Çoğu kişi bir arkadaşıyla iletişim kurarken bir metin veya sosyal medya mesajı tercih edecektir. Ancak hiçbir şey eski moda güzel ve arkadaşça bir mektubun yerini tutamaz ve bu wikiHow makalesinde arkadaşça bir mektubu nasıl yazacağını öğrenebilirsin!

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Mektuba Başlamak

 1. 1
  Mektuba tarih at. Eğer el yazısı ile mektup yazma zahmetinde bulunacaksan kâğıdın sol üst köşesine bir tarih eklemek hoş olur. Birçok insan mektupları gelecek yıllar için saklar ve eski zamanları hatırlamak için onların hangi günde ve yılda yazıldığını görebilmekten hoşlanır. Tarihi yaz - örneğin, "7 Mayıs 2017" - veya yalnızca günü, ayı ve yılı belirten sayıları kullanarak tarihi kısalt.[1]
 2. 2
  Bir selamlama yaz. Bir mektubun başlangıcına, ister elle yazılmış ister bir e-posta şeklinde olsun, selamlama denir. Mektubu yazdığın kişiye adıyla hitap ettiğin yer burasıdır; örneğin, "Sevgili Emine" veya "Merhaba Sinem". Kendi tercihlerinin ve tarzının yanı sıra, mektup alıcısıyla olan ilişkinin doğasını da düşün ve selamlamanı buna göre seç.[2]
  • Biraz resmi bir tarzda yazmak istiyorsan selamlamanda "Değerli"yi kullanmak güzel bir seçimdir. Sıradan görünüyor ama bir düşün: birisine "değerli" demek aslında çok hoş ve onu umursadığını gösterir. Ancak, bundan bir anlam çıkarmaman gerekir; "değerli" en yakın arkadaşın için yazdığın bir mektup için uygun olduğu kadar yeni tanıştığın birine yazdığın mektup için de uygundur.
  • Daha samimi tondaki bir mektup için mektuba "Selam, [isim]" veya "Merhaba, [isim]" ile başlamayı düşün. Bu selamlama bir arkadaş ya da akraba için uygundur ancak biraz fazla samimi olduğundan bir iş mektubuna bu şekilde başlama.
  • Samimi olduğun veya olmak istediğin biri için daha kişisel bir selamlama mesajı yaz. Örneğin, "Canım [isim]," "Sevgili [isim]" veya " Tatlı [isim]."
  • Selamlamanı virgülle bitirdiğinden emin ol. Ayrıca, mektubun gelişme bölümüne bir sonraki satırda başlamak biçim açısından da uygundur.[3]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Gelişme Bölümünü Tasarlamak

 1. 1
  Birkaç hoş sözle başla. Arkadaşça bir mektubun ilk paragrafı genellikle samimi ve kaygısızdır. Bu, mektubun vurgusunu belirlemenin bir yoludur, alıcının mektubun iş mektubu ya da ciddi bir mektup tarzından ziyade daha arkadaşça ve samimi olduğunu anlamasını sağlar. İlk birkaç satırı uzunca bir selamlama, komik şeylerden söz etmek ya da havadan sudan bahsetmek için kullan.
  • "Nasıl gidiyor?" veya "Görüşmeyeli nasılsın?" bir mektuba başlamanın yaygın yollarıdır. Bir soru sormak, mektubu daha uzun bir konuşmanın parçasıymış gibi hissettirmeye yardımcı olur. Mektubuna cevap almak istiyorsan mektup boyunca alıcıyı soru yağmuruna tutmaktan çekinme.
  • İlk paragrafı alıcının hayatı hakkında daha detaylı bilgi almak için kullanabilirsin. Örneğin, “Umarım küçük Cansu anaokulunda iyi vakit geçiriyordur. Bu kadar büyüdüğüne inanamıyorum!"
  • Yılın belli zamanına atıfta bulunmak, başka bir yaygın mektup başlangıcıdır. Bunu daha derin bir sohbete başlamadan önce yapılan kısa konuşma gibi düşün. Örneğin, "Umarım harika bir sonbahar geçiriyorsundur. Mahallemdeki ağaçlar daha önce hiç olmadıkları kadar parlak. Sanırım soğuk bir kışa girmek üzereyiz."
 2. 2
  Olup bitenleri ve kişisel detayları paylaş. Şimdi mektubu yazma amacın olan mektubun özüne inme vakti. Bu mektuplaşmaya neden başlıyorsun? Uzun süredir görüşmediğin bir arkadaşınla tekrar temasa geçmek, birine onu özlediğini ifade etmek ya da bir şekilde sana yardımcı olmuş birine teşekkür etmek mi istiyorsun? Mesajını etkili bir şekilde iletmek için açık, samimi ve anlaşılır ol.
  • Hayatında neler olup bittiği hakkında yaz. Mektubunda ne yazdığı önemli değil, mektubun muhtemelen takdir görecektir, ancak eğer yazmış olduğun mektup açıklayıcı olursa alıcı kendini sana daha yakın hissedecektir (ve bu yüzden de mektubun daha etkili olacaktır). Hangi olayların gerçekleştiğini, hangi duyguları hissettiğini ve gelecek için ne gibi planların olduğunu anlat.
  • Hayatını gerçekte olduğundan daha iyiymiş gibi gösterme, bu dostça bir mektubu amacından saptırır. Tatil haber bülteni tarzındaki güncellemeden kaçın, son mektubundan bu yana yaptığın her şeyi listelersen arkadaşın mektubun sonuna kadar üstünden öylesine geçmeye başlayacaktır. Yaşadığın sorunlar için fazla detaylara girmek zorunda değilsin ama hayatını gerçekçi bir şekilde resmetmeye çalış.
 3. 3
  Arkadaşınla alakalı konulardan bahset. En son konuştuğun zaman arkadaşın neler yapıyordu? Erkek arkadaşından ayrılmak üzere miydi? Futbol takımında zorlu bir sezonun ortasında mıydı? Mektubunu, arkadaşının hayatıyla ilgilendiğini göstermek için göndermelerde bulunarak ve sorular sorarak sürdür.
  • Ortak ilgi alanlarına dayalı konuları da ele alabilirsin. Sanat, politika, güncel olaylar ya da arkadaşınla yüz yüze tartışacağın diğer konular hakkındaki düşüncelerini yaz.
  • İzlediğin ve arkadaşının beğeneceğini düşündüğün filmleri ya da okuyup tavsiye etmek istediğin kitapları önermeyi düşün. Güzel bilgilerin mektuplarda paylaşılması her zaman hoş karşılanır.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Mektubu Bitirmek

 1. 1
  Bu kısmı kısa kes. Arkadaşına veya sevdiğin kişiye en iyi dileklerini yollayan son bir paragraf yaz. Son paragraf genellikle gelişme bölümünden daha sade ifadeler içerir ancak tüm mektubun içerdiği genel duyguyla uyuşmalıdır. Mektubu arkadaşında olumlu duygular bırakacak bir notla sonlandırmaya çalış.
  • Mektubun amacını tekrarla. Örneğin, arkadaşını bir partiye gelmeye davet ettiysen "Umarım gelebilirsin!" yaz. Arkadaşına sadece mutlu bir zaman dilemek istediysen "İyi bayramlar!" ya da bu etkiye sahip başka bir şey yaz.
  • Arkadaşını yanıt yazmaya teşvik et. Eğer bir yanıt almak istiyorsan "En kısa sürede senden haber alabilmek dileğiyle" veya "Lütfen mektubuma cevap yaz!" yaz.
 2. 2
  Bir kapanış yaz. Seçtiğin kapanış ister geleneksel ister daha samimi bir tonda devam ediyor olsun mektubunun duygusunu yansıtmalıdır. Selamlamada olduğu gibi kapanış da alıcı ile olan ilişkine göre belirlenmelidir. Kapanışı imzanı atarak sürdür.[4]
  • Resmi bir kapanış yazmak istiyorsan "Saygılarımla", "İçtenlikle" veya "En iyi dileklerimle" ifadelerini göz önünde bulundur.
  • Mektubun ton olarak daha samimi ise "Sevgilerimle", "Kendine iyi bak" veya "Hoşça kal" yazmayı dene.
  • Daha samimi bir kapanış için "Sevgiler", "Çok sevgiler" ya da "Seni düşünüyorum" gibi ifadeler seç.[5]
 3. 3
  Bir dipnot eklemeyi düşün. Bir dipnot veya not, genellikle mektubun gelişme bölümünde bir paragraf oluşturacak kadar yeterli öneme sahip olmayan bilgileri, arkadaşça yazılan mektupların sonuna ekleme yoludur. Ayrıca eğlenceli bir şaka yazabilir ya da bunu tamamen hariç tutabilirsin. Her durumda, mektubunun tonuyla uyuştuğundan ve alıcında hissetmesini istediğin duyguları bıraktığından emin ol.[6]
  Reklam

İpuçları

 • Mektubunu postalamadan önce yazım ve imla hataları için kontrol et.
 • Mektubunu postalamadan önce tekrar bir oku ve gerekiyorsa düzeltme yap.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Konuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl BaşlatılırKonuşacak Bir Şey Olmadığında Sohbet Nasıl Başlatılır?
Bir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl BaşlanırBir Kızla Sohbet Etmeye Nasıl Başlanır?
Hoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj AtılırHoşlanılan Kıza Nasıl Mesaj Atılır?
Hoşlanılan Kızla Nasıl KonuşulurHoşlanılan Kızla Nasıl Konuşulur?
Bir Kızla Mesajlaşma Nasıl BaşlatılırBir Kızla Mesajlaşma Nasıl Başlatılır?
Mililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl DönüştürülürMililitre (mL) Gram'a (g) Nasıl Dönüştürülür?
Karekök x'in Türevi Nasıl AlınırKarekök x'in Türevi Nasıl Alınır?
"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir"Teşekkür"e Nasıl Karşılık Verilir?
Kendini Tanıtma Konuşması Nasıl YazılırKendini Tanıtma Konuşması Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Alanı Nasıl HesaplanırBir Üçgenin Alanı Nasıl Hesaplanır?
İki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunurİki Nokta Arasındaki Mesafe Nasıl Bulunur?
Bir Dairenin Çapı Nasıl HesaplanırBir Dairenin Çapı Nasıl Hesaplanır?
Gelecekteki Kendine Mektup Nasıl YazılırGelecekteki Kendine Mektup Nasıl Yazılır?
Bir Üçgenin Yüksekliği Nasıl BulunurBir Üçgenin Yüksekliği Nasıl Bulunur?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 68 kişi çalıştı. Bu makale 57.369 defa görüntülenmiştir.
Kategoriler: Eğitim ve İletişim
Bu sayfaya 57.369 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam