Sıcak bir günde kliması çalışmayan bir arabayla yola çıkmak hem rahatsız edicidir hem de hava aşırı sıcaksa tehlikeli bile olabilir. Klimanın çalışmama nedenini saptayarak, problemin senin giderebileceğin türden bir şey mi yoksa oto tamircisine götürmen gereken bir şey mi olduğunu anlayabilirsin. Eğer klimanın neden çalışmadığını bilirsen oto tamircisinde kazıklanma olasılığın da azalır.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
İlk Bilgileri Toplamak

 1. 1
  Araba çalışırken klimayı aç. Motor çalışmadan klima doğru düzgün çalışmayacaktır. Teşhis koymak için en iyi ayar, klimanın açık olduğu, konsoldaki orta havalandırma kanallarından hava püskürtüldüğü ve dışarıdan “taze hava” geldiği (aynı havanın dolaşımda olmadığı) ayardır.
  • Fan hızını en üst dereceye ayarlayarak başla.
  • Eğer arabanda bir “Max AC” (klima sonuna kadar açık) seçeneği varsa onu seç.
 2. 2
  Klimadan alışılmadık sesler geliyor mu diye kulak kabart. Gürültü, kompresörde bir sorun olduğu, kompresörü tamir ettirmek ya da değiştirmek gerektiği anlamına gelebilir.
 3. 3
  Havalandırma kanallarından gelen havaya bak. Havalandırmadan gelen hava, dışarıya göre daha mı soğuk, aynı sıcaklıkta mı yoksa daha mı sıcak, anlaman gerekiyor. Havanın önce soğuk başlayıp sonra ısınması ya da normalde sıcak üflerken ara sıra soğuması da dikkat etmen gereken şeyler.
 4. 4
  Hava basıncına dikkat et. Havayı en yüksek ve en alçak basınçla püskürecek şekilde ayarla ve hava akışının hep olduğu gibi değişip değişmediğine bak.
 5. 5
  Havalandırma kanallarından gelen havayı kokla. Alışılmadık kokular varsa klimada kaçak olabilir. Polen filtreni değiştirmen de gerekebilir.[1]
 6. 6
  Arabanın sigortalarını kontrol et. Kullanım kılavuzundan arabanın sigorta panelinin nerede olduğunu öğren zira panel, kaportanın altında, bagajda ya da sürücünün ayaklarını koyduğu yerde olabilir. Sigorta attıysa kliman çalışmayabilir.
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Hava Akışı Sorunlarını Teşhis Etmek

 1. 1
  Tüm havalandırma kanallarını kontrol et. Seçtiğin kanallardan basınçlı hava gelip gelmediğine bak. Havalandırma kanalı seçiciyi hareket ettir ve havanın, istediğin havalandırma kanallarına yönelip yönelmediğine bak.
  • Seçtiğin havalandırma kanalını değiştirmek havanın akışında bir değişikliğe yol açmıyorsa muhtemelen klima klapesi sorunludur ve konsoldaki, hava akış yönünü belirleyen kapakçıkların değiştirilmesi gerekir.[2] [3]
  • Klapeler sıcaklık seçimi değişince pozisyon değiştirir, sıcak ya da soğuk havanın geçişini engeller ya da izin verir.
  • Bazen klimanın kendisinde bir sorun olmadığı hâlde klape bozuksa hava akışı başka bir yere, örneğin arabanın içine değil de motorun arkasına yönlendiriliyor olabilir.
 2. 2
  Polen filtresini kontrol et. Özellikle de havalandırma kanallarından tuhaf kokular geliyorsa ya da bir süredir havanın çıkış basıncı düştüyse hava filtresine bakmalısın. Üstünde kir ya da yabancı madde birikimi olup olmadığını görebilirsin.[4]
  • Polen filtresi aşırı tıkalıysa hava basıncı düşebilir ve bunu yenilemek nispeten ucuz ve kolay bir çözümdür.
  • Aracının kullanma kılavuzunda polen filtresinin nasıl değiştirileceği anlatılıyor olabilir. Eğer kullanım kılavuzunda yoksa İnternet’ten “polen filtresi değişimi” sözcüklerini, arkasına arabanın yılını, markasını ve modelini ekleyerek arat (mesela “polen filtresi değişimi 2006 Toyota Corolla”).
 3. 3
  Klima fan motoru arızası olup olmadığına bak. Bunu anlamanın en kolay yolu, klimayı sıcak ayarına getirmektir. Isıtma ayarındayken bile hava akışı cılızsa fan motoru bozulmuş olabilir.[5]
  • Eğer klima yüksek ayarda soğuk hava üflerken sorun yoksa ama düşük ayarda soğuk hava üflemiyorsa fan motorunun direnç (rezistör) sorunu olabilir.
  • Ne yazık ki fareler ve diğer kemirgenler bazen HVAC hortumlarına yuva yapar ve araba çalışınca, fan motoruna sıkışır. Klima sıcak ya da soğuk hava üflerken gürültülü bir ses (ya da kötü kokular) çıkarıyorsa sebebi bu olabilir.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Hava Sıcaklığı Problemlerini Teşhis Etmek

 1. 1
  Klima kondenserinin ön tarafını bul. Kondenser genelde radyatörün önünde yer alır. Eğer yapraklarla ya da kirle tıkandıysa önce bunları al, sonra kondenserin etrafını temizle.
 2. 2
  Kaputu kaldırıp klima kompresör kasnağına bak. Eğer hava basıncı normalse ama klima sıcak üflüyorsa kompresör arızası olabilir. Kompresör kasnağının çalışıp çalışmadığını gözle kolayca kontrol edebilirsin. Kompresör genelde motorun ön kısmında, arabanın ön panjurunun (yani ızgarasının) hemen içinde bulunur.
  • Kompresör kasnağını test etmek için aracın ve klimanın çalışıyor olması gereklidir.
  • Kompresör bir ucunda büyük bir disk olan küçük bir motora benzer. Bu diskin (bu kompresör kasnağıdır) dönüyor olması gereklidir. Dönmüyorsa kompresörde bir sorun var demektir.[6]
 3. 3
  Kompresör kayışının gerginliğini test et. Gergin olması gerekiyor. Eğer bollaşmışsa yeni bir kompresör kayışı gereklidir.
 4. 4
  Soğutucu kaçağı var mı diye bak. Klimalarda en yaygın görülen sıcaklık sorununun nedeni, klima soğutma gazının azalmasıdır. Klima kapalı devre çalışır, yani bir kaçak olmadığı sürece klima gazının eksilmemesi gerekir.[7]
  • Klimanın parçalarını birleştiren hortumların üzerinde ya da etrafında yağlı bir kalıntı olup olmadığına bak. Yağlı noktalar soğutma gazı kaçağı olduğunu gösterebilir.
  • Çok daha küçük soğutma gazı kaçaklarını saptayabilen bir elektronik sızıntı saptayıcı kullanabilirsin.
  • Boya, morötesi ışık ve koruyucu gözlük kullanan başka test yöntemleri de vardır.
  • Kaçak bulduysan muhtemelen onarması için bir profesyonele gitmen gerekecek. Büyük olasılıkla yeni parçalara da ihtiyacın olacak çünkü klima parçalarının birçoğunun onarılması ya da yama yapılması mümkün değildir.
 5. 5
  Donma olup olmadığına bak. Eğer klima ilk başta soğuk hava üflüyor ama bir süre sonra soğuk üflemeyi bırakıyorsa donma olabilir. Klimanın içinde aşırı fazla hava ve nem olması, parçaların (gerçekten) donmasına yol açabilir.[8]
  • Klima alıcısının/kurutucusunun ya da akümülatörün aşırı ıslanması da donmaya yol açabilir.
  • Sistemi bir süreliğine kapatıp buzun çözülmesini beklemek, sorunu geçici olarak çözecektir.
  • Sorun devam ediyorsa klimanın içinin yıkanması ya da bir vakum pompasıyla boşaltılması gerekebilir.
  Reklam

Uyarılar

 • Sorunun nedeninin klima soğutucusunun eksikliği olduğundan emin olmadıkça yeni soğutucu ekleme çünkü klimaya gereğinden fazla soğutucu gaz basmak çok ciddi hasara yol açabilir.
 • Kendi aracını tamir ederken en iyisi daima bir profesyonele danışmaktır.
 • Koruyucu gözlük tak ve buhardan etkilenmemek için açık havada çalış. Freon ya da diğer kimyasalları elledikten sonra ellerini asla gözüne ya da ağzına götürme. Mümkünse uzun kollu kıyafetler ve eldiven giy.[9]
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Düz Vitesli Araç Nasıl KullanılırDüz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?
Araba Nasıl Kullanılır?
Otomatik Vitesli Araba Nasıl KullanılırOtomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?
Farlar Nasıl AçılırFarlar Nasıl Açılır?
Paralel Park Nasıl Yapılır?
Bisiklet Nasıl SürülürBisiklet Nasıl Sürülür?
Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir EdilirDönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?
Benzin Nasıl ÇekilirBenzin Nasıl Çekilir?
Araba Nasıl ÇalıştırılırAraba Nasıl Çalıştırılır?
Arabaya Motor Yağı Nasıl Eklenir?
Arabanın Tavan Döşemesini OnarKendi Başına Arabanın Tavan Döşemesini Onarabilir Misin? Bu Konuda En Çok Sorulan Sorular
Arabaya Düz Kontak Nasıl YapılırArabaya Düz Kontak Nasıl Yapılır?
Araba Far Ayarı Nasıl Yapılır?
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Ed Beery
Ortak yazarlar :
Otomotiv Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Ed Beery. Ed Beery otomotiv uzmanıdır ve Denver, Colorado merkezli InTechgrity Automotive Excellence'ın sahibidir. Sekiz yılı aşkın tecrübesi ile hem bireyler hem de şirketler için bakım ve onarım hizmetleri sağlama konusunda uzmanlaşmıştır. Ed ve InTechgrity Automotive Excellence Takımı, Amerikan Otomobil Birliği’nden (AAA) onarım iznine ve Automotive Service Excellence (ASE) sertifikasına sahiptir. Bu makale 79.996 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 79.996 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam