Hafif rahatsız edici ağrıdan kafatasını çatlatan çılgın ağrılara, çoğu insan zaman zaman baş ağrısı çeker. Tedavisi ise baş ağrısının tipine bağlı olarak değişiklik gösterir. Bu makalede kendini hızla iyi hissetmeni sağlayacak stratejilerin yanı sıra ağrıyı kontrol edilemez hale gelmeden durdurmak için uzun vadeli çözümler bulacaksın.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Ağrıyı Durdurmak

 1. 1
  Baş ağrının tipini bil. Bunlar arasında: gerilim tipi baş ağrısı, strese bağlı baş ağrısı, kronik günlük baş ağrısı, kronik (bu durumda zaten ne yapacağını biliyor olabilirsin), progresif olmayan baş ağrıları ve birçok diğerleri yer alır. Baş ağrısı tipini bilmek, baş ağrını tedavi etmenin en iyi yolunu bulmanda sana yardımcı olabilir.
 2. 2
  Reçetesiz satılan bir ağrı kesici al. Çoğu ağrı kesici etkisini 1-2 saatten önce göstermez, bu nedenle baş ağrısının geldiğini hisseder hissetmez bir doz al.[1] Erken müdahale, her zaman baş ağrısıyla başa çıkmaktan daha iyidir. Şimdiden sefil hissetmeye başladıysan dahi vakit kaybetmeden bir doz ibuprofen, acetaminophen, naproxen, aspirin almak ve hatta capsaicin burun spreyi dahi ağrının etkisini azaltabilir.
  • Eğer doktorun aksini tavsiye etmediyse gündelik olarak ilaç almamaya dikkat et. Reçetesiz olsa dahi her gün ilaç kullanmak, kişinin baş ağrısı olasılığından korkması nedeniyle ilaç almaya devam ettiği Aşırı İlaç Kullanımı Sendromu ile ilişkilendirilebilir.[2] Bu hatalı kullanım ise “seken baş ağrılar” adı verilen nükseden ve sıkça meydana gelen baş ağrılarına “neden olabilir”.
  • Eğer haftada 3 defadan fazla olmak üzere düzenli ilaç alıyorsan bir doktora danış. Bir ilaç ne kadar sık kullanılırsa, hastanın o ilaca karşı toleransı da o kadar artar. Bu da daha düşük ağrı eşiği ve “seken baş ağrıları” görülme oranında artış gibi yan etkilere neden olabilir.
  • “Seken baş ağrılarının” tedavisi, ilaç alımını azaltmak veya tamamen bırakmaktır. İlaçlarını nasıl etkin şekilde yöneteceğini bilmek için bir doktora danış.
 3. 3
  Ne zaman derhal tıbbi yardım alman gerektiğini bil. Eğer baş ağrısıyla birlikte diğer semptomlar da görülüyorsa bu, inme, ensefalit ya da menenjit gibi daha ciddi bir sağlık durumunun işareti olabilir. Baş ağrısı ile birlikte şunlardan birini de yaşarsan derhal bir doktora görün ya da acil servisi ara:[3]
  • Görmekte, yürümekte ya da konuşmakta zorlanma
  • Boyun tutulması
  • Mide bulantısı ve/veya kusma
  • Yüksek ateş (39-40C)
  • Baygınlık
  • Vücudun bir tarafını kullanmakta zorlanma
  • Aşırı bitkinlik, uyuşukluk ya da felç hissi
  • Ayrıca, sık ya da ciddi bir şekilde baş ağrısı çekiyorsan, aldığın ilaçlar işe yaramıyorsa ya da gündelik işlevleri normal bir şekilde yerine getiremiyorsan da bir doktora görün.
 4. 4
  Kafeini dikkatli kullan––kafein iki ucu keskin bir kılıç olabilir. Her ne kadar kafein (bazı reçetesiz ağrı kesicilerin muhteviyatında yer alır) ilk başta baş ağrısına iyi gelebilse de zaman içerisinde kafein bağımlılığı oluşması ya da bunun kötüye gitmesiyle daha fazla baş ağrısına neden olabilir. Baş ağrısı atakları sırasında kandaki adenozin düzeyi yükselir. Kafein, adenozin reseptörlerini engelleyerek yardımcı olur.
  • Baş ağrısına çözüm olarak kafein, haftada iki defadan fazla kullanma. Haftada iki defadan fazla kullanım başta migren hastaları olmak üzere vücudun kafeine bağımlı hale gelmesine neden olabilir. Eğer çok fazla kahve içiyorsan (günde 200 miligramdan fazla ya da yaklaşık 2 bardak) ve kahve içmeyi aniden bırakırsan bunun yaygın yan etkileri arasında baş ağrısı yer alır.[4] Bunun nedeni ise kafeinin günlük kullanımının beyindeki kan damarlarını genişletmesidir. Kafein kullanımı bırakıldığı zaman bu kan damarları büzüşür ve baş ağrısına neden olur. Eğer çok fazla kafein tüketiyorsan ve bunun baş ağrılarına katkıda bulunduğunu düşünüyorsan kafein yoksunluğunun üstesinden nasıl yavaşça ve etkin bir şekilde gelebileceğini öğren.
  • Eğer sık sık baş ağrısı yaşıyorsan, mümkün olduğu anda kafeini tamamen bırakmak idealdir.
 5. 5
  Bol miktarda su tüket. Sıvı kaybı, özellikle yakın zamanda kustuysan veya akşamdan kalmaysan baş ağrısına neden olabilir.[5] Baş ağrısını hisseder hissetmez büyük bir bardak su iç ve gün boyunca küçük yudumlarla su içmeye devam etmeyi dene. Yavaş yavaş ağrının azaldığını hissetmeye başlayabilirsin.
  • Erkeklerin günde en az 13 bardak (3 litre) su içmesi gerekir. Kadınların ise günde en az 9 bardak (2,2 litre) su içmesi gerekir. Eğer sık sık egzersiz yapıyorsan, sıcak ya da rutubetli bir ortamda yaşıyorsan, kusma ya da diyareye neden olan bir hastalığın varsa ya da emziriyorsan daha fazla su içmelisin[6] Gündelik su ihtiyacını hesaplamanın diğer bir yolu ise kiloya bağlıdır; sahip olduğun her 1-2 kilo başına 60-120 ml arası su tüketmelisin.[7]
  • Eğer zaten baş ağrın varsa suyu çok soğuk içme. Çok soğuk ya da buzlu su içmek, migren baş ağrısına meyilli bazı kişilerde migreni tetikleyebilir.[8] Oda sıcaklığındaki suyu içmek daha iyi bir seçenektir.
 6. 6
  Rahatlamak için sessiz ve karanlık bir yer bul. Eğer mümkünse en az 30 dakika boyunca uzanmayı ve rahatlamayı dene. Panjurları indir, ışıkları kapat ve nefes alışverişine odaklan .[9] Bu duyusal azalma rahatlamana ve iyileşmene yardımcı olabilir.
  • Mutlak huzur ve sessizlik talep et. Eğer dinlendiğin yerde başkaları da varsa onlara başının ağrıdığını söyle ve sessiz olmalarını ve seni rahatsız etmemelerini rica et. Önceden başkalarından işbirliği talep etmek daha sonra meydana gelebilecek kötü bir kesintiden kaçınmana yardımcı olabilir. Eğer istersen biraz uyu ya da kestir.
  • Yatağın ya da koltuğun rahat olduğundan ve başının, boynunda gerilimi artırmayan bir pozisyonda desteklendiğinden emin ol. Eğer boynunun bir yanı gergin ve diğer yanı kasılmış ise pozisyonunu başın ve boynunun eşit düzeyde destekleneceği bir şekilde düzelt.
  • Işıkları ayarla. Işığın baş ağrısını artırması nedeniyle --kör kişilerde dahi-- parlak ve doğal olmayan ışıktan kaçın.[10] Işığı engellemek için bir uyku maskesi de takabilirsin.
  • Oda sıcaklığını ayarla. Bazı kişiler sadece serin bir odada rahatlayabilirken diğerleri büyük bir battaniye ya da ısıtıcıyı tercih eder. Gece yatarken senin için hangi koşullar iyiyse onları yaratmaya çalış.
 7. 7
  Progresif kas gevşetme egzersizi yap. Progresif kas gevşetme egzersizi baş ağrısını azaltmana yardımcı olabilir.[11] Hafif yoga ya da meditasyon gibi diğer rahatlama egzersizleri de yardımcı olabilir.
  • Rahat bir pozisyonda uzan. Gözlerini kapat ve derin nefes al.
  • Alnından başlayarak, belirli bir grup kası beş saniye boyunca gergin tut.
  • Kasları gevşet ve kaslarında oluşan gevşeme hissine odaklan.
  • Sonraki kas grubuna geç. Kasıp gevşeteceğin kas grupları şunlardır: alın, gözler ve burun, dudaklar-yanaklar-çene, eller, kollar, omuzlar, sırt, göbek, kalça ve popo, baldırlar, ayaklar ve ayak parmakları.
 8. 8
  Soğuk kompres kullan. Alnın ve gözlerin üzerine yumuşak ve serin bir şey yerleştirmek kan damarlarının büzüşmesine yardımcı olabilir ve bu da baş ağrısını azaltabilir.[12] Bunu yapmak özellikle problem şakakların veya sinüslerine konsantre olmuşsa işe yarar.
  • Bir bezi soğuk suyla ıslat ve alnının üzerine yerleştir. Rahatsız edecek kadar ısındığı zaman daha fazla soğuk suyla tazele.
  • Etkili bir kompres hazırla. Islak bir bezi plastik bir poşet içerisine yerleştir ve bu poşeti derin dondurucu içerisinde 30 dakika boyunca beklet. Poşeti dondurucudan çıkar ve uzun süreli kompres için alnının üzerine yerleştir — bez fazla soğuktur ve poşet buzlu ıslaklığı cildinden uzak tutar.[13]
  • Eğer baş ağrın stres, anksiyete veya kas ağrısı gibi gerilim tipi baş ağrısıysa sıcak bir duş ya da ılık kompres, soğuk komprese kıyasla ağrıyı daha etkin bir şekilde azaltmaya yardımcı olabilir.[14]
 9. 9
  Yüzüne ve saç derine masaj yap. Özellikle gerilime bağlı baş ağrısı yaşıyorsan masaj yapmak kan dolaşımını artırmaya ve gerginliği azaltmaya yardımcı olabilir ve bu da baş ağrını azaltmaya yardımcı olacaktır. Gerilim tipi baş ağrılarının nedeni kötü vücut duruşundan çene sıkmaya ve kas gerginliğine kadar birçok şey olabilir. Anksiyete ve depresyon da gerilim tipi baş ağrılarını tetikleyebilir.[15]
  • Başparmaklarını şakaklarına (kulağının üst kısmı ile gözünün köşesi arasındaki yumuşak nokta) yerleştir. Başparmaklarını şakaklarında tutarak son derece sıkı bir basınç uygula ve parmaklarını küçük dairesel hareketlerle şakaktan alının ortasına doğru hareket ettir.[16]
  • Burun kemiğine hafifçe masaj yapmak sinüslerin açılmasına ve migren baş ağrısına yardımcı olabilir.
  • Saç derisi masajı yap. Sıcak bir duş al ve saçlarını şampuanlarken kendini uzun bir saç derisi masajı ile ödüllendir. Ya da bunun daha kuru bir versiyonu olarak, parmak uçlarına bir miktar hindistan cevizi ya da argan yağı dök ve bunu saç derine ovalayarak yedir.
 10. 10
  Boynun ve omuzlarına masaj yap. Boynun ve omuzlarında gerginlik olması baş ağrısına neden olabilir.[17] Neyse ki gerilim tipi baş ağrısı en yaygın baş ağrısı tipi olsa da tedavisi daha kolay bir baş ağrısı tipidir.
  • Boynun ve omuzlarına masaj yapmak için otur ve parmakların kürek kemiklerine doğru bakacak şekilde ellerini omuzlarına yerleştir.
  • Nefes ver ve başının arkaya düşmesine izin vererek boynunu rahatlat. Omuz kaslarına basınç uygulamak için parmaklarını sık. Parmaklarını küçük, derin dairesel hareketlerle kafatasının alt bölümüne doğru hareket ettir.
  • Parmaklarını başının arkasında birleştir. Kollarının ağırlığının hafifçe boyun ve omuz kaslarını germesine izin verecek şekilde başının öne düşmesine izin ver.
  • İki tenis topu ya da küçük top bul ve bunları bir çorabın içine koy. Düz bir zemine uzan ve bu iki topu tam olarak kafatasının alt kısmına yerleştir ve rahatla. İlk başta sinüslerinde basınç ya da az da olsa rahatsızlık hissedebilirsin ama bu geçecektir. Bu pozisyon özellikle sinüse bağlı baş ağrıları için faydalıdır.
 11. 11
  Boyun egzersizi yap. Boyun kaslarını esnetmek ve güçlendirmek kronik baş ağrılarının azaltılmasına yardımcı olabilir[18] ama bunu yapmak baş ağrısı anında da yardımcı olabilir. İşte boyun kaslarını esnetmek için basit bir egzersiz :[19]
  • Omuzlarını kıpırdatmadan, çeneni yavaşça göğsüne doğru alçalt. Boynunun arkasında gerginlik hissedeceksin. Başını dik konuma geri getir.
  • Başını yavaşça bir tarafa doğru döndür. 15-30 saniye boyunca böyle tut. Başını öne bakar pozisyona geri getir ve diğer tarafa doğru döndürerek egzersizi tekrarla. Başını öne bakar pozisyona geri getir.
  • Başını, kulağın omzuna yaklaşacak şekilde yavaşça alçalt (ama omzunu kaldırma). 15-30 saniye boyunca böyle tut. Başını dik pozisyona geri getir ve sonra da diğer kulağını omzuna doğru yavaşça alçalt ve 15-30 saniye boyunca böyle tut.
  • Acı çekecek kadar esnetme. Egzersizleri gereğince tekrarla.
 12. 12
  Akubasınç teknikleri kullan. Özellikle baş ağrının nedeni kas gerginliği ya da stres kaynaklıysa, akubasınç gerginliği ve baş ağrısını azaltmana yardımcı olabilir.[20] Boynundaki ve ellerindeki akubasınç noktalarını uyarmak baş ağrısının azalmasına yardımcı olabilir.
  • Kulağının hemen ardındaki mastoid kemiği bul ve kasların kafatasına bağlandığı boynun doğal çukurunu takip et. Derin bir nefes alırken 4-5 saniye boyunca son derece güçlü bir basınç uygula.[21]
  • Boynun ile omzunun ucu arasında tam orta noktada bulunan omuz kasını bul. Diğer elini kullanarak (sağ el sol omu üzerinde, sol el sağ omuz üzerinde) omuz kasını parmakların ve başparmağın arasında sıkıştır. 4-5 saniye boyunca aşağı yönlü güçlü bir basınç uygulamak için işaret parmağını kullan.[22]
  • Elinin yumuşak kısmına işaret parmağın ve başparmağın arasında masaj yap. 4-5 saniye boyunca güçlü ve dairesel basınç uygula. Bununla birlikte, doğum sancılarını tetikleyebileceği için bu egzersizden gebelik sırasında kaçınılmalıdır.[23]
  • Ayrıca, basınç noktalarını aktive etmek için bir çorap içerisine pinpon topları koyabilir ve bir sandalye (ya da araba koltuğunda) geri yaslanırken bu topları sandalye ile sırtın arasına yerleştirebilirsin.
 13. 13
  Rahatlama teknikleri uygula. Dünyanın her köşesindeki insanlar düşüncelerini ağrıdan uzaklaştırmak için çeşitli hileler kullanırlar. Eğer baş ağrın devam ediyorsa, yeni bir şey öğrenmek konusunda endişelenme — kendini rahat hissettiğin şeylerle uğraş. Bazı popüler seçenekler arasında şunlar yer alır:
  • Meditasyon.
  • Dua.
  • Derin nefes alıp verme.
  • Hayal kurma.
  • Binaural tempoları dinleme.
  • Sadece sakinleşmeye çalış. Eğer uykuya dalabilirsen bunun faydası olabilir.
 14. 14
  Nefes egzersizleri kullan. Bazen, nefes alıp vermenin kendisi bir tedavi olabilir. Nefes alıp vermek her zaman yaptığımız şey olduğu için bu kulağa gereksiz geliyor ama rahatlamak ve derin nefes alıp vermek gerçekten de odaklanman gereken şey olabilir. Derin ve düzenli nefes alıp verme gerilimi alabilir ve seni rahatlatabilir ve baş ağrını dakikalar içinde giderebilir.[24]
  • Serin, karanlık ve sessiz bir yer bul.
  • Rahat olduğundan emin ol: uzan ya da rahat bir şekilde otur ve dar giysileri çıkar ya da gevşet.
  • Burnundan yavaşça nefes al. Ciğerlerini havayla doldururken karnının şiştiğini hissetmelisin.[25] Nefesini 2-3 saniye tut ve ciğerlerin boşalana kadar nefesini yavaşça ağzından ver.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Doğal Çözümler Kullanımı

 1. 1
  Doğal çözümleri tedbiri elden bırakmadan kullan. Baş ağrını tedavi etmekte faydalı olacak bazı doğal çözümler mevcut. Her türlü doğal çözümde olduğu gibi, o çözümün yan etkileri ve alerji potansiyelinin yanı sıra o çözümü ne zaman kullanmaman gerektiğini bil (gebelik sırasında, hasta olduğun zaman, vb.). Doğal çözümlerin sıklıkla bilimsel araştırmalarla desteklenmediğini ya da FDA ya da diğer lisans kurumu tarafından onaylanmadığını unutma .
 2. 2
  Bitkisel çözümleri dene. Her bir dozunda belirli miktarda aktif madde içeren standartlaştırılmış bitkisel takviyeler ara. Baş ağrısından kurtulmada etkili olduğu düşünülen çok sayıda bitkisel çözüm bulunur.[26] Bununla birlikte, bu takviyelerin birçoğunun etkinliği üzerine bilimsel destek ya da araştırmaların kapsamının farklılık gösterdiğini unutma. Her türlü tedavide olduğu üzere dikkatli kullan ve olumsuz yan etkiler yaşaman halinde derhal kullanmayı bırak.[27]
  • Öksürük otu. Yapılan çalışmalar göstermiştir ki öksürük otu migren sıklığını azaltmaktadır. Migren görülme oranını %60’a kadar azaltmak için 12 hafta boyunca günde 25mg’lık iki kapsül al. Kapsül üretimi sırasında giderilen toksik unsurlar içerdikleri için öksürük otu bitkilerini doğrudan tüketme.[28]
  • Zencefil. Baş ağrısını tedavi etmenin yanı sıra zencefil, ciddi baş ağrısının yaygın yan etkilerinden olan mide bulantısı ve kusma tedavisine de yardımcı olabilir. Amerikan Nöroloji Akademisi, konsantre zencefil takviyelerin plasebolara göre baş ağrısını azaltmakta daha etkili olduğunu bildirmiştir.[29]
  • Kişniş Baş ağrısına neden olan enflamasyonun azaltılmasında kişniş tohumları kullanılabilir. Bu tohumlar çiğnenebilir, yemekler veya çayda kullanılabilir ya da özüt halinde oral yolla alınabilir.[30]
  • Pire Otu. Pire otu kapsül ya da tablet olarak alınabilir, çayı demlenebilir ve hatta sandviç arasında tüketilebilir (tadının acı olduğunu unutma). Pire otunun etkinliğini destekleyen bulgular karmaşıktır ama yüzyıllardan beri bu amaçla kullanılmıştır, bu nedenle denemeye değer.[31] Dilde şişme, ağız ülseri, mide bulantısı, sindirim sorunları ve şişkinlik yaşayabilecek olsan da yan etkileri ciddi değildir. Pire otunun uzun vadeli kullanımı uyku bozukluklarına neden olabilir ve baş ağrısı “yapabilir”.
  • Söğüt. Söğüt 300mg’lık tabletler halinde kullanılır ve günde iki defa alındığı zaman migren sıklığını azaltabilir.[32]
  • Çay: Çarkıfelek otu, biberiye ya da lavanta ile demlenen bir çay baş ağrısını azaltabilir. Nane ya da papatya çayı rahatlamana yardımcı olabilir.[33]
 3. 3
  Aromaterapi kullan. Aromaterapi preparatları önemli ölçüde farklılık göstermektedir, ama baş ağrısı tedavisinde sıklıkla kullanılan bitki özleri arasında lavanta, kekikotu ve papatya yer almaktadır. Banyo yaparken boyun masajı için kullan ya da demleyip buharını içine çek.[34]
  • Ağrı ve sızı gidermek için: Beş damla biberiye yağı, beş damla muskat yağı, beş damla lavanta yağını zeytin yağı ya da hindistan cevizi yağı gibi bir baz yağ içerisinde karıştır. Boyun ve üst sırt bölgesine masaj yap.
 4. 4
  Gıda tabanlı çözümler kullan. Yetersiz beslenmek baş ağrısına neden olabilir, bu nedenle yakın zamanda yemek yemiş olduğundan emin ol. Bazı gıdalar ve içecekler baş ağrısını tetikleyebilir (kırmızı şarap, monosodyum glutamat (MSG) ve çikolata yaygın zanlılar arasındadır).[35] Ne yediğine dikkat et ve rutin bir şekilde baş ağrısına neden olduğunu fark ettiğin gıdaları tüketme. Ayrıca, baş ağrısını belirli gıdalarla da gidermeye yardımcı olabilirsin.
  • Badem ye. Badem magnezyum içerir ve magnezyum kan damarlarını rahatlatmaya ve baş ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Muz, kaju ve avokado gibi magnezyum bakımından zengin diğer gıdalar da yardımcı olabilir.[36]
  • Acı, baharatlı gıdalar tüket. Acı gıdaların baş ağrısı üzerindeki etkinliği kişiye ve baş ağrısı tipine göre değişir. Bununla birlikte, sinüse bağlı baş ağrısı çekiyorsan acı gıdalar konjesyonu azaltmaya yardımcı olabilir ve dolayısıyla da daha kolay nefes almanı sağlayarak baş ağrını azaltabilir.[37]
  • Ispanak yemeyi dene. Ispanak gerçek anlamda yüksek besin yoğunluğuna sahip bir yiyecektir ve sağlık için çok sayıda potansiyel faydalar sunmaktadır. Kan basıncını düşürmeye ve akşamdan kalmalığa bağlı baş ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir. Salatada ya da sandviç içinde marul yerine taze ıspanak kullan.[38]
  • Bir bardak kafeinli içecek tüket. Kafein kan damarlarının büzülmesini sağlar ve bu da baş ağrısını azaltabilir. Aşırı kafein tüketmek bazı kişilerde migreni tetikleyebilir, bu nedenle kahve yerine daha az kafein içeren çay tüketimini tercih edebilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Yaşam Tarzı Değişikleriyle Baş Ağrısının Önlenmesi

 1. 1
  Bolca uyu. İyi “uyku hijyenine” sahip olmak --bol miktarda kaliteli uyku uyumak-- genel anlamda daha iyi hissetmene yardımcı olabilir ve baş ağrısı görülme oranını azaltabilir. Yetişkinler her gün 7-8 saat uyumalıdır.[39] Eğer uyku sorunları yaşıyorsan şu teknikleri deneyebilirsin:
  • Yatmadan önce “cihaz ekranına bakarak geçen süreyi” sınırla
  • Yatağını sadece uyku ve cinsel faaliyetler için kullan
  • Günün ilerleyen saatlerinde kafein tüketimini sınırla
  • Yatmaya hazırlanmadan önce ışık düzeyini azaltmaya ve kendine “dinlenme” süresi tanımaya başla.
 2. 2
  Kokulara maruziyetini azalt.[40] Her ne kadar parfüm ve sabun gibi diğer kokulu ürünler ve losyonlar güzel kokmanı sağlasa da bunlar baş ağrısına neden olabilir. Kokusuz ürünlere geçmeyi dene ve sana yakın uzun süre geçiren kişilerin de aynısını yapmasını rica et. Ev veya iş yerinde oda parfümlerini kaldır ya da fişten çek.
 3. 3
  Beslenme şeklini değiştir. Bunu yapmak her ne kadar doğrudan baş ağrını geçirmeyecek olsa da beslenmende değişiklikler yapman uzun vadede baş ağrısı kaynaklarını potansiyel olarak ortadan kaldırmanı sağlar. Nereden başlayacağını bilmiyorsan bir doktor ya da bir diyetisyen/beslenme uzmanına görün.[41]
  • Belirli gıdalara alerjin olup olmadığını öğren ve bu gıdaları diyetinden çıkar.
  • Kafein tüketimini azalt. Kafein baş ağrısını tetikleyebilir. Ne gariptir ki kafein yoksunluğu da muhtemelen geçici bir baş ağrısı yapar, ama bu yoksunluk döneminden sonra olumlu farkları fark edeceksin.
  • Başta MSG, nitritler ve nitratlar (kuru et), tiraminler (eski kaşar, şarap, bira ve işlenmiş et), sülfitler (kuru meyveler, baharatlar ve şarap) ve salisilatlar (çay, sirke ve bazı meyveler) olmak üzere baş ağrısını tetikleme potansiyeli olan gıda tüketimini azalt ya da bunlardan tamamen kaçınmayı düşün.[42]
 4. 4
  Kas-iskelet problemlerinin tedavisini aksatma. Eğer sırtın ya da boynunda hizalanma sorunları varsa ya da kötü vücut duruşu ve kas gerginliğinden şikayet ediyorsan ağrı kaynağını gidermek önemlidir. Kas-iskelet problemlerini esneme hareketleri yoga ya da pilates gibi egzersizlerle gidermeyi deneyebilecek olsan da durumunu değerlendirmesi ve tedavi etmesi için fizyoterapist ya da kiropraktör gibi bir uzmana danışman önemlidir.
 5. 5
  Yoga yap. Gerginliği azaltmayı amaçlayan yoga baş ağrılarını giderebilir ya da minimize edebilir ve nüksetmelerini önleyebilir. Basit boyun döndürme ya da rahatlamak için yoga egzersizleri en iyisidir.
 6. 6
  Ergonomik açıdan doğru bir çalışma istasyonu kur. Masada oturma ve bilgisayarı kullanma şeklin baş ağrısına katkıda bulunuyor olabilir. Her şeyin senin için doğru yükseklikte ve senden doğru uzaklıkta olduğundan emin ol.[43]
  • Çalışırken boynunu nötr bir pozisyonda tutabildiğinden emin ol. Bilgisayar ya da diğer dijital araçları kullanırken genellikle boynumuzu bir yana eğmeye başlarız. Eğer boynun genellikle öne doğru eğiliyorsa bilgisayarını çalışırken ona doğrudan bakabileceğin bir konuma getir.
  • Masa başı çalışma ve bilgisayar kullanımına düzenli olarak ara ver. Her saat başında birkaç dakika boyunca farklı mesafelere bakarak gözlerine egzersiz yap ve bazı vücut esnetme hareketleri yap.
 7. 7
  Bir dizi sağlık uzmanına görün. Birçok sağlık sorunu baş ağrısına neden olabilir, bu nedenle baş ağrısı bir sorun olmaya devam ederse, diğer sağlık problemleri için uzmanlara görünmek baş ağrılarını azaltmana yardımcı olabilir.
  • Diş hekimine görün: Eğer dişlerini sıkıyorsan veya yanlış hizalanmış çene yapısına sahipsen, diş çürükleri, apse ya da diş çekme sonrası enfeksiyon gibi sorunların varsa bunlar baş ağrısı kaynağı olabilir.
  • Göz hekimine görün: Gözlük kullanman gerekiyor ama bu ihtiyacın tanısı koyulmamışsa göz yorgunluğun gereksiz yere baş ağrısına neden oluyor olabilir.
  • Kulak, burun, boğaz uzmanına görün: Tedavi edilmemiş enfeksiyonlar, delikler ya da diğer kulak, burun ve boğaz sorunların varsa bunlar baş ağrısına neden olabilir.
 8. 8
  Sakinleş. Kızgın, sinirli ya da üzgünsen günlük kas gerginliğin yönetilemez bir düzeye ulaşana kadar birikiyor ve baş ağrısına neden oluyor olabilir. Anksiyete, stres ve depresyon da baş ağrısına neden olabilir. Eğer gündelik yaşamın üzerinde etkiye sahipse duygularını yönetmenin yararlı yollarını bulmak için profesyonel ya da psikolojik danışmanlık hizmetine başvur.[44]
  • Eğer çeneni sıkıyor ya da dişlerini gıcırdatıyorsan yüzünü gevşetmek için çaba göster. Yüz gerilimini azaltmak için esnemeyi dene.
  • Sınav, evlilik, sürücülük testi, vb. stres yaratan durumlar öncesinde rahatlama egzersizleri yap.
 9. 9
  Baş ağrılarının bir kaydını tut. Bunu yapmak, iş yerinde alışılmamış stres yaşadığın bir dönem, iletişim problemleri yaşadığın bir dönem, belirli yemekleri tükettikten sonra, adet başlangıcı, vb. zamanlama hakkında ortak noktaları bulmana yardım edecektir. Baş ağrısını neyin tetiklediğini bulduktan sonra bir baş ağrısı başlamadan önce onu önlemeyi öğrenmeye başlayabilirsin.
  • Sıklıkla baş ağrısı çekiyorsan bu bilgi aynı zamanda doktoruna da yardımcı olabilir. Baş ağrısı günlüğünü doktor muayenelerinde yanında bulundur.
 10. 10
  Sigarayı bırak. Sigara içiyorsan baş ağrısını körüklüyor olabilirsin. Sigara dumanı baş ağrısına yol açtığı bilinen karbon monoksit gibi maddeler içermektedir. Sigara tütünü aynı zamanda nikotin gibi kan damarlarını büzüştüren, baş ağrısına neden olan ve ağrı kesicilerin karaciğerde işlenerek kana karışmasını önleyen maddeler içermektedir.[45] Özellikle “küme baş ağrısı” ya da gün içerisinde yoğun döngüler halinde baş ağrıları yaşıyorsan sigarayı bırakmak baş ağrılarının azalmasına yardımcı olabilir.[46] Araştırmalar göstermiştir ki tütün tüketimini azaltan kişilerde baş ağrısı sıklığı yarıya düşmektedir.
  • Baş ağrısı, özellikle dumana karşı alerjin veya hassasiyetin varsa pasif içicilik nedeniyle de meydana gelebilir. Eğer sigara tüketmiyorsan ama sigara tüketilen mekanlarda bulunuyorsan yine de baş ağrısı yaşayabilirsin.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Baş Ağrılarını Tiplerine Göre Önleme

 1. 1
  Çektiğin baş ağrısının tipini belirle. Çoğu baş ağrısının nedeni gerginlik ya da yaşam tarzı seçimlerinden kaynaklanmaktadır ve acı verici olabilse ve gündelik görevleri yerine getirmeni önleyebilse de sağlık açısından zararlı değildir. Sıklıkla baş ağrısı çekiyorsan, şiddetli baş ağrısı çekiyorsan, baş ağrısı bir ağrı kesiciyle geçmiyorsa ya da baş ağrısının yanında başka semptomlar da görülüyorsa vakit kaybetmeden araştırılması ve doğru tanının koyulması için doktoruna ya da bir sağlık profesyoneline danış. Baş ağrısı sorununun çözümlenmemesi halinde diğer tedavi yöntemlerini göz önünde bulundurmanın önemli olmasına neden olan çok çeşitli nedenler olabilir.
 2. 2
  Gerilim tipi baş ağrısını stresi azaltarak önle. Gerilim tipi baş ağrısı en yaygın baş ağrısı tipidir. Bunlar sıklıkla diğer baş ağrıları kadar ağrı yapmaz ama saatler ve hatta günlerce sürebilirler. Gerilim tipi baş ağrısının kas kasılması sonucunda meydana gelmesi olasıdır ve sıklıkla gözlerin arkası ve alın boyunca bir şerit gibi hissedilir.[47] Baş ağrısının kaynağıyla ilgilenilmezse o baş ağrısı hafif olabilir ya da nüksedebilir ve özellikle de hastanın anksiyete ya da depresyon yaşaması halinde buna genellikle kendini kötü hissetme eşlik eder. Bu tip bir baş ağrısı genellikle ağrı kesicilere, dinlenmeye ve stres kaynağının hafifletilmesine iyi yanıt verir.[48]
  • Masaj, akupunktur, yoga ve rahatlama terapileri gerilim tipi baş ağrısını önlemenin iyi yollarıdır.[49]
  • Bir ruh sağlığı profesyoneli ile anksiyeten ve stresin üzerine konuştuğun “Konuşma terapisi” de gerilim tipi baş ağrılarının önlenmesi ve azaltılmasına yardımcı olabilir.[50]
 3. 3
  Migren baş ağrısını egzersiz ile önle. Araştırmacılar migrenin nedeni konusunda emin olmamakla birlikte bunun genetik kökenli olabileceği söylenmektedir.[51] Migren, ciddi mide bulantısı ve olası kusma ile takip eden zonklayan ağrıya neden olur. Yıldızlar görmek, nesnelerin yanıp sönmesi ve hatta kısmi görme kaybı gibi görsel sorunlar —"aura” adı verilir— bazen meydana gelebilir. Bazı migren tipleri hissizlik veya zayıflığa neden olabilir. Migrenin nedeni gıdalara verilen reaksiyon, stres kaynakları, hormonal değişimler, bir kaza, ilaçlar ya da diğer bilinmeyen tetikleyiciler olabilir. Migren özel tıbbi özen gerektirmektedir, eğer bunu sıklıkla yaşıyorsan bir doktora görün.[52]
  • Başta aerobik egzersiz olmak üzere düzenli egzersiz, vücudunun gerginliğini azaltarak migren baş ağrılarını önleyebilir. Obezite de migreni tetikleyebilir, bu nedenle egzersiz sağlıklı bir kiloda kalmana ya da bu kiloya ulaşmana yardımcı olarak migreni engellemene yardımcı olabilir.[53]
  • Egzersiz yapmadan önce ısınmayı unutma! Kademeli ısınma süreci olmaksızın yoğun veya ani fiziksel efor migrene neden olabilir. Faal cinsel aktivite dahi en hassas anda migreni tetikleyebilir.[54]
  • Artan su tüketimi ve dengeli beslenme migren baş ağrısını azaltabilir.
 4. 4
  Küme baş ağrısını alkol ve nikotinden kaçınarak yönet. Araştırmacılar küme baş ağrısına neyin neden olduğunu tam olarak bilemiyorlar, bu nedenle küme baş ağrısının başlangıcını önleyemezsin.[55] Küme baş ağrıları, göz çevresinde yoğun ağrı (genellikle başın bir tarafında) ile en ağrılı baş ağrısı tipidir. Aynı zamanda göz kapaklarının sarkması, burun akması ve gözlerde sulanma görülebilir.[56] Eğer bu tarz bir baş ağrısı yaşıyorsan bunu ciddiye al ve tavsiye ve tedavi için doktoruna görün. Semptomları hafifletebilecek bazı ilaç ve tedavi yöntemleri bulunuyor.[57]
  • Alkol ve nikotinden kaçınmak gelecekte küme baş ağrısı riskini azaltmaya yardımcı olabilir ama küme baş ağrısı sırasında ağrı üzerinde etkili olmayabilir.[58]
  • Bir maske aracılığıyla oksijen soluduğun oksijen terapisinin küme baş ağrısına özellikle iyi geldiği kanıtlanmıştır.[59]
  • Çalışmalar, yatmadan önce 10 mg melatonin almanın küm baş ağrısının sıklığını azalttığını ortaya koymuştur.[60] Bunun nedeni, uyku düzenin bozulduğu zaman küme baş ağrısının meydana gelebilmesi olabilir.[61]
 5. 5
  Kullandığın ağrı kesici miktarını takip ederek aşırı ilaç kullanımına bağlı baş ağrısını (MOH) önle. Aşırı ilaç kullanımına bağlı baş ağrısı (MOH) ya da “seken baş ağrısı”, uzun süreli ağrı kesici kullanımından (genellikle gerilim tipi baş ağrıları için) kaynaklanan yoksunluk semptomlarının bir sonucudur. MOH baş ağrısının tedavisi mevcuttur. Çoğu durumda sadece ilacı kullanmayı bırakman yeterlidir ve baş ağrıların birkaç gün içinde durur. MOH baş ağrısının semptomları genellikle gerilim tipi baş ağrısına benzer.[62]
  • Haftada 2-3 günden daha fazla süreyle ve reçetesiz olsa da ağrı kesici kullanmaktan kaçın. Eğer semptomların daha sık ilaç kullanımını gerektirecek kadar ciddiyse bir doktora görün.[63]
  • Reçetesiz ağrı kesicileri ayda 15 günden fazla kullanma.[64]
  • Opioid (kodein, morfin, hidrokodon, vb.) [65] ya da butalbital (Fioricet, Ezol, Phrenilin, vb.)[66] içeren ağrı kesicilerden kaçın.
 6. 6
  Su tüketerek akşamdan kalmalığa bağlı baş ağrısını önle. Akşamdan kalmalığa bağlı baş ağrıları yaygın bir sorun ve ABD’de üretkenlikteki düşüşe (akşamdan kalma olduğu için işe gelemeyenler ya da çok kötü bir iş çıkaranlar) bağlı olarak yılda 148 milyar dolar zarara neden olduğu tahmin ediliyor.[67] Semptomlar arasında zonklayan baş ağrısı, mide bulantısı ve genel anlamda kendini kötü hissetme gelir. Akşamdan kalmalığı önlemenin garantili tek yolu içki içmemektir, ama su içerek vücudun su ihtiyacını karşılamak, ertesi gün alkole bağlı baş ağrısından kaçınmana yardımcı olabilir.
  • Burada altın kural, içtiğin alkol miktarının dört katı kadar su (ya da diğer alkolsüz, kafeinsiz sıvılar) tüketmektir. Çoğu kokteyl 30-60 ml civarında alkol içereceği için tükettiğin her alkollü içeceğe karşılık ağzına kadar dolu büyük bir bardak su içmeyi planla.[68]
  • Sporcu içecekleri ve hatta et suyuna çorba dahil diğer sıvılar da yardımcı olabilir. Alkol ve kafeinli içeceklerden uzak dur. Alkol ve kafeinin her ikisi de sıvı kaybına neden olur.
 7. 7
  Seni tetikleyen şeylerin farkında olarak bir alerji ya da gıdaya bağlı baş ağrısını önle. Alerji ve hassasiyetler genellikle burun akması, gözlerde sulanma ve bir kaşıntı ya da yanma hissi ile devam eden kötü baş ağrılarına neden olabilir. Polen alerjisi gibi bazı alerjiler mevsimseldir ve antihistaminlerle tedavi edilebilir. Aynı zamanda baş ağrısını tetikleyen bir gıda alerjisi ya da hassasiyetine sahip olabilirsin. Kaşıntılı ya da sulanan gözler gibi semptomlarla takip eden baş ağrısını sıkça yaşıyorsan bir deri üzerinden alerji testi yaptırmayı göz önünde bulundur. Bu testler seni (güvenli bir şekilde!) çeşitli alerji tetikleyicilerine maruz bırakır ve baş ağrının maruz kaldığın bu şeylere bağlı olup olmadığını belirlemene yardımcı olabilir.[69]
  • MSG bazen baş ağrısına neden olur. MSG hassasiyeti olan bir kişi aynı zamanda yüzde baskı, göğüs ağrısı, gövdede, boyunda ve omuzlarda yanma hissi ve zonklayan baş ağrısı yaşayabilir. Et içerisinde bulunan nitritler ve nitratlar da orta ile şiddetli arasında baş ağrısına neden olabilir.[70]
  • Eğer dondurmayı ya da soğuk bir içeceği çok hızlı tüketirsen bunu yapmak geçici bir “beyin donmasına” ya da “dondurma baş ağrısına” neden olabilir ve bu ağrı şiddetli olsa da hızla geçer.
 8. 8
  Diğer baş ağrılarının kişisel bakım rutinini değiştirmesini önle. Göz yorgunluğu, açlık, tutulmuş boyun ya da sırt kasları ve hatta saçları belirli bir şekilde bağlamak (sıkı bir atkuyruğu ya da kulakların arkasına basınç uygulayan bir saç bandı takma gibi) baş ağrısına neden olabilir. Bu baş ağrılarının semptomları gerilim tipi baş ağrısıyla benzerlik gösterir. Günlük rutininde, ergonomik olarak doğru bir çalışma istasyonu kurmak ya da saçlarını sıkı bir atkuyruğu ya da topuz yapmamak gibi küçük değişiklikler bu baş ağrılarının önlenmesine yardımcı olabilir.[71]
  • Öğünleri düzenli saatlerde yemek de günlük baş ağrılarını önlemeye yardımcı olabilir. Eğer düzenli yemek yemiyorsan kan şekerin düşer ve bu da şiddetli baş ağrısı ve mide bulantısı yapabilir.[72] İşlenmiş gıdalardan kaçınmak da baş ağrını azaltmaya yardımcı olabilir ve genel olarak daha iyi hissetmeni sağlar..
  • Uyku düzeninin düzenli olduğundan ve her gece en az 7-8 saat uyuduğundan emin ol.[73]
  Reklam

İpuçları

 • Eğer saçlarını tepeden topladıysan ya da sıkı bir atkuyruğu veya örgüyü aç ve saçlarını serbest bırak.
 • Bir buz torbasını veya donmuş sebzeleri bir havluya sar ve ağrının olduğu yere uygula (alın, boynun arkası, vb.). Donmuş maddeleri doğrudan cildine değdirme.
 • Dinlenmek için diğerlerinden ayrılmaktan çekinme: başın ağrırken insanlarla birlikte olmak ve canlı olmaya çalışmak daha da kötüye gitmesine neden olabilir.
 • Eğer gözlüğe ihtiyacın varsa okumak ve detaylı görevler için gözlüğünü tak. Gözlük takmamak baş ağrısı sebebi olabilir.
 • Köşeleri cildine baskı yaparak acı verebileceği için buz küpleri ile kompres yapmaktan kaçın. Donduğu zaman dahi yumuşak ve katlanabilir olan bir buz torbası kullan.
 • Vücudunda gerginlik ve baş ağrısına neden olan stres kaynaklarını azaltabileceğin alanları belirlemek üzere yaşam tarzının faktörlerine bir bütün olarak bakmayı öğren. Gıda, parlak ışık, alkol, egzersiz, stres, yaşamsal değişiklikler, uyku problemleri, fiziksel efor, vb. “tetikleyici faktörleri” belirlemek, baş ağrısı olasılığını ya da diğer stres ve gerilime ilişkin semptomları azaltacak başa çıkma stratejilerini öğrenmeni sağlayacaktır.
 • Bazı kişilerde kompakt floresan lambalar (CFL) baş ağrısına neden olur. CFL yakınında çalışmanın sende baş ağrısı yaptığını görürsen bunları akkor ya da LED lambalarla değiştirmeyi dene.
 • Düzenli uyku, nükseden baş ağrısını önlemekte önemlidir.
 • Aspirin’in doğal alternatifi bademdir. Sadece 10-12 tane badem ye ve 3 dakika içinde daha iyi hissedeceksin.
 • Hafif öğünler tüketmeyi ve portakal suyu içmeyi dene. Bunu yapmak aklını ağrıdan alabilir ve baş ağrısından kurtulmana yardımcı olabilir.
 • Eğer elektronik cihazlar yakınında çalışıyorsan ve bunların çalışır durumda kalmaları gerekiyorsa ekran parlaklıklarını düşür ya da ekranlarını kapat. Eğer elektronik cihazlar yakınında çalışman gerekmiyorsa bunları fişten çek ve çevrende 3 metre kare içerisinde hiçbir cihazın çalışmadığından emin ol.
 • Gözlerini kapatıp uzun nefesler alıp vermeyi dene.
 • Çoğu baş ağrısı yeterince su içmemekten kaynaklanır; dolayısıyla da baş ağrısını hissetmeye başlar başlamaz biraz su iç, bunu yapmak vücudunun ihtiyacı olan suyu temin eder.
 • Bol bol dinlen. Kestirmek baş ağrısına yardımcı olabilir. Sessiz ve sakin bir yer bulduğundan emin ol.
 • Ağrıyı azaltmak için soğuk su iç.
 • Başına masaj yap.
 • Eğer küçük bir baş ağrısıysa çocuk aspirini al ve 5-10 dakika boyunca uzan.
 • Kulağının hemen üzerindeki ve diğer yerlerdeki saçlarını çek (çok güçlü değil). Baş ağrının geçmesine yardımcı olabilir.
 • Bitki çayı iç. Bu senin için faydalıdır ve normalde hiçbir yan etkisi bulunmaz. Eğer bitki çayı işe yaramıyorsa Gatorade veya Powerade gibi elektrolit içeren bir içecek dene.
 • Baş ağrısı çekerken küçük puntoyla yazılmış yazıları okuma.
 • İrmik kökü kullan; baş ağrısını azalttığı kanıtlanmıştır.
 • Her gün baş ağrısı çekiyorsan bir doktora danış.
 • Çok fazla hareket etmekten kaçın; hoplayıp zıplamak baş ağrın varsa daha da kötü ağrı yapar.
 • Eğer baş ağrısının sebebi araba tutmasıysa, bol miktarda su ya da zencefilli bira iç.

Araba tutmasıyla sık sık baş ağrısı yaşıyorsan arabaya binmeden bir saat kadar önce reçetesiz bir ilaç (Dramamine gibi) al. (Uyarı: bazı Dramamine tipleri uyuşukluk yapar. Eğer uyanık kalman gerekiyorsa bu yan etkiye sahip olmayan bir çeşidini seç).

 • Kendi alanına sahip olmaya çalış ve bir süreliğine insanlar ve gürültüden uzaklaş, baş ağrısını önlemek için karanlık bir yere de gidebilirsin.
 • Bir paracetamol dene.
 • Bazen baş ağrısı, bir duvara bacaklarını yaslarken sırtın yerde olacak şekilde durarak geçebilir. Bunu yapmak, bacaklarındaki tüm kanın yerçekimi ile beynine gitmesine yardımcı olur.
 • Müzik eşliğinde uykuya dalmayı dene, bunu yapmak seni rahatlatır ve uyandığın zaman daha iyi hissedersin!
Reklam

Uyarılar

 • Herhangi “evde hazırlanan formülü” denemeden önce sağduyunu kullan. Eğer dezavantajları avantajlarından daha fazla gibi görünüyorsa doktoruna danışmadan bunu kullanma. Eğer bir tedavi baş ağrını kötüleştiriyorsa ya da başka semptomlara neden oluyorsa bu tedaviyi durdur ve doktorunla görüş.
 • Doğum kontrol hapı ya da antidepresanlar gibi bazı ilaçlar baş ağrısı yapabilir. Düzenli ilaç kullanıyor ve baş ağrısı yaşıyorsan doktoruna danış. Bu baş ağrıları, dikkat edilmesi gereke bir sağlık durumunun belirtisi ya da yan etkisi olabilir.
 • Baş ağrısı çekmek bir tümör olduğu anlamına gelmese de tümörler baş ağrısına neden olabilir. Bu baş ağrılarına genellikle uyuşukluk ya da uzuvlarda halsizlik, peltek konuşma, görmede bozulma, epilepsi nöbetleri, kişilik değişimleri, denge kuramama ya da yürümede zorlanma gibi diğer semptomlar eşlik edecektir. Eğer bu semptomları deneyimlersen derhal tıbbi yardım al.
 • Beyin travması geçirmene neden olan bir kazaya karıştıysan baş ağrısı yaşayabilirsin. Bu baş ağrısına beyin sarsıntısı, kafatası çatlakları, iç kanama, vb. de eşlik edebileceği için derhal tıbbi yardım almalısın.
  • Travma sonrası baş ağrısı bir kaza ya da travmatik bir olaya karışmanın sonucu olabilir—bunların tedavisi güç olabilir ve psikoloji veya psikiyatri alanında uzman bir kişinin müdahalesini gerektirebilir. Bu baş ağrılarından kurtulmak uzun zaman alabilir.
 • Bir anevrizma, sıklıkla boyun tutulması, çift görme ve bilinç kaybı ile devam eden ani ve şiddetli ağrı niteliğindeki “gök gürültüsü” baş ağrısına neden olabilir. Derhal gecikmeden tıbbi yardım al. Bu sağlık durumunun başlıca tedavisi cerrahi müdahale ve kan basıncı stabilizasyonudur.[74]
 • Reçetesiz ilaç kullanırken dikkatli ol. Gerektiği gibi kullanmazsan reçetesiz ağrı kesiciler dahi sağlığın için tehlikeli olabilir. Tüm ağrı kesicileri prospektüsündeki dozaja göre al ve her zaman etkili olan en düşük dozu al.[75]
 • Ülser, sindirim sistemi problemleri, hazımsızlık ya da astım gibi sorunların varsa nonsteroid antiinflamatuvar ilaçlar (NSAID) almaktan kaçın. Yaygın olarak kullanılan NSAID’ler arasında aspirin, ibuprofen, naproxen (Aleve) ve ketoprofen (Actron, Orudis) yer almaktadır.[76]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam
 1. http://www.webmd.com/migraines-headaches/news/20100112/why-light-worsens-migraine-headaches
 2. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/basics/lifestyle-home-remedies/con-20026358
 3. http://www.headachecure.com/warm-and-cold-compress-for-headache-relief
 4. http://www.everydayhealth.com/columns/paging-dr-gupta/how-do-you-know-when-to-apply-heat-or-cold-to-relieve-pain/
 5. http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/ency/patientinstructions/000421.htm
 6. http://www.amtamassage.org/approved_position_statements/Massage-Can-Be-Effective-for-Tension-Headaches.html
 7. http://www.webmd.com/balance/stress-management/features/massage-therapy-stress-relief-much-more?page=2
 8. http://www.webmd.com/balance/stress-management/features/massage-therapy-stress-relief-much-more?page=2
 9. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/20461336
 10. http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/multimedia/neck-stretches/vid-20084697
 11. http://exploreim.ucla.edu/wellness/acupressure-for-headache-or-neck-and-shoulder-tension/
 12. http://exploreim.ucla.edu/chinese-medicine/acupressure-point-gb20/
 13. http://exploreim.ucla.edu/chinese-medicine/acupressure-point-gb21/
 14. http://exploreim.ucla.edu/chinese-medicine/acupressure-point-li4/
 15. http://my.clevelandclinic.org/health/diseases_conditions/hic_Overview_of_Headaches_in_Adults/hic_Relaxation_and_Other_Alternative_Approaches_for_Managing_Headaches
 16. http://www.womenshealthmag.com/health/breathing-therapy
 17. http://www.healthline.com/health/migraine-herbal-home-remedies-from-around-the-world#14
 18. http://health.nih.gov/topic/HeadacheandMigraine
 19. http://www.webmd.com/migraines-headaches/tc/butterbur-for-migraines-topic-overview
 20. http://migraine.com/migraine-treatment/natural-remedies/ginger-for-migraine-headaches/
 21. http://homeremedieslog.com/natural-products/medicinal-plants/coriander/
 22. http://nccam.nih.gov/health/feverfew/
 23. http://www.mydr.com.au/first-aid-self-care/headache-treatment-options
 24. http://www.rd.com/slideshows/home-remedies-for-headaches/
 25. http://www.everydayhealth.com/headache-migraine-pictures/soothing-scents-to-ease-headache-pain.aspx
 26. http://www.webmd.com/migraines-headaches/guide/food-related-headaches
 27. http://www.womansday.com/food-recipes/advice/a1662/9-foods-that-can-help-soothe-a-headache-108253/
 28. http://www.womansday.com/food-recipes/advice/a1662/9-foods-that-can-help-soothe-a-headache-108253/
 29. http://www.womansday.com/food-recipes/advice/a1662/9-foods-that-can-help-soothe-a-headache-108253/
 30. http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/expert-answers/how-many-hours-of-sleep-are-enough/faq-20057898
 31. http://www.webmd.com/allergies/features/fragrance-allergies-a-sensory-assault
 32. http://www.webmd.com/migraines-headaches/guide/food-related-headaches?page=2
 33. http://www.webmd.com/migraines-headaches/guide/food-related-headaches?page=2
 34. http://www.webmd.com/pain-management/tc/office-ergonomics-using-ergonomics-at-the-workstation-to-prevent-injury
 35. http://www.webmd.com/balance/nontraditional-headache-treatments
 36. http://www.webmd.com/migraines-headaches/guide/triggers-smoking
 37. http://www.webmd.com/migraines-headaches/guide/cluster-headaches
 38. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tension-headache/basics/definition/con-20014295
 39. http://www.webmd.com/content/article/46/1826_50695.htm
 40. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tension-headache/basics/alternative-medicine/con-20014295
 41. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/tension-headache/basics/treatment/con-20014295
 42. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/basics/causes/con-20026358
 43. http://www.webmd.com/content/article/46/1826_50692.htm
 44. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/basics/prevention/con-20026358
 45. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/migraine-headache/basics/causes/con-20026358
 46. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cluster-headache/basics/prevention/con-20031706
 47. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cluster-headache/basics/definition/con-20031706
 48. http://www.webmd.com/content/article/46/1826_50688.htm
 49. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cluster-headache/basics/prevention/con-20031706
 50. http://www.webmd.com/a-to-z-guides/medicines-for-cluster-headaches-topic-overview
 51. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cluster-headache/basics/treatment/con-20031706
 52. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cluster-headache/basics/lifestyle-home-remedies/con-20031706
 53. http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22547100
 54. http://www.americanheadachesociety.org/assets/1/7/Stephen_Silberstein_-_Medication_Overuse_Headache.pdf
 55. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/rebound-headaches/basics/definition/con-20024096
 56. http://www.webmd.com/pain-management/guide/narcotic-pain-medications
 57. http://www.mayoclinic.org/drugs-supplements/butalbital-and-acetaminophen-combination-oral-route/description/drg-20070042
 58. http://www.hopkinsmedicine.org/neurology_neurosurgery/centers_clinics/headache/conditions/hangover_headache.html
 59. http://www.webmd.com/balance/features/how-to-hold-your-liquor
 60. http://www.mayoclinic.org/tests-procedures/allergy-tests/basics/definition/prc-20014505
 61. http://www.webmd.com/migraines-headaches/guide/food-related-headaches?page=2
 62. http://www.webmd.com/content/article/46/1826_50689.htm
 63. http://www.migrainetrust.org/factsheet-hypoglycaemia-and-migraine-10907
 64. http://www.mayoclinic.org/healthy-lifestyle/adult-health/expert-answers/how-many-hours-of-sleep-are-enough/faq-20057898
 65. http://www.uptodate.com/contents/thunderclap-headache
 66. http://www.webmd.com/pain-management/features/safe-use-otc-pain-relievers
 67. http://www.webmd.com/arthritis/features/pain-relief-how-nsaids-work

Bu wikiHow makalesi hakkında

Sari Eitches, MBE, MD
Ortak yazarlar :
Bütünleyici Dahiliye Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Sari Eitches, MBE, MD. Dr. Sari Eitches Bütünleyici Dahiliye Uzmanı’dır ve Los Angeles, Kaliforniya’da bulunan Tower Integrative Health and Wellness’i yürütmektedir. Bitkisel beslenme, kilo yönetimi, kadın sağlığı, önleyici tıp ve depresyon konularında uzmandır. Amerikan Dahiliye Kurulu’ndan ve Amerikan Bütünleyici ve Holistik Tıp Kurulu’ndan diplomaya sahiptir. Berkeley, Kaliforniya Üniversitesi’nden Lisans, SUNY Upstate Tıp Üniversitesi’nden Doktorluk ve Pensilvanya Üniversitesi’nden Biyoetik Yüksek Lisans derecesi almıştır. Uzmanlığını New York’taki Lenox Hill Hastanesi’nde tamamlamış ve Pensilvanya Üniversitesi’nde dahiliye uzmanı olarak hizmet vermiştir. Bu makale 19.126 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık
Bu sayfaya 19.126 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam