Baileys Irish Cream; viski, krema ve kakao özütüyle yapılmış bir likördür. Birçok kişi Baileys’i sek ve buzlu olarak içer ya da shot’larda, martinilerde ve İrlanda Kahvesi kokteylinde kullanır. Bazıları Baileys’i sıcak çikolataya ya da sütlü içeceklere bile katar. Ne şekilde içersen iç, Baileys içki dolabına hoş bir katkı olacaktır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 5:
İrlanda Kahvesi’ne Baileys Eklemek

 1. 1
  Kahveni demle. En iyi sonucu demli kahveyle alırsın. Kahve makinesi, kahve presi ya da su dökme yöntemi kullan. Hazır kahve de işe yarar.
 2. 2
  Kremanı hazırla. Bir su bardağı yoğun kremayla 3 çorba kaşığı Baileys’i bir metal kâseye koy. İyice koyulaşana kadar elektrikli karıştırıcıyla çırp.
 3. 3
  Viski, şeker ve kahveyi karıştır. Uzun bir bardak seç ve içine şunları dök:
  • 2 ila 3 çorba kaşığı İrlanda viskisi (İrlanda Kahvesi için tercih edilen alkollü içki İrlanda viskisidir ama burbon, İskoç viskisi ya da çavdar viskisi de işe yarar)
  • Bir çorba kaşığı esmer şeker (Beyaz şeker, bal, akçaağaç şurubu ya da diğer tatlandırıcılar da olur)
  • Tepede krema için 1,5 cm boşluk kalacak şekilde, 1 su bardağı kahve
 4. 4
  İçkini çırpılmış kremayla tamamla. İçkinin üstüne ikinci adımda hazırladığın Baileys’li kremadan bolca koy.[1]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 5:
Baileys’i Shot Biçiminde İçmek

 1. 1
  B-52 ile kahvene krema ve limon aroması ekle. B-52, en yoğun sıvının shot bardağının en altında olduğu, katmanlı bir içecektir. 15 ml Kahlua likörünü bardağa dök, sonra üstüne 15 ml Baileys ve ardından da 15 ml Triple Sec (portakal likörü) ekleyerek kahve, krema ve narenciye tadı içeren üç katlı bir kombinasyon yarat.[2]

  İpucu: Kadehe en temiz biçimde dökmek için, bir shot kadehine kaşığı baş aşağı olacak biçimde yerleştir ve yavaşça içkiyi bir alttaki katmanın üstüne dök.

 2. 2
  Daha kremalı bir içecek olarak Blow Job kokteyli yap. Bu kokteyl Baileys Irish Cream’e ek olarak krem şanti içerdiği için, tam süt sevenlere göredir. Bu içkiyi karıştırmak ya da çalkalamak yerine katmanlar hâlinde dök. İşe 15 ml Amaretto’yu bir shot kadehine dökerek başla, sonra 6 ml Baileys ekle ve içeceğin üstünü bolca krem şantiyle kapla.
  • Geleneğe göre bu shot el kullanılmadan içilir, o yüzden içenlerin ellerini arkalarında birleştirmesi ve kadehi sırf ağızlarıyla kaldırıp içmesi gerekir.[3]
 3. 3
  Sert ama tatlı bir içki için Screaming Orgasm kokteyli yap. Eşit miktarda (7,5 ml) Baileys, votka, Amaretto ve Kahlua’yı bir kokteyl çalkalama kabına dök. Soğuyup iyice karışana kadar buzla çalkala. Sonra süzerek shot kadehine boşalt.[4]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 5:
Baileys Martini Yapmak

 1. 1
  Klasiklerden şaşmak istemiyorsan Baileys martini yap. 60 ml Baileys’i 7,5 ml votkayla karıştır. Bir kokteyl çalkalama kabında buz küpleriyle çalkala, sonra süzüp soğutulmuş bir martini kadehine dök.
 2. 2
  Kahve meraklılarının gönlünü kazanmak için Baileys flat White martini yap. 6 ml Baileys, 30 ml espresso ve 30 ml votkayı içi buz küpü dolu bir kokteyl çalkalama kabında bir araya getir. İyice soğuyana kadar çalkala, sonra süzerek bir martini kadehine dök. [5]
 3. 3
  Ağzını tatlandırmak için Baileys chocolatini yap. Bir kokteyl çalkalama kabını buz küpleriyle doldur, üstüne 45 ml Baileys, 45 ml vanilyalı votka ve 7,5 ml çikolata likörü dök. İçkiyi çalkala, sonra süzerek bir martini kadehine dök.[6]
  • Süslemek için kadehine çikolata rendesi koyabilir ya da içkiyi dökmeden önce kadehin içinde çikolata şurubu gezdirebilirsin.
  • Eğer kahve aromasını yeğlersen çikolata likörünün yerine kahve likörü koyarak klasik bir mudslide kokteyli yapabilirsin. Bunu içinde buz olan bir kadehe ya da bir martini kadehine dök. Daha ferahlatıcı olması için donmuş hâlde de servis edebilirsin.[7]
 4. 4
  Daha sert bir martini için Baileys Jack Knife hazırla. Bu sert içki için 60 ml Baileys’i 60 ml viskiyle karıştır. Bunu soğuyana kadar buzla çalkala, sonra süzerek bir martini kadehine dök. [8]
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 5:
Sıcak Çikolataya Baileys Eklemek

 1. 1
  Sıcak çikolatanı hazırla. Baileys’i bu işlemin sonunda ekleyeceksin, o yüzden sıcak çikolatayı kendi tarifine uygun biçimde hazırla. Kakao, süt ve şekeri karıştırıp ocakta pişir. Hazır sıcak çikolata da işe yarayabilir, tıpkı nane ya da karamel aromalı sıcak çikolatalar gibi.
 2. 2
  Baileys ekle. Her bir su bardağı sıcak çikolata için 60 ila 100 ml Baileys kullan. Azla başla, daha fazlasını eklemeden önce tadına bak.
 3. 3
  Altını tekrar aç. Eğer kullandığın Baileys oda sıcaklığındaysa sıcak çikolatanın ısısını çok aşağı çekmeyecektir, o yüzden karışımı bir dakika kadar ısıtman yeterli olur. Eğer açık bir Baileys şişesini buzdolabından çıkardıysan karışımı 2-3 dakika daha ısıtımaya devam etmen gerekebilir.
 4. 4
  Süsleyerek bitir. Sıcak çikolatanı mini marşmelov ya da krem şanti ve çikolata rendesiyle süsle. Daha da süslemek için:
  • Biraz çikolata sosu ekle.
  • Krem şantinin içine çikolatalı gofret koy.
  • Sütlü içeceği bir çubuk çikolatayla servis et.
  Reklam

Yöntem 5
Yöntem 5 / 5:
Baileys’li Milkshake’le Ortamı Canlandırmak

 1. 1
  Dondurmanı seç. Çikolata ve vanilya vazgeçilmez tatlardır ama yaratıcılığını kullanmaktan çekinme. Baileys’le iyi giden tatları seç. Elbette Baileys ve kahveli dondurma birbirine çok yakışır ama naneli ve damla çikolatalı, fıstık ezmeli, romlu ve kuru üzümlü, bal kabaklı ya da krema ve kurabiyeli dondurma da kullanabilirsin.
 2. 2
  Karıştıracağın malzemeleri seç. Baileys’le iyi giden tatlar seç. Örneğin çikolata, limon ya da Amaretto. Şunları da ekleyebilirsin:
  • Karamel ya da çikolata gibi şuruplar.
  • Muz, şeftali ya da çilek gibi taze meyveler.
  • Yer fıstığı, ceviz ya da badem.
 3. 3
  Dondurmayı, Baileys’i ve malzemeleri bir araya getirip istediğin kıvama gelene kadar karıştır. Tek porsiyon milkshake için bir su bardağı dondurmayı 60 ml Baileys ve yarım su bardağı sütle birleştirip milkshake makinesinde ya da karıştırıcıda karıştır.
  • Daha yoğun bir milkshake için daha az süt kullan.
  • Daha akışkan bir milkshake için biraz daha fazla süt kullan.
 4. 4
  İçeceğinin üstünü krem şantiyle doldur. Kutu krem şanti kullanabilir ya da bir su bardağı yoğun kremayla 45 ml (3 yemek kaşığı) Baileys’i metal bir kaba koyup koyulaşana kadar elektrikli karıştırıcıyla karıştırarak kendi Baileys’li krem şantini yapabilirsin.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Votka Nasıl İçilir?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Şeker Hamuruyla Pasta Nasıl Kaplanır?
Avokado Nasıl Olgunlaştırılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 35.381 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Yemek ve Davetler
Bu sayfaya 35.381 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam