Ne tür bir yaşam tarzın olursa olsun ayakkabıların kaçınılmaz olarak kirlenecektir. Neyse ki basit bir temizlik çoğunlukla fazla kir ve pisliği temizleyip ayakkabıların yepyeni gözükmesini sağlar! Ama ayakkabıları temizleme şeklin, hangi materyalden yapıldıklarına, elindeki malzemelere ve ne kadar vaktin olduğuna bağlıdır. Bu wikiHow makalesi sana, ayakkabılarını temizlemenin ve tekrar pırıl pırıl yapmanın birkaç farklı yolunu gösterecek.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Spor Ayakkabılarını Çamaşır Makinesinde Yıkamak

 1. 1
  Bağcıkları ve tabanlıkları çıkar. Ayakkabıları, bağcıkları ve tabanlıkları ayrı yıkaman iyi olur çünkü bu daha sonra kurutma süresini kısaltacaktır.
  • Öte yandan, bağcıklarını ayakkabılarınla çamaşır makinesinde yıkayabilirsin ama böyle yapman, bağcıklarının günlerce ıslak kalmasına neden olacaktır.
 2. 2
  Bağcıklarını temizle. Bağcıkların çok kirliyse yenilerini almak isteyebilirsin ama her zaman sabunlu bir fırçayla ovarak ya da onları ayakkabılarınla çamaşır makinesinde yıkayarak temizlemeyi deneyebilirsin. Ayakkabılarını tekrar giymeden önce, kendi kendilerine tamamen kurumasını bekle.[1]
  • Bağcıklarını temizlemenin başka bir yolu da çamaşır makinesine atmadan önce bir yastık kılıfının içine koymak ya da iğnelemek veya birbirlerine bağlamaktır. Böylece, çamaşır makinesinin drenaj deliklerine sıkışıp kalması engellenecektir.[2] [3]
  • Bağcıklar beyaz, ayakkabılar renkliyse bağcıkların mümkün olduğunca parlak olmasını sağlamak için, diğer beyazlarla birlikte ayakkabılardan ayrı olarak yıkanabilir.
 3. 3
  Tabanlıklarını temizle ve kokusunu gider. Sıvı deterjanla ılık suyu karıştırarak elde ettiğin hafif deterjanlı karışımı kullanarak, yumuşak bir fırça ya da bezle nazik bir şekilde ov. Sonra, sabunlu suyun fazlasını bir süngerle al ve tekrar ayakkabılarına yerleştirmeden önce kendi kendine tamamen kurumasını bekle.[4]
  • Tabanlıkların hâlâ kokuyorsa onları içinde karbonat olan bir torbaya koyup iyice salla ve gece orada beklet.[5]
  • Tabanlıkların hâlâ kokuyorsa 2 ölçek sirkeyle 1 ölçek suyu karıştırıp onları birkaç saat bu karışımda beklet. Sonra ılık su, karbonat ve bir esansiyel yağ, örneğin çay ağacı yağı veya çam ağacı yağı, karışımında ıslat.[6]
 4. 4
  Ayakkabılarındaki fazla kirleri ve inatçı lekeleri temizle. Kuru bir diş fırçası ya da yumuşak bir fırça (örneğin, ayakkabı fırçası) kullanarak ayakkabılarının yüzeyindeki çamuru ya da kiri temizle.
  • Bir bezin ya da kâğıt havlunun üzerinde, ayakkabıdaki diğer izleri (örneğin, plastik bölgelerdeki) ılık su ve/veya krem temizleyici kullanarak fırçala.
  • Fırça, ayakkabıların her yerini iyice temizlemezse bir kürdan ya da pamuklu çubuk kullanman gerekebilir.[7]
 5. 5
  Ayakkabılarını bir yastık kılıfının içine koy. Sonra, yastık kılıfının ağzını yaklaşık 3 çengelli iğneyle yarım kapat ki su içeriye girip çıkabilsin.
  • Bağcıklarını makineden, ayakkabılarınla aynı zamanda yıkamak için, birbirine bağla ve ayakkabılarınla yastık kılıfının içine koy.
  • Yastık kılıfı yerine, bir file çanta da kullanabilirsin.
 6. 6
  Yastık kılıfını, bir ya da iki havluyla birlikte makineye koy. Havlular, ayakkabıların yıkanırken makinene ya da ayakkabılarına zarar verecek şekilde makinenin iç kısmına çarpmasına engel olur.[8]
  • Havluların eski olduğundan emin ol çünkü yeni havlular ayakkabını boyayacak hav veya boya bırakabilir![9]
  • Çoğu spor ayakkabı, çamaşır makinesinde yıkanabilecek kadar dayanıklıdır ama üreticinin talimatlarını okumayı unutma çünkü Nike gibi markalar sadece elde yıkamayı tavsiye ediyor.
 7. 7
  Sıvı deterjan ekle. Toz deterjan, ayakkabılarında sıkışıp kalabilir, o yüzden sıvı deterjan kullan. Ayrıca, kokuları gidermek için biraz sirke, ayakkabıları dezenfekte etmek içinse biraz çam ağacı yağı ekleyebilirsin.[10]
  • Çam ağacı yağı eklersen ürünün en az %80’i çam ağacı yağı olmalıdır.[11]
 8. 8
  Çamaşır makinesini ayarlayıp çalıştır. Çamaşır makinesini hassas programda, soğuk su ayarında çalıştır; sıkma kullanma (ya da düşük hızda sık) ve kurutma seçeneğini iptal et. Yüksek dereceler, spor ayakkabılarını deforme edebilir. Hızlı sıkma ya da kurutma ise ayakkabılarına ve çamaşır makinene zarar verebilir.[12]
 9. 9
  Ayakkabıları çamaşır makinesinden çıkarıp kurumaya bırak. Çamaşır makinesi durunca, ayakkabılarını yastık kılıfından çıkar ve kendi kendilerine kuruması için bir yere koy. Ayakkabılarını kurutucuya koymak tavsiye edilmez çünkü kurutucu, ayakkabı tabanlarını yamultabilir.[13]
  • Ayakkabılarını kâğıt havluyla ya da gazeteyle doldurmak, onların hem daha hızlı kurumasına hem de şekillerini korumasına yardım eder.[14]
  • Ayakkabılarını (ve bağcıklarınla tabanlıklarını) kuruması için orta derecede ışık alan bir yere koy. Sıcak bir yere (örneğin, radyatörün yanına) ya da doğrudan güneş ışığına koyma çünkü bu, ayakkabılara zarar verebilir.
  • Ayakkabılarının tamamen kuruması birkaç saat, hatta birkaç gün bile sürebilir, o yüzden önceden plan yap![15]
  • Acelen varsa ve kurutucuyu kullanman gerekiyorsa ayakkabılarını bir havluya sar, kurutucuyu "hassas" ayarına getir ve ayakkabılarının aşırı ısınmadığından emin olmak için onları belirli aralıklarla kontrol et.[16]
 10. 10
  Bu "yepyeni" ayakkabıların bağcıklarını takıp giy! Ayakkabıların tamamen kuruyunca tabanlıkları yerine yerleştir, bağcıkları tak ve ayakkabılarını giy! Ayakkabıların artık çok daha iyi gözükecek ve kokacaktır!
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Spor Ayakkabılarını Elde Yıkamak

 1. 1
  Bağcıkları çıkarıp temizle. Bağcıklarını çöz ve çamaşır tahtası veya kurutma tahtası üzerinde deterjanlı bir fırçayla fırçala. Bağcıkları tekrar ayakkabılarına geçirmeden önce, kendi kendilerine tamamen kurumasını bekle. Ama, bağcıkların çok kirliyse yenilerini alman gerekebilir.[17]
 2. 2
  Tabanlıkları çıkarıp temizle. Sıvı deterjanla ılık suyu karıştırarak elde ettiğin hafif deterjanlı karışımı kullanarak, tabanlıklarını yumuşak bir fırça ya da bezle nazik bir şekilde ov. Sonra, sabunlu suyun fazlasını bir süngerle al ve tekrar ayakkabılarına yerleştirmeden önce kendi kendine tamamen kurumasını bekle.
 3. 3
  Fazla kiri temizle. Ayakkabı fırçası ya da diş fırçası gibi yumuşak kıllı bir fırçayla, ayakkabılarının dış kısmındaki fazla kiri fırçalayarak temizle. Ulaşması zor yerleri temizleyebilmek için, bir kürdan ya da pamuklu çubuk kullanman gerekebilir.[18]
 4. 4
  Bir temizleme solüsyonu yap. Piyasada birçok ayakkabı temizleme solüsyonu olsa da ılık suyla biraz sıvı deterjanı karıştırmak, ayakkabılarının dış kısımlarını temizlemek için hafifçe deterjanlı bir karışım yapmaya yeter.
 5. 5
  Ayakkabılarını ov. Temizlik solüsyonunun birazını bir süngere, yumuşak bir beze ya da fırçaya dök ve ayakkabılarının dış kısmını ov. Bu, ayakkabılarının durumuna göre, biraz çaba ve birkaç deneme gerektirebilir.
  • Daha inatçı lekelerin olduğu yerler için, temizleme solüsyonunu birkaç dakika beklet, sonra da ovarak temizle.[19]
 6. 6
  Fazla solüsyonu temizle. Başka bir süngere, yumuşak beze ya da fırçaya biraz ılık su dök ve kalan solüsyon çıkana kadar fırçala.
 7. 7
  Ayakkabılarının kendi kendine kurumasını bekle. Ayakkabılarını (ve bağcıklarınla tabanlıklarını) kuruması için orta derecede ışık alan bir yere koy. Sıcak bir yere (örneğin, radyatörün yanına) ya da doğrudan güneş ışığına koyma çünkü bu, ayakkabılara zarar verebilir.
  • Ayakkabılarını kurutucuya koymak tavsiye edilmez çünkü kurutucu, ayakkabı tabanlarını yamultabilir.[20]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Deri Ayakkabılarının Bakımını Yapmak

 1. 1
  Deri ayakkabılarının kokusunu gider. Karbonat, çekilmiş kahve ya da kedi kumunu al ve doğrudan deri ayakkabılarının içine serp. Kokuyu önlemek için, deri ayakkabılarını giymediğin zamanlarda ürünü ayakkabılarında beklet. Ürünü temizlemek için deri ayakkabılarını salla.[21]
  • Koku gidermenin başka bir ve daha derli toplu yolu da ürünü bir keseye koymak ve keseyi ayakkabının içine yerleştirmektir. Külotlu çorap kullanarak kendi keseni yapabilirsin: Ürünü külotlu çorabın içine koy ve bağlayarak ya da lastik bantla kapat.[22]
 2. 2
  Deri ayakkabılarını temizle. Deri her gün giyilirse gözle görülen toz ve kiri temizlemek için, yumuşak bir bezle ve hafifçe deterjanlı suyla haftada 2-3 kez temizlenmelidir. Sonra, cila (tercihen doğal bir cila ya da mum cila) sür ve istenilen cila etkisi elde edilene kadar, yumuşak bir bezle ov.
 3. 3
  Süet ayakkabıları fırçalayarak temizle. Süet her gün giyilirse kiri ve lekeleri temizlemek için, bir süet fırçasıyla haftada 2-3 kez temizlenmelidir.
  • Yeni süet ayakkabılarına ve süet ayakkabılarını her temizlemenden sonra, süet koruyucusu sıkmalısın çünkü bu, süet ayakkabılarının lekelere karşı daha dirençli olmasını ve daha sonra temizlenmesinin daha kolay olmasını sağlar.
  Reklam

Uyarılar

 • Ayakkabıların çamaşır makinesinde zarar görme riskinden dolayı, yılda bir defadan fazla yıkamamak ya da çok kirlenirse yıkamak, en iyisi olabilir.
 • Ayakkabılar pahalıysa ya da narinse elde yıkamak ya da profesyonel bir temizleyiciye götürmek en iyisi olabilir.
 • Ayakkabılarını temizlemeye kalkışmadan önce, üreticinin talimatlarını oku çünkü bazı ayakkabılar, farklı işlemler gerektirebilir.
 • Ayakkabıları su geçirmez yapmak: Ayakkabıları çamura, aşınmaya ve kire karşı korumak için üstüne mum damlatıp cilalayabilirsin (tavsiyemiz ayakkabının renginin bozulmasını önlemek için şeffaf ya da beyaz mum kullanman). Ayakkabılarının mahvolmasını engellemek için, yapay kokuları ya da renkleri olan veya katkı maddeleri içeren cilalar kullanmamaya dikkat et.
 • Ayakkabılarını kurutmak için kurutucu kullanıyorsan dikkatli ol çünkü aşırı sıcaklık ayakkabının tabanlarını yamultabilir.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Çamaşır makinesi
 • Deterjan
 • Bir diş fırçası ya da sert bir fırça
 • Yastık kılıfı
 • Çengelli iğne
 • Bir ya da iki tane eski banyo havlusu
 • Kâğıt havlular ya da gazeteler
 • Pamuklu çubuklar ya da kürdanlar
 • Karbonat

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 71 kişi çalıştı. Bu makale 10.390 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 10.390 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam