‘Baş dönmesi’ tabiri herkes için farklı anlam ifade eder. Belirtiler muğlak olduğu ve buna birçok farklı unsur neden olabildiği için baş dönmesini geçirmek için deneme yanılma yapmak gerekebilir. Baş dönmesi hissini geçirmek için deneyebileceğin birkaç şey vardır. Ancak bu yöntemleri denedikten sonra baş dönmen hâlâ geçmiyorsa muayene olup baş dönmenin sebebini bulmak için bir doktora görün.

Yöntem 1 / 3:
Hızlı Yöntemler Denemek

 1. 1
  Otur veya uzan. Baş dönmesi veya sersemlik hissi genellikle ayakta durduğun ya da dolaştığın sırada gelir. İlk baş dönmesi veya sersemlik hissi belirtisinde hemen bir yere otur veya uzan. Bu genellikle baş dönmesi hissini gidermeye yardımcı olur ve düşme ihtimaline karşı güvende olmanı sağlar.
  • Oturuyorsan başını bacaklarının arasına koymayı dene. Bu, beyne giden kan akışını artırır. Uzanmak da aynı sonucu elde etmeni sağlar.[1]
  • 1 ila 2 dakika veya baş dönmesi geçene kadar oturur veya uzanır konumda kal.
 2. 2
  Su iç. Baş dönmesi genellikle dehidrasyondan kaynaklanır. Dehidrasyon gün içinde yeterli su içmemekten veya egzersiz sırasında veya sonrasında su almamaktan kaynaklanabilir. Ayrıca kusma, ishal veya ateşe neden olan ve dolasıyla çok fazla sıvı kaybettiğin bir hastalıktan muzdaripsen de baş dönmesi görülebilir. Baş dönmesi biraz hafifledikten sonra daha fazla su ve başka sıvılar alman gerekir.[1]
  • Çok su içmekte zorlanıyorsan enerji içeceği, az şekerli sıcak çay, çorba ve et suyu veya seyreltilmiş meyve suyu gibi diğer sıvıları tüketmeye çalış.
 3. 3
  Bir şeyler ye. Baş dönmesi özellikle şeker hastalarında kan şekerinin düşmesinden kaynaklanabilir.[2] Baş dönmesi gelince hemen tercihen karbonhidrat veya şeker içeriği yüksek hızlı bir atıştırmalık yemeyi dene. Bir parça çikolata veya muz işe yarayabilir.
 4. 4
  Belli bir noktaya odaklan. Birçok dansçı kendi etrafında dönerken baş dönmesini önlemek için gözlerini belli bir noktaya sabitler. Aynı teknik ani baş dönmesi yaşayan kişiler tarafından da kullanılabilir.
  • Tavandaki bir çatlak veya yerdeki bir toz tanesi gibi belli bir noktaya odaklanmak duyularının vücudunun sana söylediğinin aksine aslında dönmediğini algılamasına yardımcı olabilir.
 5. 5
  Derin nefes al. Baş dönmesi bazen bir panik atak belirtisi olabilir. Genellikle panik ataklar sırasında tam nefes alamıyormuş gibi hissedersin. Ancak sorun genellikle çok fazla nefes almaya çalışmandır. Böyle bir durum söz konusuysa yavaş ve derin nefesler almaya çalış. Bu sakinleşmene ve baş dönmesi hissinin geçmesine yardımcı olabilir.[3]
 6. 6
  Parlak ışıklardan kaçın. Baş dönmen varsa parlak ışıklardan veya televizyon ya da dizüstü bilgisayar ışığından uzak durmaya çalış.
  • Parlak ışık yön duygunu kaybetmene ve baş dönmenin kötüleşmesine neden olabilir.
  • Karanlık bir odada oturmayı veya uzanmayı dene ya da gözlerini bir iki dakikalığına kapat.
 7. 7
  Epley manevrası uygula.[4] Epley manevrası vertigo belirtilerini gidermekte kullanılabilen bir baş ve boyun çevirme egzersizidir. Epley manevrası vertigoya neden olan kalsiyum kristal kalıntılarını iç kulakta artık bu belirtilere neden olmayacağı bir alana kaymaya zorlar. Epley manevrası uygulamak için:
  • Otur ve başını sorunlu kulak yönünde 45 derecelik yatay açıyla döndür.
  • Yatay konumda uzan, başını 45 derecelik açıyla döndürülmüş şekide tutmaya devam et. Bu pozisyonu bir iki dakika koru. Vertigonun azaldığını hissedeceksin.
  • Başını sorunsuz kulak yönünde 90 derecelik açıyla döndür. Sorunsuz kulağının üzerine yan yat. Şimdi yere bakıyor olmalısın.
  • Bu konumda kal. Bir vertigo atağı daha yaşayabilirsin ama bu da bir dakika içinde geçmelidir.
  • Yavaşça oturur konuma geç.
  Reklam

Yöntem 2 / 3:
Uzun Vadeli Çözümler Bulmak

 1. 1
  Yavaş hareket et. Baş dönmesine meyilliysen ani hareketler yapmaman önemlidir çünkü çok hızlı hareket etmek kan basıncını alt üst edebilir. Otururken veya ayağa kalkarken yavaş ve dikkatli hareket etmen ve mümkünse tırabzan gibi sabit bir yüzeye tutunman gerekir.
  • Sabah kalkarken aşama aşama kalk. Öncelikle yatağında yavaşça oturur konuma geçmeli, ardından ayaklarını yere koymalısın. Yavaşça ayağa kalkmadan önce biraz durup rahatla ve nefes al.
  • Oturur konumdayken ayağa kalkacaksan önce bacaklarını esnet. Bu, kan dolaşımını harekete geçirir ve baş dönmesi hissini en aza düşürür.
 2. 2
  Günlük sıvı alımını artır. Dehidrasyon kan basıncını etkileyebilir ve baş dönmesi belirtilerine neden olabilir. Günde 6 ila 8 bardak su içerek dehidrasyondan kaçın. Ancak bir kez dehidre olduysan bir spor içeceği içmeyi dene. Bu içeceklerdeki elektrolitler hızla su ihtiyacını yeniden karşılamana yardımcı olabilir ve saf sudan daha iyi iş görebilir. Ayrıca belirli durumlarda daha fazla tuz alımı da faydalı olabilir.
 3. 3
  İyice dinlen. Baş dönmesi veya sersemlik hissi soğuk algınlığı veya grip gibi bazı viral hastalıkların genel belirtilerindendir. Viral bir hastalıkla mücadele ederken bol bol dinlenmek daha hızlı iyileşmene ve baş dönmesi hissini azaltmaya yardımcı olur.[1]
 4. 4
  Baş dönmesi günlüğü tut. Kulağa tuhaf gelebilir ama ani baş dönmelerinin kaydını tutarak baş dönmeni tetikleyen unsurları tespit edip ileride bunlardan kaçınabilirsin.
  • Örneğin baş dönmenin nedeni açlık, hızlı ayağa kalkmak veya çok sıcak suyla yıkanmak olabilir. Baş dönmeni tetikleyen unsurları bulursan ileride baş dönmesinin önünü kesebilirsin.
 5. 5
  Düz ayakkabılar giy. Ani baş dönmesi atakları yaşıyorsan topuklu ayakkabılar senin için en iyi seçenek olmayabilir. Düz ayakkabılar beyninin vücudunun duruşunu algılamasına yardım eder ve bu sayede vücudunun dengede kalmasını sağlar. Düz ayakkabılar giymek aynı zamanda, baş dönmesinden ötürü düşecek olursan bileğini incitmeni de önler.
 6. 6
  Ortamını uygun hâle getir. Baş dönmesinin neden olduğu en büyük endişelerden biri bu his yüzünden düşüp yaralanmaktır. Baş dönmesinden muzdaripsen bu gibi bir durumun yaşanma olasılığını en aza indirmek için evini ve iş ortamını buna uygun hâle getirmen gerekir.
  • Ani baş dönmesi sırasında ayağına takılıp düşmene neden olabilecek elektrik kablolarını kaldır.
  • Beyninin karanlıkta yön duygusunu yitirmesini önlemek için gece lambaları kullan.
  • Ayaklarının konum ve duruştaki değişimleri algılamasını zorlaştıran kalın halılardan kaçın.
  • Banyo küveti ve banyonun zemininde kaymayı önleyici mat kullan.
 7. 7
  Hareket hastalığı ilacı al. Hareket hastalığı ilaçları vertigoyla bağlantılı baş dönmesi belirtilerini gidermeye yardımcı olabilir. Reçetesiz satılan hareket hastalığı ilaçlarından alabilirsin veya doktorun sana daha güçlü bir ilaç yazabilir. Akut (ciddi) baş dönmen varsa veya baş dönmen henüz başlamışken ilaçlar yardımcı olabilir ancak bunları 7 günden uzun kullanma ve mutlaka doktoruna danış. Hareket hastalığı ilaçları ve genellikle önerilen dozajlar şunlardır:
  • Promethazin. Doktorun ilacı günde 3 veya 4 kez 12,5 ila 25 mg dozda ağız yoluyla (hap şeklinde) veya rektal olarak (fitil) almanı önerebilir.
  • Dimenhidrinat (Dramamine). Doktorun 6 saatte bir 50 mg almanı önerebilir. Tablet, sıvı ve fitil formu bulunan dimenhidrinat muhtemelen piyasadaki en popüler antiemetik ve mide bulantısı giderici ilaçtır.
  • Meklizin (Bonine). Doktorun ilacı 6 saatte bir 25 mg dozda almanı önerebilir. Meklizin 12 yaş ve altındaki çocuklar tarafından kullanılmamalıdır çünkü güvenli olduğu henüz ispatlanmamıştır.[5]
  • Difenhidramin (Benadryl). Doktorun ilacı 4 ila 6 saatte bir 12,5 ila 25 mg almanı önerebilir. Kızarıklık ve kaşınmayı gidermek için daha çok antihistamin olarak kullanılan difenhidramin hareket hastalığını iyileştirmekte sıkça kullanılır ve kolayca bulunabilir.[6]
 8. 8
  Dolaşımını etkileyen maddelerden kaçın. Baş dönmesi genellikle tansiyonun düşmesinden kaynaklanır, bu nedenle kafein, tütün, alkol ve yasadışı uyuşturucular gibi dolaşım sistemini etkileyen madde alımını kısıtla ya da hiç kullanma.[1]
 9. 9
  Daha ciddi sağlık sorunlarının belirtilerine dikkat et. Baş dönmesi bazen daha ciddi bir rahatsızlığın belirtisi olabilir.[7] Çok sık veya uzun süreli baş dönmesi atakları yaşıyorsan doktoruna görünmen önerilir.
  • Doktor bunun altında yatan sorunları tespit etmek için birtakım testler yapabilir. Baş dönmesi şunların belirtisi olabilir:
   • Labirentit, BPPV veya Meniere hastalığı gibi bir iç kulak rahatsızlığı.
   • Travma Sonrası Stres Bozukluğu gibi bir anksiyete bozukluğu.
   • Atrial fibrilasyon gibi bir kalp ritmi rahatsızlığı.
   • Postural Taşikardi Sendromu. Veya başka bir dolaşım bozukluğu.
   • Senkop.
  Reklam

Yöntem 3 / 3:
Evde Tedavi Yöntemleri Uygulamak

 1. 1
  Zencefili dene. Zencefil yüzyıllardır baş dönmesi ve ona eşlik eden mide bulantısı da dahil olmak üzere sayısız doğal tedavi yönteminde kullanılmıştır. Bu sadece bitkisel bir hurafe değildir; bilimsel çalışmalar zencefilin baş dönmesini kesmekteki etkisini kanıtlamıştır ve hatta zencefilin baş dönmesini bazı reçetesiz ilaçlardan daha hızlı kestiğini ortaya koymuştur. Zencefil beyne giden kan akışını artırarak baş dönmesine iyi gelir çünkü baş dönmesi genellikle dolaşım bozukluğundan kaynaklanır.[8] Zencefili beslenmene dahil etmenin birtakım yolları şunlardır:
  • Kapsül formunda zencefil takviyesi almak.
  • Ufak bir parça taze kök zencefil çiğnemek.
  • Zencefilli gazoz veya zencefil çayı içmek. Zencefil çayı yapmak için bir bardak kaynar suya ufak bir parça taze zencefil ekle.
  • Zencefilli şeker veya zencefilli lolipop yemek.
 2. 2
  Kereviz suyu iç. Kereviz suyu tansiyon düşmesinden kaynaklanan baş dönmesi hissine iyi gelebilir. Kereviz suyunu sağlıklı ürünler satan bir marketten satın alabilir veya taze kereviz ve katı meyve sıkacağıyla kendin hazırlayabilirsin.
 3. 3
  Ballı elma sirkesi iç. Günde üç kez iki tatlı kaşığı elma sirkesi ile iki tatlı kaşığı bal koyduğun bir bardak sıcak veya soğuk su içmek tansiyonu dengelemeye yardımcı olur ve baş dönmesi belirtilerini geçirebilir.
 4. 4
  Demir takviyesi al. Baş dönmen demir eksikliği anemisinin bir belirtisiyse demir takviyesi alman gerekebilir. Yorgunluk, nefes darlığı ve baş ağrısı gibi diğer anemi belirtilerine dikkat et. Anemik olabileceğini düşünüyorsan demir takviyesi almadan önce doktoruna danış.[9]
 5. 5
  Gingko biloba al. Ginkgo biloba birçok tedavi edici kullanımı olan bir ağaç tipidir. Gingko biloba baş dönmesi sorunlarına yardımcı olur çünkü iç kulaktaki kan dolaşımını dengeler ve birtakım iç kulak sorunlarına iyi gelir. Tablet, sıvı ve kurutulmuş yaprak formunda bulunabilir.
 6. 6
  Gümüşdüğme al. Baş dönmesine iyi gelen bir diğer bitki de gümüşdüğmedir. Migrene iyi geldiği gibi iç kulaktaki iltihabı azaltır ve kan dolaşımına iyi gelir. Gümüşdüğme takviyesi kapsül, tablet ve sıvı formda bulunabilir.
  Reklam

Uyarılar

 • Baş dönmesi yaşıyorsan merdivene tırmanmak, makine kullanmak veya araba sürmek gibi senin ve başkalarının güvenliğini tehlikeye atacak aktivitelerden kaçın.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

2 Hafta İçinde Göbek Yağı Nasıl Eritilir2 Hafta İçinde Göbek Yağı Nasıl Eritilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Bitkisel Yöntemlerle Penis Nasıl BüyütülürBitkisel Yöntemlerle Penis Nasıl Büyütülür?
Sol Koldaki Ağrının Kalpten Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırSol Koldaki Ağrının Kalpten Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Kasık Mantarı Nasıl Tedavi EdilirKasık Mantarı Nasıl Tedavi Edilir?
Vajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi EdilirVajinal Enfeksiyonlar İlaçsız Nasıl Tedavi Edilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
İdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçerİdrar Yolu Enfeksiyonu Nasıl Geçer?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Luba Lee, FNP-BC, MS
Ortak yazarlar :
Tıbbi Değerlendirme Kurulu
Bu makaledeki ortak yazarlar Luba Lee, FNP-BC, MS. Luba Lee, Tenesse’de yer alan ve Amerika’da uzmanlıkta daha kalifiye olunduğunu gösteren Board Sertifikası’na sahip bir Aile Hemşiresi’dir. Hemşirelikte Yüksek Lisans derecesini 2006 yılında Tennessee Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 158.968 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 158.968 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam