Çoğu okuyucu için, "Büyüme oranını hesaplamak" kulağa korkunç bir matematiksel işlem gibi gelebilir. Aslında, büyüme oranı hesaplaması son derece kolay olabilir. Temel büyüme oranları, ilk değerin yüzdesi cinsinden iki farklı zamandaki değerler arasındaki fark olarak ifade edilir. Aşağıda, daha karmaşık büyüme ölçümleri hakkında bilginin yanında, temel hesaplamalar için basit talimatlar bulacaksın.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
Temel Büyüme Oranını Hesaplamak

 1. 1
  Miktar olarak zamanla değişim gösteren veriyi elde et. Temel büyüme oranını hesaplamak için tek ihtiyacın olan şey iki sayıdır; biri belirli bir miktarın başlangıç değerini, diğeri de son değeri temsil eder. Örneğin; eğer ayın başında işinin değeri 1.000 ₺ ve bugünkü değeri 1.200 ₺ ise, büyüme oranını, başlangıç (veya "eski") değeri olarak 1.000 ve son (veya "mevcut") değer olarak 1.200 ile hesaplayacaksın. Şimdi basit bir örnek problem yapalım. Bu durumda, 205 (eski değerimiz olarak) ve 310 (mevcut değerimiz olarak) sayılarını kullanacağız.
  • Eğer iki değer de aynı ise, büyüme yoktur; büyüme oranı 0’dır.
 2. 2
  Büyüme oranı formülünü uygula. Eski ve mevcut değerleri şu formülde yerine koy: (Mevcut) - (Eski) / (Eski). Cevap olarak bir kesir elde edeceksin. Ondalık bir sayı elde etmek için bu kesri böl.
  • Örneğimizde, mevcut değerimiz olarak 310’u ve eski değerimiz olarak 205’i formülde yerine koyacağız. Formülümüz şu şekilde olacak: (310 - 205)/205 = 105/205 = 0.51
 3. 3
  Ondalık cevabı yüzde olarak ifade et. Çoğu büyüme oranı yüzde olarak yazılır. Ondalık cevabı bir yüzdeye çevirmek için, sonucu 100 ile çarp, sonra yüzde ("%") işareti ekle. Yüzdeler iki sayı arasındaki değişimi ifade etmek için sindirimi kolay, evrensel olarak anlaşılır bir yoldur.
  • Yani, örneğimiz için, 0.51’i 100 ile çarpıp sonra yüzde işareti ekleyeceğiz. 0.51 x 100 = %51.
  • Cevabımız büyüme oranının %51 olduğunu söylüyor. Diğer bir deyişle, mevcut değerimiz eski değerimizden %51 daha büyüktür. Eğer mevcut değerimiz eski değerimizden daha küçük olsaydı, büyüme oranımız negatif olurdu.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Belirli Bir Zaman Aralığında Ortalama Büyüme Oranını Hesaplamak

 1. 1
  Veriyi bir tabloya yerleştir. Bu olmazsa olmaz bir şey değil, fakat bunu yapmak bir zaman aralığına ait bir dizi veriyi görselleştirmeyi sağlayacağından kullanışlı olacaktır. Bu amaca yönelik olarak, yukarıdaki gibi iki sütunlu, zaman değerlerini sol sütunda, zamana karşılık gelen miktar değerlerini sağ sütunda listeleyen basit tablolar yeterli olacaktır.
 2. 2
  Verindeki zaman aralığı sayısını hesaba katan bir büyüme oranı denklemi kullan. Verinde düzenli zaman değerleri bulunmalı ve her birine karşılık bir miktar değeri olmalı. Bu zaman değerlerinin birimleri önemli değildir ve bu metot dakika, saniye, gün, vs. gibi sürelerde toplanmış veriler için işe yarayacaktır. Bizim örneğimizde, verimiz yıl bazında ifade edilmiştir. Eski ve mevcut değerlerini yeni bir formülde yerine koy: (mevcut) = (eski) * (1 + büyüme oranı)n burada n = zaman aralığı sayısıdır.
  • Bu metot, verilen her eski ve mevcut zaman aralığı için sabit bir büyüme oranı olduğunu düşünerek ortalama bir büyüme oranı verecektir. Örneğimizde yıl kullandığımız için yıllık ortalama büyüme oranını elde edeceğiz.
 3. 3
  "Büyüme oranı" değişkenini tek başına bırak. Cebir kullanarak "büyüme oranı"nı denklemin bir tarafında yalnız bırak. Bunu yapmak için, iki tarafı da eski rakama böl, n. dereceden karekökünü al, sonra 1 çıkar.
  • Bu işlemleri yaptığında şunu elde etmelisin: büyüme oranı = (mevcut/ eski)1/n - 1.
 4. 4
  Büyüme oranını hesapla. Eski ve mevcut değerlerini ve n değerini (eski ve mevcut değerlerin dahil olmak üzere verindeki zaman aralığı sayısı) denklemde yerine koy. İşlem sırası gibi temel cebir kurallarına göre denklemi çöz.
  • Örneğimizde, mevcut rakamımız için 310, eski rakamımız için 205 ve n için 10 yıllık bir zaman aralığı kullanacağız. Bu durumda, ortalama yıllık büyüme oranı: (310/205)1/10 - 1 = 0.0422
  • 0.0422 x 100 = %4.22. Ortalama olarak, değerimiz her yıl yüzde 4.22 büyümüş.
  Reklam

İpuçları

 • Bu iki şekilde de çalışır. Sonuç artış da olsa, azalış da olsa aynı formül kullanılır. Eğer azalma varsa durum negatif büyümedir.
 • Tüm formül şu şekildedir: ((Mevcut - Eski) / Eski) * 100


Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Standart Sapma Nasıl HesaplanırStandart Sapma Nasıl Hesaplanır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 23 kişi çalıştı. Bu makale 123.753 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 123.753 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam