Yeni insanlarla tanışmak ve arkadaş edinmek eziyet verici olabilir; ancak az bir çabayla ve konfor alanından çıkma isteğiyle kolayca arkadaş edinebilirsin.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Yeni Arkadaşlar Edinecek Yerler Bulmak

 1. 1
  Bir organizasyona veya kulübe katıl. Bu, ortak ilgileri olan başka insanlar bulmak için harika bir yoldur. Arkadaş olmak için insanlarla bir sürü ortak ilgi alanın olması şart değildir. Aslında, en yararlı arkadaşlıklardan bazıları, hiç de fazla ortak noktası olmayan iki insan arasında olur. Ancak, belli bir konudan hoşlanıyorsan, aynı ilgi alanına sahip insanlarla tanışabileceğin bir yer aramayı dene. [1]
  • Bir kilise, cami, tapınak veya başka bir ibadethane en azından ortak bir dini inancın olduğu için harika bir başlangıç yeridir. Ancak, dini bir yapıya girersen, onların Tanrı’larının evinde saygılı olmayı unutma.
  • Kilise etkinliklerinin yanı sıra okulda bilim kulübüne, bandoya, bir örgü grubuna veya başka herhangi bir ortak ilgi etkinliğine katılabilirsin.
  • Enstruman çalıyorsan veya şarkı söylüyorsan bir gruba veya koroya katılmayı dene.

  Danışman Trudi Griffin, arkadaş edinmeyle alakalı şu öneride bulunuyor: "Onları tanıdığın süreçte hareketlerine dikkat ettiğinden emin ol. Onlarla harcadığın zaman hakkında kararlar ver. Arkadaşlarla aradaki sınırları korumak önemlidir ve bu sınırları hiç endişe etmeden veya özür dilemeden aşanlar arkadaş olarak isteyeceğin insanlar değillerdir."

 2. 2
  Bir spor takımına katıl. Bu konuyla alakalı yaygın bir yanılgı, takımdaki diğer kişilerle arkadaş olabilmek için belli bir sporu çok iyi yapıyor olman gerektiğidir. Ancak her takım o kadar da rekabetçi değildir. Sporu seviyorsan ve takım arkadaşlarını destekliyorsan, yerel bir takıma rahat bir tavırla katılmak yeni arkadaşlar edinmek için harika bir yol olabilir.[2]
  • Antrenmanlarda ve maçlarda birlikte vakit geçirmek, başkalarıyla bağlantı kurmak ve yeni arkadaşlar edinmek için harika bir yoldur.
  • Rekabetçi oyunlara ilgin yoksa performans sergilemek için daha az baskı olan eğlence takımları veya kulüpleri ara.
 3. 3
  Gönüllü ol. Gönüllü olmak da her yaştan insanın birbiriyle tanışması için güzel bir yoldur. Birlikte çalışarak insanlarla aranda bağ kurarsın. Ayrıca bir şeyleri senin gibi değiştirme tutkusu olan insanlarla da tanışabilirsin (ortak bir amaç).[3]
  • Vaktini yerel bir bakımevine, bir hastaneye veya kâr amacı gütmeyen bir organizasyona ayır.
 4. 4
  Kendini erişilebilir hale getir. Eğer arkadaş edinmek istiyorsan, insanlarla tanışmak için öncelikli bir şekilde çaba göstermen gerekir. Yalnız bir şekilde oturursan arkadaşlar ayağına gelebilir; ancak bu pek olası değildir. Hâlâ okuyorsan, diğer insanlarla birlikte bir yere otur. Kalabalık bir masa olması şart değil; ama en azından başka iki insan olsun.
  • Unutma, arkadaşlar sen evde oturmuş dizüstü bilgisayarınla oynarken gelip senin kapını nadiren çalarlar.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
İlk Adımı Atmak

 1. 1
  İnsanlarla konuş. Bir kulübe, okula veya kiliseye gidebilirsin; ama insanlarla konuşmadığın sürece arkadaş edinemezsin. Aynı şekilde, sosyal olmak için bir organizasyona dâhil olmana da gerek yok. Biriyle her konuştuğunda kalıcı bir arkadaş edinme şansın olur. Konuşmaların çoğu sonuçsuz olabilir ve o kişiyle bir daha konuşmayabilirsin veya yalnızca iki tanıdık olarak kalabilirsiniz; ama arada bir gerçekten arkadaş edindiğin olur.[4]
  • Herkesle konuşabilirsin: DVD mağazasındaki tezgâhtarla, toplu taşımada yanında oturan kişiyle veya öğle yemeği sırasında önündeki kişiyle. Çok seçici olma.
  • İyi tavırlar sergilemek çok işe yarar. İnsanlarla konuşmaya, yanlarından geçerken onları “günaydın, nasılsın?” diyerek selamlayıp başlayabilirsin. İnsanları selamlayarak basit iyi tutumlar sergilemek, seni daha arkadaş canlısı gösterir ve insanlar da buna karşılık vermeye meyillidirler. İnsanlarla iletişim kurmaya başlamak için harika bir yoldur.
 2. 2
  Göz teması kur ve gülümse. Yüz ifaden soğuksa insanların seninle arkadaşlık etmeye açık olma ihtimali daha azdır. Seninle konuşurlarken (veya sen onlarla konuşurken) insanların direkt olarak gözlerine bak ve onlara sıcak, dostça bir gülümseme sun.[5]
  • Gözlerini kısarak bakma, sıkılmış gibi görünme, kaşlarını çatma; boş, ruhsuz görünme, kollarını birbirine bağlama (bu neredeyse "benimle konuşma" diye bağıran bir harekettir) veya bir köşede takılma; bu tarz alışkanlıklar seni rahatsız ve ilgisiz gösterebilir.
 3. 3
  Bir sohbet aç. Arkadaş olmak istediğin bir kişi bulduğunda o kişiyle bir sohbet başlatman gerekir. Bu, o kişiyle bağlantı kurmana ve bir arkadaşlık geliştirmeye başlamana yardımcı olur.[6]
  • O anki çevren hakkında bir yorum yapmayı dene. Hava durumu tipik bir konudur: "En azından geçen haftaki gibi yağmur yağmıyor!"
  • Yardım talep et: "Bir dakikan varsa bana birkaç kutuyu taşımamda yardım edebilir misin?" veya "Bunlardan hangisinin annem için daha iyi bir hediye olduğuna karar vermemde bana yardım edebilir misin?".
  • İltifat et: "Güzel bir arabaymış" veya "Ayakkabılarına bayıldım."
  • Alakalı bir soruyla devam et: Böyle sıcak havaları sever misin? Annen için normalde ne tür hediyeler alırsın? O ayakkabıları nereden aldın?
 4. 4
  Hoşbeş et. Mümkün olduğunda, hoşbeş ederken %30 konuşma/%70 dinleme oranını koru. Bunun yalnızca genel bir kural olduğunu ve bazı durumlarda gerekirse değişebileceğini unutma.[7]
  • İnsanlar kendileri hakkında ve ne kadar harika oldukları veya göründükleri hakkında konuşmayı severler. Konuştuğundan daha çok dinlemen seni daha çekici bir arkadaş gibi gösterir.
 5. 5
  Sohbetin sonunda kendini tanıt. "Ah, bu arada, benim adım…" gibi basit bir şekilde olabilir. Kendini tanıttığında karşındaki de genelde aynısını yapar.[8]
  • Adını unutma. Son konuşma(lar)dan bir şeyler hatırladığını gösterirsen yalnızca zeki görünmekle kalmazsın, karşındaki kişi senin dikkat ettiğini ve gerçek bir arkadaş olmaya istekli olduğunu görür.
 6. 6
  Onlara dışarıda bir öğle yemeği yemeyi veya kahve içmeyi teklif et. Bu sana konuşmak ve birbirinizi biraz daha iyi tanımak için daha iyi bir fırsat verir. Onlara bir ara birlikte kahve içmeye davet et ve onlara e-posta adresini veya telefon numaranı ver. Bu, o kişiye seninle iletişim kurma imkanı verir; o da sana kendi bilgilerini verebilir veya vermeyebilir, bu sorun olmaz.[9]
  • "Hey, benim gitmem gerekiyor; ama öğle yemeği, kahve veya onun gibi bir şey hakkında konuşmak istersen sana numaramı/e-posta adresimi vereyim." demek çaba göstermek için iyi bir yoldur.
  • Yeni arkadaşlar için zamanları olmayabilir, bunu kişisel algılama. İyi bir arkadaş olabilecek gibi görünen herhangi birine iletişim bilgilerini ver, nihayetinde birisi seninle iletişime geçer.
 7. 7
  Bir buluşma ayarla. İçten bir şekilde sohbet edebilirsin; ancak başka bir sohbet veya buluşma için fırsat yaratmazsan bir arkadaş edinemezsin. Bu özellikle tekrar görüşme ihtimalin olmayan biriyle tanışırsan önemlidir.[10]
  • Birkaç yeni kişiye, evinde insanları bir futbol maçı izlemek veya eğlenceli bir akşam yemeği partisinde ağırlayacağını söyle ya da grup halinde sinemaya veya bir bara gitmeyi öner.
  • Biriyle yeni tanıştıysan bir spor maçına, konsere, sanat galerisine veya her ikinizin de ilgilendiği bir etkinliğe birlikte gitmeyi öner.
 8. 8
  Ortak ilgi alanları kovala. Konuştuğun kişiyle ortak bir ilgi alanın olduğunu keşfettiysen bu ilgi alanının peşine düşmek için bunun hakkında daha çok bilgi edin ve eğer uygunsa başkaları ile (mesela bir kulüpte) bir araya gelip gelmediğini sor. Eğer öyleyse bu onlara katılmayı istemen için mükemmel bir fırsattır. İlgini açıkça belli edersen (ne zaman? nerede? herkes gelebilir mi?) seni muhtemelen davet eder.
  • Eğlenebileceklerini düşündüğün bir kulübün, grubun veya kilise grubun vs. varsa onlara numaranı veya e-posta adresini verme fırsatını değerlendir ve onları sana katılmaları için davet et.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Arkadaşlıkları Devam Ettirmek

 1. 1
  Arkadaşına sadık ol. İyi gün dostunun ne olduğunu muhtemelen duymuşsundur. Onlar, işler yolunda gittiğinde yanında olanlar ama gerçekten ihtiyacında olduğunda hiçbir yerde bulunamayanlardır. Sadık bir arkadaş olmak, bu özelliğe değer veren diğer insanları sana çeker. Bu, inandığın şeyi desteklemek ve hayatında istediğin türden arkadaşları kendine çekmek için iyi bir yoldur.[11]
  • Zamanından ve enerjinden fedakârlık yaparak arkadaşlarına yardımcı olmak arkadaş olmanın bir parçasıdır.
  • Eğer bir arkadaşının hoş olmayan bir durum için yardıma ihtiyacı olursa veya arkadaşın yaslanıp ağlayacak bir omza ihtiyaç duyarsa, onların yanında ol.
 2. 2
  İyi bir arkadaş ol. Muhtemel arkadaşlarınla zaman geçirmeye başladığında üzerinde düşeni yapmayı unutma. Hayatında iyi arkadaşlar olmasını istiyorsan senin de iyi bir arkadaş olman gerekir. Aynı hassasiyeti göstermediğini gören hiç kimse seninle arkadaş olmak istemez.[12]
  • Bu bazı etkinlikler düzenlemek, doğum günlerini hatırlamak, karşındaki kişinin nasıl hissettiğini sormak vs. demektir. Bunları yapmazsan arkadaşlık dengesiz hale gelir ve muhtemelen huzursuzluk veya uzaklaşma oluşur.
 3. 3
  Güvenilir ol. Bir şey yapacağını söylediğinde sözünde dur. İnsanların güvenebileceklerini bildiği bir kişi ol. Bu nitelikleri insanlara davranışlarında gösterirsen bu, güvenilirliği takdir eden ve karşılığında güven verecek olan insanları çekecektir.[13]
  • Eğer arkadaşınla bir yerde buluşmak için anlaşırsan geç kalma ve onları ekme.
  • Zamanında gidemeyeceksen veya hiç gidemeyeceksen bunu fark eder etmez onları ara. Özür dile ve buluşmayı tekrar ayarlamayı iste.
  • Onları beklenmedik bir şekilde bekletme; bu kaba bir davranıştır ve muhtemel bir arkadaşlık başlatmak için kesinlikle iyi bir yol değildir.
 4. 4
  İyi bir dinleyici ol. Birçok insan "arkadaş olunası" biri olarak görülmek için çok ilgi çekici görünmeleri gerektiğini düşünür. Ancak bundan çok daha önemli olan şey başkalarına ilgi duyduğunu gösterebilmektir. İnsanların söylediklerini dikkatlice dinle ve onlar hakkındaki önemli detayları (isimleri, hoşlandıkları ve hoşlanmadıkları şeyleri) unutma, ilgi alanları hakkında sorular sor ve haklarında daha fazla şey öğrenmek için acele etme.[14]
  • Her zaman herkesten daha iyi bir hikâyesi olan veya konuşmanın akışını devam ettirmek yerine konuyu bir anda değiştiren kişi olmak istemezsin. Bu insanlar çok kendini beğenmiş görünürler.
 5. 5
  Güvenilir ol. Bir arkadaşa sahip olmanın en iyi yanlarından biri her şey hakkında, dünyanın geri kalanından gizlediğin sırlar hakkında bile konuşabileceğin birine sahip olmaktır. Ancak, insanların sana açılabilecek kadar rahat hissetmelerinin öncesinde güven inşa etmen gerekir.
  • İyi bir sırdaş olmanın anahtarı sır tutabilmektir. Sana gizli saklı söylenen şeyleri başka insanlara söylememen gerektiği apaçık ortada.
 6. 6
  İyi niteliklerini vurgula. İyi ve eşsiz yönlerini göster. Seni insanların geri kalanından ayıran şeyi diğerlerine göster. İlgi alanlarından ve hobilerinden bahset. Yeni arkadaşlarına geçmişinden biraz bahset. Herkesin anlatacak ilginç hikâyeleri vardır; kendi hikâyeni paylaşmaktan çekinme. Eşsiz bir insansan bunu göster.[15]
  • Biraz espri muhabbetin her zaman hafif ve güzel kalmasını sağlar. İnsanlar kendilerini güldüren birinin etrafında olmayı severler.
  • İlginç ve farklı bir espri anlayışın varsa onlara söylediğin şeylerin aslında şaka olduğunu söylediğinden emin ol. Bu sayede tuhaf görünmezsin. Bu ayrıca seni daha iyi tanımalarına yardımcı olur ki bu da muhtemelen ilgilerini uyandırır.
 7. 7
  İrtibatı koparma. Birçok insan ya çok yoğun oldukları için ya da arkadaşlarına yeterince değer vermedikleri için sık sık arkadaşlarıyla irtibatını koparır. Bir arkadaşınla arandaki iletişim koptuysa arkadaşlık bozulabilir ve onlarla yeniden iletişime geçmeye çalıştığında arkadaşlığı yeniden canlandırmak zor olabilir.[16]
  • Arkadaşlıkları sürdürmek zor bir iştir. Zaman yarat ve hayatını onlarla paylaş. Onların kararlarına saygılı ol ve kendi kararlarını onlarla paylaş. İletişimi zamanla koparmamak için çabala.
 8. 8
  Arkadaşlarını akıllıca seç. Daha fazla insanla arkadaş oldukça bazılarıyla iyi geçinmenin diğerlerine kıyasla daha kolay olduğunu görebilirsin. İnsanlar hakkında her zaman iyi düşünmen gerekse de, bazen bazı arkadaşlıkların, örneğin birisi takıntılı bir şekilde bir şeyler istiyorsa veya seni kontrol ediyorsa, sürekli eleştirel davranıyorsa veya hayatına tehlikeler sokuyorsa, sorunlu olduğunu fark edebilirsin. Eğer durum buysa bu arkadaşlıktan mümkün olan en kibar şekilde uzaklaş. Edindiğin arkadaşlarının hayatında olumlu etki yaratanlarına değer ver ve onların hayatında da olumlu bir etki yaratmak için elinden gelenin en iyisini yap.[17]
  • Eğer senin için iyi olmadığı için bir arkadaşını terk edersen kendini, yeni bir gönüllülük fırsatı gibi başka şeylerle meşgul et; böylece programında onlara ayıracak zamanın olmadığını dürüstçe söyleyebilirsin (ama onlara ayırdığın zamanı başka arkadaşlarla geçirme; bunu fark edebilirler ve kıskanabilirler, bu da daha fazla dram yaşanmasına neden olur).
  Reklam

İpuçları

 • İlk izlenimi yaratmak için yalnızca bir şansın var.
 • Onları tanı ve onların da senin hakkında sorular sormasına izin ver!
 • Onlara yardımcı ol. Onlara seninle vakit geçirmekten hoşlanacakları şekilde davran.
 • Arkadaşlarına nasıl muamele görmek istiyorsan öyle muamele et.
 • Sohbeti yalnızca kendine çevirme, onların ne düşündüklerin sor.
 • Yalnızca kendin ol, olmadığın biri gibi davranma.
 • Yalnız birini görürsen bu yeni bir arkadaş edinmek için iyi bir fırsattır.
 • Birisi seni redderse bunu aşmaya çalış ve kendini geliştirmek için bunun olumlu yanına bak.
 • Kendine güven! Öz güven eksikliği seni gerçekten yanlış yönlendirebilir.
 • Her zaman kibar ol ve birini asla dış görünüşüne göre yargılama, bunu yaparsan harika arkadaşlıklar edinirsin.
Reklam

Uyarılar

 • Başka birini daha çok seviyorsun diye eski bir arkadaşını asla terk etme.
 • Arkadaşının arkasından konuşma.
 • Onlara asla saygısızlık etme; sana olan saygılarını yitirirler.
 • Birinden rahatsız olursan sana daha uygun birini dene.
 • Onları kızdırma; seni sevmeyi bırakabilirler.
 • Arkadaş edinirken kendini beğenmiş davranma. Bu tutumla onları kolayca kaybedebilirsin.
 • Bir kavgaya girersen suçun karşındaki olduğunu asla söyleme. İyilik sende kalsın.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Trudi Griffin, LPC, MS
Ortak yazarlar :
Lisanslı Profesyonel Danışman
Bu makaledeki ortak yazarlar Trudi Griffin, LPC, MS. Trudi Griffin Wisconsin’de Lisanslı Profesyonel Danışman’dır. Yüksek Lisans derecesini 2011 yılında Marquette Üniversitesi’nden Klinik Zihinsel Sağlık Danışmanlığı alanında almıştır. Bu makale 88.114 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Diğer dillerde
Bu sayfaya 88.114 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam