İster birkaç tel olsun ister tamamen tüylenmiş bir bıyık, üst dudak tüyleri çoğu kıza göze hoş görünmeyen bir utanç kaynağı gibi gelir. Bıyıklarını almak istiyorsan tıraş olmayı geç ve ağda, tüy dökücü krem, elektroliz veya lazerle alma gibi daha kalıcı yöntemleri tercih et. Ayrıca üst dudak tüylerinin rengini açarak da görünümlerini en aza indirebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Tüy Dökücü Krem Kullanmak

 1. 1
  Acısız bir seçenek için bir tüy dökücü krem seç. Tüy dökücü kremler cildinin yüzeyindeki tüyleri yok eder. Doğru şekilde kullanılırsa bu kremler acısızdır, bu yüzden ağda veya epilatörlerin sebep olduğu acıdan kaçınmak istiyorsan bu yöntemi seç.
 2. 2
  Yüz tüyleri için uygun olan bir tüy dökücü krem bul. Bu işlemle alakalı kimyasallar sert olduğu için hassas cilt için tasarlanmış bir krem seç. Bir güzellik malzemeleri mağazasına git ve yüz tüyleri için olduğu özellikle belirtilen bir ürün ara. Emin değilsen mağaza çalışanından sana bir tane göstermesini iste.
 3. 3
  Kremi cildinin bir yerinde test et. Küçük bir miktarını hassas ancak güvenli bir bölgeye (bileğinin iç kısmındaki tenin gibi) cildinin tepki vermediğinden emin olmak için uygula. Kremi orada tavsiye edilen süre boyunca tut. Bu, muhtemelen yaklaşık beş dakika olacaktır, sonra iyice yıka. Cildinin kaşınmaya veya kızarmaya başlamadığından emin olmak için en az 10 veya 15 dakika daha bekle.
 4. 4
  Üst dudağının üzerine kalın bir kat krem sür. Tek kullanımlık eldiven takıp bezelye büyüklüğünde bir miktarı parmağına sık. Doğrudan burnunun altından başla ve üst dudağının iki yönü boyunca yay. Tüm bölgeyi üründen kalın bir tabakanın kaplamasına dikkat et.
  • Ürünü çok yayarsan ve yanağına kadar gelirse o alanı hemen nemli bir bezle temizle.
  • Ürününün yanında küçük bir spatula varsa kremi uygulamak için bunu da kullanabilirsin.
 5. 5
  Kremi üç ila altı dakika boyunca orada beklet. Ürünün üstünde yazan talimatlara dikkatli bir şekilde uy. Muhtemelen sana kremi cildinde üç ila altı dakika boyunca tutmanı söyleyeceklerdir ancak bu ilk uygulamansa sürede aşırıya kaçmaman daha iyidir. Üst dudağında bir karıncalanma hissedersen ürünü hemen temizle.[1]
 6. 6
  Tüylerin kopup kopmadığını görmek için cildinin küçük bir bölümünü kazı. Parmak ucunu veya bir kulak çubuğunu kullanarak tüylerin temizlenip temizlenmediğini görmek için üst dudağının küçük bir bölümünü kazı. Oluyorsa devam edip kremi çıkart. Olmuyorsa en yüksek uygulama süresine ulaşana kadar bekle.
  • Ürünü asla tavsiye edilen süreden fazla cildinde tutma. Cildin tahriş olabilir veya yanabilir.
 7. 7
  Nemli bir bez kullanarak kremi temizle. Cildinden kremi temizlemek için nemli bir bez veya havlu kullan. Ayrıca duşa girip kremi parmaklarınla ovarak da temizleyebilirsin.
 8. 8
  Cildini sabun ve suyla iyice yıka. Parmaklarını sabun ve suyla köpürt ve ürün kalıntısını çıkartmak için üst dudağını nazikçe ov. Sonra son kez durulamak için üst dudağını ovala veya bu kısma su çarp.
 9. 9
  Ardından hafif bir krem uygula. Bölge bu işlemden sonra kuru hissi verirse hafif ve kokusuz bir nemlendirici krem veya losyon uygula. Kremi veya losyonu ertesi gün veya sonraki iki gün boyunca ihtiyaç oldukça tekrar uygula.
 10. 10
  Bu işlemi her üç ila beş günde bir tekrarla. Tüy dökücü kremler sadece geçici bir çözümdür ve tüyler üç ila beş gün içinde tekrar uzar. Ürünü üç gün sonra tekrar kullanabilirsin ancak cildin tahriş olursa, kaşınırsa veya kızarırsa kullanmayı bırak.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Bıyığı Ağdayla Almak

 1. 1
  Daha kalıcı bir çözüm arıyorsan ağdayı seç. Ağda tüyleri kökünden alır ve sana tüysüz geçen iki veya daha fazla hafta verebilir. Ancak bu acı verici olabilir, bu yüzden kendin yapamayacağını düşünüyorsan bir güzellik salonuna gidip orada yaptır.
 2. 2
  Tüylerin yaklaşık 0,5 cm uzunluğuna gelene kadar bekle. Ağda yapmak, sadece ağda tüylere yapışabilirse etkili olur, bu yüzden üst dudağındaki tüyler yaklaşık 0,5 cm büyüyene kadar bekle. Tüylerinin ağda yapmaya yetecek kadar uzamasını beklemek istemiyorsan renk açma gibi başka bir yöntem kullan.
 3. 3
  Yüz tüyleri için etkili olan bir ağda bul. Bir güzellik malzemesi mağazasına veya eczaneye git ve bir evde ağda seti satın al. Ağdanın yüz tüylerinde kullanılabileceğinin özellikle belirtiliyor olmasına dikkat et. İster sürülebilir bir ağda ister hâlihazırda ağda uygulanmış hazır bantlardan alabilirsin. Hazır bantlar bazen daha az etkili olsa da daha temiz olan seçenektir.[2]
 4. 4
  Acıyı en aza indirmek için yüzünü ölü deri temizleyici bir ürünle yıka. Gözeneklerini temizlemek ve birikmiş ölü deri hücrelerini uzaklaştırmak ağdanın tüyleri köklerinden çekmesini kolaylaştırır. Yüzünü bir ölü deri arındırıcıyla ovala veya normal bir yüz yıkama ürünü kullanıp bir lifle ovala.
  • Acıyı en aza indirmenin diğer yolları arasında hissizleştirici krem uygulamak, öncesinde sıcak bir duş almak ve ağda gününde kafein ve alkolden uzak durmak bulunur.
 5. 5
  Gerekirse ağdayı mikrodalga fırında ısıt. Çoğu ağdanın ısıtılması gerekir ancak ağda bantları bazen bunun dışında olabilir. Ağda kabını mikrodalga fırına yerleştir ve tavsiye edilen süre boyunca ısıt. Aşırı ısıtıp kendini yakmaktan kaçınmak için ürününün üzerindeki talimatlara dikkatli bir şekilde uy.
 6. 6
  Bıyık bölgesine sürülebilir ağdayı uygula. Yayılabilir ağda satın aldıysan üst dudağın boyunca dikkatli bir şekilde yaymak için kitin içindeki uygulama aracını kullan. Tüylerin çıkma yönünde uygula. Ağda bıyık bölgeni kalın bir tabaka şeklinde kaplamalı ancak dudaklarındaki ve burnundaki hassas deriden uzak durmaya dikkat et.[3]
 7. 7
  Üst dudağının üzerine bir ağda bandı uygula. İster üst dudağının üzerine ağda sürmüş ister hâlihazırda üstünde ağda bulunan bantlar satın almış ol bıyık bölgen boyunca bir bant uygula. Uygularken üst dudağının bir yanından başlayıp ortaya doğru ilerle. Gerdir ve bandın altında hava baloncuklarının kalmamasına dikkat ederek bölgeye parmaklarınla düz bir şekilde yay.
 8. 8
  Tavsiye edilen süre boyunca bekle. Ağdayı orada ne kadar bekleteceğine dair talimatlara uy. Ağdayı çok erken kaldırmak onu etkisizleştirebilir ve çok uzun beklemenin etkisini artırması olası değildir.
 9. 9
  Hızlı bir hareketle bandı kaldır. Bir elinle üst dudağının yanındaki deriyi gerdir ve diğeriyle bandın bir ucunu sıkıca tut. Tüylerin çıkma yönünün tersine doğru tek bir hareketle hızlıca çek. Yavaşça veya birkaç hareketle çekip çıkarma; bu, acıyı artırır.[4]
 10. 10
  Cildini sabun ve suyla iyice yıka. Parmaklarını sabun ve suyla köpürtüp üst dudağını nazikçe ovala. Geride kalıntı kaldığını hissedersen bir bezi ıslat ve bölgeyi kalıntı gidene kadar nazikçe sil.
 11. 11
  Kızarıklığı azaltmak için kortizonlu bir krem uygula. Eczaneye git ve ağdadan sonra üst dudağına uygulamak için kortizonlu bir krem al. Bunu, kızarıklığı ve tahrişi azaltmak için ağdadan sonra 24 saat boyunca kullan. Ayrıca azulen yağı gibi yatıştırıcı bir yağ da kullanabilirsin.[5]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Bıyıkların Rengini Açmak

 1. 1
  Uzatmak istemiyorsan bıyıklarının rengini aç. Rengini açmak ağdayla alamayacak kadar kısa olan bıyık tüylerini gizlemek için etkili bir yöntemdir. Üst dudak tüylerinin yaklaşık 0,5 cm olana kadar uzamasını beklemek istemiyorsan tüylerin daha az görünmesi için onların rengini aç.
  • Renk açma en çok ince tüylerde işe yarar ve çok kalın tüylerde genelde etkisizdir.
 2. 2
  Yüz tüyleri için krem renk açıcı seç. Krem renk açıcı almak için bir güzellik malzemeleri mağazasına git. Sadece yüzde kullanılması tavsiye edilen bir renk açıcı seçmeye dikkat et yoksa cildin tahriş olabilir. Mümkünse cilt türüne uygun bir renk açıcı seç (yağlı, kuru vs.).
 3. 3
  Ürün talimatlarına göre renk açıcıyı karıştır. Renk açıcı, bir krem ve bir etkinleştirme tozu şeklinde olacaktır. İki malzemeyi, renk açıcıyı kullanmadan hemen önce paketteki talimatlara göre karıştır. Kullanmayı bitirir bitirmez karışmış ürünün geri kalanını çöpe atman gerekecek, bu yüzden sadece kullanacağın kadarını karıştırmaya çalış.[6]
 4. 4
  Kremi cildinin bir yerinde test et. Küçük bir miktarını hassas ancak güvenli bir bölgeye (bileğinin iç kısmındaki tenin gibi) cildinin tepki vermediğinden emin olmak için uygula. Kremi orada tavsiye edilen süre boyunca tut, sonra yıka. Cildinin kaşınmaya veya kızarmaya başlamadığından emin olmak için en az 10 veya 15 dakika daha bekle.
 5. 5
  Dudağının üstündeki cildini nazik bir temizleyiciyle yıka. Renk açıcıyı uygulamadan önce cildini sabun ve suyla yıkayarak temiz olduğundan emin ol ya da bölgeyi temizlemek için her zaman kullandığın yüz yıkama ürününü kullan. Ölü deri temizleyen yüz temizleyici ürünlerden uzak dur çünkü hemen ondan sonra renk açıcı uygulamak cildini tahriş edebilir.[7]
 6. 6
  Renk açıcıyı bıyık bölgene uygula. Kremin yanında bir uygulama aracı olmalıdır ancak yoksa bir dondurma çubuğu kullan veya eldiven takıp bir parmağını kullan. Burnunun altından başlayıp tüylerin çıkma yönünde dışa doğru ilerle. Dudağının üstüne ve burun deliklerinin yakınındaki cildine bulaştırmamaya çok dikkat et.
  • Çöp kutuna renk açıcı bulaştırabileceğin için uygulama malzemelerini veya eldivenleri bir naylon poşete koyup at.
 7. 7
  Tavsiye edilen süre boyunca bekle. Ürünün paketindeki talimatlara uy ve tavsiye edilen süreyi aşma. Tavsiye edilen süreyi aşarsan cildin tahriş olabilir veya zarar görebilir. Genel olarak renk açma kremi ciltte bir kerede on dakikadan fazla bekletilmemelidir.[8]
 8. 8
  İşe yarayıp yaramadığını test etmek için kremin küçük bir miktarını sil. Kremin küçük bir bölümünü silmek için bir kulak çubuğu veya pamuk ped kullan. Kremi, burnuna ve ağzına doğru olmaktan ziyade onlardan ileriye doğru sil ve tüylerin ağarıp ağarmadığını kontrol et. Ağarmadıysa bir dakika daha bekle ancak tavsiye edilen en fazla süreyi aşma.
 9. 9
  Kalan kremi bir pamuk pedle silerek çıkart. Kalan kremi temizlemek için pamuk ped veya kâğıt havlu kullan. Silerken onu hassas bölgelere bulaştırmamaya dikkat et ve pedleri bir naylon poşete koyup at.
 10. 10
  Cildini sabun ve soğuk suyla iyice yıka. Parmaklarını sabun ve soğuk suyla köpürtüp üst dudağını renk açıcı kalıntılarını temizlemek için nazikçe ovala. Yüzünü, yüzünde renk açıcı kalmış olma ihtimaline karşı güzel bir el havlusundan ziyade bir kâğıt havluyla hafifçe dokunarak kurula.[9]
 11. 11
  Tekrar koyu renkte tüyler çıkınca tekrar et. Birkaç hafta sonra tekrar koyu renkte tüylerin çıktığını gördüğünde tüylerin rengini tekrar aç. Cildin kızarır, kaşınır veya tahriş olursa renk açıcı kullanmayı bırak veya onu daha aralıklı bir şekilde kullan.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Elektroliz veya Lazer Kullanmak

 1. 1
  Kalıcı bir çözüm için elektroliz veya lazeri seç. Hem elektroliz hem de lazerin yeterli sayıda tedaviden sonra kalıcı olma olasılığı vardır. Diğer tüy alma yöntemlerine göre çok daha pahalılardır ancak sürekli olarak bıyıklarına ağda yapıyor veya onların rengini açıyorsan uzun vadede sana çok zaman kazandırabilir.
 2. 2
  Koyu renk tüylere ve açık renk tene sahipsen lazerle tüy alma yöntemini seç. Lazerle tüy alma sırasında birçok tüy folikülünü bir kerede vurup tüylerin köklerini öldürmek için bir lazer kullanılır. Lazer en çok açık tende kendini belli eden koyu tüyleri hedeflemekte işe yaradığı için koyu tenli veya açık renk tüylü kişiler için ideal değildir.[10]
  • Ten ve tüy rengi, minik bir iğnenin tüy kökünün içine yerleştirilip tüyün kökünü öldüren bir akım oluşturması şeklinde uygulanan elektroliz için daha az önemlidir.
 3. 3
  Yeri ve uygulayanları dikkatli bir şekilde araştır. Bazı yerler diğerlerine göre daha iyi makinelere, daha nitelikli uzmanlara (lisanslı olmalarına her zaman dikkat et) ve daha iyi müşteri değerlendirmelerine sahiptir. Değerlendirmelere internetten bak ancak asla şirketin internet sitesindeki takdirlere dayanarak bir yer seçme.
 4. 4
  Uygulayanlarla görüşmek için birkaç kliniği ara. En beğendiğin iki veya üç klinik seçimini ara ve hizmetleri, donanımları ve eğitimleriyle ilgili sorular sor. Sorulacak bazı şeylerin arasında ne kadar zamandır bu işi yaptıkları, donanımlarının kaç yıllık oldukları, donanımlarının sağlık bakanlığı onaylı olup olmadığı ve uygulayanların lisanslı olup olmadıkları bulunur.
  • Ayrıca toplam fiyatı, sana bir yama testi yapıp yapmayacaklarını ve olası yan etkilerin neler olduğunu sor.
 5. 5
  Uygulayıcılara, senin tüy türüne göre beklentilerinin ne olduğunu sor. Lazerle tüy alımı ve elektroliz bazı insanlarda kalıcı etkilerde bulunup harikalar yaratsa da herkes için garantisi yoktur. Üstelik tedaviler acı verici ve pahalı olabilir. Birkaç tane farklı uygulayıcıya senin sonuçlarının nasıl olacağını beklediklerini sor. Kulağa doğru olamayacak kadar güzel gibi gelen sonuçlar vadediyorlarsa daha gerçekçi beklentiler öne süren bir yere gitmeyi düşün.
  Reklam

İpuçları

 • Bıyıklarını almak için en iyi zaman yatmadan öncedir. Bu şekilde cildin kızarıklığı, tahrişi veya şişmeyi atlatmak için bütün bir geceye sahip olur.
 • Tüylerini aldıktan sonra 24 saat boyunca üst dudağının daha fazla tahriş olmasını önlemek için güneşe çıkma.
 • Tüylerini aldıktan sonra tahrişi yatıştırmak için sonrasında buz torbası kullan.
 • Ağda yaptıktan sonra yağlı mendil kullan (bunlar genelde soğuk ağda bandı paketinin içinde bulunur). Ardından, cildindeki kalıntıları temizlemek için yüzünü bir yüz sabunu veya yumuşak bir ölü deri temizleyiciyle yıka ve yüzüne biraz losyon sür.
 • Hangi yöntemi kullanırsan kullan üst dudağına 30 sn ila 1 dk boyunca bir pamuk pedle biraz sıcak su uygula çünkü bu acıyı azaltır.
Reklam

Uyarılar

 • Ergenler herhangi bir tüy alma yöntemini bir yetişkin gözetiminde uygulamalıdır.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 15.905 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 15.905 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam