Ayakkabı bağcıkları tarih boyunca ip yapımında kullanılan deri, kenevir ya da pamuk gibi materyallerden yapılmıştır. [1] Ama naylon ve polyester gibi sentetik liflerin ve elastik malzemelerin üretimindeki gelişmeler, doğal malzemelerden yapılanların yanı sıra çeşitli ayakkabı bağcıklarının ortaya çıkmasını mümkün kıldı. Ayakkabılarını süslemek için şık seçeneklerin sayısı arttıkça, ayakkabı bağcıklarının temiz ve yeni gözükmesini tercih edeceksin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Beyaz Bağcıkları Temizlemek

 1. 1
  Bağcıkları ayakkabılarından çıkar. Ayakkabı bağcıklarını ayakkabılarından çıkarınca temizlenmesi çok daha kolay ve etkili olur.
 2. 2
  Ellerinle ya da bir ovma fırçası kullanarak gevşek kiri ya da pisliği çıkar. Kurumuş ya da katılaşmış kir ya da çamur, biraz ovunca gayet kolay çıkacaktır.
 3. 3
  Lavabo ya da küvette 3 yemek kaşığı (45 ml) çamaşır suyu ve 4 litre suyla bir solüsyon yap. Temizleme sürecine yardımcı olmak için suya az miktarda sabun ya da çamaşır deterjanı da ekleyebilirsin.
 4. 4
  Ayakkabı bağcıklarını ağ çamaşır torbasına koy ve birkaç dakika temizleme solüsyonunda beklet. Bir kaşık ya da spatula kullanarak bağcıkları suda hareket ettir. Bağcıkların suda yüzmesini önlemek için, bulaşık makinesinde yıkanabilen bir tabağı ağırlık niyetine kullanabilirsin.
  • NOT: Çamaşır suyu, cildin tahriş olmasına neden olabileceği için eldiven tak ve çıplak ellerini çamaşır sulu suya sokmaktan kaçın.
 5. 5
  Ayakkabı bağcıklarını çamaşır makinesinde yıka. Ayakkabı bağcıklarını hâlâ çamaşır torbasının içindeyken çamaşır makinesine koy ve deterjan ve yarım su bardağı çamaşır suyuyla birlikte sıcak suda yıka.[2]
 6. 6
  Ayakkabı bağcıklarını lavabonun ya da bir havlunun üzerine as ve kendi kendine kurumasını bekle. Bağcık uçlarının zarar görmesini ve bağcıkların çekmesini önlemek için bağcıklarını kurutucuya koymaktan kaçın. Bu, elastik liflere ya da ayakkabının daha uzun süre bağlı kalmasını sağlayan yapılara zarar verebilir. Ayakkabı bağcıklarının tamamen kuruması birkaç saat sürebilir.
 7. 7
  Ayakkabılarını yeniden bağla. Temizleme işlemi sırasında bağcık uçları zarar gördüyse bağcıkların ucunu bir parça şeffaf bantla sarıp bağcıkların deliklerden daha kolay geçmesini sağlayabilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Renkli Bağcıkları Temizlemek

 1. 1
  Bağcıkları ayakkabılardan çıkar. Ayakkabı bağcıklarını ayakkabılarından çıkarınca bağcıkların temizlenmesi çok daha kolay ve etkili olur.
 2. 2
  Ellerinle ya da bir ovma fırçasıyla gevşek kirleri ya da pislikleri fırçala. Kurumuş ya da katılaşmış kir ya da çamur, biraz ovunca gayet kolay çıkacaktır.
 3. 3
  Bir lavaboyu ya da küveti ılık suyla doldur ve az miktarda sabun ya da çamaşır deterjanı ekle. Su, bağcıkları ıslatmak için kullanılacak. Sabun, daha kolay temizlenmesi için bağcıkların kumaşındaki kir partiküllerini sökmeye yardım eder.
 4. 4
  Ayakkabı bağcıklarını sabunlu suda birkaç dakika beklet. Materyalin tamamen ıslanmasını bekle. Ayakkabı bağcıkları muhtemelen şişecek ve yüzeydeki pislikler sökülecektir. Bu işi hızlandırmak için bağcıkları suda hareket ettirebilirsin.
 5. 5
  Bağcıkları fırçalamak için küçük bir ovma fırçası (ya da diş fırçası) kullan. Bağcık uçlarına dikkat et çünkü sert davranırsan bunlar çatlayabilir ya da soyulabilir.
 6. 6
  Bağcıkları durulamak için lavabonu ya da küvetini yeniden doldur. Kir kalırsa bağcıklar iyice temizlenene kadar 2. adımdan 6. adıma kadar tekrarla.
 7. 7
  Ayakkabı bağcıklarını lavabonun ya da bir havlunun üzerine as ve kendi kendine kurumasını bekle. Bağcık uçlarının zarar görmesini ve bağcıkların çekmesini önlemek için, kurutucuya koymaktan kaçın. Bu, elastik liflere ya da ayakkabının daha uzun süre bağlı kalmasını sağlayan yapılara zarar verebilir. Ayakkabı bağlarının tamamen kuruması birkaç saat sürebilir.[3]
 8. 8
  Ayakkabılarını yeniden bağla. Temizleme işlemi sırasında bağcık uçları zarar gördüyse bağcıkların ucunu bir parça şeffaf bantla sarıp bağcıkların deliklerden daha kolay geçmesini sağlayabilirsin.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Deri Ayakkabı Bağcıklarını Temizlemek

 1. 1
  Diş fırçası ya da benzer küçük bir fırça kullanarak ayakkabı bağcıklarındaki kirleri ya da döküntüleri temizle. Bu hem çabadan tasarruf etmene hem de kumaşı kurtarmana yardım edebilir. Bu bağcıklar sentetikler kadar emici değildir ve maruz kaldıkları kiri emmiş gibi işlemden geçirmeye gerek yoktur.
 2. 2
  Deri bağcıklarını temizlemek için deri sabunu ve ılık su kullan. Bağcıkları kısa bir süre ıslat, sabunu bağcıkların tüm gövdesine nazikçe ve iyice sür. Deriyi sabun solüsyonunda bekletme çünkü bu, zarar verebilir ya da derinin rengini bozabilir. Nemli bir bezle sil.
 3. 3
  Bağcıklarını bir boya koruma örtüsünün ya da eski bir gazetenin üstüne koyup kurumaya bırak. Kendi kendine kurumasını bekle ve güneşe maruz bırakmaktan kaçın çünkü bağcıklar beyazlayıp rengini kaybedebilir. Bir sonraki adıma geçmeden önce bağcıkların tamamen kurumuş olması gerekir.
 4. 4
  Derinin parlaklığını geri kazanması için zeytinyağı ya da Hindistan cevizi yağı gibi doğal bir yağ sür.[4] . Bunu, temiz bir bezle sür. Mutlaka bir koruma örtüsü üzerinde ve eldivenlerle çalış çünkü deriye sürdüğün yağ, yüzeylerde leke bırakabilir. Yağın bağcıklara işlemesine izin ver. Bu işlem, deri bağcıkları yumuşatacak ve daha iyi gözükmesini sağlayacaktır. [5]
 5. 5
  Birkaç saat kendi kendine kurumasını bekle. Bir saat sonra fazla yağı sil. Bağcıkları yeniden geçirmeye çalışmadan önce tamamen kurumasını bekle çünkü bu, ayakkabıyı lekeleyebilir ya da bağcıklara zarar verebilir. Mink yağı, insanlardaki sebuma benzer ve tamamen emilmesi beklenmezse çoğu kumaşta yağlı durur.
  Reklam

İpuçları

 • Ayakkabı bağcıklarını değiştirebilirsin ve ayakkabını üreticinin talimatlarına göre temizleyebilirsin. Yeni bağcıklar genelde o kadar ucuzdur ki kirli bağcıkları temizlediğine değmeyebilir.
Reklam

Uyarılar

 • Çamaşır suyu kullanırken dikkatli ol çünkü kumaşların rengini bozabilir ya da çıplak tende yanıklara neden olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Regl Döneminde Pedle Nasıl YüzülürRegl Döneminde Pedle Nasıl Yüzülür?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Nasıl BronzlaşılırNasıl Bronzlaşılır?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Ten Rengi Nasıl BelirlenirTen Rengi Nasıl Belirlenir?
Enfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi EdilirEnfekte Olmuş Bir Burun Piercing'i Nasıl Tedavi Edilir?
Bel Nasıl ÖlçülürBel Nasıl Ölçülür?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 26 kişi çalıştı. Bu makale 13.857 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 13.857 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam