Evindeki ya da benzin istasyonundaki hava pompasını kullanarak lastiklerine kolayca hava basabilirsin. Daha hassas bir dolum için elinin altında bir lastik basınç göstergesi bulundurmayı ihmal etme. Lastiklerinin doğru basınçta havayla dolu olması, lastik basıncında ani düşüş olduğunda meydana gelen lastik patlamasına karşı korunma sağlanmasına yardım eder. Lastiği doğru biçimde şişirmek yakıt harcamasını düşürür ve daha verimli bir sürüş sağlar.

Kısım 1
Kısım 1 / 3:
Basıncı Ölçmek

 1. 1
  Lastik için bir basınç ölçer al. Otomobil parçaları satan dükkânlarda bu aracı bulabilirsin. Cepte taşınan basınç ölçerler ucuz ve kolayca taşınabilirdir. Fiyatları basit bir gösterge için 30 lira civarından başlayıp dijital olanları, hava salıverme düğmesi olanları ve hatta konuşanları için 300 lirayı geçebilir.[1] Cepte taşınan basınç ölçerlerin iki türü vardır: göstergeli ve kalem tipi.
  • Kalem tipi olanlar uzun, ince ve metaldendir; bir kurşun kalem büyüklüğünde olur. Supap ucuna takıldığında hava basıncıyla kılıftan dışarı çıkan, üstü ölçekli bir kısmı vardır.
  • Kadran tarzında olanların da bağlantı kısmı kalem tipi olan basınç ölçere benzer ama bir ibre ve dereceli gösterge bulundurur.
 2. 2
  Lastiklerindeki basıncı kontrol et. Tekerleğin jant göbeğindeki küçük lastik ya da metal supap ucu kapağını bul ve döndürerek çıkarıp asıl supap ucunu ortaya çıkar. Basınç ölçerin açık ucunu hava supabına bastır. Orada sıkıca bastırarak tut ve gösterge, havanın kuvvetinden basınç değerini okurken küçük bir hava sızıntısı sesi duymaya hazırlan. Kısa bir süre sonra basınç ölçeri lastikten çıkar ve aygıtın yan tarafındaki küçük ekrandan basınç değerini oku.
 3. 3
  Lastiklerinde ne kadar hava olması gerektiğine karar ver. Otomobil lastik basıncı genelde 30-35 PSI (inçkare başına pound) arasında değişir ama kamyonetler genelde daha yüksek basınç ister.[2] Bazı araçların her lastiğinde aynı miktarda basınç olması gerekirken bazılarının da ön ve arka lastik için gereken basınç değerleri farklıdır. Lastikler normalde her ay 1 PSI kadar basınç kaybeder. Lastik hava basıncını en az ayda bir defa kontrol etmen gerekir çünkü ortam sıcaklığı da lastiğin PSI değerini etkiler. Bu, küçük hava kaçaklarını yakalamanın iyi bir yoludur. Benzin alırken lastik hava basıncını da ölçmek iyi bir fikirdir. Pompanın yanında boş boş duracağına lastik basınç ölçerini çıkarıp lastikleri kontrol et. Yılda iki kez stepnenin de hava basıncını kontrol et yoksa ihtiyaç duyduğunda onun da inik olduğunu fark edebilirsin.
  • Tavsiye edilen lastik basınçları için arabanın kullanım kılavuzuna ya da şoför tarafındaki kapı sütununa bak. Burada, tavsiye edilen PSI ya da KPA (kilopaskal) değerini gösteren bir etiket olacaktır.
  • Eğer lastiğin inikse patlak olabilir. Lastiği şişirip havayı tutup tutmadığına bak. Eğer tutuyorsa kısa bir süre arabayı sür, sonra basıncı tekrar kontrol et. Basınç düşmüşse lastik yavaşça hava kaçırıyordur ve tamir ettirmek için bir lastikçiye götürmelisin. Lastiğe hava basarken havanın kaçış sesini duyabiliyorsan stepne lastiği takma zamanı gelmiş demektir. Eğer birden çok lastiğin patlaksa bir çekici çağırman gerekebilir.
  Reklam

Kısım 2
Kısım 2 / 3:
Pompalamaya Hazırlanmak

 1. 1
  Supap ucu kapaklarını çıkar. Bunları daha sonra tekrar vidalayacaksın o yüzden bir kenara ayır ya da cebine koy. Lastiğe hava pompalamaya hazır olana kadar her bir supap ucu kapağı yerinde kalabilir. Böylece kaybetmekten endişe etmen gerekmez ve kapaklar da olmaları gereken yerde durmuş olur.
 2. 2
  Bir hava pompası bul. Otomatik hava kompresörleri daha pahalıdır ama çok daha hızlı çalışır. Bisiklet pompası gibi manuel bir yer pompası alabilirsin ama bu çok daha fazla zahmet gerektirir ve çok uzun sürer. Kendi pompanı satın alabilir ya da pompa sahibi bir arkadaştan isteyebilirsin; ama olmazsa birçok benzin istasyonunda bozuk parayla çalışan su ve hava pompaları bulunur.
  • Bisiklet pompası kullanıyorsan bunun supap ucuyla uyumlu olduğundan emin ol. Tüm işi kendin yapmamak için birinden yardım iste. Otomobil lastikleri bisiklet lastiğinden çok daha büyüktür!
  • Oto parçası satan yerden bir lastik basınç göstergesi alırken arabanın 12 voltluk çakmak girişine takılan bir de hava pompası edinebilirsin.
 3. 3
  Lastiklerinin soğuk olduğundan emin ol. Yani bunu sabah ilk iş olarak ya da lastiğin havasının azalmasının üstüne 3 kilometreden az sürdüysen yap. Eğer daha fazla yol gittiysen basınç ölçerin verdiği değerler doğru olmayacaktır.
 4. 4
  En yakın benzin istasyonundaki hava pompasını kullan. Genelde bu aygıtlar benzin istasyonunun park alanının ucuna yakın, yakıt pompalarından uzakta bir yerdedir. Bulamazsan bir görevliye sor. Aracını hava pompasına yaklaştır ve para yuvasını bul. Pompalar genelde az miktarda bozuk parayla çalışır (birkaç dakikalığına).
  • Aracını, pompanın hortumunun dört lastiğe de erişebileceği kadar yaklaştır. Sadece bir ya da iki lastiği şişireceksen bu o kadar önemli değildir.
  • Yakıt alırken lastik basıncını da ölç. Çoğu benzin istasyonu eğer yakıt aldıysan hava aygıtı için ayrıca para istemeyecektir. Bunun için içeri girip istasyon görevlisine yakıt fişini göstermen gerekebilir.
  Reklam

Kısım 3
Kısım 3 / 3:
Lastikleri Şişirmek

 1. 1
  Pompayı bağla. Benzincideysen hava makinesine gereken parayı atarak pompayı çalıştır. Pompa çalışırken bir gürleme ve uğultu sesi duyacaksın. Hava hortumunu en yakındaki lastiğe (ya da şişirilmesi gereken lastiğe) götür ve pompanın ucunu hava supabına bastır. Sertçe ve sürekli baskı uygulayarak öyle dur ve pompa, lastiği şişirirken havanın akış sesini dinle.
  • Eğer hava kontrolsüz biçimde çıkıyorsa pompayı düzgün tutmaya çalış. Muhtemelen hortumun ucu, supaba tam olarak oturmuyordur.
 2. 2
  Sabırlı ol. Eğer lastiklerinin basıncı düşükse her birini doldurmak için birkaç dakika kesintisiz olarak hava pompalamak gerekebilir. Eğer lastiklerini son birkaç ay içinde şişirdiysen ve sadece eksiği tamamlıyorsan bu işlem 10-20 saniye kadar sürebilir. Eğer parayla çalışan hava cihazlarına para harcamak istemiyorsan lastik basıncını tamamlamak için küçük bir el pompası kullanabilirsin.
 3. 3
  Basıncı sürekli kontrol et ve gerektikçe ayarla. Yeteri kadar hava eklediğini düşününce hortumu çek ve basınç ölçerle lastik basıncını oku. Çoğu lastik için bu değer 30-35 PSI olmalıdır ama emin olmak için arabanın özelliklerine bak. Eğer basınç olması gerekenden düşükse hava ekle, yüksekse hava salıver. Doğru basınca ulaşınca lastiğe hava ekleme işlemi bitmiş demektir.
  • Lastikten hava salmak için tırnağınla ya da bir alet kullanarak supap ucunun ortasına bastır. Sıkıştırılmış hava aşırı şişmiş lastikten kaçarken sabit bir tıslama duyacaksın. Aşırıya kaçmamak için havayı aralıklı olarak salıver ve lastik basıncını azaltırken gözün sürekli basınç göstergesinde olsun.
  • Lastiklerini, basınçları sadece 1 ya da 2 PSI düşük olsa bile önerilen basınca getir. Hesaplara göre belirtilen değerin altına düştüğün her 3 PSI için yakıt tüketimi %1 artar. Ayrıca lastik yıpranması da %10’a kadar artış gösterebilir.[3]
 4. 4
  Supap kapağını yerine tak. Her bir lastiğe hava basmayı bitirdikten sonra supap kapaklarını kapat. Supabın tamamen kapanması önemli değildir ama bu, lastiğin hava kaybetme ihtimalini azaltır. Supap bir şeyle, mesela parmakla, dalla ya da şans eseri gelen bir nesneyle üzerine basılmadığı sürece hava kaçırmamalıdır.
 5. 5
  İşlemi her bir lastik için tekrarla. Eğer hortum yetişmiyorsa aracı yaklaştır ya da döndür. Unutma ki hava pompası bir defada belli bir süre çalışır, yani tekrar para ödemek istemiyorsan elini çabuk tutmalısın!
  Reklam

İpuçları

 • Her bir lastik için doğru basınç oranı arabanın kapı sütununun içindeki bir etikette yazılıdır. Eğer orada bulamazsan kesinlikle kullanım kılavuzunda, muhtemelen arka sayfalarda bulacaksın.
 • Lastik basıncını sadece lastikler soğukken ölç. Eğer 3 kilometreden fazla yol gittiysen ölçüm sonucu doğru olmayacaktır.
 • Hava cihazını nasıl kullanacağını önceden öğren. Genelde hortumun ucunda supap başına geçirdiğin bir tüp ve hava doldurmak için basman gereken bir kol ya da anahtar bulunur. Kolu çekince cihazın sabit ucundaki gösterge basıncı gösterir ve aynı anda hava çıkışı başlar. Kolu çoğu zaman basılı tutman ve düzenli aralıklarla bırakıp hedef basınca ulaşıp ulaşmadığını görmen gerekir.
 • Lastikler ortalamada her ay 450 gram kadar hava kaçırır, o yüzden lastik basıncını en az ayda bir defa kontrol et.
 • Eğer ilk kez kullanıyorsan şunu bil ki hava cihazı genelde kısa bir süreliğine (yaklaşık 3 dakika) çalışır. O yüzden supap ucu lastiklerini önceden çıkar ve arabanı kaldırıma paralel olacak biçimde, makinenin yakınına park et ki zaman yitirmeyesin.
Reklam

Uyarılar

 • Bazı benzin istasyonlarındaki hava kompresörleri yoğun kullanıma maruz kaldığından bunların üstlerindeki göstergeler doğru olmayabilir. İmkânın varsa kendi basınç ölçerini kullan.
 • Hava pompası kısıtlı süre için çalıştığından her bir lastiği (pompanın göstergesine göre) fazla şişirmek güvenli olacaktır. İşin bittiğinde kendi basınç ölçerini kullanarak her bir lastiğin basıncını kontrol et ve eğer gerekirse havanın birazını salıver.
 • Lastiğe olması gerekenden çok daha fazla hava basma. Genelde 40 PSI ya da üzeri, birçok aracın lastiğini patlama noktasına getirir. Güvende olmak için, tavsiye edilen değerin en fazla 5 PSI üstüne çık.
 • Bazen gösterge hava hortumunun ucunda yer alır, metaldendir ve üstüne değerler kazınmıştır. Bu tür göstergeleri gece okumak zor olabilir. Daha güvenli olması için kendi basınç ölçerini getir.
 • Yüksek basınçlı bir hava kompresörünü (bir benzin istasyonundaki gibi) bisiklet lastiği şişirmek için kullanırsan lastiği aşırı şişirip patlamasına neden olmamak için havayı daha kısa aralıklarla ekle.
 • Lastiklerini düzgün biçimde şişirmeye özen göster. Aşırı hava basmak, lastiğin orta kısmının aşınmasına, yol tutuşunun ve sürüş konforunun bozulmasına neden olabilir. Lastikte az hava olması, lastiğin fazladan esnemesine, aşırı ısınıp patlamasına neden olabilir. Bu, arazi araçları gibi ağırlık merkezi yüksek olan araçların takla atmasına yol açabilir. Lastiğin az şişmesi lastiği yıpratıp boşa enerji harcatır (yakıt tüketimi ciddi biçimde artar). Unutma ki lastiklerin azami basıncı genelde aracın üstünde yazılı olandan daha yüksektir. Sakın belirtilen basıncın altına düşme.
 • Hava basarken lastiğe dayanmaktan kaçın. Tavsiye edilenin biraz üstünde basınç, lastiğin patlamasına muhtemelen yol açmayacaktır ama yaralanmamak için, lastiğin üstünde olmaman daha iyi olur.
 • Lastikler (ve genel olarak diğer araba parçaları) üstünde çalışırken kolye ya da sallanan herhangi bir takı takmamak akıllıca olur.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Lastik basınç göstergesi (kadranlı olanlar en hassaslarıdır).
 • Hava pompası/kompresör.

Bununla İlgili wikiHow'lar

Araba Nasıl Kullanılır?
Düz Vitesli Araç Nasıl KullanılırDüz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?
Arabanın Kliması Çalışmıyorsa Hata Tespiti Nasıl Yapılır?
Otomatik Vitesli Araba Nasıl KullanılırOtomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
Farlar Nasıl AçılırFarlar Nasıl Açılır?
Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?
Araba Nasıl ÇalıştırılırAraba Nasıl Çalıştırılır?
Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir EdilirDönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?
Bisiklet Nasıl SürülürBisiklet Nasıl Sürülür?
Paralel Park Nasıl Yapılır?
Arabanın Tavan Döşemesini OnarKendi Başına Arabanın Tavan Döşemesini Onarabilir Misin? Bu Konuda En Çok Sorulan Sorular
Arabaya Motor Yağı Nasıl Eklenir?
Arabaya Düz Kontak Nasıl YapılırArabaya Düz Kontak Nasıl Yapılır?
Araba Far Ayarı Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Mike Parra
Ortak yazarlar :
Oto Mekanik Ustası
Bu makaledeki ortak yazarlar Mike Parra. Mike Parra Arizona’da Oto Mekanik Ustası’dır. ASE sertifikasına sahiptir ve oto tamiri teknolojisinde AA derecesine sahiptir. 1994 yılından bu yana oto tamiri yapmaktadır Bu makale 15.116 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 15.116 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam