Birden fazla sunucun varsa ve maliyetleri düşürürken aynı zamanda kaynakları optimize etmek istiyorsan BT ortamını sanallaştırabilirsin. Sanallaştırma, yeni donanım satın almadan belirli görevler üzerinde çalışmak üzere sistem kaynaklarını tahsis etmek için sanal makine yazılımını kullanmana olanak tanır. İki sunucun olsa bile başka görevlere yer açmak için kaynakları birleştirme işleminden yararlanabilirsin.

Kısım 1 / 4:
Sanallaştırmanın Faydalarını Belirlemek

 1. 1
  İşletmenin sanallaştırmadan yararlanıp yararlanamayacağını belirle. Sanallaştırma, özel donanım kaynakları atayarak bir bilgisayarın davranışını taklit etmene olanak tanır. Sanallaştırmanın, dosyaları koruyabilmesi, virüsleri tespit edebilmesi ve kendilerine belirli görevlerin atanmasını gerektiren kullanıcılara erişim sağlayan güvenlik işlevleriyle birlikte paylaşılan depolamadan yararlanması nedeniyle ağ bağlantılı bir ortamda daha büyük bir faydası vardır.[1]
 2. 2
  İşletmen için gereken donanıma karar ver. Genellikle tek bir sunucuyla başlarsın ancak bu sunucunun uzun süre dayanması gerekir. İşletmenin ihtiyaçlarını karşılayan bir CPU (Merkezi İşlem Birimi), RAM (Rastgele Erişim Belleği), depolama ve ağ çözümleri seç. Ayrıca, yazılım ve müşteri hizmeti de sağlayan Dell ve HP gibi üreticilerden, önceden oluşturulmuş sunucular satın alabilirsin.
 3. 3
  Sanal ortam için hangi uygulamaların uygun olduğunu seç. Bazı programların, yapabiliyorlarsa sanal bir ortamda çalıştırıldıklarında zorluklarla karşılaşabileceğini unutma. Windows için Microsoft uygulamaları gibi bazı programlar yalnızca doğrudan İS (veya işletim sistemi) ile çalışmak üzere tasarlanmıştır ve sanallaştırılmış bir makinede en iyi şekilde performans gösterme konusunda daha fazla zorlukla karşılaşabilir.
  Reklam

Kısım 2 / 4:
Sunucunu Oluşturmak

 1. 1
  Sana en uygun işletim sistemini seç. Linux tabanlı bir işletim sistemi potansiyel bir çözümdür ancak bir teknisyenden ücretli yardım almayı gerektirebilir. Windows tabanlı bir işletim sistemi daha yüksek bir başlangıç ​​maliyetine sahip olabilir ancak Microsoft Windows ailesinden bir program paketiyle birlikte gelir ki bu yalnızca işletim sistemiyle birlikte gelmez, aynı zamanda uygulamalarında sorun yaşaman durumunda müşteri desteği avantajına da sahiptir.[2]
 2. 2
  Çekirdek miktarına ve CPU'nun hızına karar ver. CPU (Merkezi İşlem Birimi), işlemlerin sunucuda gerçekleştirilmesini sağlar. Sanal makineler farklı çekirdeklerden faydalanabilir, daha yüksek saat hızına sahip bir CPU bile, çalışacak çekirdek sayısı azsa o kadar çok görevi yerine getiremez.
 3. 3
  Hangi hızda ve türde RAM'in kullanılacağını belirle. RAM (Rastgele Erişim Belleği), çalışan programlar için bilgi depolar. Bir makine için ayrılmış sabit bir miktar gerektiğinden fazladan RAM ile daha fazla sanal makine çalıştırabilirsin.
 4. 4
  Verileri depolamak için bir depolama çözümü seç. Sunucunun yanı sıra sunucuda çalışan sanal makineler için bilgileri depolayabilmek için bir sabit diske ihtiyacın olur. Yüksek depolamaya sahip sabit disklere yönelmek veya bir RAID (Yedekli Bağımsız Diskler Dizisi) aygıtı kullanmak, sabit sürücüleri bir araya getirip büyük bir depolama aygıtı gibi davranmalarını sağlar.
 5. 5
  Ana makinene bir işletim sistemi kur. Bu, tüm uygulamaları ve sanal makineleri yönetebileceğin sunucun için ana işletim sistemi olacaktır.
  Reklam

Kısım 3 / 4:
Sanal Makine Yazılımını Yapılandırmak

 1. 1
  Sanallaştırma yöneticisini indirip sunucuna kur. Bu yazılım, bir işletim sisteminin birkaç örneğini tek bir sunucuda tutacak şekilde tasarlanmıştır. Daha küçük işlemler için sanal bir makineden yararlanabilirsin. Windows ve Linux üzerinde çalışan VMWare Workstation yazılımı ve Windows, MacOS ve Linux üzerinde çalışan Oracle VirtualBox gibi çeşitli seçenekler mevcuttur.[3] Kişisel kullanım için tasarlanmış ücretsiz seçenekler ve iş ve ticari amaçlarla kullanılabilen lisanslar vardır. İş ve ticari kullanım için fiyatlar, bireysel kullanıcılar için daha ucuz olan lisanslara veya birden fazla kullanıcıyı kapsayabilen ve her sunucu için satın alınan ancak daha pahalı olan lisanslara bağlı olarak değişir.
 2. 2
  Sanal makine yönetim yazılımını aç ve sanal makine özelliklerini yapılandır. Sunucunda kullanmak istediğin kaynakları belirle. Sunucundaki tüm işlemler için sorunlara neden olabileceğinden, ana işletim sisteminden çok fazla kaynak almadığından emin ol.
 3. 3
  Sanal makineye bir işletim sistemi kur. Bu işlem, ana makinede bir işletim sistemi kurulumu yapmaya benzer. Bir kurulum diski veya ISO dosyası olarak da bilinen bir disk imajı arşivi kullanabilirsin.
  • İşletim sistemi olmadan bir sanal makine oluşturabilirsin ancak bir işletim sistemi olmadan, işletim sistemi kurulana kadar sanal makine üzerinde herhangi bir yazılımı çalıştıramazsın.
 4. 4
  Yazılımı sanal makinede çalışacak şekilde yapılandır. Yüksek performans gerektiren görevlerin bir sanal makine ortamı için uygun olmayabileceğini ve yerel olarak sunucu donanımı tarafından işlenmesi gerekebileceğini unutma.
 5. 5
  Sunucuların ve sanal makinelerin mevcut performansını değerlendir. Ana makinende, belirlenen sanal makinen için yeterli kaynak varsa sanal makineleri USB aygıtları gibi depolama aygıtlarını kullanarak aktarabilirsin. Böylellikle farklı görevleri çalıştırabilen diğer makinelere yer açabilirsin.
  Reklam

Kısım 4 / 4:
Sunucularının Bakımını Yapmak

 1. 1
  Bozulmaların olabileceğini bil. Donanımın arızalanması mümkündür. Donanımın artık çalışmaması durumunda ek güç kaynakları veya sabit sürücüler gibi yedek donanım satın al.
 2. 2
  İşlemleri sanal makinelere dönüştür. Fiziksel donanımı, vCenter gibi programlarla sanal makine formatına dönüştürmek için dönüştürme yazılımını kullan.[4] Sunucuda çalışan işlemlerin varsa ve yüksek kaynak kullanımı gerektirmiyorsa bunlar büyük olasılıkla ana makine yerine sanal bir makinede çalışabilir. Sunucular bir süre boşta çalışır ve kaynakları kullanmaz ve bunları hem ana makinelerde hem de sanal makinelerde diğer işlemlerle paylaşabilir. Bir sunucu yüksek miktarda kaynak gerektiren bir programı çalıştırırsa kaynaklarının dönüştürülememesi çok olasıdır.[5]
 3. 3
  Yedeklemeler için bir plan geliştir. Kaynaklarını başka bir depolama çözümünde korumak için bir betik dosyası işlemi veya başka yedekleme yöntemleri çalıştır. Her gün veya en az haftada bir kez yedekleme yapmazsan donanım arızası veya öngörülemeyen bir güvenlik açığından dolayı tüm verileri kaybetme riskiyle karşı karşıya kalırsın.
 4. 4
  Gelecekte donanımların gelişeceğini bil. Teknoloji her zaman ilerliyor ve donanıma aşırı yatırım yaptıysan her gelişim seni dezavantajlı bir konuma getirebilir. Kullanılmayan bir donanıma sahip olduğun bir durum varsa onu kapatabilir veya gelecekte daha yeni donanıma harcanmak üzere fazladan paran olması için satabilirsin.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

wikiHow

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?

wikiHow

Gizli Arama Nasıl Yapılır?

wikiHow

Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Nasıl Görülür?

wikiHow

Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Smart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?

wikiHow

Akıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?

wikiHow

Android'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?

wikiHow

Android'de Telegram Hesabı Nasıl Silinir?

wikiHow

Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?

wikiHow

Windows Ürün Anahtarı Nasıl Bulunur?

wikiHow

Bilgisayarın Bluetooth Özelliği Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?

wikiHow

Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?

wikiHow

Samsung Galaxy Cihazlarda Ekran Yansıtma Nasıl Etkinleştirilir?

wikiHow

Instagram'da Resimlere Müzik Nasıl Eklenir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Bu sayfaya 48 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam