Ayak masajı, özel birini şımartmanın ve masaj yapılan kişinin uzun bir günün sonunda gevşemesine yardımcı olmanın en iyi yollarından biridir. Daha önce hiç ayak masajı yapmadıysan nereden başlayacağını bilemeyebilirsin. Endişelenme; ayağın hangi bölgelerine odaklanacağını ve ne kadar basınç uygulayacağını öğrendikten sonra, iyi bir ayak masajı yapmak hiç de zor değildir. Ayrıca ayak masajını daha da muhteşem hâle getirmek için, aşırı rahatlatıcı bir ortam yaratmanı sağlayabilecek bazı basit çözümler de vardır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Ayağın Üstüne, Topuğuna, Tabanına ve Parmaklarına Masaj Yapmak

 1. 1
  Başparmaklarınla ayağın üstünü ov. Parmak ucundan başla ve ayak bileğine doğru yavaşça ilerle. Bilekten başlayarak aşağıya doğru ayağa geri dön. Ayağı ellerinin içinde kavrayarak başparmaklarınla ona sıkı şekilde basınç uygula.[1]
  • Ayağın üzerinde iki üç kez yukarı ve aşağı yönlü hareket et. Vücudunla masaj yapılan kişiye doğru eğilerek ayağı göğüs bölgene yakın tut. Bu, ayağa doğru miktarda basınç uygulamana yardımcı olacaktır.
  • Ayağa masaj yapmak için başparmak kasların yerine, vücut ağırlığının gücünü kullan. Yalnızca başparmaklarının kaslarını kullanmak, parmaklarına kramp girmesine ve kolayca yorulmalarına neden olabilir.
 2. 2
  Ayak kemerine masaj yap. Ayak parmaklarının kökünün hemen aşağısında bulunan ayak kemerine hafif basınç uygulamak için başparmaklarını kullan.[2] Başparmağının birini saat yönünde, diğerini ise saat yönünün tersine, küçük daireler çizecek şekilde hareket ettir. Bunu en az 30 saniye boyunca yap.[3]
  • Başparmaklarını ayağın zıt uçlarının üzerine yerleştirip birbirlerine doğru hareket ettir. Bunu, ayak tabanında yukarı aşağı hareket ederek en az üç beş kez yap.
  • Masaj yaparken sıkı basınç uygulayarak ayakları kavra. Hafif, yumuşak dokunuşlar çoğu insana gıdıklayıcı gelebilir ve dikkati masajdan uzaklaştırabilir.
  • Masaj yapılan kişinin ayaklarında hassas bir nokta varsa rahatsız edebileceği için o bölgeye çok fazla basınç uygulama.
 3. 3
  Ayak topuklarını ov. Başparmaklarını, topuktan ve bilekten başlayıp baldır kasına doğru uzanan aşil tendonunun üzerinde yukarı aşağı hareket ettir. Başparmaklarını kullanarak dairesel hareketlerle ayak topuğunu ov.[4]
  • Topuğa ulaşabilmek için ayağı bir elinle yukarı kaldırman gerekebilir.
  • Bu bölgenin derisi kuru veya sert olmaya eğilimlidir; bu yüzden sürtünmeyi azaltmaya yardımcı olması için ellerine masaj yağı veya losyonu sürebilirsin.
 4. 4
  Her bir ayak parmağını sık ve çek. Ayağı kemerin hemen altından bir elinle tut. Diğer elinin başparmağını, ayak başparmağının üstüne yerleştir. İşaret parmağın, ayak başparmağının altında olmalıdır. Ayak başparmağını hafifçe bir tarafa çevirip yukarıdan aşağıya doğru çek. Ayak başparmağının üst kısmına geri dönüp başparmağınla ve işaret parmağınla orayı sık. Bunu, gevşetmek ve rahatlatmak için her bir ayak parmağına yap.[5]
  • İncinmelerine neden olabileceği için ayak parmaklarını birden hızlıca çekme. Bunun yerine, eşit basınç uygulayarak her bir ayak parmağını hafifçe çevir, çek ve sık.
 5. 5
  Her bir ayak parmağını parmaklarının arasında yukarı ve aşağı doğru kaydır. Ayağı topuğun hemen altından bir elinle tut. Diğer elinin işaret parmağını ayak parmaklarının arasına yerleştir. Parmağını ayak parmağının köküne doğru kaydır ve sonra tekrar ucuna doğru git. Bunu, ayak parmaklarının arasında iki üç kez yap.[6]
  • Parmaklarını ayak parmaklarının arasında kaydırırken eşit basınç uygulamak için vücut ağırlığını kullandığından emin ol.
 6. 6
  Tek seferde bir ayağa odaklan. Diğer ayağı ılık suyun içinde bırak veya rahat şekilde yastığın üzerinde tut. Önce tek bir ayağa temel bir masaj yap, daha sonra diğer ayakla ilgilen. İki ayağın da eşit şekilde rahatlaması için aynı hareketleri her ayak için tekrarla.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Ayak Bileklerine, Tabanlarına ve Basınç Noktalarına Derinlemesine Masaj Yapmak

 1. 1
  Bileklere derinlemesine bir masaj yap. Bileğin altındaki çukur alanın yerini sapta. Bu alanı birkaç saniye hafifçe sıkmak için başparmağını veya işaret parmağını kullan. Sonrasında, bileklerin etrafında dairesel hareketler yapmak için başparmaklarını kullanabilirsin. Gevşemesine yardımcı olmak için bu bölgeye eşit basınç uygula.[7]
  • Özellikle bilekleri kaskatıysa veya ağrıyorsa tek elle topuğunu kavrayıp diğer elinle ayak parmaklarının kökünü tutmayı deneyebilirsin. Sonra ayağı üç kez saat yönünde, ardından üç kez de saat yönünün tersine yavaşça çevirebilirsin
 2. 2
  Ayak tabanlarında yumruğunu kullan. Derinlemesine bir masaj için, ayağını bir elinle topuktan tut. Diğer elini yumruk yap ve nazikçe ayak tabanına bastır.[8] Yumruğunu tabanın üzerinde hamur yoğuruyormuş gibi dairesel hareketlerle gezdir. Sonra tabanın üzerinde aşağı ve yukarı doğru kaydır. Yaptığın, bu bölgenin daha derinlemesine gevşemesine yardımcı olacaktır.[9]
  • Ayakları rahatlatmayacağı için yumruğunla ayak tabanını yumruklama veya ona vurma. Bunun yerine, yumruğunu bölgeye daha eşit bir basınç uygulamak için kullan.
 3. 3
  Ayağın belirli bölgelerine basınç uygula. Ayağının belirli bölgelerine masaj yaparak, masaj yapılan kişinin vücudunun belirli bölgelerini gevşetebilirsin. Refleksoloji masajına benzer şekilde, kişinin yaşadığı özel bir sorunun iyileşmesini sağlamak amacıyla, bu bölgelere eşit basınç uygulamak için başparmağını veya işaret parmağını kullan. Şuralara basınç uygulayabilirsin:[10]
  • Baş ağrısı veya boşaltım sorunları varsa ayak topuklarına ve parmaklarına.
  • Baş ağrıları veya uyuyamama sorunu varsa ayak tabanlarının ortasına.
  • Sırt sorunlarının üzerine gitmek için sağ veya sol ayağının serçe parmak tarafında kalan yanına.
   • Bu alanları uyarmak amacıyla üzerlerine hafifçe dokunmak için elinin tersini kullan. Buraları başparmaklarınla da ovabilirsin.
   • Bu alanlar hassas olabilir, o yüzden buralara çok fazla basınç uygulama. Hafifçe ve yavaş bir şekilde başla. Sonra, masaj yapılan kişi hâlâ rahat ve huzurlu görünüyorsa bu alanlara birazcık daha derinlemesine baskı yap.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Rahatlatıcı Bir Ortam Yaratmak

 1. 1
  Masaj yapılan kişinin ayaklarını içerisinde dilimlenmiş meyveler olan sıcak suyun içinde beklet. Kişiyi rahat bir sandalyeye oturt. Sonra, bir kovanın veya leğenin içine 15-20 lt kadar sıcak su doldur. Bir misket limonunu, normal limonu veya portakalı dilimle ve dilimleri suyun içine koy. Beş dakika kadar ıslanmaları için ayaklarını nazikçe suyun içine sok.[11]
  • Ayakları suyun içindeyken dilimleri kullanarak nazikçe ayaklarını ovmayı dene.
  • Daha dinlendirici bir etki için suya bir yemek kaşığı deniz tuzu ekle.
  • Hoş bir koku vermesi için lavanta, çay ağacı veya nane gibi bir uçucu yağdan 5-10 damla suya ekle.
 2. 2
  Ayaklarını temiz bir havluyla kurula. Masaj yapılan kişi beş dakikalık ayak banyosunun tadını çıkardıktan sonra sen de onun önünde bir taburede veya minderin üzerinde otur. Bir yastığın üzerine temiz bir havlu serip yastığı kucağına yerleştir. Her iki ayağı da kaldırıp sudan çıkar ve ayaklarını kurulamak için havluyu kullan.[12]
  • Her iki ayağını birden veya her sefer için bir ayağını sudan çıkar. İkinci seçeneği uygularsan tek seferde tek bir ayağa odaklanırken diğer ayağı da suyun içinde ıslanmaya devam etmesi için bırakabilirsin.
 3. 3
  Ellerine azıcık masaj yağı veya losyonu sür. Losyonu ısıtmak için ellerini birbirine sürt. Yağ veya losyon kullanmak, senin ellerinle onun ayakları arasındaki herhangi bir pürüz veya sürtünme hissini önlemeye yardımcı olacaktır.[13]
  • Doğal içeriklerden yapılmış bir masaj yağı veya losyonu al ki deriyi yumuşatsın. Kakao yağı, Hindistan cevizi yağı, çay ağacı yağı ve okaliptüs gibi içeriklerin hepsi masaj için iyidir.
 4. 4
  Masaj için sakin, sessiz bir ortam sağla. Masaj yapılan kişiyi rahatlatacak ve onun masaj kafasına girmesini sağlayacak bir ortam yarat. Güzel kokan mumlar yak. Işıklandırmanın az olduğundan emin ol. Arka planda sakinleştirici müzikler çal.
  • Onun bir sandalyede veya yatakta yastıklarla ve battaniyelerle rahat bir pozisyonda durduğundan emin ol ki rahatlasın.
 5. 5
  Masaj yaparken kişiden geri bildirimde bulunmasını iste. İhtiyaçlarına ve isteklerine cevap ver. Ona “Bu iyi geldi mi?”, “Daha derine inmemi ister misin?” veya “Böyle nasıl hissediyorsun?” gibi sorular sor. Verdiği cevapları dinle ve ona iyi gelen noktalara odaklan.
  • Yalnızca kişiden izin aldıktan sonra bir bölgede daha derinlemesine masaj yap. Daha derine inmeni sorun etmediğinden emin ol ki masaj esnasında rahatsızlık veya acı hissetmesin.
 6. 6
  Ayaklarına düzenli olarak masaj uygula. Kişiye haftada bir kez masaj yapmayı alışkanlık hâline getir. Stres atmaya ihtiyacı olduğunu biliyorsan iş çıkışı veya akşam yemeğinden sonra gece vakti gibi uygun bir zaman seç. Kişiye masaj uygulamaya devam et; böylece kendini daha çok geliştirirsin ve ayak masajı sırasında nelere olumlu cevap verdiğini öğrenirsin.
  • İşin temelini kaptıktan sonra onda daha derin masaj hareketleri de deneyebilirsin. Bu, ayak masajlarını derinleştirmeni ve bir üst aşamaya geçmeni sağlayacaktır.
  Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • İçi sıcak su dolu bir leğen veya kova
 • Taze meyve dilimleri veya uçucu yağlar
 • Temiz havlular
 • Bir yastık
 • Masaj losyonu veya yağı

Bununla İlgili wikiHow'lar

Enfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi EdilirEnfeksiyon Kapmış Bir Kulak Deliği Nasıl Tedavi Edilir?
Yüzden Nasıl Kilo VerilirYüzden Nasıl Kilo Verilir?
Kıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilirKıkırdak Piercing'indeki Şişlikler Nasıl İyileştirilir?
Yüz Şekli Nasıl BelirlenirYüz Şekli Nasıl Belirlenir?
Ayağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl GiyilirAyağa Büyük Gelen Ayakkabılar Nasıl Giyilir?
Bir Haftada Kalça Nasıl Büyütülür?
Piercing'in Enfekte Olduğu Nasıl AnlaşılırPiercing'in Enfekte Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Nike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl BulunurNike Ayakkabıların Model Numarası Nasıl Bulunur?
Nasıl Güzel OlunurNasıl Güzel Olunur?
Mor Şampuan Nasıl KullanılırMor Şampuan Nasıl Kullanılır?
Vans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırVans Ayakkabıların Sahte Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Belirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip OlunurBelirgin Bir Çene Hattına Nasıl Sahip Olunur?
Yeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş AlınırYeni Bir Dövmeyle Nasıl Duş Alınır?
Uzamış Saçlar Evde Nasıl Kesilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Will Fuller
Ortak yazarlar :
Sertifikalı Masaj Terapisti
Bu makaledeki ortak yazarlar Will Fuller. Will Fuller, San Francisco, Kaliforniya’da çalışan Sertifikalı bir Masaj Terapisti ve Sağlıklı Yaşam Eğitmeni’dir. Will, San Francisco’ daki Kaliforniya Üniversitesi’nin (UCSF) Spor ve Eğlence Merkezi’nde çalışmış, İngiltere, Kenya, Kuveyt’te spor eğitimi vermiştir ve şu anda Chiro-Medical Group ile çalışmaktadır. Dr. Meir Schneider tarafından kurulan bir program altında fizik tedavi eğitimi almıştır. South Hampton Üniversitesi’nden Spor Bilimleri alanında lisans derecesine ve Beden Eğitimi alanında Eğitim Yüksek Lisans Sertifikası’na sahiptir. Bu makale 2.892 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 2.892 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam