Tonsillolit olarak da bilinen bademcik taşları, bademciklerindeki girintilerde görebileceğin küçük, sarımsı beyaz birikimlerdir.[1] Bunlar genellikle gıdaların bu girintilere takılıp kalmasıyla oluşur; bakteriler bunlarla beslenir, bunları sindirir ve böylece hepimizin bildiği, nefret ettiği o iğrenç kokulu maddeye dönüştürür. Bademcik taşları, bademciklerindeki girintileri derin olan kişilerde sık görülür. Öksürme ve yemek yeme sırasında düzenli olarak çıkarlar ve tıbbi ya da evde müdahale gerektirmezler ama bu birikimleri çıkarmak ve yeniden oluşmalarını önlemek için çeşitli yöntemler vardır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Taşları Pamuklu Çubukla Çıkarmak

 1. 1
  Malzemelerini topla. Pamuklu çubukları ve diğer gerekli malzemeleri bir araya getir:
  • Pamuklu çubuklar
  • Diş fırçası
  • Ayna
  • Tutabileceğin fener, fener uygulaması ya da lamba.
  • Akan su.
 2. 2
  Boğazına ışık tut. Ağzını aç ve içine ışık tut. Bademcik taşlarının yerini tespit etmek için bunu bir aynanın önünde yap.
 3. 3
  Bademciklerini esnet. Dilini çıkarırken bademciklerini kapat ya da esnet. "Aaa," de ve genzindeki kasları sık. Bunu, nefesini tutarken yap, tıpkı suyla gargara yapar gibi. Bu, bademcikleri öne doğru iterek onları daha iyi görebilmeni sağlar.
 4. 4
  Pamuklu çubuğu hazırla. Suyu aç ve pamuklu çubuğu suya tut. Bu, pamuklu çubuğun daha yumuşak olmasını ve boğazını daha az tahriş etmesini sağlar. Pamuklu çubuğu bir yere koyma, yoksa kirlenebilir. Pamuklu çubuğun, ellerin dâhil mikrop taşıyabilecek yüzeylere temasını en aza indir. Taşları çıkarırken, pamuklu çubuğa dokunmadan sallayarak lavaboya at ya da temiz bir kâğıt havluyla sil.
  • Pamuklu çubuğun lavaboya ya da tezgâha değerse yenisiyle değiştir.
 5. 5
  Taşları pamuklu çubukla nazikçe it. Taş çıkana kadar bastır ya da it. Pamuklu çubukla ağzından dışarıya çıkar.
  • Kanama meydana gelebileceği için çok nazik ol. Biraz kanaması normal olsa da kanamayı en aza indirmek için elinden geleni yap.[2] Kesikler ya da yaralar, bakteri taşlarına neden olan aynı bakteriler tarafından enfekte edilebilir.
  • Kanama olursa suyla yıka ve durur durmaz dişlerini ve dilini fırçala.
 6. 6
  Suyla çalkala ve tekrarla. Suyla çalkala ve diğer taşa geç. Özellikle tükürüğün yapışkanlaşırsa çalkala; boğaz kurcalandıktan sonra bu bazen olur. Tükürüğün yapışkanlaşmaya başlayınca sulandırmak için su iç.
 7. 7
  Gizli taşlar var mı diye kontrol et. Görebildiğin bütün taşları çıkardıktan sonra, başparmağını çenenin altına, boynuna, (temiz) işaret parmağını ağzının içine, bademciğinin hemen yanına koy ve hafifçe sıkarak (diş macunu sıkar gibi) kalan taşları açıklıklardan çıkarmaya çalış. Görünürde taş yok diye hepsini çıkardığını zannetme. Bazı girintiler çok derindir ve bazen tüm taşları çıkarmak zordur.[3]
 8. 8
  İnatçı taşları dikkatli bir şekilde çıkar. Pamuklu çubukla çıkmayan bir taşın varsa çok derinde olabilir. Zorlama çünkü bu, kanamaya yol açabilir. Diş fırçanın arkasıyla, taş gevşeyene kadar nazikçe it, sonra da pamuklu çubukla ya da diş fırçasıyla çıkar.[4]
  • Taşlar hâlâ çıkmıyorsa ağız yıkama suyuyla birkaç gün gargara yapıp tekrar deneyebilirsin.
  • İşe yaramazsa ağız duşu kullanman iyi olabilir. Bu da işe yaramazsa suyun akış hızını biraz arttırabilirsin.
  • Bazı insanların öğürme reflekslerinin güçlü olduğunu ve boğazlarının dürtülmesine tolerans gösteremediklerini aklında bulundur.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Ağız Duşu Kullanmak

 1. 1
  Bir ağız duşu satın al. Ağız duşları, bademcik taşlarını oyuklardan çıkarmak için kullanılabilir.[5]
  • Satın almadan önce bademcik taşlarının üstünde kısaca test et. Sprey aşırı güçlüyse ve her şekilde canını yakıyorsa taşlarını çıkarmak için kullanma.
 2. 2
  Ağız duşunu en düşük ayarda kullan. Ağız duşunu taşa dokunmadan ağzının içine yerleştir ve en düşük ayarda çalıştır. Su akışını görünen bir bademcik taşının üzerine yönlendir ve taş çıkana kadar sabit tut.
 3. 3
  Taşların çıkmasına bir pamuklu çubukla ya da diş fırçasıyla yardım et. Ağız duşu, taşları gevşetiyor ama çıkarmıyorsa duşu, pamuklu bir çubuğu ve diş fırçasının arkasını dönüşümlü olarak kullan.
  • Gözüken her bir taş için adımları tekrarla. Taşları su basıncıyla çıkarırken bunu nazikçe yapmayı unutma.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Taşları Çıkarmak ve Engellemek İçin Gargara Yapmak

 1. 1
  Yemek yedikten sonra ağız yıkama suyuyla gargara yap. Bademcik taşları çoğunlukla artık yemeklerin bademciklerin girintilerine sıkışmasıyla oluştuğu için, yemek yedikten sonra ağız yıkama suyuyla gargara yapmak akıllıcadır. Ağız yıkama suyu dişlerinin ve diş etlerinin sağlığını iyileştirmekle kalmaz, küçük yiyecek parçaları, bademcik taşlarını oluşturan bakterilerin yemeği olmadan bunları çıkarmaya yardım eder.
  • Alkol içermeyen bir ağız yıkama suyu kullandığından emin ol.
 2. 2
  Ilık su ve tuzla gargara yapmayı dene. Bir tatlı kaşığı tuzu 170 ml suya dök ve eriyene kadar karıştır. Başını geriye atarak tuzlu suyla gargara yap. Tuzlu su, hem girintilerdeki yiyecekleri çıkarabilir hem de bazen bademcik taşlarının oluşumuna yol açabilen bademcik iltihabından kaynaklanan ağrıyı gidermede faydalıdır.
 3. 3
  Oksijenli gargara satın al. Oksijenli gargaralar, klor dioksit ve doğal çinko bileşikleri içerir. Oksijenin kendisi bakteri gelişimini engeller ve bu da oksijenli gargarayı, bademcik taşlarını tedavi etmekte ve engellemekte faydalı hâle getirir.[6]
  • Öte yandan, oksijenli gargaralar çok güçlüdür, bu yüzden aşırı kullanımı önlemek için haftada sadece bir ya da iki kez kullanılmalıdır. Oksijenli gargarayı, normalde kullandığın ağız yıkama suyuna takviye olarak kullan.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Tıbbi Müdahale

 1. 1
  Doktorunla bademcik ameliyatını konuş. Bademcik ameliyatı nispeten kolay ve etkili bir işlemdir. Riski nispeten düşüktür ve iyileşme süresi çoğunlukla kısadır; en sık yaşanan sorunlar, boğaz ağrısı ve hafif kanamadır.[7]
  • Doktorunun tıbbi geçmişin, yaşın ya da diğer faktörler hakkında endişeleri varsa sana başka bir yol izlemeni tavsiye edebilir.
  • Bademcik ameliyatının yalnızca tekrarlayan, çok inatçı ya da karmaşık bademcik taşları olan kişilere önerildiğini aklında bulundur.
  • Doktorundan bademcik taşlarını çıkarmasını da isteyebilirsin. Doktorun, özel sulama aletleri kullanarak taşları çıkarabilir.
 2. 2
  İnatçı ya da ciddi bademcik taşları için antibiyotik kürü kullanabilirsin. Bademcik taşlarını tedavi etmek için penisilin ya da eritromisin gibi farklı antibiyotikler kullanılabilir ama bunlar bademcik taşlarının altında yatan asıl nedeni, yani yiyeceklerin bademciklere takılıp kalması durumunu düzeltmez. Nüksetme olabilir ve antibiyotikler kötü yan etkilere yol açabilir. Çoğu antibiyotik, sorun olan bakteriyle savaşmaya yardım eden, ağızdaki ve bağırsaklardaki yararlı bakterileri öldürür.[8]
 3. 3
  Lazer tedavisini sor. Derin bademcik girintilerini oluşturan doku lazerle yok edilebilir. Lazerle yüzey tedavisi bademciklerin yüzeyini pürüzsüz hâle getirerek girintileri ve oyukları ortadan kaldırır. Ama bu işlemin de kendine has riskleri vardır.[9]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Sigara Nasıl İçilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Ayak Parmağının Kırıldığı Nasıl Anlaşılır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Parmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl AnlaşılırParmağın Kırılıp Kırılmadığı Nasıl Anlaşılır?
Uyuyor Numarası Nasıl YapılırUyuyor Numarası Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Laura Marusinec, MD
Ortak yazarlar :
Tıp Doktoru
Bu makaledeki ortak yazarlar Laura Marusinec, MD. Dr. Laura Marusinec Wisconsin’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Çocuk Doktoru’dur. Doktorluk derecesini 1995 yılında Medical College of Wisconsin Tıp Fakültesi’nden almıştır. Bu makale 186.142 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 186.142 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam