İnternet'teki makalelerin ve İnternet sitelerinin bağlantıları/linkleri İnternet üzerindeki metnin zenginliğini ve arama motoru optimizasyonunu artırır. Bağlantıyı e-postaya, kısa mesaja veya belgeye kopyalayıp yapıştırarak neredeyse her İnternet sitesine referansta bulunabilirsin. İşlem, kullandığın bilgisayara, cihaza veya programa bağlı olarak biraz farklılık gösterebilir. Adres çok uzunsa bir bağlantı/link kısaltma hizmetinden faydalanabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Windows ve Mac

 1. 1
  Kopyalamak istediğin bağlantıyı bul. İnternet sitesinden, e-postadan, Word belgesinden ve neredeyse herhangi bir programdan bağlantı kopyalayabilirsin.
  • İnternet sayfalarındaki ve e-postalardaki metin bağlantılarının genellikle altı çizilidir ve bunlar metnin geri kalanından daha farklı bir renktedir. Çoğu bağlantı buton ve resimdir.
 2. 2
  Bağlantıya sağ tıkla. Bağlantı bir resim ise resme sağ tıkladığında Kopyala seçeneği gelir.
  • Tek bir fare düğmesine sahip bir Mac bilgisayar kullanıyorsan Ctrl basılı tut ve sağ tıklama menüsünü açmak için tıkla.
 3. 3
  "Bağlantıyı kopyala" seçeneğini seç. Bir bağlantı kopyalandığında başka bir yere yapıştırılmak üzere panoya gönderilir. Panoda tek seferde yalnızca tek bir bağlantı saklanabilir. Bu seçenekteki ifade, hangi programı kullandığına bağlı olarak değişecektir. Aşağıda bazı yaygın örnekler verilmiştir:
  • Chrome - "Bağlantı adresini kopyala"
  • Firefox - "Bağlantı Konumunu Kopyala"
  • Internet Explorer - "Kısayolu kopyala"
  • Safari - "Bağlantıyı Kopyala"
  • Word - "Köprü Kopyala"
 4. 4
  İmleci, bağlantıyı yapıştırmak istediğin yere getir. Bağlantı kopyalandıktan sonra onu yazı yazabileceğin herhangi bir yere yapıştırabilirsin. Bağlantıyı yapıştırmak istediğin yere imleci koymak için tıkla.
  • E-posta, Word belgesi, tarayıcının adres çubuğu, Facebook sohbetleri ve daha fazlası dâhil olmak üzere bağlantıyı, yazı yazabileceğin herhangi bir yere yapıştırabilirsin.
 5. 5
  Bağlantıyı yapıştır. Kopyaladığın bağlantıyı yapıştırmanın birkaç yolu vardır:
  • İmlecin bulunduğu yere sağ tıkla ve "Yapıştır" seçeneğini seç.
  • Ctrl+V (Windows) veya Cmd+V (Mac) tuşuna bas.
  • Düzenle menüsüne (varsa) tıklayıp "Yapıştır" seçeneğini seç. Her programda görünür bir Düzenle menüsü yoktur.
 6. 6
  Bağlantıyı farklı metin içeren bir köprü olarak yapıştır. Bloglar, e-posta programları ve kelime işlemcileri gibi bazı programlar tüm bağlantı adresini göstermek yerine görüntülenen metni değiştirmene olanak sağlar. Bu, bir cümleden veya sözcükten oluşan bir bağlantı oluşturmana olanak sağlar:[1]
  • İmleci köprünün uygulanmasını istediğin yere koy.
  • "Köprü Ekle" butonuna tıkla. Bu, metin formunun altında veya Ekle menüsünde (sözcük işlemcileri) olabilir. Bu butonda genelde zincir bağlantı simgesi vardır.
  • "Gösterilecek metin" alanında görünmesini istediğin şeyi yaz. Bu, tıklanabilir bağlantı olarak görünecek.
  • Bağlantıyı "Adres", "URL" veya "Bağlantı" alanına yapıştır. Alana tıklayıp kopyalanan bağlantıyı yapıştırmak için Ctrl+V (Windows) veya Cmd+V (Mac) tuşuna bas.
 7. 7
  Adres çubuğundan bir adresi kopyalayıp yapıştır. Ziyaret ettiğin bir İnternet sitesini paylaşmak veya kaydetmek istiyorsan adresi tarayıcının adres çubuğundan kopyalayabilirsin:
  • Tarayıcındaki adrese tıkla. Bu, gezinirken adresin bir bölümü gizlendiyse adresin tamamını ortaya çıkarabilir.
  • Zaten adres görünüyorsa tüm adresi seç. Genellikle, tıkladığında adres otomatik olarak seçilecektir. Seçilmezse tüm adresi seçmek için Ctrl/ Cmd+A tuşuna bas.
  • Seçili adresi seçime sağ tıklayarak ve "Kopyala" seçeneğine tıklayarak ya da Ctrl/ Cmd+C tuşlarına basarak kopyala.
  • İmleci, bağlantıyı yapıştırmak istediğin yere koy ve Ctrl/ Cmd+V tuşlarına bas.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Mobil Cihazlar

 1. 1
  Kopyalamak istediğin bağlantıyı bul. İnternet tarayıcılarından, e-postalardan ve diğer birçok uygulamadan bağlantı kopyalayabilirsin. Bağlantılar standart metin bağlantıları veya bir resim olabilir.
  • Bu işlem kullandığın mobil cihazın (Android, iPhone, iPad, Windows mobile vb.) türüne bakmaksızın hepsinde çok benzerdir.
 2. 2
  Kopyalamak istediğin bağlantıya basılı tut. Bağlantıyı bulduktan sonra yeni bir menü görünene kadar basılı tut. Menünün belirmesi biraz zaman alabilir.[2]
 3. 3
  "Kopyala" seçeneğine dokun. Bunun için kullanılan ifade kullandığın uygulamaya bağlı olarak değişecektir. Bu örneklere benzer ifadelere bak:
  • Kopyala
  • Bağlantı adresini kopyala
  • Bağlantı URL’sini kopyala
  • Adresi kopyala
 4. 4
  İmleci, bağlantıyı yapıştırmak istediğin yere getir. Bağlantı kopyalandıktan sonra onu yazı yazabileceğin herhangi bir yere yapıştırabilirsin. İmleci koymak için metin alanına dokun.
 5. 5
  Parmağını imleçte basılı tut. Bir süre sonra parmağını kaldır. Yeni bir menü görünecek.
  • Bir iOS cihazı kullanıyorsan (iPhone, iPad, iPod Touch) büyüteç merceği göründüğünde parmağını kaldır.
  • Bir Android cihaz kullanıyorsan imlecin altındaki gösterge göründüğünde parmağını kaldır.
 6. 6
  Kopyaladığın bağlantıyı yapıştırmak için "Yapıştır" seçeneğine dokun. Beliren menüde "Yapıştır" seçeneğini göreceksin. "Yapıştır" seçeneğine dokunulduğunda kopyalanan adres metin alanına yapıştırılacak.
 7. 7
  Metin mesajından bir bağlantıyı kopyalayıp yapıştır (Android). Android cihazında içinde bağlantı bulunan bir kısa mesaj aldıysan bağlantıyla birlikte başka bir metin de varsa o bağlantıyı kopyalamak için biraz daha uğraşman gerekebilir. Tüm Android mesajlaşma uygulamaları aynı şekilde çalışmaz:
  • Bağlantıyı içeren mesaja basılı tut.
  • Beliren "Kopyala" butonuna dokun. Bu, ekranın üst kısmında üst üste dizilmiş iki sayfa şeklinde bir simge olarak görülebilir.
  • Kopyalanan metni, bağlantıyı yapıştırmak istediğin yere yapıştır. Daha sonra asıl mesajla birlikte gelen fazladan metni sil.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Bağlantı/Link Kısaltıcı Kullanmak

 1. 1
  Bir bağlantıyı mesaj olarak göndermen veya tweet atman gerektiğinde bağlantı kısaltma hizmeti kullan. İnternet sitesi adresleri, özellikle bir sitenin derinliklerine gömülü olan sayfalar için oldukça uzun olabilir. Bağlantı kısaltma hizmetleri, uzun bir adresin kolayca mesaj olarak, tweet olarak atılabilen veya paylaşılabilen kısa versiyonunu oluşturmana imkân verir.
 2. 2
  Paylaşmak istediğin bağlantıyı kopyala. Kısaltmak ve paylaşmak istediğin bağlantıyı kopyalamak için yukarıda belirtilen yöntemleri kullan.
 3. 3
  Bir bağlantı kısaltma İnternet sitesini ziyaret et. Bağlantıları kısaltmak için kullanılabilecek çeşitli hizmetler vardır ve çoğu benzer şekilde çalışır:
  • bit.ly
  • goo.gl
  • ow.ly
  • tinyurl.com
 4. 4
  Bağlantı kısaltma sitesindeki alana uzun bağlantıyı yerleştir. Bağlantı kısaltma sitesinde alana uzun bağlantıyı yapıştırmak için alana tıklayıp Ctrl/ Cmd+V tuşlarına bas veya uzun basıp "Yapıştır" seçeneğini seç.
 5. 5
  Yeni bir bağlantı oluşturmak için "Shorten" (Kısalt) veya "Shrink" (Küçült) butonuna dokun veya tıkla. Asıl siteninkinin yerine hizmetin formatını kullanan bağlantının kısa versiyonunu alacaksın.
 6. 6
  Kısaltılmış bağlantıyı kopyala. Yukarıdaki yöntemleri kullanarak normal bir bağlantıyı kopyalar gibi kopyalayabilirsin veya bazı sitelerde gösterilen "Kopyala" butonuna dokun veya tıkla.
 7. 7
  Kısaltılmış bağlantıyı yapıştır. Kısaltılmış bağlantı kopyalandığına göre onu herhangi bir bağlantıyı yapıştırır gibi yapıştırabilirsin. Bağlantı için bir bağlam vermek isteyebilirsin çünkü kısaltılmış adrese bakarak bunun ne olduğu belli olmayacaktır.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Sim'lerinin İhtiyaçları Nasıl DoldurulurSim'lerinin İhtiyaçları Nasıl Doldurulur?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Instagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl GizlenirInstagram Gönderileri Belli Takipçilerden Nasıl Gizlenir?
Resimler JPEG Formatına Nasıl DönüştürülürResimler JPEG Formatına Nasıl Dönüştürülür?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 34.550 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 34.550 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam