Aynı Ağdaki Bilgisayara PC'de veya Mac'te Nasıl Erişilir?

Ortak yazar: wikiHow Kadrosu

Bu Makalede:Windows’ta Uzak Masaüstü’yü EtkinleştirmekWindows’a Uzaktan BağlanmakMac’te Ekran Paylaşma’yı AyarlamakBaşka Bir Mac’ten Uzak Bağlantı Yapmak

Bu wikiHow makalesi sana, PC’de Windows’un Pro (Profesyonel) sürümünde Uzak Masaüstü Bağlantısı ile veya Mac’te Ekran Paylaşımı ile aynı ağdaki başka bir bilgisayarın masaüstüne nasıl erişeceğini öğretir. Başka bir bilgisayarın masaüstüne erişmeden önce uzak masaüstü bağlantısını etkinleştirmek için "konak" bilgisayarı ayarlaman gerekir. Bu aşamadan sonra aynı işletim sistemine sahip başka bir bilgisayara uzaktan bağlanabilirsin. Bağlanmaya çalıştığın bilgisayarın bilgisayar adına veya yerel IP adresine ihtiyacın olur. Windows 10 Home Edition (Ev Sürümü) uzak masaüstü bağlantılarını desteklemez.

Kısım 1
Windows’ta Uzak Masaüstü’yü Etkinleştirmek

 1. 1
  Konak bilgisayarda Başlat’ı aç. Uzaktan erişmek istediğin bilgisayarda, Başlat menüsünü açmak için görev çubuğunun sol alt köşesindeki Windows simgesine tıkla.
  • Bunun işe yaraması için Windows’un Professional (Profesyonel) sürümüne sahip olman gerekir.
 2. 2
  Denetim masası yaz. Yazarken, aramanla eşleşen bir uygulama listesi görürsün.
 3. 3
  Denetim Masası uygulamasına tıkla. Üzerinde bazı grafiklerin bulunduğu mavi bir simgesi olan uygulamadır.
 4. 4
  Sistem ve Güvenlik’e tıkla. Denetim Masası’nın ilk seçeneğidir.
 5. 5
  Uzak bağlantıya izin ver’e tıkla. Sistem ve Güvenlik menüsünün üçüncü başlığı olan "Sistem" başlığının altındadır.
 6. 6
  "Bu bilgisayara uzak bağlantıya izin ver"in yanındaki yuvarlak butona tıkla. "Uzak Masaüstü" adlı kutucuğun içindedir.
 7. 7
  "Uzak bağlantılara izin ver"in altındaki kutucuğun işaretini kaldır . "Yalnızca Uzak Masaüstü'nü Ağ Düzeyinde Kimlik Doğrulama ile çalıştıran bilgisayarlardan yapılan bağlantılara izin ver"i işaretlersen yalnızca işleri karmaşık hâle getirirsin.
 8. 8
  Bir İnternet tarayıcısında http://ip-adresim.net/ adresine git. Aynı bilgisayarda Chrome veya Edge gibi bir İnternet tarayıcısı aç ve IP Adresim adlı İnternet sitesine git. Böylece evrensel IP adresini öğrenirsin.
 9. 9
  IP adresini not al. Sayfanın en üstünde noktalarla ayrılmış olan sayı dizisidir; "87.172.128.76" gibi. Bilgisayarın IP adresi budur ve başka bir bilgisayardan bağlanmak için buna ihtiyacın olur.

Kısım 2
Windows’a Uzaktan Bağlanmak

 1. 1
  Başka bir bilgisayarda Başlat’ı aç. Konak bilgisayardan erişmek istediğin bilgisayara git ve Başlat menüsünü açmak için Windows simgesine tıkla.
 2. 2
  rdc yaz. Uzak Masaüstü Bağlantısı’yla alakalı uygulamaların bir listesini görürsün.
 3. 3
  Uzak Masaüstü Bağlantısı uygulamasına tıkla. Üzerinde bir bilgisayar monitörü bulunan uygulamadır.
 4. 4
  Bağlanmak istediğin PC’nin IP adresini yaz. "Bilgisayar" adlı kutucuğa, bilgisayarın adını veya IP adresini yazabilirsin.
 5. 5
  Bağlan’a tıkla. Uzak Masaüstü penceresinin en altındadır.
 6. 6
  Konak bilgisayarın oturum açma bilgilerini gir ve TAMAM’a tıkla. Yöneticinin kullanıcı adını ve parolasını girip "TAMAM"a tıkla. Daha sonra yapacağın bağlantılar için kullanıcı adının ve parolanın hatırlanmasını istiyorsan "Bilgilerimi hatırla"nın yanındaki onay kutucuğunu işaretle.
 7. 7
  TAMAM’a tıkla. Uzak bilgisayarın kimliğinin doğrulanamadığını söylerse yine de devam etmek için TAMAM’a tıkla. Ağındaki hedef bilgisayarın masaüstünü görüntüleyen bir pencere açılır. Bilgisayara uzaktan erişmek için kendi farenin imlecini kullan.

Kısım 3
Mac’te Ekran Paylaşma’yı Ayarlamak

 1. 1
  butonuna tıkla. Ekranın en üstündeki menü çubuğunun sol üst köşesindeki Apple simgesine tıkla. Apple menüsü açılır.
 2. 2
  Sistem Tercihleri’ne tıkla. Apple menüsündeki ikinci seçenektir.
 3. 3
  Paylaşma’ya tıkla. Üzerinde sarı bir işaret bulunan mavi bir klasör simgeli seçenektir.
 4. 4
  "Ekran Paylaşma"nın yanındaki onay kutucuğuna tıkla. Ekran paylaşma, soldaki kutucuktaki "Paylaşma" menüsündeki ikinci seçenektir. Etkinleştirildiği zaman kutucuğun içinde bir işaret imi görürsün.
 5. 5
  VNC adresini not al. VNC adresi, "Ekran Paylaşma: Açık" yazan başlığın altındaki metindir. Tipik bir VNC adresi "vnc://10.0.0.1" biçimindedir.
 6. 6
  Bilgisayar Ayarları’na tıkla. "Ekran Paylaşma: Açık" yazan başlığın altındadır.
 7. 7
  "VNC izleyiciler ekranı parola ile denetleyebilir"in yanındaki onay kutucuğuna tıkla. Açılır menüdeki ikinci seçenektir.
 8. 8
  Bir parola gir. Kullanıcıların bu bilgisayara erişmek için kullanacağı parolayı girmek için, onay imi konmuş olan mesajın sağındaki kutucuğu kullan.
 9. 9
  TAMAM’a tıkla. Açılır menünün sağ alt köşesindedir. Ekran paylaşma artık bu bilgisayarda etkinleştirilmiştir.

Kısım 4
Başka Bir Mac’ten Uzak Bağlantı Yapmak

 1. 1
  Finder’ı aç. Mac’inin dock’ının sol alt tarafındaki, üzerinde gülümseyen bir yüz bulunan mavi-beyaz simgeli uygulamadır.
 2. 2
  Git’e tıkla. Ekranın en üstündeki menü çubuğundadır. Açılır bir menü belirir.
 3. 3
  Sunucuya Bağlan’a tıkla. "Git" menüsünün en altındadır.
 4. 4
  Bağlanmak istediğin Mac’in VNC adresini gir. Konak Mac’te Ekran Paylaşma’yı ayarladığın zaman, bağlanman için gereken VNC adresini sana söyler.
 5. 5
  Bağlan’a tıkla. Sunucuya Bağlan penceresinin sağ alt köşesindedir.
 6. 6
  İstenirse kullanıcı adı ve parolayı yaz. Ekran paylaşmayı diğer Mac’te nasıl ayarladığına bağlı olarak o Mac’in kullanıcı adı ve parolasını girmen istenebilir.
 7. 7
  Bağlan’a tıkla. Konak bilgisayarın masaüstünü görüntüleyen bir pencere açılır. Konak Mac’i kontrol etmek için farenin imlecini kullan.

Makale Bilgisi

Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

Kategoriler: Bilgisayar ve Elektronik Cihazlar

Diğer dillerde:

العربية: استخدام جهاز كمبيوتر آخر يستخدم نفس الشبكة اللاسلكية على نظامي التشغيل ويندوز وماكنتوش, Bahasa Indonesia: Mengakses Komputer Lain dalam Jaringan yang Sama Melalui PC atau Komputer Mac, ไทย: เข้าถึงคอมพิวเตอร์เครื่องอื่นในเครือข่ายเดียวกัน ทั้ง PC และ Mac, Tiếng Việt: Truy cập máy tính khác trong cùng mạng trên PC hoặc Mac, Português: Acessar Outro Computador da Mesma Rede no Windows ou Mac, Italiano: Accedere a un Computer Connesso a una Rete Locale Usando un Sistema Windows o un Mac, Русский: получить доступ с одного компьютера к другому, если они подключены к одной сети, 中文: 在电脑或Mac上访问同一网络内的另一台电脑, Español: acceder a otra computadora en la misma red en PC o Mac, Deutsch: Von einem PC oder Mac auf einen anderen Computer im gleichen Netzwerk zugreifen, Nederlands: Toegang krijgen tot een andere computer op hetzelfde netwerk op een pc of Mac, 한국어: PC 또는 맥에서 같은 네트워크 상의 다른 컴퓨터에 액세스하는 방법

Bu sayfaya 319 defa erişilmiş.
Bu makale işine yaradı mı?