Seni mutsuz eden ve sana kendini kötü hissettiren birini görmezden gelmen bazen zor olabilir. Hele bir de bu kişi okulda, iş yerinde veya aile toplantılarında görmek ve konuşmak zorunda kaldığın biriyse işin daha da zorlaşır. Ancak, negatif insanlardan uzak kalıp onların yerine pozitif ve destekleyici insanları hayatına nasıl alacağını öğrenmen, hayatta mutlu ve istikrarlı biri olmanı sağlayacaktır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 4:
Kendini Bu Kişilerden Uzak Tutabilmek

 1. 1
  Artık etrafında görmek istemediğin kişinin gideceğini bildiğin yerlere gitme. Bir kişiyi görmezden gelmenin en kolay yolu, o kişiyle karşılaşmaktan tamamen sakınmaktır. Bir kişiyle karşılaşma ihtimalini, onunla beraber gittiğin mekânlara veya onun genellikle zamanını geçirdiğini bildiğin yerlere gitmeyerek azaltabilirsin.
  • Kendine gidecek yeni restoranlar, barlar ve kafeler bul. Etrafında olmasını istemediğin kişinin bulunduğu yerlerin biraz dışında kalacak yerler bulmaya çalış.
  • Alışverişini bu kişinin evinden (nerede yaşadığını biliyorsan) uzaktaki mağazalardan yap.
  • Ortak bir arkadaşınız seni bir yere davet ettiğinde, görmek istemediğin o kişinin de orada olup olmayacağını sor. Bunu öğrendikten sonra, gidip gitmeyeceğine karar verebilirsin.
 2. 2
  Bu kişiyle ilişkini kısıtla. Bir kişiyle arandaki iletişime sınır getirmen o kişiyi hayatından çıkarıp atmana gerek kalmadan onu hayatından uzak tutman için iyi bir yöntemdir. Özellikle de bu kişiyle akrabalık ilişkin varsa veya düzenli olarak aynı yerlere gitmek zorundaysan, ilişkini tamamen kesmen zor olabilir. Ancak bu, onunla düzenli olarak etkileşime girmek zorunda olmaktan kaçınmana yardımcı olarak kendini daha iyi hissetmeni sağlayabilir. [1]

  Konuşmayı Kısa Tutmak
  Kısa ve duygusuz cevaplar ver. Söylediğin şeyleri uzatma ve karşı tarafa hiç soru sorma. Kısa ve kibarca yanıt ver ama fazla konuşmak istemediğini belli et. Konuşmayı kısa kesmek için kibar bir bahane bul. “İyiyim ama hemen işe dönmem gerek,” ya da “Birkaç dakika içinde öğle yemeği için biriyle buluşacağım” gibi şeyler söyle. Gitmek zorunda olduğunu söylerken kibar ama kararlı ol.
  Kırıcı ve kaba sözler söylemekten sakın. Kaba veya pasif agresif şeyler söylemek işleri daha da kötü bir hale sokar. Negatif duygularını daha sonra güvendiğin bir arkadaşına ya da günlüğüne dökebilirsin; ama bu kişiye karşı sakinliğini ve kibarlığını muhafaza et.

 3. 3
  Karşı taraftan gelen sohbet etme girişimlerinin yönünü değiştir. Birlikte çalışıyorsanız, ortak akadaşlarınız varsa veya sadece ara sıra yollarınız kesişiyorsa karşı tarafın seni bir sohbetin içine çekme girişimlerine karşı direnebilmen önemlidir. Bunu karşı taraf seninle konuşmaya teşebbüs ettiğinde ona karşı kayıtsız kalarak yapabilirsin. [2]

  Sohbet Etmekten Sakınmak İçin İpuçları
  Göz temasına girme. Biriyle göz temasında olmak genellikle sohbet etmeye istekli olunduğuna işaret eder. Göz temasından kaçınarak karşı tarafla ilişki kurmak istemediğini üstü kapalı bir şekilde belli edebilirsin.
  Kırıcı ve pasif agresif yorumları duymazdan gel. Karşı taraf açıkça ya da üstü kapalı bir şekilde kaba ve hasmane bir tutum sergiliyorsa ona karşılık verme isteğini bastır. Elindeki işi düşün ya da dikkatini başka bir şeye vererek canını sıkmayı başaramadığı mesajını ver.
  Onların düşüncelerine karşılık vermektense kendi fikirlerini paylaş. Eğer karşılık vermek zorunda olduğun bir durumun içerisindeysen onlarla doğrudan muhattap olmaktansa kendi fikirlerini ve duygularını paylaş. “Bence…” ya da “Aslında benim düşüncem…” gibi şeyler söyle.

 4. 4
  İlla bu kişiyle konuşmak zorundaysan yanında başka biri de olsun. Karşılaşmak istemediğin bir kişiyle iş yerinde ya da sosyal ortamlarda karşılaşmanın önüne geçemiyorsan dışarıdan bir arkadaşının da yanında olması senin için iyi olabilir. Bu arkadaş, etrafında olmasını istemediğin kişiyle aranda adeta bir tampon görevi görebilir. Bu arkadaş, her şeyin saygı çerçevesinde ilerlemesine ve karşı tarafın herhangi bir nahoş tutum içerisine girmeye çalışması halinde sohbetin tarafsız bir konuya getirilmesine yardımcı olabilir.
  • Aradaki arkadaşından tam olarak ne beklediğini onunla paylaş.
   Arkadaşının kendini kullanılmış hissetmemesi ve kafasının karışmaması için bu görevi yerine getirmek isteyip istemediğinden emin ol.
  • Aranızda sözel olmayan bir işaret belirleyin.
   Böylece aceleyle gitmeniz gerektiğinde ikinizin de bahanesi olsun.
 5. 5
  Görmezden gelemediğin kişilere karşı kibar olmaya çalış. Bazı kişilerle yan yana gelmekten kaçamıyorsan onlara karşı her zaman ekstra bir kibarlık göstermeye çalışabilirsin. [3] Kibar bir yaklaşım bazen bu kişilerdeki negatif davranışı azaltabilir. [4]

  Nezaketli Olabilmenin İpuçları
  Sakin kalmak için elinden geleni yap. Derin nefes al, ayağa kalk ve vücudunu esnet ya da bir yudum su iç. Dikkatini dağıtacak bir şeyler yap ve zihnindeki negatif enerjiyi at.
  Kaba olmak yerine nazik şeyler söyle. Hoş olmayan şeyler söylemek mecburiyeti hissettiğin zamanlarda kendini “Bu hafta yaptığın sunum harikaydı” gibi hoş şeyler söylemeye zorla. Bu, hem karşı tarafın hem de senin gerginliğini azaltmaya yardımcı olur.
  Kibar olamayacağını anladığında odadan çık. Bazen bir şey söyleme ihtiyacını çok kuvvetli hissedebilirsin. Bu durumda, kendine hemen bir bahane bulup sakinleşmek için dışarı çık. “Kusura bakma gidip kendime öğle yemeği alacağım” gibi bir şey diyebilirsin.
  Karşı tarafın negatif tutumunun seni aşağı çekmesine izin verme. Ne olursa olsun, güçlü ol ve kendine güven. Karşı tarafla muhattap olmayı reddederek, sana karşı sergilediği negatifliklerinin üstesinden gel.

 6. 6
  Güçlü ve güvende ol. Eğer bir kişinin senin etrafında olmasının önüne geçmeye çalışıyorsan büyük ihtimalle bu kişi negatif veya antipatik biridir. Bu tür insanlar genellikle (bilerek ya da bilmeyerek) rahatsızlık vermeye çalışırlar. Riske girdiğin için aptal olduğunu söyleyebilirler ya da umutlarını ve hayallerini baltalamaya çalışabilirler. Bir kişiyle bağını koparmaya karar verdiysen güçlü kalman ve bu kişinin senin moralini bozmasına ya da seni değiştirmesine izin vermemeye çalışman önemlidir. [5]
  • Kendini güvende ve güçlü hissetmiyorsan bile güçlü olacağına inanman önemlidir. Bu, sana rahatsızlık veren kişilerle senin aranda bir bariyer oluşturmaya yarayabilir.
  • Diğer insanların söyledikleri negatif sözler ve gösterdikleri negatif davranışların kendinle ve hayatını yaşama biçiminle ilgili hissettiklerini etkilemesine izin verme.
   Karşı tarafın sende oluşturduğu negatif düşüncelerden kurtulmak için pozitif cümleler kullan ve kendinle konuş.
  • Kendine, iyi bir insan olduğunu ve arkadaşlarınla ailenin sana değer verdiklerini hatırlat. Bu, senin karşı tarafın görmeyi istemediği pozitif özelliklere sahip olduğun anlamına gelmelidir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 4:
Elektronik İletişimi Kesmek

 1. 1
  Etrafında olmasını istemediğin kişinin telefon aramalarını engelle. Etrafında olmasından hoşlanmadığın bir kişiyle irtibatını kesmek istiyorsan bu kişinin seni aramasını veya sana mesaj yollamasını engelleyebilirsin. Bu kişiyle düzenli şekilde görüşmüyorsan onu engellemen çok gerekli değildir ancak yine de onu engellemenin bir zararı olmaz.
  • iPhone telefonlarda aramaları engellemek için kişi listesinden bu kişinin adına gel ve “Kişiyi Engelle” seçeneğini işaretle. Mesajlarını engellemek için mesajların olduğu bölüme gir, engellemek istediğin kişinin mesajını seç ve “Kişi” butonunu seçtikten sonra sağ köşede bulunan “i” butonuna bas ardından da “Engelle” yi seç.[6]
  • Android telefonlarda aramaları/mesajları engellemek için "Arama Ayarları" bölümüne gir “Çağrı Engelleme” butonunu seç. Bu buton seni “Otomatik Reddetme Listesi” ne götürecek. Buradan da engellemek istediğin numarayı bulup seçerek engelleyebilirsin.
  • Windows telefonlarda aramaları engellemek için "Ayarlar" bölümüne git. "Arama + SMS Filtresi"ni seçtikten sonra "Çağrıları Engelle" butonunu aktif hale getir. Daha sonra, engellemek istediğin numaraya basılı tuttuğunda önüne gelecek "Numarayı Engelle" seçeneğinden "Tamam" butonuna bas.
  • BlackBerry telefon kullanıyorsan istemediğin bir numarayı engellemek için operatörünle görüşmen gerekir.
 2. 2
  Sosyal medya bağlantılarını kes. Bir kişiye görünmek istemediğin zaman, yüz yüze görüşmekten kaçınmayı başarsan bile bu kişi seninle sosyal medya vasıtasıyla yine de iletişime geçebilir. Eğer bir kişiyle sosyal medyada arkadaşsan veya onu sosyal medya üzerinden takip ediyorsan bu kişi senin ne yaptığını, nereye gittiğini öğrenebilir ve sana bu kanaldan tehdit içeren ya da taciz edici mesajlar yollayabilir.[7]
  • Bu kişiyle sosyal medyada arkadaşsan veya karşılıklı takipleşiyorsanız
   arkadaş listenden ya da takipten çıkar.
   Ayrıca bu kişiyi engelleyerek onun da senin paylaşımlarını görmesini ve seninle iletişime geçmesini engelleyebilirsin.
  • Sosyal medyada birbirinizin arkadaşı/takipçisi değilseniz veya o kişiyi arkadaşlıktan çoktan çıkardıysan sosyal medya sitesindeki gizlilik ayarlarından gönderi ayarlarını yaparak paylaşımlarını sadece arkadaşlarının göreceği şekilde düzenle.
 3. 3
  E-posta atmasını engelle. Görüşmekten kaçındığın kişi senin e-posta adresini biliyorsa bu kişiden saldırgan veya hoş olmayan bir e-posta almaktan çekinebilirsin. Bu kişinin e-posta atmasını engelleyerek ya da bu kişiden gelen tüm mesajları filtreleyerek (kullandığın e-posta sağlayıcısına bağlı olarak) bundan kurtulabilirsin.
  • Gmail’de e-postaları filtrelemek için posta kutunda yer alan karşı tarafa ait bir iletiyi, iletinin başındaki kutucuğu işaretleyerek seç. Aşağı doğru açılan menüyü tıkla ve “Diğer” i seçtikten sonra “Benzer mesajları filtrele” seçeneğini işaretle ve yönlendirildiğin sayfada “Sil” butonunu tıkla.[8]
  • E-postaları Microsoft Outlook’ta engellemek için karşı taraftan gelen mesajın üzerinde sağa tıkladıktan sonra “Önemsiz” butonuna tıkla ve “Göndericiyi Engelle” seçeneğini işaretle.[9]
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 4:
Kendi Mutluluğunu Korumak

 1. 1
  Seni çileden çıkaran şeylerin neler olduğunu anla. Negatif bir kişiyle yan yana gelmenin önüne geçemediğin zamanlar olabilir. İş arkadaşın, akraban veya komşun olarak bu negatif kişiyle zaman zaman aynı ortamlarda olman (hatta iletişim kurman) gerekebilir. Bu durumda, seni çileden çıkaran şeylerin ne olduğunu bilmen ve bu tetikleyici unsurların farkında olmaya çalışman, bu durumun seni üzmesini engelleyebilmen için önemlidir.[10]
  • Seni mutsuz eden, sinirlendiren ya da moralini bozan kişilerin, yerlerin ya da şeylerin listesini yap.
  • Bu kişilerin, yerlerin ve şeylerin sende neden negatif bir reaksiyona sebep olduğunu düşün.
  • Bu tetikleyicilerin günlük yaşantında karşına nasıl çıkabileceğini düşün ve bu durumlardan uzak durmanı ya da bu durumlarla minimum düzeyde karşı karşıya kalmanı sağlayacak stratejileri planla.
 2. 2
  Sevmediğin kişilerden yakınmamaya çalış. Öfkeni dışa vurmak istiyor olsan da bu şekilde davranman aslında diğer insanların senden uzaklaşmasına sebep olur. Bu insanlar senin sevmediğin o kişinin arkadaşı olabilirler veya sadece başkaları hakkında söylediğin olumsuz şeyleri duymaktan bıkmış olabilirler. Eğer sürekli olarak biriyle ilgili şikâyet ediyorsan birlikte zaman geçirdiğin arkadaşların veya meslektaşların sonunda senden uzaklaşmaya başlayabilirler. [11]
  • Etrafında görmek istemediğin kişiyle ilgili şikâyetlenmek yerine, başka kişilerle sohbet ederken bu kişiden bahsetmeme kararı al.
  • Diğer kişilerle olduğun zamanlarda, yapmaktan keyif aldığın pozitif şeylerden bahset.
   Aksi takdirde, sevmediğin kişi için çok fazla zaman ve enerji harcadığını farkedersin.
 3. 3
  Kendi sözlerinin ve davranışlarının sorumluluğunu bil. Kendi sarf ettiğin negatif sözler ve gösterdiğin negatif davranışlar için başkalarını suçlaman karşındaki kişiyi güçlü kılar ve farkında olmadan kendi kontrolünü kaybetmene sebep olur. Karşındaki kişi seni ne kadar üzerse üzsün
  öfkeye/sinire kapılmak ya da sakinleşmeyi beklemek nihayetinde senin elinde.
  Birine kızdığın için bile yapmış olsan söylediğin ya da yaptığın şeyler yine de senin seçimlerindir ve bunlardan yine de sen sorumlusun. [12]

  Davranışlarını Kontrol Altına Almak
  Düşünce motifini değiştir. Tüm negatif düşüncelerinin farkında ol. Bu düşünceleri kabullen ve bu düşünceler henüz kontrolü ele geçirmeden onları bastır.
  Hoşlanmadığın kişileri görmezden gelmeyi öğren ve onları kendi haline bırak. Başka bir kişiyi kontrol edemezsin ama onun seni etkilemesini engelleyebilirsin. Zamanını ve enerjini onları düşünerek bile boşa harcama ve bunun yerine kendini değer verdiğin şeylere ada.
  Pozitif bir hayat yaşamak için gereken güç sende mevcut. Her zaman hayatında hoşuna gitmeyen insanlarla iletişim kurman gerekecektir ancak onların senin üzerindeki etkilerini kontrol etmek senin elinde. Düşüncelerinin ve davranışlarının kontrolünü eline al ve başkalarına değil kendine odaklan.

  Reklam

Yöntem 4
Yöntem 4 / 4:
Hayatına Pozitif İnsanları Dâhil Etmek

 1. 1
  En iyi özelliklerinin farkında ol ve bu özelliklerini ortaya çıkar. Pozitif insanlar genellikle diğer pozitif insanları çekerler. Hayatına pozitif insanları katmak istiyorsan bu kişilere kendi pozitifliğini göstermen mantıklı olur. Bunu, en iyi ve en ilgi çekici özelliklerini nasıl kullanıp bunları nasıl göstereceğini öğrendikten sonra ustalıkla yapabilirsin. [13]
  • Seni pozitif biri yapan şeyleri düşün. Örneğin, başkalarını över misin ya da kibar olmak için yoğun çaba mı harcarsın?
  • Bu gibi davranışları daha sık sergilemek için bilinçli bir çaba göster; bunu sadece başkaları görsün diye değil hayatını daha pozitif hale getirebilmek için yap.
  • Nasıl bir insan olduğunu ve ne tarz bir hayat yaşadığını icraatlarınla göster.
 2. 2
  Hayatında zaten var olan pozitif insanları farket. Büyük ihtimalle hayatında çok güçlü ve pozitif insanlar zaten var. Etrafında olmasını istemediğin insanlardan kendini geri çektikçe bu kişilerin yerine etrafında olmalarından hoşlanacağın kişileri koyman gerekir. Genelde, daha iyi arkadaşlık yapacakları için ve seni olumlu yönde etkileyecekleri için pozitif ve seni önemseyen kişileri kendine yakın tutman senin için en iyisi olacaktır.[14]
  • Güçlüklere rağmen pozitif kalabilen arkadaşlarını, aile üyelerini ve iş arkadaşlarını düşün. Ayrıca, hayatındaki en kibar, en düşünceli ve en merhametli insanları düşün.
  • Bu kişilere ulaş. Birlikte daha fazla zaman geçirmek için çaba göster
   ve onları sosyal etkinliklere davet ederek onlarla beraber mümkün olduğunca çok zaman geçir.
 3. 3
  Pozitif olan yeni insanlarla tanışarak onlarla zaman geçir. Hayatında zaten var olan kişilerin yanı sıra, arkadaşlık kurabileceğin pozitif olan yeni kişiler arayışında ol. Pozitif ve merhametli kişilerle yeni arkadaşlıklar kurman hayran olduğun ve sürekli yakınında olmalarını istediğin kişilerle birlikte sosyal çevreni sağlamlaştırır. Bu da senin diğer kişiler için daha iyi ve daha arzu edilen bir arkadaş konumuna gelmene yardımcı olur.[15]

  Yeni Arkadaşlar Bulmak
  Yeni mekânlarda yeni gruplar bul. Gittiğin spor salonunda, bir inanç grubunda, doğa yürüyüşü gibi bir aktivite kulübünde ve kibar ve pozitif insanların zaman geçirebileceği diğer yerlerde yeni arkadaşlar ara.
  Gönüllü çalışmalara katılmayı dene. Gerçekten istediğin bir amaç için çalış. Aynı amaç için çalışan diğer pozitif ve merhametli insanlarla tanışmak hoşuna gidecek.
  Gün içinde bu kişilerle bir araya gel. Tanıştığın insanlarla kısa da olsa bir kahve molası ver ya da öğle yemeğine çık. Kısa da olsa birlikte geçirilen bu süre modunu ve görünüşünü iyileştirebilir.

  Reklam

İpuçları

 • Hoşlanmadığın kişiyle markette ya da bir mağazada karşılaşırsan onu görmemiş gibi yap. Yürüme hızını değiştir, dur veya bir anda dön. Sana bir şey diyecek olursa acelen olduğunu ve gerçekten gitmek zorunda olduğunu söyle. Bunların hiçbiri işe yaramazsa sessiz kalmayı tercih et.
 • Bir kişinin seninle akraba olması onun negatif davranışlarına katlanmak zorunda olduğun anlamına gelmez. Eğer sana kendini kötü hissettiriyorsa veya seni incitiyorsa bu kişiyle kibar ve saygılı bir şekilde ilişkini kesmeye her türlü hakkın var.
 • Bu kişiye karşı kaba ve kötü olma. Kaba ve kötü olman onun sana yaptığını tamir etmeyeceği gibi seni de nihayetinde daha kötü bir insan yapar.
 • Onların yerinde olsan nasıl kendini nasıl hissedebileceğini düşünerek karşındaki kişinin de duygularını anlamaya çalıştığından emin ol. Örneğin bu kişileri uzun zamandır tanıyorsan onları görmezden gelmene şaşırabilirler ve bu konuyu konuşarak uzlaşma sağlamak isteyebilirler.
Reklam

Uyarılar

 • Uzun bir süre boyunca bir kişiyi gerçekten görmezden gelmeye karar verdiysen bu kişiyle bir daha asla konuşamayabileceğinizi ve bu durumu zamanla kabullenebileceğinizi de hesaba katmalısın.
 • Bu kişi eğer kötü huylu bir eş veya erkek/kız arkadaşsa onları görmezden gelmen onları provoke edebilir ve durumu daha da kötüleştirebilir. Bu durumda profesyonel yardım alarak sorunu çözmeye çalış!
 • Belli bir noktada, görmezden geldiğin bu kişiyle aradaki anlaşmazlıkları çözmek için iletişim kurma çabasına girebilirsin. Bunun her zaman mümkün ve mantıklı olamayacağını unutma. Yine de, bu kişi eğer düzenli olarak görmek zorunda olacağın biriyse (akraba veya iş arkadaşı gibi) bu gerekli olabilir.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Tasha Rube, LMSW
Ortak yazarlar :
Lisanslı Uzman Sosyal Çalışma Görevlisi
Bu makaledeki ortak yazarlar Tasha Rube, LMSW. Tasha Rube Missouri’de Lisanslı Uzman Sosyal Çalışma Görevlisi’dir. Sosyal Çalışma alanındaki Yüksek Lisansı’nı 2014 yılında Missouri Üniversitesi’nden almıştır. Bu makale 45.877 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 45.877 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam