Unutulmuş bir oyunun veya programın eski imaj dosyasını indirdiysen bu dosyayı bilgisayarında nasıl açacağını merak ediyor olabilirsin. BIN biçimi, türetildiği CD veya DVD’deki tüm bilgiyi içeren eski bir dosya tipidir. Bir BIN dosyasını doğrudan açamazsın; dosyayı kullanmak için onu ya bir diske yazdırman gerekir ya da sanal bir sürücüye okutman gerekir. BIN dosyasını bir ISO dosyasına da dönüştürebilirsin; böylece onu yazdırmak veya okutmak için çok daha fazla program kullanabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
BIN Dosyasını Yazdırma

 1. 1
  Dosyalarını bul. BIN dosyasını bir CD’ye veya DVD’ye yazdırmaya çalışıyorsan kullanmak için CUE dosyasına da ihtiyacın olur. BIN dosyan varsa ama CUE dosyasını bulamıyorsan bu dosyadan bir tane oluşturabilirsin.
 2. 2
  Bir CUE dosyası oluştur (eğer yoksa). Not Defteri’ni aç ve aşağıdaki satırları yaz:

  FILE "dosyaadi.bin" BINARY
  TRACK 01 MODE1/2352
  INDEX 01 00:00:00

  • dosyaadi.bin’in adını, yazdırmaya çalıştığın BIN dosyasının adıyla değiştir. Tırnak işaretlerini silme.
  • Dosyayı BIN dosyasıyla aynı klasöre kaydet. CUE dosyası, BIN dosyasıyla aynı adda olmalı; yalnızca uzantısı .CUE olmalı. Dosya → Farklı Kaydet’e tıkla. "Kaydetme tipi" adlı açılır menüye tıkla ve "Tüm Dosyalar"ı seç. Dosyaya bir .CUE uzantısı ekle.
 3. 3
  Yazdırma programını aç. BIN, modası geçmiş bir biçim olduğu için onu yalnızca eski programlar tam olarak destekler; özellikle de çok izli BIN dosyalarını. CDRWIN, Alcohol 120% ve Nero, bunun için kullanılan popüler programlardandır.
 4. 4
  İmaj dosyasını yükle. Programdan programa değişmekle birlikte, CUE dosyasını yüklemen gerekebilir ya da dosya BIN dosyasını isteyebilir. İmaj dosyası yüklendikten sonra, imajın diskte ne kadar yer kaplayacağını gösteren bir çıktı görüyor olman gerekir.
 5. 5
  Yazdırmaya başla. İmajın doğru bir şekilde yüklendiğini doğruladıktan sonra boş bir disk tak ve yazdırmaya başla. Yazdırmanın süresi imajın boyutuna, yazıcının hızına ve bilgisayarının performansına göre değişir.
 6. 6
  Diski test et. Yazdırma tamamlandıktan sonra diski, hangi cihazda kullanmak için yazdırdıysan ona tak. Her şeyin doğru bir şekilde yüklendiğinden ve izlerin doğru yerde emin ol.[1]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
İmajı Okutmak

 1. 1
  Sanal sürücü yazılımını yükle. Sanal sürücü, bilgisayarındaki optik fiziksel bir sürücüyü taklit eder ve imaj dosyasını ona "okutmanı" sağlar. Bu, bilgisayarına bir disk takılıymış da imaj bir diskten çalışıyor gibi yüklenmiş izlenimi verir.
  • Birkaç sanal sürücü seçeneği vardır. DaemonTools, ücretsiz olarak kullanılabilen en popüler olanlardan biridir. Yüklerken dikkatli ol; çünkü birkaç kez, muhtemelen ihtiyacın olmayan tarayıcı araç çubukları ve ekstra yazılımlar yüklemeye çalışır.
  • İmajı okutma yöntemi, yalnızca imaj bir bilgisayarda çalışması için tasarlanmışsa işe yarar. Örneğin; eski bir konsol oyunun imajını okutunca hiçbir şey yüklenmez; çünkü disk temelde yalnızca o konsolda çalışır.
  • Windows 8 ve OS X’te dâhili sanal sürücü yazılımı bulunur; ama BIN dosyasının önce ISO dosyasına dönüştürülmesi gerekir.
 2. 2
  İmajı okut. DaemonTools gibi programlar, Sistem Tepsisi’ne bir simge yerleştirir. Bu simgeye sağ tıkla, sahte sürücülerden birinin üzerine gel, ardından İmaj Okut’u seç.
  • Sabit diskindeki CUE dosyasını bul. BIN ve CUE dosyalarının aynı klasörde olması gerektiğini unutma. CUE dosyasını bulduktan sonra, imajı okutmak için onu yükle.
 3. 3
  Diski aç. İmaj yüklendikten sonra bilgisayarın fiziksel bir disk takılmış gibi hareket eder. Bu, Otomatik Yürüt’ün açılabileceği veya diskle ne yapmak istediğinin sorulabileceği anlamına gelir. Alacağın mesajlar diskin içeriğine ve sistem ayarlarına göre değişir.
  • İmaj dosyasını bir CD veya DVD taktığında kullandığın gibi kullan.[2]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Bin Dosyasını ISO Biçimine Dönüştürmek

 1. 1
  Bir dönüştürme programı indir. BIN dosyasını ISO dosyasına çevirmek için bir dönüştürme programına ihtiyacın olur. Dosyayı ISO dosyasına çevirdikten sonra dosyayı çok daha fazla programla okutabilirsin veya yazdırabilirsin.
  • Ücretsiz dönüştürme programlarının en popülerlerinden birisi MagicISO’dur.
 2. 2
  Dönüştürücü aracını aç. MagicISO’yu başlat ve Tools (Araçlar) menüsüne tıkla. "BIN to ISO"yu (BIN’den ISO’ya) seç.
 3. 3
  BIN dosyanı bul.
 4. 4
  Yeni ISO dosyası için bir isim seç.
 5. 5
  Dosyayı dönüştür. BIN dosyasını bir ISO dosyasına dönüştürmek için Convert’e (Dönüştür) tıkla. Bu, birkaç dakika alabilir.
 6. 6
  ISO dosyasını okut. Dosya dönüştürüldükten sonra bir sanal sürücü kullanarak onu okutabilirsin. Windows 8 veya OS X kullanıyorsan ISO dosyasına sağ tıkla ve "Okut"a tıkla.
 7. 7
  ISO dosyasını yazdır. ISO dosyalarını, çoğu yazdırma programını kullanarak disklere yazdırabilirsin.
 8. 8
  ISO dosyasını keşfet. ISO dosyasının içeriğini keşfetmek için MagicISO gibi programlar kullanabilirsin; böylece arşivin içinden belli dosyaları kopyalayabilirsin.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 25 kişi çalıştı. Bu makale 19.885 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 19.885 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam