Ayaklarının ve ayakkabılarının kötü kokuyor olması canını sıkabilir, ortamlarda seni mahçup edebilir ve hoşuna gitsin ya da gitmesin, sosyal hayattan dışlanmana sebep olabilecek kadar büyük bir engele dönüşebilir. Öyleyse hemen kokan ayakkabılarına çözüm bulmak için bir saldırı planı yapıp, sürekli olarak ayakkabı ve arkadaş değiştirme zahmetinden kurtulmaya bak. İşte ayak kokusunu engellemenin üç farklı yolu.

Kısım 1 / 2:
Ayakkabı Kokusuyla Doğal Yollarla Başa Çıkmak

 1. 1
  Öncelikle kokuya sebep olan şeyi bulmalısın. Kokuya çözüm bulmadan önce durup ayakkabılarını bir incele. Ayakkabının tabanlığı nemli ve yıpranmışsa, ya çıkarıp kurutmayı dene ya da bakterilerin üremesine engel olması için özel üretilmiş tabanlıklar al.
 2. 2
  Ayakkabılarını bir ısıtıcının yanında ya da güneşli bir yerde kurut. Bağlarını çıkarıp dilini yukarı doğru çekerek daha hızlı kurumalarını sağla. Bu şekilde ayakkabılarını kuru tutarak kokuya sebep olan bakterilerin üremesine engel olabilirsin.
 3. 3
  Sedir ağacından yapılmış tabanlıklar kullanmayı tercih et. Çünkü, sedir ağacı mantara karşı koruma sağlar ve kötü kokuların oluşmasını engellemeye yardımcı olur. Ayrıca ferahlatıcı, hafif ve iç açıcı kokusuyla sedir ağacı, kötü kokuları yok edip bakterilerin üremesini engelleme konusunda harika bir seçim olacaktır.
 4. 4
  Ayakkabılarını dondur. Kokan ayakkabılarını bir poşete koyarak dondurucuda bir gece beklet. En iyi sonucu alabilmek için ertesi gün, güneş ışığında kendi halinde çözülmeye bırak.
  • Bu yöntemin işe yaradığına dair çok güçlü veriler yok. Ayakkabılar dondurulduğunda koku yapan bakterilerin öleceği düşünülerek bu yöntem uygulansa da, bazıları bunun kokuya geçici bir çözüm olmaktan öteye gidemeyeceğini savunur. O halde dene ve kararı kendin ver.
 5. 5
  Çamaşır yumuşatıcı mendilleri kullan. Top haline getirdiğin bir ya da iki yumuşatıcı mendili (kurutucunda ya da çarşaflarının arasına koyarak kullandığın yumuşatıcı mendilleri) ayakkabını kullandıktan sonra içine yerleştir. Mendiller hoş kokularını ayakkabının içine salacak ve ayakkabının içinde kalan nemi çekecektir.
 6. 6
  Buhar makinesi kullan ya da çamaşır makinenin veya kurutucunun buhar özelliğini dene. Buhar bakteri ve mantarları yok etmeye yardımcı olarak kokuyu engeller. Ayakkabının biraz nemlenmesi seni rahatsız etmeyecekse bu yöntemi deneyebilirsin.
 7. 7
  Ayakkabının içine taze portakal, greyfurt, limon veya misket limonu kabukları koy. Taze turunçgil kabuğu, içinde barındırdığı esansiyel yağlardan dolayı ferahlatıcı bir kokuya sahiptir. Taze turunçgil kabuğunu gece boyunca ayakkabında beklet, ayakkabını giymeden önce kabukları çıkar. Ayakkabıların kesinlikle çok daha iyi kokacak.
 8. 8
  Ayakkabına birkaç damla lavanta yağı damlat. Her birinin iç tabanına bir ya da iki damla damlatman yeterli. Lavanta yağı, hem bakterilere karşı bir etki oluşturacak hem de kötü kokuları yok ederek bunun yerine ferahlatıcı kokusunu bırakacaktır.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Ayakkabı Kokusuyla Kimyasallar Kullanarak Başa Çıkmak

 1. 1
  Antifungal ayak pudrası kullan ya da antibakteriyel sprey kullanmayı dene. İkisini de, eczanelerde, marketlerde ve bazı kozmetik mağazalarında bulabilirsin.
  • Antifungal ayak pudrası genellikle ayak mantarı ile ilişkilendirilir. Ayak mantarı ayak kokusunun bir sebebi olsa da, ayak mantarı olmayan kişilerde de aynı koku problem görülebilir.
  • Eğer ayak mantarı problemin varsa, mantarı önlemek için krem, losyon ya da çay ağacı yağı karışımını kullanmayı bir düşün. Çay ağacı yağı muhteşem kokusu olan, mantar önleyici doğal bir yağdır. Ayak mantarını yok etmek için ayağına uygulayabilirsin.
 2. 2
  Ayakkabılarını, tabanlığını ve bağcıklarını çıkararak yastık kılıfına koy. En düşük sıcaklık ayarında makinede yıka. İlk yıkama programı bittiğinde ikinci kez aynı derecede yıka ve ayakkabılarını açık havada kurumaya bırak.
 3. 3
  Kötü kokan ayakkabıların için karbonat kullan. Ayakkabını dondurma taktiği işe yaramadıysa, bir miktar karbonatı ayakkabının içine koy ve karbonatın kötü kokuyu içine çekmesi bir gece beklet. Karbonatın antifungal pudra olarak kullanılmasının dışında daha birçok işlevi vardır.
  • Sırayla karbonat ve çinko oksiti karıştırarak kokuya ve mantara karşı etkili bir pudra elde et. Eşit miktarda karbonat ve çinko oksiti karıştır ve ayakkabında gece boyunca beklet. Çinko oksit, koku giderici ve antibakteriyel özellikte bir maddedir.[1]
  • Gün boyunca arkanda beyaz ve pudralı izler bırakmak istemiyorsan, ertesi gün ayakkabılarını giymeden önce içindeki karışımı tamamen temizlemeyi ihmal etme.
 4. 4
  Hazır satılan koku giderici ürünleri dene. Bu ürünlerin çoğu, kötü kokuya sebep olan unsurları yok eden bakteri ve enzimler içerir.
 5. 5
  Tuvalet ispirtosu kullan. Yıkayamadığın ayakkabılarını pamuğun üzerine bir miktar tuvalet ispirtosu dökerek temizle. Bu şekilde kötü kokuya sebep olan unsurlar yok olduğu gibi ayakkabılarını da eskisi gibi giyme şansın olacak. Tuvalet ispirtosu çok kolay buharlaştığı gibi antiseptik olarak da kullanılır. Başka sıvılarla karıştırıldığında, o sıvıların da buharlaşmasını hızlandırır.
 6. 6
  Taze kedi kumu kullan. Kedi kumu kullanmak sana biraz itici gelebilir ama bir konuda gerçekten işe yarıyor: kokuyu içine çekmede harika. Bir çorabı kullanılmamış kedi kumuyla doldur, ağzını bağlayarak ayakkabının içine yerleştir ve gece boyunca beklet.
 7. 7
  Su ve sirke kullan. Yüzde 50’sini su, yüzde 50’sini saf sirkenin oluşturduğu karışımı ayakkabılarına sık. Karışımı ayakkabının astarına ve tabanına püskürt ve 30 dakika boyunca kurumaya bırak. Acelen varsa, ayakkabını saç kurutma makinesiyle kurutabilirsin. Bu işlemin ardından ayakkabıyı gece boyunca karbonatta bekletme işlemini uygula.
  Reklam

İpuçları

 • Bir çorabı ya da külotlu çorabı kedi kumu ve karbonatla doldurup ağzını bağlayarak ayakkabının içinde bekletme işlemini günlük olarak uygula. Karışımı her akşam ayakkabına yerleştirip gece boyunca bekleterek kötü kokuyla mücadele edebilirsin.
 • Ayakkabı giymeden önce ayaklarını yıka ve temiz çoraplar giyinmeyi ihmal etme.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Göğüsler Ameliyatsız Nasıl BüyütülürGöğüsler Ameliyatsız Nasıl Büyütülür?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Ütüyle Yapılmış Transfer Baskı Kumaştan Nasıl Çıkarılır?
Cilt Rengi Doğal Yollarla Nasıl AçılırCilt Rengi Doğal Yollarla Nasıl Açılır?
Yeni Delinmiş Kulakların Bakımı Nasıl YapılırYeni Delinmiş Kulakların Bakımı Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow Kadrosu
Ortak yazarlar :
Bu makale editörler ve araştırmacılardan oluşan, makalenin doğruluğu ile kapsamlılığını onaylayan, eğitimli bir ekip tarafından ortaklaşa yazılmıştır.

wikiHow’ın İçerik Yönetim Ekibi, yüksek kalite standartlarımızı sağladığından emin olmak için, editör ekibimizden gelen her çalışmayı dikkatli bir şekilde denetler. Bu makale 103.383 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 103.383 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam