Yeni model araçlarda kabloların saklanması ve bunun dışında direksiyon kolonunu düz kontak yapılmasına karşın güvenlik önlemleriyle donatmak için çok şey yapılmış olsa da, 90’ların ortalarına kadar olan daha eski modeller düz kontak yapmaya iyi adaylardır. Anahtarlarını kaybettiğinde arabanı tekrar hareket ettirmek için bunu bilmek önemlidir. Kablolarla uğraşırken son derece dikkatli ol ve renk kodları ve kullandığın araç modeline ait kablolar hakkındaki özel talimatlar için daima Kullanım Kılavuzuna başvur. Direksiyon kolonunda düz kontak yapmayı ve diğer yöntemleri öğrenmek istiyorsan bu makale sana yardımcı olacaktır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Direksiyon Kolonunda Düz Kontak Yapmak

 1. 1
  Arabaya bin. Arabanın sahibi değilsen ve bunu ispatlayacak belgeler elinde yoksa bir arabaya zorla girme. Arabada alarm varsa arabaya zorla girdiğinde alarmın çalacağının farkında ol.
  • Bu yöntem ve esasında çoğu düz kontak yöntemi 95 model ve öncesi araçlarda işe yarar. Daha yeni modeller, modelin tuhaflıkları hakkında bilgisi olmayanların düz kontak yapmasını engelleyecek bir sürü kilit mekanizması ile donatılmıştır. Eğer bu yöntemi 2002 model Honda Civic’de denersen, muhtemelen alarmı tetikleyip marş motorunu kilitleyerek aracı sürülemez hâle getirirsin.
  • Eğer kullanım kılavuzuna ulaşabiliyorsan direksiyon kolonun ve vites kolunun devreden çıkarılabildiğinden emin olmak için bunları kontrol et. Bu yöntemi uygularken vites mekanizmasında ve direksiyon kolonunda ciddi zararlar meydana gelebilir.
 2. 2
  Direksiyon kolonundaki plastik kapağı çıkar. Bunlar genellikle gizli mandallar ya da #2 Phillips vidalarla tutturulur. Onları sök ve erişim panellerini çekerek çıkar.[1]
  • Alternatif olarak, bazı daha eski modellerde kontaktaki kilit pimlerini düz bir tornavidayı anahtar deliğine çekiçleyip döndürerek kırabilirsin. Bunu elle yapmak -imkânsız olmasa da- oldukça zordur, fakat eğer sahip olduğun araç modelinin bunu yapmaya imkân tanıyacak kadar eski olduğunu düşünüyorsan deneyebilirsin.
 3. 3
  Kablo tesisatı bağlantı elemanını bul. Direksiyon kolonundaki paneli çıkardıktan sonra bir rulo elektrik kablosu görmelisin. Gözün korkmasın; doğru demeti tanımayı öğren. Genellikle üç demet kablo olacaktır:
  • Işıklar, seyir kontrolü ve diğer göstergeler gibi bir taraftaki kola monte edilmiş kontrollere giden kablolar
  • Silecekler veya koltuk ısıtıcıları gibi diğer taraftaki kontrol koluna giden kablolar
  • Akü, ateşleme ve marş motoru gibi doğrudan direksiyon kolonundan geçen kablolar
 4. 4
  Akü, ateşleme ve marş kablosu demetini bir kenara çek. Bunlardan birisi kontak anahtarı için ana güç kaynağı, birisi ateşleme kabloları ve diğeri marş olacak. Diğer renkler üreticiye göre değişiklik gösterir. Tüm ihtimalleri tanımlayabileceğinden emin olmak için kullanım kılavuzunu oku veya İnternet'ten bak.[2]
  • Bazen ateşleme kabloları kahverengi ve marş motoru kabloları sarıdır, ancak akü kabloları daha çok kırmızı renktedir. Yine, emin olmanın tek yolu kullanım kılavuzunu okumaktır. MacGyver değilsin; yanlış kablolarla uğraşırsan çarpılırsın.
 5. 5
  Akü kablolarındaki yalıtımı 2,5 cm kadar soy ve kablo uçlarını birleştirip çevirerek birbirine tuttur. Mümkünse bunları elektrik bandıyla sar ve bunların metal araç bileşenlerine değerek kısa devre yapmasına izin verme. Bunların bağlanması ateşleme bileşenlerine elektrik sağlayacaktır, böylece marş çevrildiğinde motor çalışabilir.
 6. 6
  Ateşleme aç/kapat kablosunu akü kablosuna bağla. Bu noktada gösterge ışıklarının ve diğer elektrikli bileşenlerin canlandığını görmelisin. Eğer tek yapmak istediğin radyo dinlemekse yapacakların bu kadar. Eğer aracı sürmek istiyorsan marş motoru kablosunu ateşlemen gerekir ki bu tehlikeli olabilir.[3]
 7. 7
  Son derece dikkatli olarak marş motoru kablosunu 1 cm kadar sıyır. Bu kablo elektrik yüklüdür, bu yüzden son derece dikkatli olman ve çıplak kabloları sıkı tutman gerekir. Bunun ucunu bağlı olan akü kablolarına dokundur. Uçlarını birleştirip çevirmeye çalışma; aracı çalıştırmak için sadece kablonun ucunu akü kablolarının ucuna sürterek ateşle.
 8. 8
  Motoru devirlendir. Eğer arabayı çalıştırırsan motoru birkaç kez devirlendir ki motorun durması nedeniyle bu işlemi tekrar yapman gerekmesin.
  • Motor çalıştıktan sonra, marş kablosunu çıkarıp yoluna devam edebilirsin. Motoru durdurmak istediğinde akü kablolarını ateşleme kablolarından ayırman yeterlidir.[4]
 9. 9
  Direksiyon kilidini kır. Arabayı çalıştırdın ve onu götürmeye hazırsın, değil mi? Yanlış. Araban çalışırken direksiyon kolonu muhtemelen kilitlidir, yani aracı yönlendirmek için onu kırman gerekecektir; tabi onu doğrudan uçuruma falan sürmek istemiyorsan.[5]
  • Bazı modellerde, tek yapman gereken metal anahtar deliğini çıkarmaktır, böylece bir yay boşa çıkacak ve kilit kırılacaktır. Eğer 70-80 model bir araca sahip olduğu için burayı daha önce tornavidayla kurcaladıysan muhtemelen kilit zaten kırıktır.
  • Bazı modeller makul miktarda bir gayrete iyi karşılık verir. Direksiyonu, çevirmeye çalışır gibi sert bir şekilde iki yöne de döndür. Ayrıca direksiyona bir çekiç sabitleyip onu manivela olarak kullanabilirsin. Kilidin kırıldığını ve direksiyonun serbest kaldığını duymalısın. Artık normal bir şekilde aracını sürebilirsin.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Kilit Pimlerini Delmek

 1. 1
  Matkabı anahtar deliğinin 2/3’lük kısmının üstüne yerleştir. Bu yöntemdeki amacın kilit pimlerini parçalayarak motoru anahtarla değil de tornavida ile çalıştırmayı sağlamaktır. Bu çoğunlukla anahtarı kaybolan araçlara yapılır.[6]
 2. 2
  Yaklaşık bir anahtar uzunluğunda del. Her kilit piminde, ucunda bir yay olan iki kısım vardır, bu nedenle bu işlemi birkaç kez yap ve içerideki kilit parçalarının yerine düşmesini sağlamak için her seferinde matkabı çıkar.[7]
 3. 3
  Tornavidayı anahtar gibi kontağa yerleştir. Pimler kırıldığı için derine ittirmek gerekmez. Onu tıpkı anahtar gibi kullan; motoru çalıştırmayı denemek için saat yönünde çeyrek tur kadar çevir.[8]
  • Uyarı: Bu yöntem, araç kontağını parçalar ve bir tornavidaya veya güçlü bir tırnağa sahip olan herkes arabanı çalabilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Gösterge Paneline Elektrik Vermek

 1. 1
  Kaputu aç ve kırmızı bobin kablosunu bul. Hem fiş hem de bobin kabloları, neredeyse tüm V8 motorların arkasında bulunur. Bunlar, dört silindirli motorlarda sağ tarafta, motorun ortalarına yerleştirilir. Altı silindirli motorlarda tam tersi; sol tarafta, motorun ortalarına yakındır.
 2. 2
  Akü takviye kablolarını çıkar. Takviye kablosunun birini akünün pozitif kutup başından ya bobinin pozitif ucuna ya da bobine giden kırmızı kabloya uzat. Bu, gösterge paneline güç sağlayacaktır ki eğer motoru çalıştırmak istiyorsan bu gereklidir.
 3. 3
  Marş motoru selenoidini bul. Ford marka araçlarda bu, sağ çamurluk üzerinde, aküye yakındır. GM marka araçlarda bu, direksiyon simidinin altındaki marş motorunun üzerindedir.
 4. 4
  Direksiyon kilidini aç. Direksiyon kolonunun üst orta kısmına düz uçlu bir tornavida yerleştirerek direksiyon ile kolon arasını it. Kilitleme pimini direksiyonun tersine itmen gerek. Endişelenme, burada sert davranabilirsin.
  • Kilitleme pimi alarmı tetiklemez. Selenoidi alt kısımda bulmalısın.
 5. 5
  Selenoidi akünün pozitif kutup ucuna bağla. Solenoidin üstündeki küçük kabloyu ve altındaki pozitif akü kablosunu göreceksin. Selenoidden kontak anahtarı kablosunu sök ve yalıtkanlı bir tornavida ile selenoidin pozitif kolunu kontak anahtarının bağlandığı uca kısa devre yap.
  • Bunu yaptığında akü doğrudan 12 volt gönderir. Bu, selenoidi aktive etmeli ve marş aracı çalıştırmalıdır.
  Reklam

İpuçları

 • Düz kontak yaparsan aracına ciddi zarar verme riskini göze almış olursun.
 • Kontak anahtarında bilgisayar çipi olan araçlar düz kontak yapılamaz; çip Elektronik Kontrol Modülünün çalışmasını sağlar ve o olmadan araba çalışmaz.
 • Çoğu araçta düz kontağın yanlış yapılması alarmı çaldırır.
 • Bu bilgiyi bilinçli bir şekilde kullan.
 • Araçla işin bittiğinde ateşleme kablolarını asla birbirine bağlantılı bırakma. Bu, aracın ateşleme sistemini yakabilir ve en azından aküyü boşaltır.
Reklam

Uyarılar

 • Yalıtımlı eldivenler giy.
 • Eğer ateşleme kabloları sürüş sırasında ayrılırsa motor anında durur ve kendini elektriksiz, direksiyonsuz ya da frensiz bulabilirsin.
 • Bunu, araba çalmak gibi yasa dışı bir amaç için kullanma.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Düz Vitesli Araç Nasıl KullanılırDüz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?
Araba Nasıl Kullanılır?
Otomatik Vitesli Araba Nasıl KullanılırOtomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
Arabanın Kliması Çalışmıyorsa Hata Tespiti Nasıl Yapılır?
Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?
Farlar Nasıl AçılırFarlar Nasıl Açılır?
Paralel Park Nasıl Yapılır?
Bisiklet Nasıl SürülürBisiklet Nasıl Sürülür?
Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir EdilirDönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?
Benzin Nasıl ÇekilirBenzin Nasıl Çekilir?
Araba Nasıl ÇalıştırılırAraba Nasıl Çalıştırılır?
Arabaya Motor Yağı Nasıl Eklenir?
Arabanın Tavan Döşemesini OnarKendi Başına Arabanın Tavan Döşemesini Onarabilir Misin? Bu Konuda En Çok Sorulan Sorular
Araba Far Ayarı Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

wikiHow bir “wiki”dir. Bu, makalelerimizin çoğunun birden fazla yazar tarafından ortaklaşa yazıldığı anlamına gelir. Bu makaleyi oluşturmak için, zaman içinde makaleyi düzenlemek ve iyileştirmek üzere bazıları isimsiz, 108 kişi çalıştı. Bu makale 36.773 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 36.773 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam