Videoların arabelleğe alınma sorunları sinir bozucu olabilir ve canlı video oynatma deneyiminde olumsuz bir etki yaratabilir. Ağında arabelleğe almayı durdurmanın ve önlemenin birkaç yolu vardır; yönlendiricini yükseltmek, arka plan işlemlerini azaltmak ve zararlı yazılımları sisteminden silmek gibi.

Adımlar

 1. 1
  Bilgisayarındaki veya cihazındaki aktif diğer indirmelerin hepsini durdur. Başka arka plan işlemleri ve indirmeler, canlı oynatmada kullanılabilecek fazladan kaynağı ve bant genişliğini tüketir. Canlı video oynatırken arka planda çalışıyor olabilecek oyunları ve uygulamaları kapat. [1]
 2. 2
  Daha büyük bir arabellek oluşturmak için videoyu birkaç dakikalığına duraklat. Böylece bilgisayarın videonun daha fazlasını indirebilir ve sen de videoyu kesinti veya duraklatma olmadan bir bütün hâlinde izleyebilirsin.
 3. 3
  İnternet hızını artırmayı veya iyileştirmeyi düşün. İnternet yönlendiricini veya İnternet Hizmet Sağlayıcının sana sunduğu İnternet planını yükselt veya arabelleğe almayı ve gecikmeyi azaltmaya yardımcı olması için rutin bir şekilde tarayıcının önbelleğini ve çerezleri sil.
  • Fazladan bant genişliğiyle birlikte beş GHz’lik ağ bağlantısı sunan çift bantlı bir yönlendirici kullanmayı dene. Bu yönlendirici tipi genelde İnternet’te yayın yapmaya uygun olmasıyla ve arabelleğe almayı azaltmasıyla bilinir.
 4. 4
  Mevcut sağlayıcının hizmetlerinin meşguliyetinin azalmasını bekle. Netflix, Hulu ve YouTube gibi içerik sağlayıcıların sunucuları, sağlayıcının kaynaklarına ve yoğun saatlerine bağlı olarak yavaş veya daha meşgul olabilir. Mesela FCC tarafından yürütülen bir araştırma, İnternet trafiğinin en yoğun saatlerinin akşam saat 8 ila 10 arasında olduğunu göstermiştir. Videoların arabelleğe almaya devam ediyorsa video izlemeden önce hizmetlerin meşguliyetinin azalmasını bekle.
 5. 5
  Ağındaki aktif cihazların sayısını sınırla. Aynı İnternet ağında birden fazla cihazın kullanılması ağın bant genişliğini tüketir ve arabelleğe almaya neden olur; özellikle de yönlendiricin ağır trafik yüklerini kaldıracak kapasitede değilse. Video oynatırken İnternet kullanımının her cihaz için belli bir sınırda olduğundan emin ol. [2]
 6. 6
  Virüsleri ve zararlı programları tespit edip silmek için anti virüs veya kötü amaçlı yazılım karşıtı program kullan. Kötü amaçlı yazılımlar genelde arka planda bir veya daha fazla işlemin arka planda çalışmasına ve İnternet hızının azalmasına neden olur. [3]
 7. 7
  Ayarlardan videonun kalitesini düşür. Videoların kalitesini düşürmek, bant genişliğinin ve arabelleğe almanın azaltılmasına yardımcı olur. Video oynatmak için üçüncü taraf yazılımlar veya hizmetler kullanıyorsan ayarlar menüsünden video kalitesini değiştir.
 8. 8
  Kablolu bir İnternet bağlantısı kullanmayı düşün. Kablosuz İnternet bağlantılarının sinyal veya frekans problemleriyle ve duvar veya eşya gibi fiziksel engellerle kesintiye uğraması daha olasıdır. Arabelleğe alma sorunlarını ortadan kaldırmak için kablolu bir bağlantıya geçmeyi dene.
 9. 9
  Cihazına Adobe Flash Player’ın son sürümünü yükle. Çoğu video oynatma sitesi Adobe Flash’i kullanır; yani Flash’in eski bir sürümünü kullanmak canlı oynatma sırasında arabelleğe almaya neden olabilir. Adobe Flash Player’ın https://get.adobe.com/flashplayer/ adresindeki resmi İnternet sitesine git ve en güncel yazılım sürümünü yükleme seçeneğine tıkla.
 10. 10
  Cihazına en güncel video kartı sürücülerini yükle. Çoğu video kartı Microsoft veya Apple güncellemelerini yüklediğin zaman otomatik olarak güncellenir. Ancak kendi özel video kartını kurduysan video kartının güncel sürücülerini indirmek ve yüklemek için üreticinin İnternet sitesine git. [4]
  Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Snapchat Puanı Nasıl Hızlı ArttırılırSnapchat Puanı Nasıl Hızlı Arttırılır?
Birisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl AnlaşılırBirisinin Numaranı Whatsapp'ına Kaydettiği Nasıl Anlaşılır?
Resim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve BulunurResim Kullanarak Biri Kolayca Nasıl Araştırılır ve Bulunur?
Grand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl BulunurGrand Theft Auto (GTA) V'te Kız Arkadaş Nasıl Bulunur?
Word'de Boş Bir Sayfa Nasıl KaldırılırWord'de Boş Bir Sayfa Nasıl Kaldırılır?
Numaranın Engellendiği Nasıl AnlaşılırNumaranın Engellendiği Nasıl Anlaşılır?
Nasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi GörünülürNasıl Hack Yapıyormuşsun Gibi Görünülür?
Herhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilirHerhangi Bir Sitedeki Video Nasıl Ücretsiz İndirilir?
iPhone'da Emoji Nasıl GüncelleniriPhone'da Emoji Nasıl Güncellenir?
AirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol EdilirAirPod Pil Durumu Nasıl Kontrol Edilir?
SIM'den Telefon Numarası Nasıl ÖğrenilirSIM'den Telefon Numarası Nasıl Öğrenilir?
Akıllı Saat Android'le Nasıl EşleştirilirAkıllı Saat Android'le Nasıl Eşleştirilir?
Smart TV'ye Uygulama Nasıl EklenirSmart TV'ye Uygulama Nasıl Eklenir?
Android'de Güvenli Mod Nasıl KapatılırAndroid'de Güvenli Mod Nasıl Kapatılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Travis Boylls
Ortak yazarlar :
Teknoloji Yazarı ve Editör
Bu makaledeki ortak yazarlar Travis Boylls. Travis Boylls, wikiHow’da Teknoloji Yazarı ve Editör’dür. Travis teknoloji makaleleri yazma, müşteri hizmetleri yazılımı sağlama ve grafik tasarım konularında deneyime sahiptir. Windows, macOS, Android, iOS ve Linux platformlarında uzmandır. Pikes Peak Toplum Fakültesi’nde grafik tasarım eğitimi almıştır. Bu makale 1.733 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.733 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam