Modern işletim sistemlerinde dosyaları sıkıştırmak oldukça kolaydır, fakat dosyalar büyük olduğunda işler karmaşıklaşabilir. Eğer dosyalar çok büyükse, işletim sisteminin dahili sıkıştırma yazılımını kullanamayabilirsin. Neyse ki, bazı programlarla boyutu ne olursa olsun tüm dosyaları sıkıştırabilir, doğru ayarları yaparak dosya boyutunu önemli ölçüde azaltabilirsin. Eğer ortam dosyalarının boyutlarını kontrol altına almaya çalışıyorsan, çok fazla kalite kaybı yaşamadan resim, video ve sesleri sıkıştırmak için kullanabileceğin çeşitli formatlar bulunuyor.

Adımlar

Başlamadan Önce

 1. 1
  Öncelikle tüm dosyaların önemli oranda sıkıştırılamayacağını bilmen gerekir. Sıkıştırma, bir dosya içindeki karakter kümelerini daha küçük yer tutucu karakterlerle değiştirerek daha küçük dosya boyutları elde etmektir. Tüm dosyalar sıkıştırılabilir değildir ve bir dosyayı asıl boyutundan daha küçük bir boyuta sıkıştıramayabilirsin.
 2. 2
  Bu rehber standart sıkıştırma yazılımları için fazla büyük olan dosyaların sıkıştırılması için hazırlanmıştır. Eğer işletim sisteminin yazılımını kullanarak çoklu dosyaları tek bir dosyaya sıkıştırmayı öğrenmek istiyorsan, buraya tıkla.
  Reklam

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Büyük Dosya Ve Klasörler İçin Sıkıştırma Yazılımı Kullanmak

 1. 1
  4 GB’tan daha büyük dosyalar için alternatif bir sıkıştırma programı indir. Çoğu işletim sistemindeki dahili sıkıştırma yazılımı, tek bir ZIP dosyasında azami 4 GB boyutundaki verileri sıkıştırır. Eğer bundan daha büyük bir dosyayı sıkıştırman gerekiyorsa, üçüncü taraf bir sıkıştırma program indirip kurman gerekecektir.
  • Eğer sıkıştırılan dosyanı paylaşacaksan, alıcı kişinin de oluşturduğun formatı açmak için bir programa ihtiyacı olacağını unutma.
  • 7-Zip, Windows’ta çalışan en popüler açık kaynak kodlu yazılımlardan biridir. Bu yazılımı 7-zip.org/download.html adresinden ücretsiz olarak indirebilirsin.
  • WinRAR, Windows ve Mac’te çalışan ve çok etkili sıkıştırmalar yapabilen ücretli bir yazılımdır.
  • Archiver, Mac’te çalışan ve kendi özel formatının yanında 7-Zip ve RAR formatlarında da sıkıştırma yapabilen en popüler programlardan biridir.
 2. 2
  Sıkıştırma ayarlarını ayarla. Varsayılan ayarları ile 7-Zip ve WinRAR, işletim sisteminin dahili sıkıştırma yazılımında daha etkili sıkıştırma yapacaktır. Bazı ayarlar yaparak sıkıştırma oranını daha da arttırabilirsin.
  • 7-Zip - Sıkıştırmak istediğin dosyaya veya klasöre sağ tıkla ve "7-Zip" → "Add to archive"yi seç. "Add to Archive" (Arşive ekle) menüsünden sıkıştırma ayarlarını ayarlayabilirsin. Sıkıştırma oranı arttıkça, sıkıştırma süresinin de artacağını unutma. Azami sıkıştırma için, "Compression level" (Sıkıştırma oranı) seçeneğini "Ultra"ya ayarla. "Dictionary size" (Sözlük boyutu) seçeneğini mevcut belleğinin 10 kat daha azına ayarla. Daha büyük sözlük daha iyi sıkıştırma demektir, fakat gereken bellek miktarı sözlük boyutunun 10 katıdır. "Solid Block size" (Katı arşiv boyutu) seçeneğini en iyi sıkıştırma için "Solid"e ayarla.[1]
  • WinRAR - Sıkıştırmak istediğin dosyaya veya klasöre sağ tıkla ve WinRAR logolu "Arşive ekle"yi seç. Sıkıştırma oranı arttıkça, sıkıştırma süresinin de artacağını unutma. General sekmesinde "Sıkıştırma yöntemi" açılır menüsünden "En İyi" seçeneğini seç. "Sözlük boyutu" seçeneğinin "5096 KB" olduğundan emin ol. "Katı arşiv oluştur" kutusunu işaretle. Gelişmiş sekmesine ve sonra Sıkıştırma düğmesine tıkla. "Metin sıkıştırma" seçeneğini "Otomatik" olarak ayarla.
  • Archiver - Archiver’da Windows’taki muadillerine kıyasla o kadar fazla ayar bulunmaz, fakat bir arşiv oluştururken sıkıştırma oranını ayarlayabilirsin. Sıkıştırma oranı arttıkça, sıkıştırma süresinin de artacağını unutma.
 3. 3
  Sıkıştırılmış büyük bir dosyayı daha küçük parçalara ayır. Üçüncü taraf bir sıkıştırma programı kullanmanın faydalarından biri de, çok parçalı arşivler oluşturabilmektir. Örneğin; 12 GB’lık bir klasörü, her biri bir DVD’ye sığabilecek üç küçük dosyaya ayırabilirsin. Orjinal dosyaları çıkartmak için tüm parçalara ihtiyacın olacak, bu yüzden hiç birini kaybetmemeye dikkat et.
  • 7-Zip - "Add to Archive" menüsündeyken, "Split to volume" (Ciltlere böl) açılır menüsünden önayarlı boyutları seçebilirsin. Ayrıca özel bir boyut da yazabilirsin. Her parça ayarlanan boyut kadar, son parça ise kalan miktar kadar olacaktır.
  • WinRAR - "Arşiv adı ve parametreleri" menüsünün Genel sekmesinde, "Ciltlere böl, boyut" açılır menüsünü kullanarak parça boyutunu seç. Ayrıca özel boyut da yazabilirsin. İkinci açılır menüden ise birimi (bayt, kilobayt, megabayt, vs.) belirle. Her parça ayarlanan boyut kadar, son parça ise kalan miktar kadar olacaktır.
  • Archiver - Dosya ekledikten sonra Archiver menüsündeki "Split" düğmesine tıkla. Her parçanın olmasını istediğin boyutu seç. Sonrasında dosyanın sıkıştırma ayarlarını yapabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Büyük Video Dosyalarını Sıkıştırmak

 1. 1
  Avidemux’u indir. Bu yazılım, video dosyalarını kolayca sıkıştırmayı ve dönüştürmeyi sağlayan açık kaynak kodlu ücretsiz bir video editörüdür. Programı fixounet.free.fr/avidemux/ adresinden indirebilirsin. Windows, Mac ve Linux platformlarında kullanılabilir.
  • Videolar, yukarıdaki yöntemi kullanarak arşive eklendiğinde iyi sıkışmayan büyük veri yığınlarıdır. Bunun yerine, dosya boyutunu biraz kalite kaybı ile önemli ölçüde azaltmak için Avidemux ile yeniden kodlayabilirsin.
  • İnternet üzerinden indirdiğin film dosyaları önceden sıkıştırılmış olabilir. Daha fazla sıkıştırmak, izlenemeyecek bir son ürüne neden olabilir veya dosya boyutunda önemli bir değişiklik olmayabilir.
  • Sıkıştırılmış bir videoyu orjinal haline getirmek mümkün değildir. Orjinalini kaybetmemek için daima sıkıştırılmış sürümü ayrı bir dosya olarak kaydet.
 2. 2
  Avidemux’u çalıştır ve videoyu yükle. "File" → "Open" seçimiyle bilgisayarındaki dosyaya göz atabilirsin. Videonun yüklenmesi biraz sürebilir.
 3. 3
  "Video Output" menüsünden "Mpeg4 AVC (x264)" seçeneğini seç. Dönüştürülecek videon için en uyumlu format budur.
 4. 4
  "Audio Output" menüsünden "AAC (Faac)" seçeneğini seç. Bu, boyutu düşük tutmak için videonun ses parçasını sıkıştıracaktır.
 5. 5
  "Output Format" olarak "MP4 Mixer" seçeneğini seç. Bu seçenekle videoyu çoğu cihazda çalıştırabilirsin.
 6. 6
  "Video Output" bölümündeki Configure düğmesine tıkla.
 7. 7
  General sekmesindeki "Rate Control" bölümünü bul.
 8. 8
  Açılan menüden "Video Size" seçimi yap. Dönüştürülen video için hedef boyutu gir. Avidemux hedef boyuta mümkün olduğunca yaklaşmak için ayarlarını düzenleyecektir, fakat sonuç dosya boyutu üç aşağı beş yukarı olabilir.
  • Asıl boyuttan çok daha küçük bir hedef boyut belirlemek çok ciddi kalite kaybı ile sonuçlanacaktır.
 9. 9
  "Save Video" düğmesine tıkla. Video için bir isim girmen istenecektir, sonrasında ise dönüştürme ve sıkıştırma işlemi başlayacaktır. Videonun uzunluğuna ve kalite ayarlarına bağlı olarak işlemin tamamlanması uzun sürebilir.[2]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Büyük Resimleri Sıkıştırmak

 1. 1
  Öncelikle nelerin sıkıştırılabileceğini anlaman gerekir. İnternetten indirdiğin çoğu resim zaten sıkıştırılmıştır. Dosya formatları olan .jpg, .gif ve .png formatları sıkıştırma çeşitleridir ve daha fazla sıkıştırmak kalitede ciddi kayıplara neden olacaktır. Eğer doğrudan dijital kamera görselleri veya .bmp dosyalarıyla çalışıyorsan resimleri sıkıştırmak çok kullanışlı olacaktır.
  • Sıkıştırılmış bir resmi orjinal haline getirmek mümkün değildir. Orjinalini kaybetmemek için daima sıkıştırılmış sürümü ayrı bir dosya olarak kaydet.
 2. 2
  "Kayıpsız" ve "kayıplı" sıkıştırma arasındaki farklı anlaman gerekir. Temelde iki tür resim sıkıştırması mevcuttur: "kayıpsız" and "kayıplı". Kayıpsız sıkıştırma, orijinalin tam bir kopyasına ihtiyaç duyulduğunda kullanılır ve genellikle çizimler, diyagramlar ve tıbbi görüntülemede kullanılır. Kayıplı sıkıştırma, kalitedeki düşüşün çok fazla fark edilmeyeceği durumlarda kullanılır ve en çok fotoğraflarda kullanılır.
  • .gif, .tiff ve .png formatları kayıpsız formatlardır.
  • .jpg formatı resimler için en yaygın kullanılan kayıplı formattır.
 3. 3
  Resmi istediğin editörde aç. Neredeyse tüm resim düzenleyicileri farklı bir dosya formatında kaydetmeni sağlayarak sıkıştırma yapmayı destekler. Sıkıştırılmış bir format seçtiğinde, ne kadar sıkıştırma yapılacağı seçeneği sunulacaktır.
  • Photoshop, GIMP ve hatta Paint, sıkıştırılmış resim formatlarında kayıt yapmayı sağlar. Bazıları daha fazla kalite seçenekleri sunuyor olsa da, herhangi bir düzenleme programı işe yarayacaktır.
 4. 4
  "Dosya" → "Dışa aktar"a tıkla. Burada asıl resim yeni bir formatta kaydedilebilecektir.
  • Eğer Paint veya başka bir basit resim düzenleyicisi kullanıyorsan, bunun yerine "Farklı Kaydet" seçeneğini kullanman gerekecektir.
 5. 5
  "Tür" menüsünden istediğin formatı seç. Seçtiğin format resmin doğasıyla çok ilgilidir.[3]
  • Eğer bir fotoğraf sıkıştırıyorsan, .jpg formatını seç.
  • Eğer sıkıştırdığın resim 256 renkten daha azsa, .gif formatını seç.
  • Eğer bir ekran görüntüsü, çizim, karikatür veya doğal olmayan bir resim sıkıştırıyorsan, .png formatını seç.
  • Eğer sıkıştırmak istediğin resimde katmanlar bulunuyorsa ve bu katmanları korumak istiyorsan, .tiff formatını seç (.tiff sıkıştırma formatı olarak kullanılmaz).[4]
 6. 6
  Kalite ayarlarını belirle (mümkünse). Photoshop ve GIMP gibi resim düzenleyicileri Dışarı Aktar’a tıkladığında kalite ve sıkıştırma ayarlarını seçmeni isteyecektir. Sıkıştırma ve kaliteyi ayarlamak için kaydırıcıyı kullanabilirsin.
  • Sıkıştırmayı arttırmak (kaliteyi azaltmak) çok daha küçük dosya boyutu elde etmeyi sağlar, fakat çok fazla yapay doku ve renk değişimine neden olur. İyi bir kalite ve boyut dengesini sağlamak için seçeneklerle oynaman gerekebilir.
  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Büyük Ses Dosyalarını Sıkıştırmak

 1. 1
  Öncelikle nelerin sıkıştırılabileceğini anlaman gerekir. *.mp3 veya .aac gibi internetten indirdiğin çoğu ses dosyası zaten sıkıştırılmıştır. Bu tür dosyaları daha fazla sıkıştırmak ses kalitesini kötüleştirecektir. Sıkıştırma en iyi .wav veya .aiff gibi formatlar için uygundur.
 2. 2
  Audacity’i indir. Bu yazılım Windows, Mac ve Linux platformlarında kullanılabilen ücretsiz, açık kaynak kodlu bir ses düzenleme programıdır. Programı audacity.sourceforge.net/ adresinden indirebilirsin.
 3. 3
  Sıkıştırmak istediğin dosyayı aç. Dosyayı Audacity projesinin içine kopyalaman istenebilir; bu da orjinal dosya üzerine kayıt yapmanı engelleyecektir.
 4. 4
  Dosyayı mono yap (isteğe bağlı). Bu, müzik veya stereo efektleri olan ses dosyaları için önerilmez, ancak yüksek ses kalitesi gerektirmeyen ses kaydı veya diğer kayıtlar için, monoya (tek hat) geçmek dosya boyutunu önemli ölçüde azaltabilir.
  • Proje alanındaki dosya adının yanındaki ▼ düğmesine tıkla. Menüden "Split to Mono" seçeneğini seç.
 5. 5
  "File" → "Export Audio"ya tıkla. Açılan pencerede dosyanın nereye ve hangi formatta kaydedileceğini seçebilirsin.
 6. 6
  Sıkıştırma formatını seç. "Save as type" menüsünde listelenen .wav ve .aiff haricindeki tüm formatlar bir sıkıştırma türüdür. Seçeceğin format, gereksinimlerine bağlıdır.
  • Çok fazla hissedilebilir kayıp olmadan iyi bir sıkıştırma sağladığı için müzik için en yaygın kullanılan format .mp3’tür. Ayrıca neredeyse tüm cihazlar tarafından desteklenir.
  • *.flac kayıpsız bir sıkıştırma formatıdır. Ses dosyasını yüksek kaliteli bir ses sisteminde oynatma niyetin varsa bu iyi bir seçim, fakat çoğu cihaz bu formatı desteklemez. Ayrıca .flac formatı dosya boyutunu da küçültmez.
 7. 7
  Sıkıştırma seçeneklerini ayarlamak için Options düğmesine tıkla. Formatını seçtikten sonra, Options düğmesine tıkla. Kullanılabilir olan seçenekler seçtiğin formata göre değişecektir.
  • *.mp3 için, düşük bir bit oranı seçildiğinde dosya boyutu daha küçük olacaktır ama bu, ses kalitesini de azalacaktır. 128 Kbps yaklaşık olarak FM radyo kalitesine, 320 Kbps ise CD kalitesine denktir.
 8. 8
  Dosyayı dışa aktar. Eğer dosyayı mono yaptıysan, devam etmek istediğini onaylaman istenecektir. Audacity ses dosyasını dönüştürüp sıkıştıracak ve yeni dosyayı seçtiğin konuma kaydedecektir.[5]
  • Eğer .mp3 dosyası yapıyorsan ve bilgisayarında Lame codec yüklü değilse, indirmen gerektiği belirtilecektir. Lame codec’i indirmek ve kurmak için sayfadaki talimatları takip et. Dışa aktarma işlemini yeniden başlatman gerekebilir.
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)Android'de Spotify Çalma Listeni Kimin Takip Ettiği Görülür Mü (2021)?
Birinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl AnlaşılırBirinin WhatsApp'ta Çevrim İçi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Hoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl AtılırHoşlanılan Kişiye Mesaj Nasıl Atılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 55.320 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 55.320 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam