Tam da güzel bir çim diktiğinde tabloya benzeyen ortamını bozan çim tepeciklerinin farkına varıyorsun. Köstebeklerin toprağı havalandırıp zararlı böceklerin larvalarını yemeleri iyi bir şey olsa da; köstebekler tepeciklerin etrafındaki çimenlere de zarar verirler.[1] Bill Murray’in Büyük Şamata filminde köstebeklere yaptıklarını uygulamaya gerek yoktur. Bahçeni havaya uçurmadan önce deneyebileceğin pek çok seçenek vardır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Köstebekleri Uzaklaştırmak

 1. 1
  Aktif bir tünel bul. Bahçeni köstebeklerden temizleyeceksen köstebeklerin hangi tünelleri kullandığını öğrenmen gerekecek. Sana en yakın köstebek yuvasını kapat ve bir iki gün bekle. Eğer köstebek yuvası açılmışsa köstebek bu yuvayı aktif olarak kullanıyor demektir.
 2. 2
  Özel bir köstebek tuzağı kullan. Bu tuzaklar muhtemelen bahçeni köstebeklerden uzaklaştırmanın en etkili yöntemidir. Bu tuzakları İnternet'ten veya sana en yakın nalburdan/yapı marketten satın alabilirsin. Bunlar genellikle aktif bir tünel içerisinde birleştirmeni ve kurmanı gerektiren yaylı tuzaklar olacaktır. Aşağıdaki yaygın köstebek tuzaklarını gözden geçir:
  • Yemli tuzaklar. Bu tuzak türünü kurmak kolay ve hızlıdır. Tuzağı bir tünelin ortasına sıkıca yerleştirerek kur. Hiçbir yeri kazman gerekmeyecektir, ancak bunun yerine, ayakkabını kullanarak tuzağı tünelin içine doğru it.
  • Yuvarlak kemirgen tuzakları. Bu tür tuzaklar daha ekonomiktir ve tarla sincaplarında ve sıçanlarda da işe yarayabilir. Bu tuzak için tümseği dikkatlice kazman gerekecek. Ardından tuzağı tümseğin içine yerleştir ve ışık girmesine neden olan çatlak ve aralıkları toprak ile kapat.
  • Kapanlı tuzaklar. Bu tür bir tuzak muhtemelen en fazla işi gerektirir ancak bir kere nasıl yapılacağı öğrenilince çok etkili olduğunu söylenir. Aktif bir tünele iki delik açman gerekecek. Daha sonra tuzak, istenmeyen köstebekleri yakalamak için kapan hazır bir şekilde tünele indirilir.[2]
 3. 3
  Köstebekleri gazla zehirle. Eğitimli bir profesyonel olmadıkça kuru buz dışında herhangi bir zehirli gaz ürünü kullanmamalısın. Su ile temas ettiğinde zehirli hâle gelen herhangi bir şey kullanmaktan da kaçınmalısın. Bunlar çok tehlikeli ve hatta ölümcül olabilir.
  • Bir zehirli gaz ürünü kullanmaya karar verirsen çok dikkatli olman gerekecek. Büyük bir yuvayı başarılı bir şekilde gazla zehirlediğinde ya da zehirleme işlemini tekrarladığında olumlu sonuçlar elde etmelisin. Köstebeklerden kurtulmak için farklı gaz ürünleri kullanabilirsin.[3]
  • Eğer çocukların veya evcil hayvanların varsa zehirli gaza maruz kalmadıklarından emin olmak için gerekli önlemleri al.
 4. 4
  Köstebekleri yem ile kandır. Çoğu tuzak yem gerektirmez ancak köstebeği kendine çekerek şansını daima arttırabilirsin. Bazı yemler köstebek için zehirlidir. Solucanlar gibi diğer yemleri daha kolay edinebilirsin. Bahçendeki toprağı ters çevirerek solucanları kendin yakalayabilir veya onları İnternet'ten kolayca satın alabilirsin.
 5. 5
  Bir fare kapanı kullan. Fareler ve köstebekler yaklaşık aynı boyuttadır, bu nedenle fare kapanları köstebekleri yakalamak için etkili olabilir. Tuzağı kurarken bir parça yem hazırla. Ardından, fare kapanını bir köstebek tünelinin ağzına yerleştir. Herhangi bir köstebeği yakalayıp yakalamadığını görmek için tuzağı birkaç saat sonra tekrar kontrol et.
  • Eğer hiçbir şey yakalanmadıysa tuzağın yeterince iyi gizlenmemiş veya köstebekler yeni bir tünele taşınmış olabilir.
 6. 6
  Profesyonel bir haşere kontrol servisini ara. Bazen köstebek sorununu çözmenin en yolu işi profesyonellere bırakmaktır. Hangi yöntemin en güvenli olduğu konusunda endişelenmene gerek kalmadan bahçeni köstebeklerden kurtulacaklardır. Yaşadığın yerde birçok haşere kontrol servisi bulunmaktadır.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Evde Hazırlanan İlaçları Kullanmak

 1. 1
  Bitkisel kaynaklı engeller dik. Bazı bitkiler köstebeklerin bahçeni işgal etmesini engelleyebilir. Nergis, kadife çiçeği, allium çiçeği ve ters lale gibi bitkiler dikebilirsin.[4] Hint yağı bitkileri de köstebek caydırıcı olarak bilinir ancak bu bitkiler aynı zamanda zehirlidir.
 2. 2
  Kendi köstebek kovucunu yap. Bulaşık sabunu ve çoğu marketin sağlık bölümlerinde bulunan Hint yağını kullanarak bir karışım oluşturabilirsin. Yaklaşık 180 ml Hint yağı ile 2 yemek kaşığı bulaşık sabununu bir karışım oluşturmak için 4 litre suda karıştır. Karışımı bahçene belirli aralıklarla uygula ve yağmurdan sonra tekrar uyguladığından emin ol.[5]
 3. 3
  Köstebek avcılarını cezbet. Bu, etkili ve uğraş gerektirmeyen bir çözüm olabilir. Baykuşlar köstebeklerin doğal avcılarıdır ve onları kutudan bir yuva inşa ederek ya da satın alarak bahçene çekebilirsin. Kutu yuvalar yerden yüksekte bir ağaca tutturulmuş büyük kuş evine benzer. Kutu yuvayı hazırladıktan sonra içini samanla doldur ve bir ağacın yüksek yerine yerleştir. Bir baykuşun bu yuvaya cezbedilmesi sadece an meselesidir.[6]
 4. 4
  Kürekler kullanarak köstebeği tuzağa düşür. Bu yöntem çok fazla zaman etrafta beklemeni gerektirecektir. İlk olarak, üzerinden yürüyerek köstebek yuvasının yerini ara. Bu, köstebeğin tüneli ne zaman aktif olarak kullandığını fark etmeni sağlayacaktır. Köstebeğin etrafta hareket etmeye başlamasını bekle. Köstebeği fark ettiğinde köstebek yolunun bu bölümünü iki kürekle kapat. Bu işlem köstebeği tuzağa düşürecektir. Kapana kısılmış köstebeğin üstünü bir çöp tenekesiyle veya büyük bir kovayla kapat ve ardından köstebeği al ve bahçenden uzağa taşı.[7]
  • Bu yöntemin muhtemelen en az etkili seçenek olduğunu unutmaman gerekir. Öncelikle diğer yöntemleri dene.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Köstebek İstilasını Tanımak ve Önlemek

 1. 1
  Köstebek belirtilerini tanı. Bazen insanlar bir tarla sincabını köstebekle kolayca karıştırabilir. Tarla sincaplarının en büyük farkı onların çimlerini mahvetmemeleridir.[8]
 2. 2
  Bahçeni iyi durumda tut. Çimlerini kesmek, bir köstebeğin belirtilerini kolayca görmene yardımcı olur. Ayrıca, bahçenin çok fazla ıslanmasından da kaçın. Bahçen ıslak kalmaya yatkınsa bu zor olabilir, çünkü köstebekler ıslak toprağa gelir, bu nedenle bahçeni aşırı sulamaktan kaçın.
 3. 3
  Bahçene basit bileşenler ekle. Köstebeklerin tünellerine kuru buz koy. Buzun yaydığı karbondioksit köstebekleri boğacaktır. Bahçe rüzgâr güllerini köstebek yuvaları boyunca ve yuvaların giriş deliklerine yerleştir. Rüzgâr gülleri toprağın titremesine neden olur ve köstebekler bundan hoşlanmayacaktır. Rüzgâr gülleri köstebeklerin daha “huzurlu” bir yere taşınmalarına yol açar.
 4. 4
  Terkedilmiş tüneli taşlarla doldur. Köstebekler taşların arasından tünel kazmaktan hoşlanmaz, bu yüzden tünellerini doldurmak iyi bir engelleyici tedbir olabilir. Diğer köstebekler terkedilmiş tünelleri işgal edebilir ancak taş kullanırsan daha az istekli olacaklardır.
  Reklam

İpuçları

 • Köstebek, mevcut çalışma alanını gizlemek için genellikle birden fazla yol yapar.
 • Köstebekler, bahçende ilkbahar sonlarından sonbahar sonlarına kadar beslenebilir.
 • Eğer sessiz olursan ve hafif bir şekilde yürürsen köstebek senin varlığından haberdar olmayacak ve yuvasına tekrar kaçmayacaktır.
 • Köstebeklerin bahçene zarar vermesini önlemek için, bir şey ekmeden önce toprağa tel bir kafes yerleştir. Bu kafes köstebeklerin bitkilerine erişmesini önler ama yine de bitkilerin köklerinin toprak içinde uzamasına izin verir. Ancak bu sadece bir şey ekmeden önce mümkündür.
Reklam

Uyarılar

 • Eğer yavaşça veya sessizce hareket etmezsen köstebeği korkutup kaçırabilirsin.
 • Köstebekler, Avrupa Birliği’nde ve diğer bazı ülkelerde korunan bir türdür. Onlara zarar vermek yasal cezalara yol açabilir. Bu makaledeki bazı adımları uygulamadan önce yerel yasalarını kontrol ettiğinden emin ol.
 • Köstebekleri uzaklaştırma işlemi esnasında kendine zarar vermekten sakınmak için hızlı vuruşları kendinden uzakta yap.
 • Eğer köstebekler yuvalarına geri dönerse onları yakalaman pek mümkün olmayacaktır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Domatesler Nasıl BudanırDomatesler Nasıl Budanır?
Yılanlar Nasıl Uzaklaştırılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Kulağakaçandan Nasıl KurtulunurKulağakaçandan Nasıl Kurtulunur?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Ölmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl CanlandırılırÖlmek Üzere Olan Aloe Vera Bitkisi Nasıl Canlandırılır?
Yarasalardan Nasıl KurtulunurYarasalardan Nasıl Kurtulunur?
Salyangozlardan Nasıl KurtulunurSalyangozlardan Nasıl Kurtulunur?
Eşek Arısı Yuvasından Nasıl KurtulunurEşek Arısı Yuvasından Nasıl Kurtulunur?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Saksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan KaldırılırSaksı Bitkilerindeki Karıncalar Nasıl Ortadan Kaldırılır?
Kredi Kartıyla Kapı Nasıl AçılırKredi Kartıyla Kapı Nasıl Açılır?
Kuşlardan Nasıl KurtulunurKuşlardan Nasıl Kurtulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Anthony "TC" Williams
Ortak yazarlar :
Profesyonel Bahçe Düzenleyici
Bu makaledeki ortak yazarlar Anthony "TC" Williams. Anthony "TC" Williams, Idaho’da Profesyonel Bahçe Düzenleyici’dir. Idaho’da Tescilli Bir Bahçe Düzenleme Ticari İşletmesi olan Aqua Conservation Landscape & Irrigation’ın Kurucusu ve Başkanı’dır. Bu makale 164.055 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 164.055 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam