Islak ayakkabılarla eziyet çekmek veya kurumaları için günlerce beklemek yerine onları birkaç dakikalığına kurutucuya atıver gitsin! Bağcıkları birbirine bağla ve ayakkabıları kurutucunun kapağından as. Bu, makineye zarar gelmesini önleyecek ve ayakkabılar kururken etrafa çarpmayacağı için akıl sağlığını da korumuş olacak. Deri veya süet gibi hayvansal kumaşlar gereğinden fazla kuruyup çatlayacağı için bu kumaşlardan yapılmış ayakkabıları kurutucuda kurutmaman gerektiğini unutma.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Kurutucu Kullanmak

 1. 1
  Kurutucuda kurutabileceğinden emin olmak için ayakkabıların etiketini kontrol et. Bakım bilgisini bulmak için ayakkabıların içerisine bak. Bu, genelde topuğun veya ayakkabı dilinin içte kalan tarafında sıralanır. Ayakkabıları kurutucuda kurutabileceğin veya açık havada kurutman gerektiği etikette belirtilmelidir.
  • Mesela içerisinde X bulunan bir kare görürsen ayakkabıları makinede kurutma. Karenin içinde bir çember varsa onları düşük ısıda kurutabilirsin.
 2. 2
  Kanvas, pamuklu veya polyester ayakkabıları makinede kurut. Bakım etiketini bulamıyorsan veya etiket aşınmışsa ayakkabıların yapıldığı malzemeyi göz önünde bulundur. Ayakkabılar pamuklu, kanvas, naylon veya polyester kumaştan yapılmışsa kurutucuyu kullanman mümkün olabilir.[1]
  • Kumaşı kurutup çatlamasına neden olabileceği için deri veya süet gibi hayvansal kumaşları makinede kurutmaktan kaçın.
  • Üzerinde pullar veya diğer süslemeler olan ayakkabıları makinede kurutmamalısın; aksi takdirde bunlar sökülüp düşebilir.
 3. 3
  Her iki ayakkabı bağcığıyla bir düğüm at. Ayakkabıları biri diğerinin hemen yanında olacak şekilde yerleştir ve bağcıkları bir araya getir. Sonra ayakkabılar birbirine bağlanacak şekilde bağcıkların her ikisiyle birlikte bir düğüm at.[2]
 4. 4
  Ayakkabıları makineye as ve bağcıkları makinenin kapağına sıkıştır. Ayakkabıları bağcıklardan tut ve ayakkabılar kurutucunun içinde kalacak şekilde bağcıkları kapağın üzerine sarkıt. Bunu hem önden hem de üstten doldurmalı kurutucularda yapabilirsin. Bağcıkları tutmaya devam et ve bulundukları yerde sıkışacak şekilde kapağı kapat.[3]
  • Bağcıkları düğüm kurutucunun dışında kalacak şekilde yerleştirmeye çalış. Bu, makineyi çalıştırdığında ayakkabıların kurutucunun içine düşmesini engelleyecek.
  • Bazı kurutucularda kurutma rafı bile bulunur. Bunu makineye yerleştirip, kurumaları için ıslak ayakkabıları rafın üzerine koyabilirsin.
 5. 5
  Kurutucuyu açık havada kurutma ayarına getir. Makinende bu ayar yoksa makineyi en düşük ısıya programlaman yeterli olur. Kumaş kurudukça ayakkabıların küçülmemesi için çok az ısı kullanmak veya hiç kullanmamak önemlidir.[4]
 6. 6
  Ayakkabıları 20 dakika boyunca kurut ve kontrol et. Makineyi çalıştır ve ayakkabıları 20 dakika kadar kurumaya bırak. Sonra kapağı dikkatlice aç ve ayakkabıları düşmeden yakala. Kuruduklarından emin olmak için ayakkabıların içine dokun.[5]
  • Ayakkabılar tamamen kuru değilse onları tekrar kapağa as ve 5 dakika daha kurut.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Kurutucunun ve Ayakkabılarının Zarar Görmesini Önlemek

 1. 1
  Ayakkabıları kurutucuya serbest şekilde atmaktan kaçın. Daha önce kurutucuya bir çift ayakkabı atmışlığın varsa çıkardıkları o yüksek etrafa çarpma sesine de aşina olabilirsin. Ayakkabıları kurutucuya serbest şekilde koymamalısın çünkü bu tekrar eden çarpma durumu makinenin içine ve ayakkabılarının dışına zarar verebilir.[6]
  • Ayakkabıları bağcıklarından kapağa asamıyorsan onları bir çamaşır yıkama filesiyle sarmayı dene. Ayakkabıların makinenin içinde etrafa çarpmasını önlemek için fileyi birkaç havluyla birlikte kurutucunun içerisine koy.
 2. 2
  Yamulmalarını engellemek için ayakkabıları açık havada kurut. Kurutucudan gelen ısının ayakkabılarını nasıl etkileyeceğini söylemek maalesef çok zor. Makinede kurutmak, ayakkabıların kalitesine ve hangi malzemeden yapıldığına bağlı olarak yamulmalarına veya küçülmelerine neden olabilir. En iyi sonucu almak için, ayakkabıları bağcıklardan çamaşır ipine as veya onları düz bir kurutma rafına yerleştirip bir iki gün kurumaya bırak.[7]
  • Mümkünse ayakkabıları güneş ışığı alan bir yere koy çünkü güneş ışığı ayakkabıları dezenfekte edebilir.
 3. 3
  Ayakkabıları makinede kurutma sıklığını sınırlandır. Arada sırada kurutucuya koyduğun takdirde ayakkabılarının zarar görmesi pek mümkün değildir. Ancak onları daha sık makinede kuruttukça kumaşları ve tabanları küçülür veya yamulur.
  • Mümkünse ayakkabılarını açık havada ve makinede kurutma işlemlerini dönüşümlü olarak uygula.
  Reklam

İpuçları

 • Ayakkabılarında çıkarılabilir tabanlık varsa bunların yamulmasını önlemek için ayakkabıları yıkayıp kurutmadan önce bunları çıkar.
 • Ayakkabıların temiz olduğundan emin ol. Kurutucuya atmadan önce fazla suyu almak için ayakkabıları makinede yıkayıp sıktırabilirsin.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Giysilerdeki Tüylenme Nasıl Temizlenir?
Şans Bambusu Nasıl ÇoğaltılırŞans Bambusu Nasıl Çoğaltılır?
Yalama Olan Vida Nasıl ÇıkarılırYalama Olan Vida Nasıl Çıkarılır?
Artı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt EdilirArtı ve Eksi Kablolar Nasıl Ayırt Edilir?
Tavandaki Küf Nasıl GiderilirTavandaki Küf Nasıl Giderilir?
Aloe Vera Bitkisine Nasıl BakılırAloe Vera Bitkisine Nasıl Bakılır?
Yılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl YapılırYılbaşı Çiçeği Bakımı Nasıl Yapılır?
Yapıştırma Kalıntısı Nasıl Çıkarılır?
Farelerden Doğal Yollarla Nasıl KurtulunurFarelerden Doğal Yollarla Nasıl Kurtulunur?
Kıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl ÇıkarılırKıyafetlerin Üzerindeki Alarm Nasıl Çıkarılır?
Gümüş Böceği Nasıl Yok EdilirGümüş Böceği Nasıl Yok Edilir?
Camdaki Çizikler Nasıl GiderilirCamdaki Çizikler Nasıl Giderilir?
Camdaki Kireçli Su Lekeleri Nasıl Çıkarılır?
Akrilik Boya Giysilerden Nasıl Çıkarılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler.
Kategoriler: Ev ve Bahçe
Bu sayfaya 334 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam