Boya kullanarak eski ayakkabılarını hayata döndürebilir ya da özgün bir tasarımı hayata geçirebilirsin. Ayakkabının türüne bağlı olarak deri boyası, sprey boya, akrilik boya ve hatta boyama kalemi (paint marker) kullanabilirsin. Tasarımını önce kâğıt üzerinde yaparak kullanmak istediğin renkleri belirle. Temizlik için ispirto kullan ama ayakkabılarının çok ıslanmasına izin verme. Kurumaya bırak, sonra tekrar sil. Bez ayakkabılar için farklı bir işlem gerekir. Her durumda boyayı düzgün biçimde sür ve kurumaya bırak. Gerekirse ikinci bir kat sürerek hoş bir görünüm elde et. Artık ayakların için bir sanat eseri yarattın.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Boya ve Tasarım Seçmek

 1. 1
  Deri ya da vinil ayakkabılar için deri boyası ya da sprey boya kullan. Bunlar ayakkabı dâhil deri ürünlere yapışmak üzere tasarlanmış akrilik boyalardır. Yerel hobi dükkânından bu boyaları temin edebilirsin. Boyalar fırçayla sürülür ve hem pürüzsüz hem de uzun ömürlü bir görünüm sağlar. Diğer seçenek ise nalburdan satın alabileceğin bir sprey boyayı kullanmaktır. Boyanın istenmeyen yerlere gelmemesi için mümkün olan en küçük püskürtücü boyuna sahip sprey kutusunu satın al.[1]
  • Ayakkabıları sprey boyayla boyamak kolay olsa da bu, çok fazla detaya inmene izin vermez. Sprey en çok ayakkabının tamamını tek bir renge boyuyorsan işe yarar. Boyamadan önce ayakkabı bağcıklarını çıkarmayı unutma.
 2. 2
  Bez ayakkabılarda kumaş boyası kullan. Bu, kumaş boyamak için özel olarak yapılmış bir tür akrilik boyadır. Fırçayla sürülür ve epey dayanıklıdır. Çok fazla renk seçeneği, hatta simli renk seçenekleri bile vardır. Bir diğer artısı da kuruduktan sonra çatlamamasıdır.[2]
  • Kumaş boyasını hem deri hem de vinil ayakkabılarda kullanabilirsin. Ancak yüzeyi neredeyse kumaş tabana kadar zımparalaman gerekir yoksa boya tutunmayacaktır.
 3. 3
  Detaylı tasarımlar için boyama kalemi kullan. Boyama kalemi çoğu sanat malzemesi ya da hobi dükkânında bulabilirsin. Bu kalemler süper kalından çok inceye kadar birçok farklı uç seçeneğine sahiptir. Genelde aynı renkten birkaç tane alıp deney yapmak iyi fikirdir. Boyanın kendisini test etmen de iyi olur çünkü bazılarının kıvamı daha yoğundur.[3]
 4. 4
  Bir tasarım yarat. Eğer ayakkabılarını tek renk boyamak istiyorsan yapman gereken bir renk seçmekten ibaret. Eğer daha ayrıntılı bir çizim ya da boyama yapacaksan önce fikirlerini taslak çizerek hayata geçir. Photoshop gibi bir bilgisayar programıyla, 3-B bir tasarım da yapabilirsin.[4]
 5. 5
  Batik görünümlü bir bez ayakkabı yapmak için sabit mürekkepli kalem ve ispirto kullanman gerekir. Tasarımını kalemle çiz ve pamuklu bir çubukla renklere dokun. Bu, renklere daha yumuşak bir görünüm kazandıracaktır.
  • Tasarımın arkadan ve üstten dâhil her açıdan nasıl görüneceğini düşündüğünden emin ol.
  • Eğer yeni başlıyorsan birden çok rengi üst üste sürmeni gerektiren tasarımlardan ya da çok karmaşık desenlerden kaçın. Onun yerine büyük bloklar hâlinde renk, geometrik şekiller ya da basit kıvrımlar kullanmanı gerektirecek desenleri tercih et.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Ayakkabıları Hazırlamak

 1. 1
  Tasarımın dış hatlarını kurşun kalemle ayakkabının yüzeyine çiz. Eğer çok bastırmadan çizersen en açık renkli boyanın altında bile fark edilmez. Kimileri kurşun kalemle çizdikleri bu hatların üstünden ince bir fırçayla ya da ince uçlu kaleme geçmeyi tercih eder.[5]
  • Çizimine kalemle son hâlini vermeden önce, eğer amacın buysa tasarımın simetrik olup olmadığına bak. Ayakkabının burun, topuk ve yan kısmının birbirinin aynısı olduğundan emin ol.
 2. 2
  Çalışma alanını kâğıtla kapla. Boyamaya başlamadan önce düz ve sağlam bir masa bulup bunu tümüyle kraft kâğıdıyla ya da gazeteyle kapla. Bu, boya damlarsa ya da dökülürse çalıştığın yüzeyin mahvolmasını önleyecektir.
  • İstersen kese kâğıtlarını açıp masanın üstüne ve kenarlarına yapıştırabilirsin de.
  • Gazete kâğıdı kullanırsan beyaz ya da açık renk kumaşlı ayakkabılar üstünde çalışırken dikkatli ol. Gazete kâğıdının mürekkebi kumaş üstünde siyah izler bırakabilir.
 3. 3
  Eski bir çift ayakkabı üstünde boyama alıştırması yap. Her zaman böyle bir seçeneğin olmaz ama ucuz bir çift ayakkabın varsa tekniğini bunlar üstünde geliştir. Bu, boyanın dokusunun ve renginin istediğin gibi olup olmadığını anlamanı sağlar. Hatta ucuz bir dükkândan üstünde alıştırma yapmak üzere bir çift ayakkabı satın alabilirsin.
 4. 4
  Ayakkabıların yüzeyini temizle. Doğal deri ayakkabılar için bir makyaj pamuğunu ispirtoya batırıp ayakkabının yüzeyine nazikçe sür. Suni deri ayakkabılar içinse bir makyaj pamuğunu asetona batırıp ayakkabıları sil. Eğer biraz kirli olan bez ayakkabıları boyayacaksan önce ayakkabıları ılık su ve sabun karışımına batırılmış bir bezle sil. Bu, ayakkabının yüzeyindeki kirleri alacak ve boyanın ayakkabıya tutunmasına yardımcı olacaktır.[6]
  • Temizlikten sonra, boyamaya kalkışmadan önce ayakkabıların iyice kurumasına izin ver.
  • Temizlik için mutlaka %100 aseton kullan, başka maddelerle karışık tırnak cilası çıkarıcı değil.
 5. 5
  Ayakkabıların parlak deriyse üstünü zımparala. Rugan ayakkabılar parlak görünümleriyle bilinir ama boyanın bu yüzeye yapışması zordur. İnce kumlu bir zımpara kâğıdı alıp küçük daireler çizerek yüzeye sür. Ayakkabı mat bir görünüm kazanana kadar devam et.
  • Ayakkabıyı incele ve tüm açılardan bakıldığında iyice zımparalanmış olup olmadığına bak. Yoksa boyadıktan sonra her yeri eşit görünmeyebilir.
 6. 6
  Ayakkabının içini ve tabanını bantla kapat. Ayakkabının boyanmasını istemediğin tüm yüzeylerini ince şeritler hâlinde maskeleme bandıyla kapat. Yani ayakkabının tabanı için de bunu yapman gerekiyor. Bazıları ayakkabıların ıslakken biçimini koruması için gazete kâğıdı dolduruyor.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Boyayı Uygulamak

 1. 1
  Kumaş ya da deri boyasını düzgün, kısa fırça darbeleriyle sür. Eğer akrilik boya kullanıyorsan fırçanı boyaya batır, sonra kısa darbelerle boyayı ayakkabıya sür. Bölgeyi tümüyle kaplayana ve artık ayakkabının orijinal yüzeyini görmez olana kadar fırçana boya almayı sürdür.[7]
  • 6 ya da 8 numara fırça daha düzdür ve kenar bölgeleri boyamaya uygundur. 0 ya da 1 numara fırçanın detaylarda işe yarayan ince bir yapısı vardır. 1 ya da 2 numara yelpaze fırça ise boyayı ayakkabının düz kısımlarına hızla sürerken işe yarar.
 2. 2
  Yüzeyin kısmen kaplanmış görünmesi için deri ya da kumaş boyasını bir süngerle sür. Küçük bir banyo ya da mutfak süngeri al. Boyanı küçük bir kâseye dök. Süngerin kenarını kâseye batır. Sonra boyanın fazlasını yakınlardaki bir kâğıda sil. Sonrasında boyalı süngeri ayakkabı boyanana kadar hızlı hızlı yüzeye bastırabilirsin.
  • Renkleri katlar hâlinde uygulamak istersen ya da ayakkabıların orijinal renklerinin görünmesini istersen bu harika bir yaklaşımdır.
 3. 3
  Eğer tek bir renk istiyorsan ayakkabıları sprey boyayla boya. Sprey kutusunun püskürtücüsünü ayakkabılardan 10-15 cm uzakta tut. Tüm ayakkabıyı eşit biçimde boyamak için püskürtücünün tetiğine sertçe bas. Her yeri kapladığından emin ol.
 4. 4
  Ayakkabıları bir sim karışımıyla kapla. Plastik bir bardak al ve içine yarım su bardağı Mod Podge dök. Küçük bir kap sim koyup karıştır. Simli karışımı ayakkabının kumaşının üstüne bir boya fırçasıyla sür. Bunu yeni boyanmış ayakkabılara da yapabilirsin ama öncesinde tamamen kurumuş olmaları gerekmektedir.
 5. 5
  Ayakkabıları kurumaya bırak. Ayakkabıları kâğıt kaplı masada en az 1 saat ya da tümüyle kuruyana kadar beklet. Sonra gerekiyorsa ikinci bir katman hâlinde boya uygula. Ayakkabıları giymek için 2-3 gün bekle. Bu, ayakkabıların hem dışının hem de içinin (eğer boya içine sızdıysa) kurumasını sağlar.
  • Katlar arasında süngerlerin ve fırçaların kurumaması için bunları streç filmle sar.
 6. 6
  Koruyucu bandı yavaşça sök. Her bant parçasını uçlarından tut ve ayakkabıdan ayrılmaya başlayana kadar hafif bir basınç uygula. Tüm parçaları sökene kadar devam et. Eğer küçük parçalar kaldığını görürsen metal cımbız yardımıyla dikkatlice bunları al.[8]
 7. 7
  Akrilik sprey vernik uygula ve ayakkabılarını yıkamaktan kaçın. Tasarımının sudan zarar göreceğinden korkuyorsan akrilik sprey vernik (bez ayakkabılar için) ya da mat sprey boya (deri ayakkabılar için) kullanabilirsin. Bu, ayakkabılarını yağmurdan koruyacaktır ama yine de ayakkabılarını makinede yıkamak iyi bir fikir değildir. Eğer ayakkabıların kirlenirse ılık suyla ıslattığın bir bezle sil, o kadar.
  Reklam

İpuçları

 • Kuruma sürecini hızlandırmak istersen ayakkabıları bir fanın önüne koyabilir ya da saç kurutucu kullanarak üzerlerine 5 ila 10 dakika ılık hava üfleyebilirsin.[9]
Reklam

Uyarılar

 • Sprey boyayı sadece iyi havalandırmalı odalarda kullan. Eğer boya buharı seni etkilerse pencereyi aç.

Aseton sadece iyi havalandırmayla ya da maskeyle kullanılmalıdır. Diğer şeffaf sıvılarla karıştırmamak için aseton kabına mutlaka etiket yapıştır.

Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Ayakkabı
 • Akrilik boya
 • Kumaş boyası
 • Sprey boya
 • Renkli boyama kalemi
 • Kâğıt
 • Kurşun kalem
 • Boya fırçası
 • Sünger
 • Sim
 • Kraft kâğıdı ya da gazete
 • İspirto
 • Aseton
 • Ilık su
 • Sabun
 • Maskeleme bandı
 • Mod Podge
 • Akrilik sprey vernik

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
wikiHow Staff Writer
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 22.962 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 22.962 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam