Bıyık erkeğe klasik bir görüntü verir, ama zaman içinde uzayıp asi bir görünüme de kavuşabilir. Bıyıklarını kontrol altında tutmak ve onların temiz görünmesini sağlamak istiyorsan ihtiyacın olan tek şey birkaç temel bakım ürünü olacaktır. Standart bir kırpma işlemi tüm tarzlar için işe yararken, pala bıyık için fazladan birkaç adım daha gerekir. Bıyığında kesme işlemlerini uygula ve temiz tutmak için ona düzenli olarak bakım yapmayı unutma!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Bıyığını Temizlemek

 1. 1
  İnce dişli bir tarakla bıyığını tara. Taramak, yüz kıllarının düzleşmesine yardımcı olur; böylece bıyığının her yerini eşit uzunlukta kırpabilirsin.[1] Kolaylık sağlaması açısından yüz kılları için üretilen daha küçük boy bir tarak kullan. Bunu yaparken bıyığın kuru olsun ki yüz kıllarının günlük kullanımdaki uzunluğunu görebilesin.
  • Bıyığının daha yumuşak olmasını ve böylece daha kolay kesilmesini istiyorsan kırpmadan önce yüz kıllarını şampuan ve saç kremiyle yıka. Sakal şampuanı kullanmak daha iyi olur, ama elinde sadece normal saç şampuanı varsa onu da kullanabilirsin.[2] Sonrasında yüzünü tamamen kuruladığından emin ol.
 2. 2
  Bir bıyık makası veya elektrikli tıraş makinesi ile dudak hattındaki kılları kes. İşlem sırasında daha az yüz ifadesi yapmaya çalışırsan bıyığını düzgün şekilde kırpıp kırpmadığını kolayca görebilirsin. Bıyık makasını dudaklarına paralel şekilde tut ve dudak çizgini izleyerek bıyığının uçlarından küçük küçük kes. Uzunluk senin tercihine kalmış. Elektrikli tıraş makinesi kullanıyorsan makinenin ucunu dudak çizginin üst kısmına nazikçe bastır ve geri çek.[3]
  • Bıyığının dış kısmından orta kısmına doğru ilerle. Bir taraftan orta kısma ulaştıktan sonra, diğer tarafta bıyığının bittiği yerden başla.
 3. 3
  Düzgün bir hat oluşturmak için bıyığının üstü kısmını kırp. Asi kılları kesmek için bıyık makasını ya da keskin bir tıraş bıçağı kullan. Tıraş bıçağı kullanıyorsan bıyığının geri kalanına yaklaşmadan, üst kısmında küçük vuruşlar yap.[4]
  • Dudaklarının üzerinden 45 derecelik bir açıyla geçmesi için bıyığının üst kısmını kesebilirsin ya da daha dolu dolu görünmesi için öylece bırakabilirsin. Bıyığının üst kısmının şekli tamamen kişisel tercihine bağlıdır.
  • Bıyığının burnunla kavuştuğu kısmını kırp; böylece bıyıkların uzun burun kılları gibi görünmez.
 4. 4
  Tarak ve makas kullanarak bıyığının hacmini azalt. Bıyığını yukarıya doğru ve bıyıktan uzaklaşacak şekilde tara; böylece yüz kıllarının uçları tarağın dişlerini geçecek şekilde uzanır. Kılları kırpmak için makasını veya elektrikli tıraş makineni kullan. Bu yöntem, bıyığının uzunluğunu ve hacmini kontrol altına almanı sağlar.[5]
  • Bazı elektrikli tıraş makineleri, kendi tarak ucuyla birlikle satılır ve bunu normal tarağın yerine kullanılabilirsin. Önce bıyığı daha uzun bırakacak şekilde başla, sonra yavaş yavaş daha kısa olacak şekilde ilerle. Tarak ucu ya da ayrı bir tarak olmadan elektrikli tıraş makinesi kullanmaktan kaçın; aksi hâlde istemeden gereğinden fazla kılı kesebilirsin.[6]
  • Tek seferde yalnızca ufak bir kısmı kırparak başla. Daha fazlasını zaten istediğin zaman kesebilirsin, ama gereğinden fazla kesersen tekrar uzamasını beklemek zorunda kalırsın.
 5. 5
  Gözünden kaçan kıllar olup olmadığını kontrol el. Düzleştirmek ve ilk seferinde gözünden kaçan uzun kıllar olup olmadığına bakmak için bıyığını tekrar tara. Bunları istenen uzunlukta tekrar kırpmak için makasını kullan. Başını yana çevir ve diğerlerinden daha fazla dışarı uzanan kıl olup olmadığını kontrol et.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Pala Bıyığa Şekil Vermek

 1. 1
  Bıyığının uçlarını kaldır ve dudaklarının köşelerini tıraş et. Bıyığının uçları, klasik pala bıyık görüntüsünü oluşturmak için kıvrılacağından en uzun kısım burası olmalı. Uzun kılları parmaklarının arasına sıkıştır ve alt kısmındaki tıraşı gelmiş kılları ortaya çıkarmak için yukarı çek. Alttaki kılları tıraş etmek için keskin bir tıraş bıçağı kullan.[7]
  • Kırparken bıyığını birazcık daha hacimli olacak şekilde bırak. Fazladan bıraktığın kıllar sayesinde pala bıyığın daha dolgun görünecek ve ayrıca elinde kıvırabileceğin daha çok kıl olacak.
 2. 2
  Gerekirse bıyığının uçlarını kıvır ve istenen uzunluğa getirmek için kırp. Kılları bir arada tutup kıvırmak için işaret parmağınla başparmağını kullan; böylece kırpma işlemi daha kolay hâle gelir. Tek seferde bıyığının tek bir tarafında çalış ve iki tarafın eşit uzunlukta olmasına dikkat et.[8]
  • Kırpma işlemini bitirdiğinde uzunluklarının aynı olduğundan emin olmak için bıyığının her bir ucunu dışa doğru çek.
  • Pala bıyığını çok fazla kısaltmamak için tek seferde çok az bir kısmını kes.
 3. 3
  Parmaklarının arasına parmak ucu kadar bıyık şekillendirici wax sür. Dairesel hareketler yaparak wax’ın parmaklarının arasında ısınıp erimesini sağla. Az bir miktar wax ile başla; bıyık kıvrımların sabitlenmezse sonrasında daha fazla miktarda kullanabilirsin.
  • Bıyık wax’ını İnternet üzerinden veya çoğu kişisel bakım mağazasında bulunan saç bakım reyonlarından satın alabilirsin.
 4. 4
  Wax’ı bıyığına yedir. Bıyığının ortasından başlayarak wax’ı uçlara doğru sür. Tamamen şeffaf hâle gelene kadar wax’ı bıyığına yedirmeye devam et. Bıyığını ortadan başlayıp her iki uca doğru tara; böylece yüz kıllarının tümü aynı yönde uzanmış olur.[9]
  • Bıyığını taramak, wax’ın eşit şekilde dağılmasını ve böylece tek bir yerde toplanmamasını sağlar.
 5. 5
  Bıyık uçlarını parmaklarının arasında sıkıştır ve yüzünden uzaklaşacak şekilde kıvır. Bir parça daha parmak ucu büyüklüğünde wax’ı işaret parmağınla başparmağının arasına sürüp bıyık uçlarını tut. Kılları bıyığının ortasından uçlarına doğru çek ve yanağından uzaklaşacak şekilde kılları kıvır. İstediğin şekilde kıvrılana kadar aynı işlemi bıyığının diğer ucunda da tekrar et.[10]
  • Kılların uzunsa kontrol etmesi daha zor olacağı için daha fazla ürün kullan.
 6. 6
  Kıvrımların yerinde durmasını sağlamak için ekstra sabitleyici jel kullan. Küçük bir boncuk büyüklüğünde şeffaf jeli alıp bıyığının uçlarına sür. Bu sayede, kıvrımlar şeklini koruyarak gün boyunca dayanacak ve oldukları yerde kalacak.
  • Kıvrımların zaman içinde aşağı inme ihtimali yüksek olsa da onları oldukları yerde tutmak için daha fazla bıyık wax’ı kullanabilirsin.
  Reklam

İpuçları

 • Görüntüsünü ve şeklini korumak için bıyığını haftada bir kez kırp.
Reklam

Uyarılar

 • Tıraş bıçağı kullanırken yavaş ilerle ki kendini kesmeyesin.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

Bıyığını Temizlemek

 • İnce dişli tarak
 • Bıyık makası
 • Elektrikli tıraş makinesi

Pala Bıyığa Şekil Vermek

 • Tıraş bıçağı
 • Bıyık makası
 • Bıyık wax’ı
 • Ekstra sabitleyici jel

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Referanslar

 1. Timmy Yanchun. Profesyonel Berber. Uzmanla Görüşme. 22 January 2020.
 2. Timmy Yanchun. Profesyonel Berber. Uzmanla Görüşme. 22 January 2020.
 3. https://youtu.be/5PF2iuetNX4?t=47s
 4. https://youtu.be/tlNZodwcIxo?t=2m49s
 5. https://youtu.be/5PF2iuetNX4?t=1m6s
 6. Timmy Yanchun. Profesyonel Berber. Uzmanla Görüşme. 22 January 2020.
 7. https://youtu.be/tlNZodwcIxo?t=2m9s
 8. https://youtu.be/tlNZodwcIxo?t=4m5s
 9. https://youtu.be/tlNZodwcIxo?t=4m56s

Bu wikiHow makalesi hakkında

Timmy Yanchun
Ortak yazarlar :
Profesyonel Berber
Bu makaledeki ortak yazarlar Timmy Yanchun. Timmy Yanchun Profesyonel bir Berber ve Svelte Barbershop + Essentials’ın ortak kurucusudur. Svelte Barbershop + Essentials erkek saç, sakal, cilt ve tıraş ürünleri konusunda uzman, ilk açıldığı yer Beverly Hills, Kaliforniya’daki SLS Hotel olmakla birlikte şu anda Los Angeles’da üç şubesi bulunan bir erkek bakım firmasıdır. Timmy 13 yaşından bu yana saç kesmektedir ve 6 berber dükkanından ilkini 18 yaşında açmıştır. Evde berber kalitesinde tıraşlar için dünyanın ilk kablosuz sıcak köpük makinesi, yeni faaliyete girmiş olan LTHR markasının da ortak kurucusudur. Timmy ve Svelte GQ, Men's Fitness ve Hypebeast’de yer almıştır. Bu makale 9.226 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 9.226 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam