Tırnak mantarı, ayak tırnaklarının altında başlayan mantar enfeksiyonunu ifade eder. Bir veya daha fazla tırnağında renk bozulmasına, kalınlaşmaya veya parçalanmaya neden olabilir. Bu sinir bozucu bir sorundur; bu nedenle doğal olarak tırnak mantarından mümkün olan en kısa sürede kurtulmak istersin. Enfeksiyonu temizlemek için ayağını sirkede bekletmek duymuş olabileceğin bir tedavi yöntemidir. Sirke asidiktir, bu sayede bakteri ve mantarları öldürür.[1] Bununla birlikte, sirke tırnağın altına nüfuz edemediğinden bu tedavi yöntemi çok sınırlı bir başarı sunar. İstersen deneyebilirsin ancak 2 hafta içinde herhangi bir sonuç görmezsen daha kapsamlı bir tedavi için bir dermatoloğa git.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 2:
Sirkede Bekletmek

Tırnak mantarını sirke ile tedavi etmeyi denemek istiyorsan yapılacak en iyi şey ayağını sirkeli suda bekletmektir. Sirkeyi seyreltmek, cildini tahriş etmesini önlemek için önemlidir. Ayağını her gün sirkede bekletmeyi dene ve enfeksiyonu ortadan kaldırmaya yardımcı olup olmadığına bak. İşe yaramazsa panik yapma. Diğer geleneksel tedavileri deneyebilirsin.

 1. 1
  Ayağını sirkeli suda bekletmeden önce tırnağını kes. Tırnağın mantarın üzerini örtüyorsa topikal tedaviler pek işe yaramaz. Bir tırnak makası al ve tırnağını mümkün olduğunca derin kes. Bu, sirkenin mantara ulaşmasına ve onu öldürmesine yardımcı olur.
  • Tırnağını beyaz kısmın bittiği yerin gerisinden kesmeye çalışma. Aksi takdirde derini kesebilirsin.
  • Tırnağını kesmekte zorlanıyorsan önce bir üre kremi ile yumuşatmayı dene. Bu, cilt tahrişleri için yaygın bir kozmetik üründür ve çoğu eczanede mevcuttur.
  • Enfeksiyonu yaymamak için, işin biter bitmez tırnak makasını dezenfekte et. Tüm mantarları öldürmek için makası 30 dakika tuvalet ispirtosunda beklet.
 2. 2
  1 bardak (240 ml) ılık su ve beyaz sirkeyi bir kâsede karıştır. Ayağının sığacağı bir kâse veya kova bul. Hem sirkeyi hem de ılık suyu kaba dök, ardından karıştır.
  • Beyaz sirke yerine elma sirkesi de kullanabilirsin. Her ikisi de benzer miktarlarda asetik asit içerir.
 3. 3
  Ayağını 10-20 dakika beklet. Ayağını kâseye sok ve suyun enfeksiyonlu parmağını örttüğünden emin ol. Daha sonra sirkenin mantara nüfuz etmesi için ayağını 10-20 dakika beklet.
  • Ayağında herhangi bir kesik varsa sirke canını biraz yakabilir. Bu tehlikeli değildir.
 4. 4
  İşin bittiğinde ayağını iyice kurula. Mantar nemli koşullarda gelişir, bu nedenle ayağını çıkarır çıkarmaz her zaman kurula. Ayakkabılarını ve çoraplarını tekrar giymeden önce temiz bir havlu al ve ayağını kurula.
  • Mantarın yayılmasına neden olabileceğinden, bu havluyu yıkamadan tekrar kullanma.
 5. 5
  Belirtilerin kaybolana kadar ayağını günde iki kez sirkeli suda beklet. Tırnak mantarından kurtulmak zordur, bu yüzden biraz zaman alacaktır. Ayağını günde iki kez sirkeli suda beklet. Birkaç hafta sonra biraz iyileşme görürsen devam edebilirsin. Herhangi bir gelişme görmüyorsan daha kapsamlı bir tedavi için bir dermatoloğa görün.
  • Tırnağın uzarsa sirkenin mantara ulaşması için tekrar kes.
  • Bunun işe yaraması birkaç ay sürebilir. Ayağını günde iki kez sirkeli suda bekletmeye devam edemiyorsan veya mantar iyileşmiyor gibi görünüyorsa bunun yerine bir dermatoloğa görün.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 2:
Geleneksel Tedaviler Kullanmak

Ne yazık ki sirke gibi evde uygulanabilecek tedavi yöntemleri tırnak mantarını iyileştirmek adına pek etkili görülmüyor. Bu sinir bozucu bir durum ancak çok daha başarılı olan profesyonel seçenekler var. Topikal kremler işe yarayabilir, ancak tırnak mantarı için en etkili olanlar ağızdan alınan ilaçlardır. Muayene için bir dermatoloğa git ve tırnak mantarından kalıcı olarak kurtulmak için talimatlarına uy.

 1. 1
  Kolay bir tedavi için reçetesiz bir mantar önleyici krem uygula. Özel mantar önleyici kremler, ayağını sirkeli suda bekletmekten daha iyi sonuç verebilir. Mahallendeki bir eczaneden bir krem almayı ve tam olarak belirtildiği şekilde uygulamayı dene. Birçok krem en az birkaç hafta boyunca her gün uygulamayı gerektirir. Yönergelere uy ve bunun enfeksiyonun temizlenmesine yardımcı olup olmadığına bak.[2]
  • Amorolfin, Siklopiroks, Efinakonazol ve Tavaborol onaylı mantar önleyici etken maddelerdendir.
  • Kremin mantara ulaşması için tırnaklarını kısa tut.
  • Kremler genellikle tırnak mantarına çok da iyi gelmez çünkü tırnağa nüfuz edemez. Çok fazla gelişme görmezsen ve bir dermatoloğa görünmen gerekirse şaşırma.[3]
 2. 2
  Dermatologdan reçeteli, ağızdan alınan ilaçlar al. Ağızdan alınan ilaçlar içeriden çalıştığı için genellikle tırnak mantarı için tercih edilen tedavi yöntemidir. Enfeksiyonun evde yapılan tedavilerle geçmiyorsa bir dermatologdan randevu al. Doktor muhtemelen ayak tırnağını muayene eder, ardından mantarla savaşmak için bir ilaç yazar. Enfeksiyonu tamamen temizlemek için ilacı 2-3 ay boyunca, belirtildiği şekilde al.[4]
  • Lamisil ve Sporanox, yaygın mantar önleyici ilaçlardandır.
  • İlaçları erken bırakma. Mantarın tamamı ölmeden önce bırakırsan enfeksiyon nüksedebilir.
  • İlk randevuda, ayak hastalıkları uzmanı mantarın bir kısmını almak için tırnağını biraz kesebilir. Bu yardımcı olabilir ancak muhtemelen enfeksiyonu tamamen iyileştirmez.[5]
  • Mantar önleyici ilaçlar güçlü olabilir, bu nedenle doktorun, sistemindeki seviyelerin doğru olduğundan emin olmak için kanını belirli aralıklarla test etmek isteyebilir. Bu ilaçların fazlası karaciğer hasarına neden olabilir.[6]
 3. 3
  Tırnağına nüfuz etmesi için ilaçlı oje dene. Dermatolog bu yaklaşımı ağızdan alınan ilaçlarla birlikte deneyebilir. İlaçlı bir oje, genellikle Nibulen, tırnağına nüfuz edebilir ve mantarı tedavi edebilir. Çoğu durumda ilacı tırnağına fırçayla sürer ve bir hafta boyunca tırnağında bekletirsin. Bu süre sonunda ilacı alkol ile çıkarır ve yeni bir tabaka uygularsın. Bu uygulamaya dermatoloğun önerdiği süre boyunca devam et.[7]
  • Uygulama prosedürü, dermatoloğun reçete ettiği ilaçlara bağlı olarak farklı olabilir. Doktorun talimatlarına uy.
  Reklam

Tıbbi Özet

Sirke, mantar enfeksiyonları için evde uygulanabilecek yaygın bir tedavi yöntemi olsa da tırnak mantarına karşı pek bir başarı gösteremez. Tırnak altına giremediği için mantarı öldüremez. İstersen deneyebilirsin ancak harika sonuçlar görmeyebilirsin. Enfeksiyon birkaç hafta içinde herhangi bir iyileşme göstermezse tıbbi bir tedavi için bir dermatoloğa git. Kremler ve ilaçlarla bile enfeksiyonun tamamen temizlenmesi birkaç ay sürebilir, bu nedenle tüm bu tedavileri tam olarak dermatoloğun sana söylediği şekilde uygula.

İpuçları

 • Tırnak mantarı için evde uygulanabilecek başka tedavi yöntemleri de vardır. Tırnağına günde bir kez Vicks VapoRub uygulamak da enfeksiyonu temizleyebilir.[8]
Reklam

Uyarılar

 • Tırnak mantarı bulaşıcıdır, bu nedenle ayağına değen her şeyi yıka. Başkalarına bulaştırmamak için evde çorap giy.[9]
 • İşe yarayıp yaramadığını görmek için enfeksiyonlu tırnağa günde bir kez çay ağacı yağı sürmeyi de deneyebilirsin.[10]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Bir Haftada 5 Kilo Nasıl VerilirBir Haftada 5 Kilo Nasıl Verilir?
Mastürbasyon Bağımlılığı Nasıl BırakılırMastürbasyon Bağımlılığı Nasıl Bırakılır?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Sigara Nasıl İçilir?
Penisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi EdilirPenisteki Mantar Enfeksiyonu Nasıl Tedavi Edilir?
Yorgun Değilken Nasıl Uyunur?
Uyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl GeçilirUyuşturucu Testinden Kısa Sürede Nasıl Geçilir?
Isırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi EdilirIsırgan Otu Isırığı Nasıl Tedavi Edilir?
Regl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl AlınırRegl Olduktan Sonra Gusül Abdesti Nasıl Alınır?
Regl Dönemi Nasıl Erken BitirilirRegl Dönemi Nasıl Erken Bitirilir?
Vajinadaki Koku Hızlıca Nasıl GiderilirVajinadaki Koku Hızlıca Nasıl Giderilir?
Yeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım YapılırYeni Bir Dövmeye Nasıl Bakım Yapılır?
Bir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl AnlaşılırBir Kişinin Kokain Kullandığı Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Zora Degrandpre, ND
Ortak yazarlar :
Naturopati Doktoru
Bu makaledeki ortak yazarlar Zora Degrandpre, ND. Dr. Zora Degrandpre Washington’da lisanslı bir Naturopati Doktoru’dur. Naturopati doktorluk derecesini Ulusal Doğal Tıp Fakültesi’nden 2007 yılında almıştır. Bu makale 1.431 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Sağlık

Tibbi Yasal Uyarı

Bu makelenin içeriği profesyonel tıbbi tavsiye, muayene, teşhis ve tedavi yerine geçme amacını taşımaz. Herhangi bir sağlık tedavisine başlamadan, tedaviyi değiştirmeden ya da durdurmadan önce her zaman doktorunla ya da nitelikli bir sağlık görevlisiyle iletişime geçmelisin.

Bu sayfaya 1.431 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam