Bir arabanın içinde kusmak zorunda kaldığında temizlemek için hiç zaman yitirmemek gerekir. Bölgeyi doğru dürüst temizleyemezsen geriye gidermesi çok güç bir leke ve koku kalabilir. Kusmuk asidiktir; o yüzden hemen temizlenmezse arabanın içine zarar verebilir. Bu da aracın ikinci el satış ya da takas fiyatını olumsuz etkileyebilir. Kusmuğu temizlemek için ev ürünleri kullanılabilir.

Yöntem 1
Yöntem 1 / 3:
Taze Kusmuğu Temizlemek

 1. 1
  Katı maddeleri topla. Bir spatulayla yüzeyi kazıyabilir ya da bir bez veya kalın kâğıt havluyla parçaları toplayabilirsin.
 2. 2
  Nemi almak için kusmuğu kurut. Emici bir bezi ya da kâğıt havluyu, sıvıyı emecek kadar sert ama kusmuğun yüzeye işlemesini engelleyecek nazikçe bastır.
 3. 3
  Temizlediğin bölgeye kalınca bir tabaka hâlinde karbonat serp. Bu, kusmuğun kokusunu emmeye yardımcı olacaktır. Karbonatı 30 dakika kadar yüzeyde beklet, sonra elektrik süpürgesiyle temizle.
 4. 4
  Sıvı bir temizlik solüsyonu yap. Temizlemen gereken materyalin türüne uygun bir solüsyon yaptığından emin ol. Bu materyal deri, kumaş döşeme, plastik ya da halı olabilir. Bu malzemeye özgü ticari bir temizleyici alman mümkün olsa da kendi solüsyonunu kendin de yapabilirsin:
  • Deri döşemeler için: Üç ölçü karbonatı bir ölçü ılık suyla karıştırarak bir macun yap.
  • Vinil, kumaş, plastik ya da halı için: Sekiz ölçü ılık suyu bir ölçü beyaz sirkeyle karıştır. İçine yarım tatlı kaşığı (2,5 ml) kadar bulaşık deterjanı ekleyip iyice karıştır.
 5. 5
  Lekeyi fırçala. Sıvı temizlik solüsyonunu kusmuk lekesine hav bırakmayan bir bezle iyice ovarak uygula. Eğer leke aracın kaplamalarına işlediyse sert dişli bir fırça kullanman gerekebilir.[1]
 6. 6
  Bölgeyi temiz suyla durula. Hav bırakmayan ıslak ya da nemli bir bezle temizlik solüsyonunu mümkün olduğunca temizle.
  • Deri döşemeleri temizlerken kullandığın bez ıslak değil nemli olmalı.
  • Vinil ya da kumaş döşemeyi, plastiği ya da halı kaplamaları ıslak bir bezle sil. Eğer çok fazla temizlik solüsyonu kullandıysan durulama için sprey şişesi kullanman daha etkili olabilir.
 7. 7
  Daha fazla havsız bez kullanarak bölgeyi kurula. Eğer varsa pamuklu beyaz bez kullan ki her silişinde lekenin söküldüğünü görebilesin. Döşemede ya da kullandığın bezde hiç leke kalmayıncaya kadar devam et.
 8. 8
  Alanın tümüyle kuruması için arabanın tüm kapı ve pencerelerini aç. Hava durumuna ve arabanın konumuna bağlı olarak kuruma işlemini hızlandırmak için bir vantilatör ya da saç kurutma makinesi kullanabilirsin.[2]
  Reklam

Yöntem 2
Yöntem 2 / 3:
Kurumuş Kusmuğu Temizlemek

 1. 1
  Kurumuş parçaları fırçala ya da sil. Üzerinde çalıştığın yüzeye bağlı olarak yumuşak ya da sert kıllı bir fırça kullanabilirsin. Eski bir diş fırçası da iş görür.
  • Kurumuş pisliği döşemelerden kaldırıp küçük bir fırça ya da elektrikli süpürge yardımıyla temizle.
 2. 2
  Bölgeyi bir sıvı temizleme solüsyonuyla ıslat. Temizlediğin yüzey için güvenli olan herhangi bir solüsyonu kullanabilirsin. Ticari halı temizleyici, deri temizleyici ya da mobilya temizleyici işe yarar. Hatta kumaş ya da halı gibi yüzeyler için çamaşır leke sökücüsü bile kullanabilirsin. İstersen kendi solüsyonunu da yapabilirsin.
  • Deri döşemeleri temizliyorsan 3 ölçü karbonatla bir ölçü ılık (sıcak değil) suyu karıştırarak bir macun yap.
  • Vinil, kumaş, plastik ya da halı temizliyorsan sekiz ölçü ılık (sıcak değil) suyu bir ölçü beyaz sirkeyle karıştır. Yarım tatlı kaşığı (2,5 ml) bulaşık deterjanı ekleyip iyice karıştır.
 3. 3
  Solüsyonu lekenin üstünde bırak. Kurumuş lekeler için solüsyonu kuruyana kadar yüzeyde bırakabilir, sonra lekeyi bir kez daha solüsyonla ıslatıp birkaç dakika beklettikten sonra fırçalayabilirsin.
  • Bu, solüsyonun lekeye nüfuz etmesini ve fırçaladığın zaman kurumuş kusmuğun tümüyle sökülmesini sağlar.
 4. 4
  Solüsyonu lekeye yedirmek için bir fırça kullan. Kurumuş lekenin içine nüfuz etmesi için, malzemeye zarar vermeden kullanabileceğin en sert fırçayı seç.[3]
  • Sert kıllı fırçalar vinil ya da deri gibi bazı yüzeyleri çizer. O yüzden sünger veya yumuşak kıllı fırça kullanman gerekir. Halı ya da kumaş döşemeler içinse yüzeye zarar vermeyecek en sert fırçayı kullanmalısın.
 5. 5
  Solüsyon tümüyle temizlenene kadar suyla sil. Otomobil koltuğunun ya da halının sırılsıklam olmaması daha iyi ama temizlik solüsyonunu çıkaracak miktarda su kullanman gerekir.
  • Bir bulaşık bezini temiz suya batır, solüsyonun üstüne bastır, sonra sık. Tüm temizlik solüsyonunu ıslatana kadar bu işlemi tekrarla. Leke de solüsyonla birlikte temizlenecektir.
 6. 6
  İnatçı lekeler için bir buharlı temizleyici kullan. Yaptıklarının hiçbiri işe yaramazsa profesyonel nitelikte buharlı temizliğe ihtiyacın olabilir. Büyük yapı marketlerden halı yıkama makinesi kiralayabilir ve bunu halıları ya da arabanın döşemelerini temizlemede kullanabilirsin.
  • Deri, plastik ya da vinil üzerindeki lekeler için sakın buharlı temizleyici kullanma.
  Reklam

Yöntem 3
Yöntem 3 / 3:
Arabanın Ferah Kokmasını Sağlamak

 1. 1
  Arabanın kapı ve pencerelerini aç. Havanın dışarı çıkmasını sağlarsan kötü kokular büyük oranda kaybolacaktır. Kusmuk temizlemeden önce, temizlerken ve temizledikten sonra kapılarını açıp aracını havalandırman gerektiğini unutma.[4]
  • Arabanı evin önünde ya da otoparkta havalandır ama bunu kapalı garajda yapma. Kapalı garajdaki hava sirkülasyonu bunun için yeterli değildir.
 2. 2
  Kusmuğu anında temizlemeye çalış. Kusmuk arabada ne kadar fazla kalırsa sıvının o kadar fazlası döşemelere nüfuz edecektir.
  • Öylece bırakılırsa sıcak havalarda kusmuk çürüyerek daha da berbat bir kokuya yol açabilir.[5]
 3. 3
  Kokudan kurtulmak için karbonat ve esansiyel yağlar kullan. Karbonat, her türden kötü kokuyu gidermek için klasik bir çözümdür. Kokuları gerçekten emer ve yok eder.[6] Karbonatı biraz esansiyel yağla karıştırarak kusmuk kokusunu arabandan giderebilirsin.
  • Birkaç yemek kaşığı karbonatla en sevdiğin esansiyel yağdan birkaç damlayı karıştır. Güzel kokulu herhangi bir yağ işe yarar ama limon ya da portakal yağı kokuları gidermekte çok iyidir. Kapaklı bir plastik kapta karbonatla yağı sallayarak karıştırman yeterli.
  • Kusmuğu temizledikten sonra lekeyi nemlendir ve üstüne karbonatla esansiyel yağ karışımını serp. Kusmuklanmış bölgenin üstünü ört ve on dakika beklet. Sonra elektrikli süpürgeyle karbonatı temizle.
 4. 4
  Hiçbiri para etmezse araba parfümü kullan. Eğer arabadaki koku geçmediyse piyasada satılan bir araba parfümüyle kokuyu gizlemeyi deneyebilirsin.
  • Dikiz aynasına asılan, jel şeklinde olup konsola yapıştırılan ya da arabanın içine toz hâlinde dökülüp elektrikli süpürgeyle temizlenen araba parfümlerini deneyebilirsin. Bunların tümü de arabanın güzel ve ferah kokmasını sağlayacaktır.
  Reklam

İpuçları

 • Arabanda büyük boy ağzı kilitli poşet bulundur. Birinin midesi bulanınca bu poşetler içine kusmak için kullanılabilir ve poşetin ağzı, çöpe atacağın bir yer bulana kadar kilitlenebilir.
 • Eğer kusan kişinin ya da hayvanın bulaşıcı bir hastalığı varsa mikroplarla temas etmemek için lastik ya da lateks eldiven kullan.
Reklam

İhtiyacın Olan Şeyler

 • Lastik eldiven (isteğe bağlı)
 • Emici bez ya da kâğıt havlu
 • Spatula (isteğe bağlı)
 • Temizlik solüsyonu için kap
 • Karbonat
 • Elektrikli süpürge
 • Beyaz sirke
 • Ilık su
 • Sıvı bulaşık deterjanı
 • Hav bırakmayan bez
 • Sprey şişesi (isteğe bağlı)
 • Sert kıllı fırça (halı temizliyorsan)
 • Saç kurutucu ya da vantilatör (isteğe bağlı)

Bununla İlgili wikiHow'lar

Düz Vitesli Araç Nasıl KullanılırDüz Vitesli Araç Nasıl Kullanılır?
Araba Nasıl Kullanılır?
Otomatik Vitesli Araba Nasıl KullanılırOtomatik Vitesli Araba Nasıl Kullanılır?
Arabanın Kliması Çalışmıyorsa Hata Tespiti Nasıl Yapılır?
Farlar Nasıl AçılırFarlar Nasıl Açılır?
Motosiklette Vites Nasıl Değiştirilir?
Paralel Park Nasıl Yapılır?
Bisiklet Nasıl SürülürBisiklet Nasıl Sürülür?
Dönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir EdilirDönmeyen Kontak Anahtarı Nasıl Tamir Edilir?
Benzin Nasıl ÇekilirBenzin Nasıl Çekilir?
Araba Nasıl ÇalıştırılırAraba Nasıl Çalıştırılır?
Arabaya Motor Yağı Nasıl Eklenir?
Arabaya Düz Kontak Nasıl YapılırArabaya Düz Kontak Nasıl Yapılır?
Arabanın Tavan Döşemesini OnarKendi Başına Arabanın Tavan Döşemesini Onarabilir Misin? Bu Konuda En Çok Sorulan Sorular
Reklam

Bu wikiHow makalesi hakkında

Chad Zani
Ortak yazarlar :
Detaylı Araç Bakım Uzmanı
Bu makaledeki ortak yazarlar Chad Zani. Chad Zani, ABD ve İsveç çevresinde konumları bulunan detaylı araç bakım şirketi Detail Garage’ın Franchise Direktörü’dür. Chad, Los Angeles, Kaliforniya bölgesinde yerleşiktir ve detaylı araç bakımına olan tutksunu, şirketini tüm ülkeye genişletirken diğerlerine detaylı araç bakımını öğretmekte kullanmaktadır. Bu makale 6.981 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 6.981 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam