Bıyık bırakmak, görünüşünü değiştirmenin harika bir yoludur. Bıyığının uzamasını beklemekten yorulduysan veya ne tarz bir bıyık bırakman gerektiğinden emin değilsen endişelenme! Bıyığının daha hızlı uzamasına yardımcı olmak ve ayrıca yüzüne uygun bıyığı bulmak için atabileceğin adımlar var.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Bıyık Bırakmak

 1. 1
  İstemediklerini kırp. Çoğu bıyık, ağzın hemen yanlarına kadar uzanır ve kıllar dudağın üst kısmına dokunmaz. Basit bir bıyığı şekillendirmek için gereken tek şey, istemediğin yüz kıllarını tıraş etmektir. Bu genellikle üst dudağın hariç yanaklarında, çene altında ve gıdığında ve ağzının etrafındakilerin hepsi anlamına gelir.[1]
  • İstediğin temel şekli elde ettikten sonra bıyığını yalnız bırak. Bıyığının sakalının geri kalan kısmının üzerinde öne çıkmasını sağlamak için sakalının diğer bölgelerini düzenli olarak tıraş et veya düzeltmeye devam et.
  • Sakalın bir kısmını yeniden uzatmak ve biraz daha uzun bir bıyığa sahip olmak yaygındır. Yarı sakal, yarı bıyık. İkisi bir arada.
 2. 2
  Önce sakalını uzat. Dudağının üst kısmındaki tüyler ilk bakışta biraz ince görünebilir. Başlangıçtaki garip görüntüden kaçınmak istiyorsan önce tüm yüz kıllarını uzatmayı ve ardından bıyık kalınlaştığında sakalın geri kalanını kesmeyi veya geçişi yumuşatmak için bıyık dışındakileri aşamalı olarak kırpmayı düşün.[2]
  • Müstakbel bıyığını beslerken sakalını düzelt ve iyi hâlde tut.
 3. 3
  Kaliteli bir tıraş makinesi satın al. Sakal şekillendireceğin zaman işini kolaylaştırmak için bir sakal düzeltici satın almak iyi bir fikirdir.[3] Bıyığını elektrikli bir düzelticiyle doğru şekilde şekillendirmek, tüm tüyleri tamamen almak için kullanacağın basit bir tıraş bıçağına göre daha kolaydır.
  • Genellikle, çoğu mağazadan 75-100 liraya düzgün bir şarj edilebilir sakal düzeltici alabilirsin. Bu makinelerde bıyığının şeklini korumanı kolaylaştıran çeşitli tarak ve boyutlandırma seçenekleri bulunur.
 4. 4
  Yüz kılların uzarken sabırlı ol. Yüz kılların oldukça hızlı uzasa da, bırakmak istediğin bıyık türüne ve sakalının uzama hızına bağlı olarak, bıyığının tam olarak uzaması birkaç hafta ila bir ay sürebilir. Bu biraz zaman alabilir, bu nedenle acele etmemeye çalış.
  • Sanılanın aksine, sakalını düzenli olarak kesmek onun "daha kalın çıkmasına" neden olmaz. Ancak yine de kötü bir tavsiye değildir: Bu genellikle yüz kılı kötü görünen erkekleri şeftali tüylerini tıraş etmeye ve kıllar biraz daha kalınlaşmaya başlayana kadar beklemeye ikna etmenin bir yoludur.
  • Süreci hızlandırmak adına yüz kıllarının büyümesini desteklemek için bazı temel sağlık tekniklerini kullanabilirsin. Protein, doymuş yağ ve A, E ve C Vitaminleri bakımından yüksek bir diyet yapmak, yeterince egzersiz yapmak ve dinlenmek ve - hepsinden önemlisi - yüzünü temiz ve bakımlı tutmak, erkeklerde yüz kıllarının uzamasını desteklemeye yardımcı olabilir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Bıyığını Şekillendirmek

 1. 1
  Yüzüne uyan bir stil seç. Tüm bıyık stilleri her tür yüze ve saça gitmez.[4] Sakalının uzama şekline ve en kalın olduğu yere dikkat et. Ağzınızın yan tarafındaki kıllar kalın çıkmıyorsa Fu Manchu stili denemenin bir anlamı yok.
  • Bıyığın nasıl görüneceğini görmek için Photoshop'ta fotoğrafına sahte bir bıyık eklemeyi dene. Nasıl görüneceğini arkadaşlarına ve ailene de sorabilirsin. İkisini de yapamıyorsan sadece aynaya bakarak kendin seçtiğin bıyıkla hayal et.
 2. 2
  Daha kısa bir stil dene. Daha kısa bıyık stilleri, çok kaba, kalın ve koyu kıllı erkekler için en iyisidir. Stil ve kıl kısa olacağından bu stiller kıl ne kadar kalın ve kaba olursa o kadar iyi görünecektir. Aşağıdaki kısa bıyık stillerini dene:
  • Kalem: Meşhur John Waters, R. Kelly ve sayısız sessiz film kötü adamı ile ünlenen kalem bıyığı, makyaj kalemiyle dudağın üstüne ince bir şekilde çizilmiş gibi görünür. Bu şekilde kesmek için üst dudak çizgini bir düzeltici ile takip et, burnunla dudağın arasındaki tüyleri ince bir çizgi kalana kadar dikkatlice al. Bıyık, üst dudağının köşesinde veya hemen sonrasında bitmelidir.[5]
  • Fu Manchu: Bu klasik bıyık, üst dudaktan başlayıp yüzünün yanlarından aşağıya doğru devam ederek çenenin dibine kadar gelen ve bazen de tipik bir Çinli filozofta olduğu gibi ötesine geçen daha da uzun olan ince, kalem bıyık benzeri bir bıyıktır. Bu bıyık şeklinin biraz daha gür ve daha geniş olanı emekli güreşçi Hulk Hogan’dan da bilinen "at nalı"[6] bıyıktır.
  • Boxcar: Boxcar oldukça basit bir bıyıktır ve dudağının köşesine ulaşmadan biraz önce biter. Bunun için bıyığını tek başına bırak, ancak dudağının köşesine dik düz bir çizgi şeklinde kes, böylece kıl hemen öncesinde biter. Mükemmel bir dikdörtgen gibi görünmeli. Daha da kısa yapma yoksa Adolf Hitler ve Robert Mugabe’nin kullandığı diş fırçası bıyığını elde edersin.[7]
 3. 3
  Daha uzun bir stil dene. Daha gür, daha iri bir bıyık denemek istiyorsan en iyi sonuç genellikle biraz kaba olan genellikle düz kıllarla elde edilir. Özellikle ince kıllar uzar, ancak "dolgun olmaz" ve dudağının üzerinde deniz aygırı dişleri gibi (sinir bozucudur) sarkabilir. Bunun için doğru kıl türüne sahipsen aşağıdaki daha uzun bıyıkları düşün:
  • İngiliz ya da Pala bıyık: İngiliz tarzı bir bıyık, Viktorya dönemi romanından çıkmış gibi görünmek için biletindir. Bu bıyığı şekillendirmek için bıyığını ağzının kenarının hemen yukarısında kesmeyi bırakman ve bir noktaya kadar uzamasına izin vermen gerekir. Ardından, bıyık şekillendirici kullanarak köşedeki uzun tüyleri kıvır.[8]
  • Pos bıyık: Pos bıyık, doğa insanları, gergedan avcıları ve savaş baltası atmayı bilen erkeklerin tercih ettiği bir bıyıktır. Theodore Roosevelt'i düşün. Pos bıyık bırakmak için yanaklarını tıraş etmekten ve bıyığını bırakmaktan başka hiçbir şey yapma. Seni gerçekten delirtene kadar kesme (bu uzun sürmeyebilir). Yeni başlayanlar için uygun değildir.[9]
  • Selleck bıyığı: Adını ünlü TV kişiliği Tom Selleck'ten alan bu bıyık, bazı çevrelerde "porno yıldızı" olarak da biliniyor. Esasen bir pos bıyık gibi şekillenen, köşelerden hafifçe aşağıyı gösteren Selleck bıyığı, dudaktan buruna kadar doludur, ancak dudağının üzerinden sarkmayacak şekilde kesilir.[10]
 4. 4
  Farklı stillerle denemeler yap. Bıyık stillerine aptalca isimler vermek havalı olsa da, aslına bakarsan bıyık bırakmak büyük ölçüde aynada sakal düzelticiyle yaratıcı olmaktır. Sana iyi görünüyorsa sorun yok. Neyin işe yaradığını görmek için bir dahaki sefere tıraş olurken aşağıdaki kombinasyonlarını dene. Olmadı her zaman kesip atma imkânın var.
  • Keçi veya top sakallar, temelde çeneye bağlanan Fu Manchu veya pala bıyıklardır. Sadece yanaklarını ve boynunun altını tıraş et.[11]
  • Doğrudan bıyığa bağlanan koyun pirzolası (mutton chops) sakal, sanki bir fotoğraftan veya Brooklyn'den vals yaparak çıkmış gibi, vodvil veya İç Savaş havası verir.[12]
  • İşsiz bir aktör gibi görünmek istiyorsan derin bir kirli sakal ve cücük sakalla düz bir bıyık dene.
 5. 5
  Uçları bakımlı hâlde tut. Bazı bıyık tutkunları bıyığını kırpmanın yararları[13] hakkında tartışsa da, bıyığın arada sırada bakıma ihtiyaç duyabilir. Bazı bıyıklar diğerlerine kıyasla daha zahmetlidir. Ancak, tamamen uzamış bıyığının dolu ve bakımlı durmasını istiyorsan yıkama, bakım yapma, tarama, düzeltme veya tıraş işlemleri büyük olasılıkla günlük düzeninin bir parçası olacaktır.
  • Stiline bağlı olarak, bıyığını her gün ya da haftada bir bıyık makası ile düzelt. Bir ay boyunca haftada bir bıyıklarını kestikten sonra, her seferinde ne kadar sakal kesmen gerektiğine dair iyi bir fikrin olacaktır.
 6. 6
  Yüzünü temiz tutmak için uygun bir bakım rejimi kullan. Yüzünü her sabah ve yatmadan önce doğal köpüklü temizleyiciyle yıkamaya çalış. Bu, yüzünü temiz tutacak ve fırçalama ve bakım için hazırlayacaktır.
  • Sakal, doğal vücut yağlarının ve kirinin cildine hapsolmasına neden olabilir ve bu da bazı erkeklerde aknelere neden olabilir. Cildini sağlıklı tutmak için sakalını temiz ve bakımlı tutmak önemlidir.
  Timmy Yanchun

  Timmy Yanchun

  Profesyonel Berber
  Timmy Yanchun Profesyonel bir Berber ve Svelte Barbershop + Essentials’ın ortak kurucusudur. Svelte Barbershop + Essentials erkek saç, sakal, cilt ve tıraş ürünleri konusunda uzman, ilk açıldığı yer Beverly Hills, Kaliforniya’daki SLS Hotel olmakla birlikte şu anda Los Angeles’da üç şubesi bulunan bir erkek bakım firmasıdır. Timmy 13 yaşından bu yana saç kesmektedir ve 6 berber dükkanından ilkini 18 yaşında açmıştır. Evde berber kalitesinde tıraşlar için dünyanın ilk kablosuz sıcak köpük makinesi, yeni faaliyete girmiş olan LTHR markasının da ortak kurucusudur. Timmy ve Svelte GQ, Men's Fitness ve Hypebeast’de yer almıştır.
  Timmy Yanchun
  Timmy Yanchun
  Profesyonel Berber

  Uzmanımız Şöyle Diyor: Sağlıklı kalmasına yardımcı olmak için bıyığını uzatırken her gün yıka ve bakımlı tut. Kılı yumuşak tutmak için sakal yumuşatıcı veya sakal yağı da kullanabilirsin.

 7. 7
  Bıyığını şekillendir. Bazı bıyık stilleri biraz çalışma ve çok fazla şekillendirici gerektirirken, diğerleri bir tarakla yerinde tutulabilir. Bol bir pala bıyık veya gösterişli bir kalem bıyık bırakıyorsan tarzının iyi görünmesini sağlamak için muhtemelen her gün taraman, bükmen, düzeltmen ve hatta tıraş etmen gerekecektir.
  • Yüzünü yıkadıktan veya duştan çıktıktan sonra bıyığının ortasına parmağınla biraz bıyık şekillendiricisi sür. Sonra, tüm bıyığını kaplayacak şekilde şekillendiriciyi hafifçe dışa doğru yay. Sonra bıyığı tamamen doyurmak için bir tarak kullan.
  • Bıyığı taramak için daha küçük ve daha ince dişleri olan bir sakal tarağı kullan. Taraktaki minik dişleri nemlendirmek için küçük bir miktar doğal sakal yağı sürmek kılların yağlanmasına ve yerine oturmasına yardımcı olur.
  • Filtrum'undan (burnun altındaki yarık) başlayarak dudağının köşesine doğru dışarı ve aşağı doğru tara.
  Reklam

İpuçları

 • Bazı kişiler tıraş köpüğünün veya jelinin kendileri için o kadar yararlı olmadığını fark eder ve bunun yerine su veya nemlendirici tercih eder. Daha kesin sonuç elde etmek için şeffaf bir tıraş jeli kullan.
 • Bıyık daha erkeksi görünür ve yüzünün öyle olmasa bile daha simetrik görünmesini sağlayabilir ve bu da çekiciliğini artırabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Tıraş olurken dikkatli ol.
 • Bıyığın ana hatlarını belirlerken düzelticiyi dudağın altında sarkan tüylere doğru tut ve sağa doğru hareket ettir, ardından bıyığının ortasına geri dön ve sola doğru hareket ettir. Bunu asla tek seferde yapmaya çalışma, çünkü bıyık düzensiz görünecektir.
 • Sakalını kılların büyüme yönünün tersine kes.[14]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Timmy Yanchun
Ortak yazarlar :
Profesyonel Berber
Bu makaledeki ortak yazarlar Timmy Yanchun. Timmy Yanchun Profesyonel bir Berber ve Svelte Barbershop + Essentials’ın ortak kurucusudur. Svelte Barbershop + Essentials erkek saç, sakal, cilt ve tıraş ürünleri konusunda uzman, ilk açıldığı yer Beverly Hills, Kaliforniya’daki SLS Hotel olmakla birlikte şu anda Los Angeles’da üç şubesi bulunan bir erkek bakım firmasıdır. Timmy 13 yaşından bu yana saç kesmektedir ve 6 berber dükkanından ilkini 18 yaşında açmıştır. Evde berber kalitesinde tıraşlar için dünyanın ilk kablosuz sıcak köpük makinesi, yeni faaliyete girmiş olan LTHR markasının da ortak kurucusudur. Timmy ve Svelte GQ, Men's Fitness ve Hypebeast’de yer almıştır. Bu makale 6.817 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 6.817 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam