Başkasının Facebook Şifresi Nasıl Ele Geçirilir?

Bu Makalede:Şifreyi SıfırlamakKendi Şifreni KorumakŞifreyi Tahmin EtmekŞifrenin Yazılı Olduğu Bir Belgeyi AramakReferans

Başkalarının Facebook hesaplarını ele geçirmek, kişisel gizliliğin ihlaline sebep olur ve bundan kaçınılmalıdır. Bir başkasının Facebook hesabını nasıl kıracağını bilmek, kendininkini nasıl koruyacağını öğrenmende yardımcı olabilir. Birinin Facebook şifresini öğrenmek için ya şifreyi tahmin etmen ya da şifrenin yazılı olduğu bir belgeyi bulman gerekir. Hesabını korumak istiyorsan zor şifreler seçmen ve bu şifreleri güvende tutman oldukça önemlidir. Başka bir kişi, şifreyi sıfırlayarak da diğerinin Facebook hesabına erişebilir. Eğer kullanıcının giriş onayları etkinse kullanıcının hesabına erişmenin tek yolu onun telefonuna da sahip olmaktır.

1
Şifreyi Sıfırlamak

 1. 1
  Hedef kişinin e-posta adresini bul. Şifre sıfırlama işlemine başlamak için buna ihtiyacın olacak.
  • Bu hesaba erişebilmek için büyük ihtimalle sana seve seve yardım edecek üç ortak arkadaşa da ihtiyacın olacak. İleride daha fazla bilgi edinebilirsin.
 2. 2
  Facebook oturum açma sayfasını aç. Daha önce oturum açmışsan oturumdan çık.
 3. 3
  Ardından "Şifreni mi unuttun?" butonuna tıkla.
 4. 4
  Hedef kişinin Facebook’a giriş yaparken kullandığı e-posta adresini yaz. "Ara" seçeneğine tıkla.
 5. 5
  Daha sonra "Bunlara artık erişimin yok mu?" butonuna tıkla.
 6. 6
  Senin kontrolünde olan ama senin Facebook hesabınla bağlantılı olmayan bir e-posta adresi gir.
 7. 7
  Güvenlik sorusunu cevaplamayı dene. Bu soruyu cevaplayabilirsen şifreyi değiştirebilirsin. Cevaplayamazsan burada yazılanları okumaya devam et.
 8. 8
  Güvenlik sorusunun cevabını tahmin edemezsen "Arkadaşlarının yardımıyla hesabını kurtar" seçeneğine tıkla.
 9. 9
  Hesabı ele geçirmede sana yardımcı olması için güvenebileceğin üç arkadaş seç. Facebook, seçili arkadaşlara hesap kurtarma şifresi gönderecektir. Seve seve yardımcı olabilecek ortak arkadaşınız varsa gönderilen şifreye erişebilirsin.
 10. 10
  Şifreyi sıfırla. Arkadaşlardan aldığın kodu girdikten sonra şifreyi sıfırlayabilirsin.

2
Kendi Şifreni Korumak

 1. 1
  Giriş Onaylarını etkinleştir. Bu Facebook’un iki faktörlü doğrulama sistemidir ve neredeyse hesabına izinsiz yapılan tüm erişimleri engeller. Tanınmayan bir cihazdan hesabına girme girişimi tespit edildiğinde cep telefonuna bir kod gönderilir ve bu kodla hesabına girmen gerekir. Hesabına izinsiz girmeye çalışan kişiler, bu kodu bilmediklerinden Facebook hesabına erişemez.
  • Facebook hesabına giriş yap.
  • Üst sağ köşedeki Menü butonuna tıkla ve "Ayarlar" seçeneğini seç.
  • Ardından "Güvenlik" sekmesine tıkla.
  • "Giriş Onayları" yanındaki "Düzenle" seçeneğine tıkla.
  • Giriş Onaylarını etkinleştirmek için ekrandakileri takip et. Cep telefonu numaranı Facebook hesabınla ilişkilendirmen gerekecek.
 2. 2
  Özgün bir şifre seç. Şifrende isim, doğum günü, ev adresi ya da gerçek kelimeler kullanma çünkü bunları tahmin etmek kolaydır. Güvenli olmasını sağlamak için şifrende hem harf hem de rakam olmalıdır ve bunlar tercihen gelişigüzel bir sırada olmalıdır. Şifren ne kadar uzun ve gelişigüzel olursa o kadar güvenli olur.
 3. 3
  Farklı hesaplar için farklı şifreler kullan. E-postan, İnternet bankacılığı hesabın ve Facebook hesabın için aynı şifreyi kullanırsan herhangi biri şifreni öğrendiğinde tüm hesaplarını ve bilgilerini kolayca ele geçirebilir.
 4. 4
  Şifreni sık sık değiştir. Eğer birinin senin giriş bilgilerini bildiğinden şüpheleniyorsan bu kişilerin izinsiz olarak hesabına girmelerini ve hesabını ele geçirmelerini önlemek için şifreni hemen değiştirmelisin.
 5. 5
  Hesabından çıkış yapmayı unutma. Bu, özellikle de hesabına bir başkasının bilgisayarından veya cep telefonundan giriş yaptıysan önemlidir. Eğer birinin senin bilgisayarını kullanacağını biliyorsan kendi bilgisayarında da her seferinde çıkış yapmayı düşünebilirsin.
 6. 6
  Birinin klavye dinlemesi yapıp yapmadığını tespit etmek için güvenlik duvarı yazılımı kur. Güvenlik duvarı, herhangi bir bilgi üçüncü bir tarafa gönderileceği zaman seni uyarır ve ilk önce senden izin ister.

3
Şifreyi Tahmin Etmek

 1. 1
  Anahtar kelimeleri ve tarihleri dene. Birçok insanın şifresi hayatlarındaki önemli insanların isimlerinden ya da önemli tarihlerden oluşur. Bunlara evcil hayvan isimleri, doğum tarihleri, daire numaraları ve bu gibi şeyler dâhildir. Hedef kişiyi oldukça iyi tanıyorsan önemli anahtar kelimeleri ve tarihleri çeşitleri kombinasyonlar hâlinde dene.
 2. 2
  Bazı basit şifre hilelerini hatırla. Bir şifreyi tahmin ederken kullanabileceğin birkaç hile vardır:
  • Şifrede rakam varsa bu genelde "1" ya da "2"dir ve şifrenin sonunda yer alır.
  • Şifrede büyük harf varsa bu genelde ilk harftir ve devamında bir ünlü harf vardır.
  • Kadınlar şifre oluştururken daha çok kişisel adlar kullanır, erkekler ise hobilerini kullanır.
 3. 3
  Bazı çok kullanılan şifreleri dene. İnsanların çoğu, hesaplarını oluştururken kolayca hatırlayabilmek için oldukça basit şifreler belirler. Uyup uymadığını görmek için bu yaygın şifrelerden birkaçını dene:[1]
  • şifre
  • 123456
  • 12345678
  • abc123
  • qwerty
  • maymun
  • girişyap
  • ejder
  • 111111
  • futbol

4
Şifrenin Yazılı Olduğu Bir Belgeyi Aramak

 1. 1
  Hedef kişinin bilgisayarına eriş. Birçok insan şifrelerini bir metin belgesine yazar ve böylece hepsini hatırlamakla uğraşmak zorunda kalmaz. Hedef kişinin bilgisayarına erişim sağlayabiliyorsan bu dosyayı bulabilirsin.
 2. 2
  Belgeler klasörüne bak. Eğer şifrelerin yazılı olduğu bir belge oluşturmuşlarsa bunun Belgeler klasörü içinde olması muhtemeldir. Şifre belgesini bulabilmek için klasörü araştır.
 3. 3
  Ardından "şifre", "giriş" ya da "hesaplar" yazarak bilgisayardaki tüm dosyaları ara. Bu sayede bilgisayarda herhangi bir yerde saklanmış bir belgeyi bulabilirsin.
 4. 4
  Son Kullanılan Belgeleri kontrol et. Hedef kişinin yazı işlemcisini aç ve yakın zamanda şifre belgesi açılmış mı görmek için Son Dosyalar listesini kontrol et.

İpuçları

 • Yasalarca işverenin, çalışanlarının bilgisayarlarında klavye dinleme sistemi varsa bunu onlara belirtmesi gereklidir.

Uyarılar

 • Bir başkasının Facebook hesabına izinsiz erişim sağlamak kişisel gizliliğin ihlalidir ve yasadışıdır. Birinin hesabını ele geçirmeye çalışmadan önce bunu göz önünde bulundur.

Makale Bilgisi

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 94 kişi çalıştı.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

English: Get Someone's Facebook Password, Português: Descobrir a Senha do Facebook de Alguém, Italiano: Procurarsi la Password di un Utente di Facebook, Español: obtener la contraseña de Facebook de alguien, 中文: 获得别人的Facebook密码, Deutsch: Facebook Passwort einer anderen Person herausfinden, Français: obtenir le mot de passe Facebook d'une personne, Русский: достать чужой пароль к Фейсбуку, Nederlands: Achter iemands wachtwoord van Facebook komen, Čeština: Jak získat něčí heslo k Facebooku, Bahasa Indonesia: Mengambil Kata Sandi Facebook Orang Lain, हिन्दी: किसी का फेसबुक पासवर्ड पाएँ, العربية: الحصول على كلمة مرور فيسبوك الخاصة بأحدهم, Tiếng Việt: Lấy Mật khẩu Facebook của Người khác, ไทย: เจาะรหัสผ่าน Facebook ของคนอื่น, 日本語: 他人のFacebookパスワードを手に入れる

Bu sayfaya 8.512 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?