin içine 1-2 adet çiçek eklemeyi dene.
 3. 3
  Saç tokasını kapamak için daha küçük ölçekli ya da göze çarpmayan tokalar kullan. Saç tokasının üzerine fiyonk şeklinde bir kurdele de bağlayabilirsin. Kurdele, örgünün daha ilginç görünmesine yardım edecek ve kıyafetini tamamlayacaktır.
 4. 4
  Örgünü ensenin altında bir topuza dönüştür. Şeklini koruması için birkaç tel tokayla topuzu sabitle. Topuz özellikle uzun saçın varsa iyi bir tercih olacaktır.
 5. 5
  Saçını örmeye başlamadan önce renkli saç uzantıları ekle. Bu uzantılar örgüye renk verecek ve örgünün daha ilginç gözükmesini sağlayacaktır. Atkuyruğunun merkezine tel tokayla bir uzantı yerleştir ve daha sonra da örgüyle kaynaşmasını sağla.
  Reklam

İpuçları

 • Fransız balık kuyruğu örgüsü kısa ve katmanlı saçlar için harikadır.
 • Örgüyü ilk seferde başaramazsan kendini kötü hissetme! Küçük bir saç parçasında örgüyü dene ve yavaş yavaş daha uzun saçlara geç. Öncelikle ipliklerle deneme yapman tavsiye edilir.
 • Önce sıkı bir örgü yapmak ve daha sonra onu gevşetmek, gevşek bir örgü yapmaktan daha iyi bir tercih olacaktır.
 • Saçın kısaysa (omuz uzunluğu) örgüyü sıkı yap ki daha sonra açılmasın.
 • Saçın çok yumuşaksa örgüye başlamadan önce saçını tersten taramayı ya da üzerine bir saç spreyi sıkmayı deneyebilirsin.
 • Saçın sert olmasına, kaygan olmamasına dikkat et!
 • 1-2 gün yıkanmamış saçlarda balık kuyruğu örgüleri daha iyi sonuç verebiliyor.[5]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Şeffaf lastik toka (ya da herhangi ucuz bir saç tokası)
 • Saç tokası
 • Fırça ya da tarak
 • Tel tokalar (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Göğüsler Ameliyatsız Nasıl BüyütülürGöğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Ütüyle Yapılmış Transfer Baskı Kumaştan Nasıl Çıkarılır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ndeye Anta Niang
Ortak yazarlar :
Saç Stlisti ve Saç Örgüsü Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Ndeye Anta Niang. Ndeye Anta Niang saç stilisti, saç örgüsü uzmanı ve New York tabanlı gezici saç örgüsü hizmetleri sunan AntaBraids’in kurucusudur. Ndeye, Afrika örgüsü, Senegal burgusu, tığ işi örgü, sahte rasta, tanrıça rastası, kinky burgusu ve lakhass örgüsü de dâhil olmak üzere Afrikalılara özgü saç modelleri konusunda 20 yıldan fazla deneyime sahiptir. Ndey Afrika’daki kabilesinde, Amerika’ya taşınan ilk kadın olmuştur ve şu anda nesilden nesile aktarılan Afrika örgüleri bilgsini paylaşmaktadır. Bu makale 3.089 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 3.089 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam