Yeni ayakkabılar, özellikle plastik veya deri tabanlı olanlar, yıllarca yıpranma nedeniyle pürüzsüz hâle gelen eski ayakkabılar gibi sinir bozucu derecede kaygan tabanlara sahip olabilir. Kulağa küçük gelse de, kaygan ayakkabılara sahip olmak rahatsızlık vermekle kalmıyor; sadece ABD'de her yıl bir milyondan fazla kayma veya düşmeyle bildirilen önemli bir yaralanma nedeni.[1] Bununla birlikte, kaygan bir çift ayakkabıyı atmak zorunda değilsin: sadece birkaç basit numara ile ayakkabını sudan ucuza tekrar kaymaz hâle getirmek genellikle kolaydır!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Yeni Tabanları Yumuşatmak

 1. 1
  Tabanları aşındırıcı yüzeylere sür. Kaygan ayakkabıların yeniyse, tabanları tamamen pürüzsüz ve yıpranmamış olduğu için kaygan olma ihtimali yüksektir. Tabanlar genellikle yumuşadıklarında, küçük sıyrıklar ve delikler oluştukça yere biraz daha iyi tutunur, çünkü bu özellikler ayakkabıların zeminle daha iyi temas etmesine izin verir. Bu nedenle, tabanlarını biraz aşındırmak kaymazlığı fark edilir şekilde artırabilir.
  • Bunu yapmak için, şu örneklerdeki gibi pürüzlü bir yüzeyde yürümeyi dene:
   • Beton (ne kadar pürüzlü olursa o kadar iyi)
   • Çakıl
   • Kayalar, büyük taşlar
   • Dokulu metal ızgaralar, yürüyüş yolları vb.
  • Utanmazsan ayakkabılarını çıkarmayı ve ayak tabanlarını ellerinle yere sürtmeyi bile deneyebilirsin.
 2. 2
  Tabanları doğrudan zımpara kâğıdı ile zımparala. Pürüzlü bir yüzeyde ayakkabılarını kolayca çizebileceğin bir durumda değil misin? Tabanlarının yıpranmasını beklerken kayma konusunda endişeli misin? Bunun yerine zımpara kâğıdı gibi bir aşındırıcı kullanmayı dene; ayakkabını çıkar ve tabanın zemine temas eden en pürüzsüz kısımlarını daha pürüzlü, daha dokulu bir his oluşana kadar ovala.
  • Bu iş için, oldukça kaba bir zımpara kâğıdı en iyisidir ama daha ince zımpara kâğıtları da hiç yoktan iyidir. Mümkünse yaklaşık 50-grit kâğıt kullan.[2]
  • Bunun bazı tabanlarda, özellikle "doğal", karton benzeri dokuya sahip olanlar (bazı sandaletler ve düz ayakkabılarda sıklıkla kullanıldığı gibi) üzerinde işe yaramayabileceğini unutma.[3]
 3. 3
  Bir tırnak törpüsü kullan. Zımpara kâğıdın yoksa bir tırnak törpüsü veya benzeri bir alet genellikle işe yarar. Aynen zımpara kâğıdını kullandığın gibi kullan; ayakkabının zemine temas eden pürüzsüz, düz kısımlarını biraz doku vermek için zımparala.
  • Basit zımpara tahtaları bile işe yarasa da metal törpüler tipik olarak bu iş için en dayanıklı ve kullanışlı araçlardır. Zımpara kâğıdında olduğu gibi, daha kalın törpüler burada en iyi sonucu verir.
 4. 4
  Ayakkabılarını giy ve tabanların doğal olarak aşınmasını bekle. Ayakkabılarını daha az kaygan hâle getirmenin bir başka yolu da onları olabildiğince çok giymektir. Birkaç günden birkaç haftaya kadar kullanımda (ayakkabını ne sıklıkla giydiğine bağlı olarak), basit yürüme eylemi tabanlarındaki kayganlığı gidermelidir.
  • Bu yöntemi kullanırsan kaymanın muhtemel olduğu (dans etmek, yağmurda yürümek vb.) bir durum beklediğinde farklı bir çift ayakkabıya geçmeye dikkat et. Ayakkabılarını daha giyilebilir hâle getirmek için kendini yaralamak istemezsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Kaydırmaz Ürünler Kullanmak

 1. 1
  Kaydırmaz pedlere yatırım yap. Kayma problemlerin eski bir çift ayakkabıdan kaynaklanıyorsa sorun tabanının yeterince kullanılmamış olması değil çok aşınmış olması olabilir. Bu durumda, daha fazla tutuş sağlamak için ayakkabının altına malzeme eklemeyi düşünebilirsin. Bunu yapmanın belki de en "profesyonel" yolu, bu amaç için özel olarak tasarlanmış ayakkabı pedlerini ayakkabının tabanına uygulamaktır.
  • Bu dokulu pedler tipik olarak tabanın malzemesine bir yapıştırıcıyla bağlanır. Bazı kullanıcıların, pedler çıktıktan sonra bu yapışkanın ayakkabılarda "yapışkan" bir his bırakabildiğinden şikâyetçi olduğunu unutma.
  • Kaydırmaz pedler, birçok kaliteli giyim mağazasında oldukça ucuza satılmaktadır; genellikle tek bir çift 10 lira civarındadır.[4]
 2. 2
  Alternatif olarak, püskürtmeli bir kaplama satın al. Yapışkan pedlere ek olarak, ayakkabı tabanlarında daha fazla tutuş sağlamak için kullanılmak üzere tasarlanmış sprey ürünler de bulunmaktadır. Genellikle "kaydırmaz sprey" olarak satılan bu ürünlerin kalitesi değişebilir, bu nedenle satın almadan önce bir çalışanla konuş veya müşteri yorumlarını okumak için zaman ayır.
  • Kaydırmaz spreyler genellikle kaydırmaz tabanlarla aynı yerlerde biraz daha yüksek bir maliyetle satılır; genelde 10-20 liraya.
 3. 3
  Saç spreyi kullan. Kaydırmaz ürünlere para harcamak istemiyor musun? Muhtemelen kendi evinde bulunan birkaç ürün de iyi sonuçlar verebilir. Bununla birlikte, bu doğaçlama çözümlerin yukarıdaki profesyonel çözümler kadar çok fayda sağlamasının garanti olmadığını belirtmek önemlidir. Evde bulunabilecek çözümlerden biri saç spreyidir; biraz daha fazla "tutuş" için ayakkabının tabanına cömert bir kat püskürtmen yeterlidir (özellikle düz tabanlı ayakkabılarda). Ayakkabıları giyip yürümeden önce saç spreyini en az yarım dakika kadar kurutup yapışkan hâle getir.
  • Bu çözümün geçici olduğunu ve yeniden uygulama gerektireceğini unutma. Ek olarak, saç spreyi yağışlı havalarda yıkanıp gidebilir.
 4. 4
  Pofuduk boya kullan. "Pofuduk" boya ("boyutsal kumaş" boyası da denir), tişört yapmak gibi çocuklar için sanat ve zanaat ürünlerinde sıklıkla kullanılan bir boya türüdür. Pofuduk boya kuruduğunda, biraz pürüzlü, dokulu bir hâl alır, bu da onu ayakkabıların alt kısımlarına tutuş eklemek için iyi bir seçim hâline getirir. Tabana ince bir kat uygula, tabanı birkaç saat kurumaya bırak ve çözümünü test et!
  • Pofuduk boyanın saç spreyine göre daha uzun süre dayanması gerekirken en üst düzeyde etkili olması için arada bir yeniden uygulanması gerekecektir.
  • Vaktin varsa ayakkabına bir tasarım çizmeyi düşün; bu, ayakkabılarını gerçekten benzersiz kılmak ve yaratıcılığını ifade etmek için harika bir yoldur.
 5. 5
  Maskeleme bandı kullan. Tabanlarına birkaç parça maskeleme bandı yapıştırmak ayakkabılarının tutuşunu iyileştirmek için basit bir "son çare" tekniğidir. En üst düzeyde etki için iki bant şeridini tabanlarının en geniş, en düz kısımlarına "X" şeklinde yerleştir.
  • Bant yapışkan özelliğini kaybettikçe daha fazla maskeleme bandı yapıştırman gerekebileceğini unutma.
 6. 6
  Kaliteli ayakkabıların varsa bir ayakkabı tamircisine gitmeyi düşün. Özellikle pahalı bir çift ayakkabın varsa veya ona yukarıdaki numaralarla üstünde değişiklik yapamayacak kadar çok değer veriyorsan ayakkabılarını profesyonel bir ayakkabı tamircisine götürmeyi düşün. Bu profesyoneller ayakkabı tabanlarının üzerinde değişiklik yaparak veya onları değiştirerek ayakkabılarını düzeltebilirler.
  • Bununla birlikte, bir ayakkabı tamircisinin hizmetlerinin genellikle ucuza gelmediğini unutma. Ayakkabının kalitesine ve yapılan işin zorluğuna bağlı olarak, tek bir çift ayakkabının düzeltilmesi 100 liradan fazla tutabilir.[5] Dolayısıyla, bu çözüm en güzel ayakkabıların için saklanır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Nelerden Kaçınacağını Bilmek

 1. 1
  Kendin kaymaz yaptığın ayakkabılarını iş için giymeden önce kontrol et. Pek çok işte (özellikle restoranlardakiler), çalışanların özel sertifikalı kaymaz ayakkabılar giymelerini gerektiren iş yeri kuralları vardır. İş yerinde bu kural varsa öncelikle işverene sormadan gerçek kaymaz ayakkabı yerine yukarıdaki numaralardan biriyle değiştirilmiş olan ayakkabılar giyme. Bunu yapmak, işinin davranış kurallarını ihlal ediyor olabilir. Daha da önemlisi, seni yaralanmalara karşı savunmasız bırakabilir; kaymaz ayakkabı gereksinimlerinin bir nedeni vardır.
  • Kararsızsan yeni bir çift kaymaz ayakkabı al. Kaymaz ayakkabıların çoğunun "sürtünme katsayısı" (CoF) adı verilen bir ölçekle derecelendirildiğini unutma. Kaymaz ayakkabı gerektiren çoğu iş için yaklaşık 0,5-0,7'lik bir katsayı idealdir (işine özgü kurallar için işverenine danış).[6]
 2. 2
  Güvenli bir yerde test etmeden ayakkabılarını giyme. Yeni bir tutuş ekleme tekniğini ilk kez deniyorsan test edene kadar kendini buna ihtiyaç duyacağın bir duruma sokma. Evinde dolaşmak veya mahallede dolaşmak kadar basit bir şey yapmak için zaman ayırmak, bazen çözümünün ne kadar etkili olduğu hakkında bilmen gereken her şeyi sana söyleyebilir.
 3. 3
  Ayakkabı malzemen için güvenli olmayan spreyler veya yapıştırıcılar kullanma. Deri gibi ince bir malzemeden yapılmış bir çift ayakkabı ile uğraşıyorsan kullanmayı düşündüğün herhangi bir ürünün ambalajını kontrol ettiğinden emin ol. Sorun yaşama ihtimali düşük olsa da bazı ürünler bazı ayakkabı malzemelerinin renginin solmasına veya bozulmasına neden olabilir ve bu da onları çok kötü bir seçim hâline getirir.
  • Örneğin, saç spreyindeki kimyasalların belirli deri türlerine zarar verdiği bilinmektedir; bu da kaygan bir çift deri ayakkabı için geçici bir düzeltme olarak saç spreyi kullanıldığında dikkatli olunması gerektiği anlamına gelir.[7]
 4. 4
  Sorun ciddiyse yeni bir çift ayakkabı fikrini göz ardı etme. Bu makaledeki yöntemler mükemmel değildir ve çok kaygan ayakkabılar için işe yaramayabilir. Tutuşunu kalıcı olarak kaybeden eski bir çift ayakkabıya veda etmek zor olsa da alternatif (kötü bir kayma ve düşme) daha kötüdür. Ayakkabılarının tabanı için gerçekten umut yoksa ayakkabılarını giymeyi bırak ve yeni bir çift ara.
  • Ayakkabıların hâlâ makul durumdaysa ama işin veya hobilerin için fazla kaygansa onları bir hayır kurumuna bağışlamayı düşün. Bu şekilde, sen faydalanmasan bile başka biri senin ayakkabından faydalanabilir.
  Reklam

İpuçları

 • Ayakkabının içi ayağına kaygan geliyorsa bu ter oluşumundan kaynaklanıyor olabilir. Ter, ayaklarının ayakkabının içinde hareket etmesine, sürtünmeye ve ısınmaya neden olur ve bu da terleme ve kayganlığın artmasına neden olur. Sentetik malzemeden yapılmış çoraplar teri ememez, bu nedenle pamuk gibi doğal bir kumaşa geçmeyi düşün.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 18 kişi çalıştı. Bu makale 1.751 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.751 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam