Hızlı akan stres dolu bu hayatta, çeşitli toksinlere maruz kalıyoruz. Fast food gibi sağlıksız yiyecekler, kafeinli içecekler gibi uyarıcılara ve eğlenceler, hızla değişen hayatımıza ayak uydurmanın ve sağ kalmamızı olanaklı kılıyor. Peki, bu toksinleri bünyemizden atmanın yükünü kim üstleniyor? Karın boşluğunun bir köşesinde yatan, kuru fasulye biçimli bir çift organ. Haftanın yedi günü, 24 saat bu zararlı toksinleri süzmek için durmadan çalışıyor. Toksinlerin yükü bu zavallı, küçük böbreklerin taşıyamayacağı hâle gelince çalışmaları böbrekler yavaşlar ve böbrek taşlarına, enfeksiyonlara, kistlere, tümörlere açık olur ve sonunda böbreklerin iflas edebilir. Böbreklerini nasıl temizleyebileceğini öğrenmek için okumaya devam et.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Beslenmeni Arındırmak

 1. 1
  Bol bol su iç. Düzenli bir böbrek detoksu için en önemli şey, bol miktarda doğal ve temiz su içmektir. Günde yaklaşık 8 bardak su (terliyorsan ya da sportifsen daha fazla) su içmek, biriken toksinleri süzmeye yardımcı olur. İdrarın çok güçlü bir kokusu olmaması ve berrak olması bunun iyi bir işaretidir. İdrarın soluk bir sarıdan daha koyu renkteyse konsantre demektir. İdrarın berrak olması, temiz bir süzme sisteminin işaretidir.[1] Kola, kahve ve gazlı içecekler şeklindeki sıvılar, doğal suyun yerini tutmaz.
  • Farklı çayların ve meyve sularının, böbrekleri arındırdığının savunulduğu doğrudur. Ama, tıbben yalnızca saf, temiz suyun böbreklerine yardımcı olduğu kanıtlanmıştır. Farklı çayların ve meyve sularının içinde vitaminler ve mineraller gibi faydalı maddeler olduğu doğru. Ancak bunlar, yüksek oranda kafein ve şeker de içerir ve böbreklerine zarar verebilir. Suyun hâlâ en iyisi olduğunu unutma.
 2. 2
  Bol bol meyve ye. Potasyum bakımından zengin olan meyveler ve sebzeler, böbrekleri temizlemeye yardımcı olur. Narenciye ürünleri, üzüm, tatlı misket limonu, portakal, kantalup kavunu, muz, kiwi, şeftali ve erik zengin potasyum kaynaklarıdır.[2] Süt ve yoğurt da iyi potasyum kaynaklarıdır.
  • Bu meyveleri günlük beslenmene katmak, kanındaki elektrolit seviyesini korur ve bu da böbreklerinin en iyi şekilde çalışmasını sağlar. Sabah ya da öğleden sonra içilen bir bardak üzüm suyunun, böbreklerin süzme işleminin yan ürünü olan ürik asidin fazlasını temizlediği bilinir.
  • Potasyum açısından zengin olan yiyecekleri dengeli olarak tüketmeliyiz. Aşırı potasyum almak, ölümcül olabilen ve kalp durmasına neden olabilen hiperkalemi adlı bir hastalığa yol açabilir. Böbrek yetmezliği gibi böbrek sorunları olan kişiler çok fazla potasyum alamazlar. Sağlıklı bir insan, günde 4,7 grama kadar potasyum alabilir.[3]
 3. 3
  Dutsu meyveleri unutma! Turna yemişi gibi dutsu meyveler, böbreklerin temizlenmesine yardım eder. Turna yemişi, böbrekte bir dizi metabolik değişimden sonra kendini hipurik aside çeviren, kinin adlı bir besin maddesi içerir. Hipurik asit, böbreklerde biriken fazla üreyi ve ürik asidi temizler. Her gün bir fincan turna yemişi suyu içmek, böbrekleri temizlemeye yeter.[4]
  • Bilimsel çalışmalar, aynı zamanda antibakteriyel olan turna yemişinin idrar yolu enfeksiyonu tedavisinde çok yararlı olduğunu da göstermiştir.[5]
 4. 4
  Beslenmene daha fazla arpa kat. Arpa hem böbrekleri temizlemek hem de kontrol altına alınmamış diyabetin böbreklere zarar vermesini engellemek için kullanılan mükemmel bir tahıldır. Arpanın tedavi olmadığını, böbreklerin en iyi şekilde çalışmasını sağlayan diğer yöntemler gibi tamamlayıcı olduğunu aklında bulundur. Arpa bir tam tahıldır ve işlenmiş un yerine arpa unu kullanmak, arpayı beslenmene katmanın iyi bir yoludur.
  • Daha çok arpa tüketmenin bir diğer yoluysa, bir avuç arpayı suya ıslamak ve sabah ilk iş bu suyu içmektir. Bu, böbrekleri temizler ve böbreklerde birikmiş toksinleri atar.[6] Düzenli olarak arpa tüketilmesinin, kreatinin seviyesini korumaya ya da diyabet durumunda normal seviyeye indirmeye yardım ettiği görülmektedir.[7]
 5. 5
  Alkol, kafein ve çikolata gibi şeylerden uzak dur. Bilim insanları bunu hâlâ tartışsa da uzak durulması gereken şeyler arasında alkol, kafein, çikolata, kabuklu yemişler ve işlenmiş gıdalar bulunur.[8] Bunlardan sırf böbreklerin için zararlı diye değil, tüm vücudunda olumsuz etkilere yol açabildikleri için uzak durmalısın. Böbrekleri temizleyip temizlemedikleri dikkate alınmaksızın, bunların tüketimini sınırlamak iyi bir fikirdir.
  • Öte yandan konu böbrekler olduğunda, bunlardan uzak durulması gerektiği iddiasını destekleyen kesin bir kanıt olmadığını bil. Şu ana kadar, bu konuda kesin bir sonuca varılmadı.
 6. 6
  Proteinden uzak dur. Böbreklere zararlı olduğu kanıtlanan tek besin türü, yüksek proteinli gıdalardır. Bunu çok sık duymuyorsun, değil mi? Görünen o ki sindirilmeleri ve metabolize edilmeleri en fazla miktarda artık yan maddeye yol açtığı için proteinler zararlı. Bu artık yan maddenin adı kreatinindir ve böbrek hastalığı olan kişilerde kreatininin ölçülmesinin temel nedeni budur. Kreatinin seviyesi yükselirse o zaman böbreklerin süzme ve dışarı atma fonksiyonunda bir sorun var demektir. Bu nedenle, kreatinini düşük tutmak için daha az protein tüket.
  • Kronik böbrek yetmezliği gibi böbrek hastalığı olan yetişkinler için, protein alımının günde vücut ağırlığının her kilosu için 0,8 gramla sınırlandırılması tavsiye edilir. Yani, 60 kiloluk bir erkek için günde sadece 48 gram proteine izin vardır. Bu kabaca sadece bir kuzu pirzolasına ve bir dilim peynire denk gelir!
  • Doktorunla bunu önceden konuş. Protein, beslenmenin çok önemli bir unsuru ve çoğu insan için ihmal edilmemeli.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Alternatif İlaçları Araştırmak

 1. 1
  Karahindibayı dene. Karahindiba salatalar, soslar, çaylar, kahveler ve çikolatalar gibi çeşitli gıdalarda gıda katkısı olarak kullanılan bir bitkidir. Karahindiba, potasyum bakımından zengindir ve diüretik benzeri bir etkisi vardır, yani vücuttaki aşırı suyun atılmasını sağlar. O yüzden de idrarın miktarını arttırmada çok yararlıdır.
  • Temizleyici bir ajan olarak, günde 3 kez yaklaşık 10-15 damla karahindiba almak, böbrekleri arındırmak için faydalıdır ve 6 aya kadar güvenli bir şekilde devam edilebilir.[9]
 2. 2
  Uva ursiyi, yani ayı üzümünü dene. Bu, böbrek detoksu için mükemmel bir doğal takviyedir. İltihabı gidermeye ve enfeksiyonlar ya da taşlar sonucunda böbreklerdeki dokularda meydana gelen yaralanmaları onarmaya yardım eder. Anti-mikrobik özellikleri olan arbutin adlı bir glikozit içerir ve böylece idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi etmeye yardımcı olur.
  • Dahası var! İdrar yolundaki ya da kaslardaki şişliği indirmeye yardım eden kas gevşetici benzeri bir etkisi de vardır. İdrarın asidik içeriğini nötralize eder ve böylece enfeksiyonlar yüzünden oluşan ağrıyı azaltır.
  • Bu takviyeyi almak genellikle güvenlidir ama lityum gibi antipsikotik ilaçlar kullanan hastalar için bir uyarı. Uva ursi, vücudunun lityumu atmasına müdahale edebilir ve bu kandaki lityumun yükselmesine neden olabilir; kandaki yüksek lityum, toksik ya da ölümcül olabilir.[10] O yüzden, asıl hastalığına eşlik eden başka hastalıklardan yakınanların böbrek detoksu için Uva ursi kullanırken dikkatli olmaları gerekir.
 3. 3
  Demir dikenini düşün. Bu, böbrek sağlığını iyileştiren ayurvedik bir takviyedir ve tekrarlayan idrar yolu enfeksiyonlarından ve tekrarlayan böbrek taşlarından muzdarip kişiler için faydalıdır. İdrar akışının devam etmesine yardımcı olur ve üriner membranları serinletir, rahatlatır ve böylece ağrıyı dindirir. Bunun yanı sıra, antibiyotik özellikleri de vardır ve mesane enfeksiyonlarına iyi gelir.
  • Böbrek fonksiyonlarını korumak için günde bir ya da iki kez bir demir dikeni kapsülü alınabilir.
 4. 4
  Adi kadıntuzluğunu araştır. Bu, böbrek taşlarını temizlemesiyle bilinen çok eski bir takviyedir. Homeopatide, Berberis Vulgaris (adi kadıntuzluğu) adlı bu bitkiden hazırlanan ana tentür, sayısız hastanın renal kolik atağını gidermiş ve onları bıçak altına yatmaktan kurtarmıştır. Ama taşların boyutu, idrar yolunun çapından küçük olmalıdır, yoksa daha büyük bir taş dışarıya çıkmaya çalışırken idrar yolunun epitel dokusuna zarar verebilir.[11]
  • Biraz suyla karıştırılmış ana tentürden günde üç kez 10-15 damla almak, taşları çoğunlukla birkaç hafta içinde temizler.
 5. 5
  Alternatif ilaçlar almadan önce daima doktorunla konuş. Bu arındırma işlemi sağlığı iyi olmayanlara uygun değildir. Dengeli bir beslenme değildir, sürdürülebilir değildir ve doğru şekilde yapılması gerekir. Dahası, bazı takviyeler senin için iyi olmayabilir. Bunu en etkili şekilde yapmak için, bir sağlık uzmanıyla konuş.
  • Tansiyonun ya da diyabetin için kullandığın ilaçlar, bu beslenme şekilleriyle çakışabilir ve böbreklerini mahvedebilir. O yüzden, belirli ilaçları kullanırken tedbirli olmalısın. Örneğin ACE inhibitörleri gibi, ramipril, lisinopril, benazepril gibi ticari isimleri olan antihipertansif ilaçlar, kandaki potasyum seviyesini arttırır. Bunun yanında yüksek potasyumlu bir beslenme uygularsan kandaki potasyum seviyesi ciddi oranda yükselebilir ve bu, ölümcül olabilir. Kreatinin seviyeleri anormal seviyede olan hastaların çok yüksek protein içeren yiyeceklerden kaçınmaları gerekir.
  • O yüzden, böbrek arındırma programından, normalde sağlıklı olan ama tekrarlayan idrar yolu iltihabı ya da böbrek taşları geçmişi olan kişiler maksimum fayda elde edebilir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Ciddi Bir Durumla Mücadele Etmek

 1. 1
  Ciddi böbrek sorunları için tıbbi tedavi gör. Doğal arındırma, vücudunu güçlendirmek ve hafif böbrek hasarını iyileştirmek için etkili olabilir. Ancak, böbrek taşı, enfeksiyon, tümör ya da kist gibi ciddi bir durumun varsa, doğal tedavilerin yardım edemeyeceği kadar ilerlemiş olabilir. Özellikle ciddi durumlarda, böbreklerdeki işlev bozukluğu, organ yetmezliğine ve vücudun çöküşüne yol açabilir. Tedbirli ol ve erkenden yakala!
 2. 2
  Böbrek enfeksiyonunu teşhis et. Böbrek enfeksiyonunun yaygın belirtileri arasında, ateş ve titremeler, halsizlik, bilinç bulanıklığı, iştahsızlık, sırtta ya da böbreğin bulunduğu böğürde ağrı, kanlı, bulanık ya da kötü kokulu idrar, idrara çıkarken ağrı ve sık idrara çıkma bulunur.[12] Bu belirtilerin çoğunu gösteriyorsan ya da böbrek enfeksiyonun olduğundan endişe ediyorsan bir doktordan randevu al. Bu belirtilerden birine kanlı idrar, mide bulantısı ya da kusma eşlik ediyorsa acilen tıbbi tedavi gör.[13]
  • Ciddi bir böbrek enfeksiyonu, hayatı tehdit edici komplikasyonlara neden olabilir. Bunu hafife alma!
 3. 3
  Böbrek taşlarının belirtilerini bil. 20 insandan birinde hayatının belli bir döneminde böbrek taşı oluşmuştur ve bu ihtimal hakkında kendini bilgilendirmekten bir zarar gelmez.[14] Aşağıdaki belirtilerden çoğunu gösterirsen bir an önce doktora ya da hemen acil servise git:
  • Böğürde ve sırtta, kaburgaların altında şiddetli ağrı. Bu, alt karına ve kasığa yayılabilir. Dalgalar hâlinde gelebilir ve şiddetinde dalgalanmalar olabilir.
  • İdrara çıkarken ağrı; normalden daha ısrarcı bir idrara çıkma isteği ve idrarın az miktarda olması.
  • Pembe, kırmızı ya da kahverengi idrar; bulanık ya da kötü kokulu idrar.
  • Bulantı, kusma, ateş ve titreme.[15]
 4. 4
  Doğal tedavilerin limitlerini anla. Böbrekleri arındırma, başka bir iyileşme programını tamamlayabilir ve genel olarak sağlık durumunun iyiliğini devam ettirmenin harika bir yolu olabilir. Ancak ciddi böbrek hastalıkları, ameliyatlar, ilaç kullanımı ve hatta diyaliz bile gerektirebilir. Ağrılı ya da ciddi bir durumu tedavi etmek için böbreklerini temizlemeye çalışıyorsan radikal bir diyete ya da takviye kullanımına girişmeden önce doktora danışmaya ihmal etme.
  Reklam

İpuçları

 • Konu, böbrekleri temizlemek olduğunda sadece iki şey kesindir: Yüksek proteinli gıdalardan uzak dur ve bol su iç.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam
 1. http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-350-UVA%20URSI.aspx?activeIngredientId=350&activeIngredientName=UVA%20URSI
 2. http://www.webmd.com/vitamins-supplements/ingredientmono-433-EUROPEAN%20BARBERRY.aspx?activeIngredientId=433&activeIngredientName=EUROPEAN%20BARBERRY
 3. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/kidney-infection/basics/symptoms/con-20032448
 4. http://www.webmd.com/a-to-z-guides/kidney-infections-symptoms-and-treatments
 5. http://www.medicinenet.com/kidney_stones/article.htm
 6. http://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/kidney-stones/basics/symptoms/con-20024829
 7. The National Kidney and Urologic Diseases Information Clearinghouse. "They Kidneys and How They Work." NIH Publication No. 09–3195 February 2009
 8. National Kidney Foundation Kidney Disease Outcomes Quality Initiative (NKF KDOQI) Clinical Practice Guidelines and Clinical Practice Recommendations for Diabetes and Chronic Kidney Disease. American Journal of Kidney Diseases. Accessed 23 April 2014.

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 21 kişi çalıştı. Bu makale 81.072 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık

Tibbi Yasal Uyarı

Bu makelenin içeriği profesyonel tıbbi tavsiye, muayene, teşhis ve tedavi yerine geçme amacını taşımaz. Herhangi bir sağlık tedavisine başlamadan, tedaviyi değiştirmeden ya da durdurmadan önce her zaman doktorunla ya da nitelikli bir sağlık görevlisiyle iletişime geçmelisin.

Bu sayfaya 81.072 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam