Arkadaşlıklar çok güçlü olabilse de bazen insanların birbirleriyle ilgili fikirleri değişir. Yeni deneyimler, geçen zaman veya diğer etkenlerin etkisiyle bazen insanlar artık arkadaş olmak istemezler. Bazen bu çok net olmasa da birisinin artık arkadaş olmak istemediğini gösteren çeşitli işaretler vardır. Eğer yanlış bir şey varsa onu düzeltmeye çalışabilirsin veya arkadaşlığı bitirmek en iyisi olabilir.

Kısım 1
Kısım 1 / 2:
İşaretleri Aramak

 1. 1
  Arkadaşının sana karşı olumsuz davranıp davranmadığına bak. Eğer arkadaşın sürekli sana hakaret ediyorsa veya küçümsüyorsa ya da her meseleden tartışma çıkarıyorsa iyi bir arkadaşlık yaptığı söylenemez. Eğer arkadaşın böyle davranıyorsa onunla yüzleş ve durmasını söyle. Eğer arkadaşın devam ediyorsa bu iyiye işaret değil.[1]
  • Hakaret türleri arasında alay etme, iğneleme ve şüphecilik, şaka gibi görünebilen ancak incitmeyi amaçlayan yorumlar yer alabilir.[2] Bazı hakaretler, kinayeli iltifatlar (olumsuz şeyler için sana iltifat etme) veya vicdan azabı (arkadaşın sıkıntıları ve sorunları için seni suçlar) gibi daha inceliklidir.[3] Çoğu durumda, arkadaşın bu hakaretleri espiri gibi göstermeye çalışabilir ve bunları kişisel algıladığın için seninle alay edebilir.
  • Arkadaşının sana hakaret ettiğini fark etmemesi mümkündür. Eğer merak ediyorsan onunla yüzleş. Arkadaşın yaptığının farkında değilse hemen özür dileyebilir.
 2. 2
  Ne sıklıkla iletişim kurduğunuza dikkat et. Arkadaşın senden hoşlanmıyorsa muhtemelen iletişimde kalmak için fazla çaba sarf etmiyordur. Bu sadece konuşmak değil, e-posta, mesajlaşma veya başka bir iletişim şekli olabilir. Arkadaşınla çok konuşmuyorsanız hâlâ gerçekten arkadaş olduğunuzu söylemek zor.[4]
  • İiletişimin azalması, sıklık veya uzunluk bakımından olabilir. Eskiden olduğu kadar sık konuşmayabilirsiniz. Veya konuşuyorsanız da, konuşmalarınız artık çok kısadır ve hakkında konuşacak çok şeyiniz yoktur.
  • İletişim kurmaya çaba gösteren sensen bunu görebilirsin. Arkadaşlıklar çaba ister. Eğer sadece sen irtibat hâlinde kalmaya çalışıyorsan muhtemelen arkadaşın bu konuda pek ilgili değildir.
 3. 3
  Arkadaşının hayatındaki yeni şeyler hakkında nasıl bilgi sahibi olduğunu kendine sor. Fazla konuşmamanın yanında arkadaşın muhtemelen hayatındaki değişiklikler hakkında seni haberdar etmiyordur. Arkadaşlıklar çaba ister ve arkadaşının hayatındaki yeni şeyleri sadece başka insanlardan veya sosyal medyadan öğrenmemen gerekir.[5]
 4. 4
  Arkadaşın başkalarını sana tercih ediyor mu? Eğer plan yapmaya çalışıyorsan ve arkadaşın çok meşgul olduğunu söylüyor ve sonrasında başkalarıyla dışarı çıkıyorsa bu reddedilmenin bir işaretidir.
  • İnsanlar değişir, yeni ilgileri ve yeni arkadaşları olur. Eğer arkadaşın yeni insanlarla başka şeyler yapıyor gibiyse bu yeni insanlarla yeni ilgili alanlarını paylaşıyor olabilir.
  • Eğer arkadaşın başkalarıyla daha fazla vakit geçirmiyorsa ve herkesten uzaklaşıyorsa bu depresyon gibi daha ciddi sorunların göstergesi olabilir.[6] Eğer durum buysa diğerlerini de bir araya getirerek arkadaşını yardım alması konusunda cesaretlendir.
 5. 5
  Arkadaşının etrafında olmanın nasıl hissettirdiğini düşün. Eğer arkadaşlığınız soğursa muhabbetleriniz gergin bir hâl alır ve aynı ortamda bulunmanız sizi endişeli ve rahatsız hissettirebilir. Başa çıkmadığınız daha büyük bir endişe olabilir veya ikiniz yavaş yavaş birbirinizden kopuyorsunuzdur.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 2:
Değişimin Nedenini Bulmak

 1. 1
  Arkadaşınla konuş. Ona senden hoşlanmadığını sezdiren şeyleri sor. Endişelerin hakkında açık ve dürüst ol. Hepsini hemen bir çözüme kavuşturamayabilirsin ama eğer arkadaşın senden hoşlanmıyor veya özellikle bir konuda sana kızgınsa sana yardımcı olabilir.
  • Özellikle arkadaşının, yapmış olabileceğin bir şeye kızgın olduğunu düşünüyorsan uzlaşmacı olmaya hazır ol. Uzlaşmaya ve anlaşma sağlamaya açık olduğunu göstermek arkadaşını da aynısını yapmaya teşvik eder.[7]
  • Endişelerini ifade ederken "ben"li ifadeler kullanmak daha iyidir. Şikayetlerine, fikrini bir gerçekmiş gibi gösteren "sen" ile başlama. Bunun yerine, arkadaşın sana karşı olumsuz bir şey yaptığında nasıl hissettiğini söyleyerek başla. Bundan sonra, arkadaşının davranışını ve neden böyle hissettirdiğini dile getir. Bu, ifadeni daha az suçlayıcı hâle getirir.
  • Kabahatli olduğunu düşünüyorsan ancak nedeni hakkında emin değilsen açık uçlu bir soru sormak iyi olabilir. Doğrudan bir soruya basit bir cevap vermek yerine, konuşmasına izin vermen gerekir. Sorunun ne olduğunu veya neyi yanlış yaptığını sor.
  • Özür diledikten veya bir yanıt istedikten sonra arkadaşına biraz süre verdiğinden emin ol. Bu, üzerinde düşünülmesi gereken bir şey olabileceği için hemen bir yanıt beklememelisin.
 2. 2
  Kendine hayatında bir şeylerin değişip değişmediğini sor. Hayat, insanları farklı yönlere sürükler ve bu yönde sen veya eski arkadaşların olmayabilir. Arkadaşının yeni ilgi alanları ve bu ilgi alanlarıyla senden daha çok ilgilenen yeni arkadaşları olabilir.
 3. 3
  Savunmaya geçme. Bir arkadaşının senden hoşlanmadığını öğrenmek bazı olumsuz duygular meydana getirebilir. Onları çok fazla bastırmak istemesen de, bunları kendini daha fazla düşünmek için bir fırsat olarak kullanmak en iyisidir. Sonraki adımda ne yapacağını belirlemek için ne hissettiğini (öfke, korku, aşağılanma) bulmaya çalış.[8]
  • Kendine arkadaşının ne demek istediğini sor. İnsanlar sözlerinin ve hareketlerinin etkisinin her zaman farkında olmazlar. Buna dikkatlerini çektiğinde senden özür dileyebilirler. Veya bunu belki şahsi bir hakaret niyetiyle söylemiş olabilir ki bu durumda bu arkadaşlığı sürdürmeyi ne kadar istediğini düşünmek isteyebilirsin.
 4. 4
  Arkadaşlığını değerlendir. Arkadaşlığın zehirli bir hâl almış olabilir. Bu senin fiziksel ve zihinsel sağlığın için kötü olabilir ve bunu sonlandırmaktan korkmamalısın.[9] Bu kişi doğru bir arkadaş mı? Eğer bir süredir ayrı düştüyseniz arkadaşlığın muhtemelen sonlanma kıvamına gelmiştir.
  • Zehirli bir arkadaşlığın işaretleri şunlar olabilir: tavsiye istemek, sonra onu beğenmemek veya umursamamak; senin problemlerini önemsemezken kendi sorunlarının yükünü sana boşaltmak; sürekli kavga çıkarmak ya da seninle rekabet etmek ve başarılarından asla mutlu olmamak.
  • Gerçek bir arkadaşlıkta sen ve arkadaşın birbirinize destek olursunuz, sürekli irtibat hâlinde olursunuz ve fikir ayrılıklarını saygılı bir şekilde konuşabilir ve dostane bir çözüm bulursunuz. Gerçek arkadaşlıklar çaba ister ve her iki tarafın da bu çabaya gönüllü ortak olması gerekir.[10]
 5. 5
  Bunu kabul et. Bir kişiyi seninle arkadaş kalmaya zorlamanın sana hiçbir faydası olmaz. Bu, olsa olsa işleri daha da kötü hâle getirir. Bu, senin başarısız olduğun anlamına değil, bir şeylerin değiştiği anlamına gelir.[11]
  Reklam

İpuçları

 • Arkadaşınla arandaki dargınlıklardan kaçın. İnsanlar değişir, bazen arkadaşlıklar eskisi kadar iyi yürümez. Arkadaşın sana karşı özellikle incitici bir şey yapmadıysa kin beslemek için hiçbir sebep yoktur.
 • Depresyon belirtilerine veya diğer sorunlara dikkat et. Arkadaşın herkesten uzaklaşıyorsa daha ciddi sorunlarla boğuşuyor olabilir.
 • Arkadaşlık sona erdiyse kendini ağlamaklı hissedebilirsin. Kendini tutmayabilirsin ama bunu ille de eski arkadaşının önünde yapman gerekmez.
 • Arkadaşın seninle konuşmaktan kaçınıyor gibi görünmesinin sebebi belki de bulunduğunuz ortam olabilir. Çok fazla insanın bulunduğu ortamlar onun "çekinmesine" neden olabilir. Bir şeyler hakkında konuşurken rahat edeceği bir yer bulmaya çalış.
 • Bazen arkadaşının seni, senin onu sevdiğin kadar sevmesi mümkündür, bu yüzden anlamsız nedenlerle arkadaşının duygularını asla incitmemeye çalış.
 • Ona güvendiğini bildiğin başka bir arkadaşına sordurtmak isteyebilirsin. O zaman dürüst bir cevap alırsın.
 • Her zaman arkadaşına neler olup bittiğini sor. Asla onu daha da uzaklaştıracak zanlarda bulunma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Nasıl ÖpüşülürNasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl AnlaşılırBir Erkeğin Senden Hoşlandığı Nasıl Anlaşılır?
Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Nasıl Tutkulu ÖpüşülürNasıl Tutkulu Öpüşülür?
Birinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBirinin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Telefon Seksi Nasıl YapılırTelefon Seksi Nasıl Yapılır?
Bir Kızı Kendine Nasıl Aşık EdebilirsinBir Kızı Kendine Nasıl Aşık Edebilirsin?
Fransız Öpücüğü Stilinde Nasıl Öpüşülür?
Bir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl AnlarsınBir Erkeğin Seni Gerçekten Sevdiğini Nasıl Anlarsın?
Doğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık VerilirDoğum Gününü Kutlayan Birine Nasıl Karşılık Verilir?
Nasıl Flört EdilirNasıl Flört Edilir?
Erkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl AnlaşılırErkek Arkadaşının Eşcinsel Olup Olmadığını Nasıl Anlaşılır?
Hoşlandığın Kızı Nasıl Elde EdersinHoşlandığın Kızı Nasıl Elde Edersin?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 51 kişi çalıştı. Bu makale 3.760 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: İlişkiler
Bu sayfaya 3.760 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam