Yiyebilmek için avokadolarının olgunlaşmasını beklemek bir eziyettir. Neyse ki olgunlaşma sürecini hızlandırmak için yapabileceğin şeyler var. Böylece avokadolarının tadını daha erken çıkarabilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Kesilmemiş Bir Avokadoyu Olgunlaştırmak

 1. 1
  Olgunlaşmamış avokadoyu kahverengi kâğıt bir torbaya koy. Torba avokadoyu olgunlaştıran etilen gazını içerde tutmak için kullanılır.[1] Torbada herhangi bir delik olmadığından emin ol!
  • Kâğıt torba sadece bir araç. Ortamda gazın aynı şekilde hapsedilebileceği başka bir yöntem bulabilirsen harika! Onu da kullanabilirsin. Büyükannen avokadoyu un kabında saklamanı söyleyebilir, ancak boş bir McDonald's torbasına yerleştirmek durumunda kalabilirsin.
 2. 2
  Kahverengi kâğıt torbaya muz, elma veya domates koy. Muz en iyisidir, ancak diğer meyveler de aynı işi görür. Bazıları elma kullanmayı tercih eder çünkü elma çürüyüp buruştuktan sonra bile tekrar tekrar kullanılabilir ve gaz yaymaya devam eder.[2] Elinde bu yiyeceklerin hiçbiri yoksa ama bir ya da iki tane daha avokadon varsa hepsini bir arada olacak şekilde torbanın içerisine koy.
  • Bu meyveler diğer meyvelerden daha fazla etilen gazı yayar. Ne kadar fazla etilen gazı üretirlerse de avokado o kadar daha hızlı olgunlaşır.[3]
 3. 3
  Torbayı ağzı kapalı bir şekilde oda sıcaklığında sakla. Güneş ışığından uzak tut; 18-24 ºC en iyisidir. Torbanda fazladan meyve yoksa avokadolarının olgunlaşması 2-5 gün sürecektir.[4]
 4. 4
  Belli aralıklarla kontrol et. Eklenen meyve olgunlaşma sürecini önemli ölçüde hızlandıracak ve avokado 1-3 gün içinde olgunlaşacaktır. [5] Avokadon kolayca soyulacak hâle geldiğinde olgunlaşmış demektir. Rengine bakarak anlamak bazen zor olduğundan hafifçe dokunarak yumuşak olup olmadığını hisset.
  • Olgunlaşmamış bir avokado güzel görünümlü ve yeşil olacaktır. Olgunlaştıkça mor ve siyah renklerde izler belirecektir[6] (o zaman yaklaşık 2 gün içinde tüketebilirsin). Avokadon bir sonraki öğünün için hazır olduğunda rengi kopkoyu yeşil/kahverengi neredeyse mora çalan bir siyahtır.[4]
   • Olgunlaşınca birkaç gün buzdolabında saklanabilir, ancak zaman ilerledikçe lezzetini kaybedecektir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Kesilmiş Bir Avokadoyu Olgunlaştırmak

 1. 1
  Kesilmiş avokadoya limon veya limon suyu serp. Avokadon kesilmiş ve açık havaya karşı savunmasız olduğu için limon suyu gibi asidik bir madde yardımıyla kahverengi ve püre hâle gelmesini engelle.[7] Olgunlaşmasını istiyorsun, ziyan olmasını değil.
 2. 2
  Avokadoyu streç filme sar. İki yarım parçayı birleştir ve bütün hâldeymiş gibi streç filme sar. Buzdolabına yerleştir.
  • Streç filmin yoksa hava geçirmez, kilitli bir kap kullan.
 3. 3
  Avokadonun olgunlaşmasını takip et. Olgunlaşması için gereken sürenin miktarı avokadonun bu şekilde ne kadar kaldığına bağlıdır. Dolaptan çıkar ve hafifçe bastır, yumuşak ve yenilebilir göründüğünde bir tadına bak. Eğer tadı tam olarak yerinde değilse avokadoyu tekrar dolaba koy.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Avokadonu Kullanmak ve Saklamak

 1. 1
  Kesilmemiş, olgunlaşmamış avokadoları oda sıcaklığında tut. Onları buzdolabına koymak olmaz. Avokadolar soğuk ortamlarda olgunlaşmaz.[8] Tezgahının üstünde tutmak dışında başka bir şey yapmazsan avokadonun olgunlaşması altı gün kadar sürebilir. Olgunlaşmayı geciktirmek istiyorsan avokadoyu buzdolabına koyabilirsin; orada tezgahta olduğundan daha uzun süre kalacaktır. Avokadoya ihtiyaç duymadan bir veya iki gün önce dolaptan çıkar ve yukarıda belirtildiği gibi bir torbada olgunlaştır.
 2. 2
  Kesilmiş, dilimlenmiş veya ezilmiş avokadolar için limon suyu kullan. Guacamole (bir çeşit avadakodu sosu) formunda olsa bile avokadonun üzerine biraz limon ve hatta portakal suyu (taze olduğu sürece!) sık. Asit (oksidasyon olarak da bilinen) kahverengileşme sürecini yavaşlatarak avokadonun ömrünü uzatacaktır.
  • Kahverengilik görmeye başlıyorsan tüm avokadoyu çöpe atmana gerek yok. Kalanını da ziyan olmadan kullanmak için sadece kahverengi kısımlarını kazıyıp at.
  • Avokadon ikiye kesilmişse ve ezilmiş veya dilimlenmiş değilse kesilen yüzeyi sudan geçirip buzdolabına koyarak limon tadından kolayca kurtulabilirsin. Limon suyu avokadonun rengini daha da kötüleştirecektir, ancak bu aslında avokadonun geri kalanını daha uzun süre taze tutan bir yüzeydir. Kahverengileşen ince yüzey kolayca soyulur ve taze, avokado gibi bir avokadon olur.
 3. 3
  Eğer kötü daha da kötü hâle gelirse avokadonu püre hâline getir ve dondur. Avokadon kullanılacak en iyi hâldeyse ancak programın buna izin vermiyorsa avokadoyu püre hâline getir ve dondurucuya koy. Bütün hâlde dondurma yoksa tadı bozulur. Sonrasında avokadoyu sos ve ezmeler vb. için kullanabilirsin.
  • Açıkçası, avokadon donmamış hâldeyken en iyisidir. Bu yöntem sadece taze yenemezse alınan bir önlem olmalıdır.
  • Alternatif olarak, dondurulmuş avokado püresi sana hitap etmiyorsa avokadoyu küp küp doğrayıp avokado turşusu yaparak da muhafaza edebilirsin.
 4. 4
  Olgunlaşma aşamalarını izle. Umarım avokadolarınla bağ kurmak için birkaç günün vardır. Onları izliyorsan bu süreç boyunca ne kadar aşama kaydettiklerini kolayca anlayabileceksin. Farklı aşamalarda farklı sonuçlar verecektir.
  • Avokadon daha yeni olgunlaşmaya başlıyorsa ısıya daha az dayanıklı hâle gelir. Daha kolay ızgara yapabilir veya fırınlayabilirsin.
  • Avokadonun olgunlaşması biraz zaman aldıysa ancak sonunda olgunlaştıysa salatalara ve salsa soslara çok yakışacak dilimleri olmalı. Düzgün ve hoş dilimler servis tabaklarında güzel görünecektir!
  • Eğer bir düzine olgun avokadon varsa hepsini kremamsı bir şeye dönüştür. Meyveli pasta, dondurma ya da cheesecake yapmayı düşün. Al sana denemek için bir bahane!
  Reklam

İpuçları

 • Sadece kahverengi kâğıt torba kullanmak da mümkündür; tabi meyve eklendiği zamanki kadar çabuk olgunlaşmayacaktır, ancak olgunlaşmayı avokadoların üzerini açık bırakmaktan daha fazla hızlandıracaktır.
 • Bir torbayı un ile doldurmak da diğer bir olası alternatif olgunlaşma yöntemidir.[9]
Reklam

Uyarılar

 • Avokadoları buzdolabında muhafaza etmek tam tersi etki yapar - olgunlaşmalarını önler. Bu, uzun süreli depolama için iyidir ancak olgunlaşmalarını hızlandırmak için uygun değildir.
 • Avokadonu mikrodalgada kullanma. İnternette bunun yapılabileceğini söyleyen kaynaklar bulabilirsin (ki yapılabilir ve teknik olarak her şeyi mikrodalgada kullanabilirsin) ancak mikrodalga avokadonun tadını yok edecektir.[4]
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Avokado
 • Kâğıt torba
 • Muz, elma veya domates (hızlandırılmış işlem için)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Tavuk Etinin Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Ev Yapımı Şarap Nasıl YapılırEv Yapımı Şarap Nasıl Yapılır?
Şarap Şişesi Tirbuşonsuz Nasıl Açılır?
Kıymanın Bozulduğu Nasıl AnlaşılırKıymanın Bozulduğu Nasıl Anlaşılır?
Avokadonun Bozuk Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Tavuk Göğsü Nasıl Haşlanır?
Baileys Irish Cream Nasıl İçilir?
Votka Nasıl İçilir?
Şampanya Şişesi Nasıl Açılır?
Şişe Açacağı Olmadan Şişe Nasıl Açılır?
Mantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl AnlaşılırMantarların Bozuk Olup Olmadığı Nasıl Anlaşılır?
Yumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl AnlaşılırYumurtanın Bozulup Bozulmadığı Nasıl Anlaşılır?
Donmuş Somon Balığı Nasıl Pişirilir?
Kabarmayan Hamur Nasıl Düzeltilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 17 kişi çalıştı. Bu makale 36.934 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 36.934 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam