Bu wikiHow makalesi sana, Windows bilgisayarının BIOS parolasını nasıl sıfırlayacağını öğretir. Bunu bir ana BIOS sıfırlama parolası deneyerek yapabilir veya BIOS'unun bellek pilini çıkarmayı deneyebilirsin. Tüm BIOS üreticilerinin bir ana sıfırlama parolası bulundurmadığını ve tüm bilgisayarların pile erişmene izin vermediğini unutma. Bu yöntemlerden hiçbiri işe yaramazsa bilgisayarını bir tamirciye götürmen veya üreticiyle iletişime geçmen gerekir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Ana Parola Kullanmak

 1. 1
  Bilgisayarı aç ve üç kez yanlış parolayı gir. Bu, bilgisayarı kilitler ve bir "Sistem Devre Dışı" mesajı görüntülenir. Endişelenme, bilgisayarı yeniden başlattığında normale döner ve hiçbir veri kaybolmaz. Bunu arka kapı parolasını bulmak için gereken kodu görmek amacıyla yapman gerekir.
 2. 2
  "Sistem Devre Dışı" numarasını not et. "Sistem Devre Dışı" mesajını gördüğünde, bir dizi rakam ve harf görürsün. Parolayı daha sonra bulmak için ihtiyacın olacağından bunu bir yere yaz.
 3. 3
  Parola oluşturucu İnternet sitesine git. Başka bir bilgisayarın İnternet tarayıcısında https://bios-pw.org/ bios-pw.org/] adresine git. Bu İnternet sitesi, görüntülenen koda göre arka kapı parolaları oluşturabilir.[1]
 4. 4
  Sistem Devre Dışı kodunu gir ve "Get password"a (Parola al) tıkla. Site, bilgisayarınla eşleşen bir parola oluşturmaya çalışır. Denemen için sana birkaç parola verilebilir.
  • Not: Sistem devre dışı bırakıldığında bir kod almadıysan bilgisayarın bir arka kapı parolası oluşturmak için kendi seri numarasını kullanabilir. bios-pw.org/ adresindeki "More details" (Daha fazla ayrıntı) bağlantısına tıkla ve bilgisayarının üreticisi için doğru komut dosyasını indirmek ve çalıştırmak için talimatları izle.
 5. 5
  Kilitli bilgisayarı yeniden başlat, ardından parolaları dene. Sistemin kilitlenmeden önce üç yanlış parola girebilirsin ve yeniden başlatman gerekir. Normal şartlarda BIOS Ana Parola sitesinde listelenen varsayılan BIOS parolalarından biri bilgisayarının kilidini açar.
  • Burada listelenen parolaların hiçbiri bilgisayarının kilidini açmazsa sonraki yöntemi denemen gerekir.
 6. 6
  Giriş yaparsan BIOS ayarlarını değiştir. Doğru parolayı girdikten sonra BIOS ayarlarının doğru olduğundan emin ol ki tekrar kilitlenmeyesin. Aşağıdaki yöntemlerin aksine, arka kapı parolasını girmek BIOS ayarlarını sıfırlamaz.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
CMOS Pilini Çıkarmak

 1. 1
  Bu yöntemi ne zaman kullanacağını bil. Mümkünse yukarıdaki ana parola yöntemini kullanman önerilir. Parolalar işe yaramadıysa veya araman sonuç vermediyse CMOS pilini çıkarıp yeniden takarak parolayı sıfırlayabilirsin.[2]
  • CMOS pili bir saat piline benzer ve bilgisayar fişi çekilse bile anakarta güç sağlar. Parola anakartında sistem saati ve bilgisayarının BIOS ayarlarıyla birlikte böyle saklanıyor olabilir. Pilin çıkarılması ve yeniden takılması tüm bu ayarları siler.
 2. 2
  Masaüstü bilgisayarının kasasındaki her şeyin bağlantısını kes. Masaüstünün kasasını açmadan önce, hâlihazırda arkaya takılı olan tüm kabloları çıkarman önerilir.[3]
  • Güç kablosunun çıkarıldığından emin ol.
  • Bu yöntemi bir dizüstü bilgisayarda da uygulayabilirsin ancak koruyucu kılıfın dizüstü bilgisayarın arkasından çıkarılması gerekir. Anakarta erişmek için genellikle diğer tüm panelleri ve pili çıkarman gerekir.
 3. 3
  Bilgisayarın fişini çıkardıktan sonra güç düğmesine bas. Bu, anakartın kapasitörlerinde kalan yükleri dağıtarak elektrostatik hasar riskini azaltır.
 4. 4
  Kasanın içine erişmek için arkadaki vidaları çıkar. Çoğu masaüstü bilgisayarda parmakla döndürülen vidalar bulunur ancak vidaları gevşetmek veya çıkarmak için bir yıldız tornavidaya ihtiyacın olabilir.
  • Masaüstünü bir masa veya çalışma tezgahı üzerine yan yatırman daha kolayına gelebilir; böylece eğilmek zorunda kalmadan içeriye kolayca erişebilirsin.
  • Click here for more detailed information on opening a desktop computer.
  • Click here for more detailed instructions on opening a laptop computer.
 5. 5
  Kendini toprakla. Bilgisayarının içindeki herhangi bir şeye dokunmadan önce, biriken statik elektriği boşaltmak için kendini topraklamalısın. Hassas bir bileşene dokunduğunda elektrostatik boşalma yaşarsan bu ona zarar verebilir veya onu bozabilir.
 6. 6
  CMOS pilini bul. Pil gümüş renkte olur ve genellikle anakartın kenarında bulunur. Pilin çapı yaklaşık 1,3 cm'dir.
 7. 7
  Pili dikkatlice çıkar. Çoğu pil, bir veya iki küçük klipsle tutulur. Pili yavaşça soketten çıkar ve kenara koy.
  • Not: Bazı piller anakarta lehimlenmiş ve çıkarılamaz durumda olabilir. Durum buysa ve bir sıfırlama bağlantı köprüsü kullanman gerekirse sonraki bölüme bak.
 8. 8
  Pili yuvasından çıkardıktan sonra yaklaşık otuz saniye bekle. Bu, BIOS ayarlarının tamamen temizlenmesini sağlar.
 9. 9
  Pili yeniden tak. Yaklaşık otuz saniye bekledikten sonra pili yuvasına geri takabilirsin. Doğru tarafı yukarı bakacak şekilde yerleştirdiğinden emin ol.
 10. 10
  Bilgisayarını kapat ve tüm kabloları yeniden bağla. Bundan sonra bilgisayarın içine geri dönmene gerek olmaz; bu yüzden tamamen kapattığından emin ol.
 11. 11
  Bilgisayarı aç ve BIOS'a gir. Sistem başlatılırken BIOS kurulum tuşuna bas. BIOS'u sıfırladığından, sistem saatin gibi şeylerin sıfırlanması gerekir. Sürücü ataması veya önyükleme sırası gibi daha önce BIOS'ta yaptığın tüm ayar değişikliklerinin yeniden yapılması gerekir.
  • Parola hâlâ kaldırılmadıysa bu, CMOS pilleri çıkarılarak BIOS parolasının sıfırlanamayacağı anlamına gelir. Bu durumda aşağıdaki adımları izle.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Bağlantı Köprülerini Sıfırlamak

 1. 1
  Bilgisayarın bağlantısını kes, bilgisayarı aç ve kendini toprakla. Daha fazla ayrıntı için önceki bölümdeki Adım 2-5'e bak.
 2. 2
  BIOS sıfırlama bağlantı köprüsünü bul. Bu bağlantı köprüsü genellikle iki pimdir ve neredeyse her zaman mavidir. Bu genellikle gümüş CMOS pilin yanında bulunur (bir saat piline benzer) ancak kesinlikle her zaman böyle değildir. Bulmakta zorluk çekiyorsan bilgisayarının veya ana kartının kılavuzuna bak.
  • Bağlantı köprüsünde CLEAR CMOS, CLEAR, CLR, JCMOS1, PASSWORD, PSWD vs. yazabilir.[4]
  • Sıfırlama bağlantı köprün yoksa (ki her bilgisayarda olmaz) ve yukarıdaki yöntemleri denediysen üreticiyle iletişime geçmen gerekir.
 3. 3
  Bağlantı köprüsünü bir pim yukarı kaydır. Çoğu BIOS bağlantı köprüsü mevcut üç pimin ikisine takılıdır. Bağlantı köprüsünü bir pim yukarı kaydırmak parolayı sıfırlar.
  • Mesela bağlantı köprüsü 1'inci ve 2'nci pimlerin üzerinde. Bağlantı köprüsünü 2'nci ve 3'üncü pimin üzerine gelecek şekilde kaydır.
  • Yalnızca iki pim varsa atlama telini tamamen çıkarmak parolayı sıfırlar.
 4. 4
  Yaklaşık otuz saniye bekle. Bu, BIOS'un bağlantı köprüsü tarafından yapılan değişiklikleri görmesini ve parolayı silmesini sağlar.
 5. 5
  Bağlantı köprüsünü orijinal konumuna geri getir. Yaklaşık otuz saniye bekledikten sonra bağlantı köprüsünü orijinal konumuna geri döndürebilirsin.
 6. 6
  Bilgisayarını kapat ve tüm kabloları yeniden bağla. Bundan sonra bilgisayarın içine geri dönmene gerek olmaz; bu yüzden tamamen kapattığından emin ol.
 7. 7
  Bilgisayarı aç ve BIOS'a gir. Sistem başlatılırken BIOS kurulum tuşuna bas. BIOS'u sıfırladığın için sistem saatin gibi şeylerin ayarlanması gerekir. Sürücü ataması veya önyükleme sırası gibi daha önce BIOS'ta yaptığın tüm ayar değişikliklerinin yeniden yapılması gerekir.
  Reklam

İpuçları

 • Yukarıdaki adımlardan hiçbiri işe yaramadıysa PC üreticisine başvur, PC'nin sahibi olduğunu kanıtlayabilirsen parolayı sıfırlamak için muhtemelen bakım merkezlerine göndermeni isterler.
Reklam

Uyarılar

 • Bilgisayarı açarsan kendini doğru bir şekilde toprakladığından emin ol. Topraklanmazsan bilgisayarını bozabilirsin.
 • Sahibinin açık izni olmadan sana ait olmayan bir bilgisayarın BIOS parolasını asla kırmaya çalışma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

JL
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Jack Lloyd. Jack Lloyd wikiHow’da bir wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Yazı yazma ve teknolojiyle ilgili makaleleri düzenleme konusunda iki yıldan fazla deneyime sahiptir. Jack bir teknoloji meraklısı ve İngilizce öğretmenidir. Bu makale 2.289 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.289 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam