Bazı köpekler arabayla yolculuk etmeyi sever ve onları gittiğin her yere götürmek eğlencelidir. Ama bu, tüm köpekler için geçerli değildir. Köpeğin yolculuk etmekten hoşlansın ya da hoşlanmasın, bu yazıda köpeğinle araba yolculuğundan önce güvenliğe dair düşünmen gereken birkaç ipucunu bulabilirsin.

Kısım 1 / 2:
Köpeğinle Yolculuk Etmeye Hazırlanmak

 1. 1
  Köpeğini arabanın içinde nasıl zapt etmek istediğini belirle. Bir köpeğin arabada başı boş dolaşması güvenli ya da akla yatkın değil. Uzun mesafeli bir araba yolculuğu olacaksa ya da köpeğin gergin bir yolcuysa onu bir evcil hayvan kafesine koyabilirsin. Bu, araba kullanırken köpeğinin hareket etmemesini sağlamak ve onu kontrol altında tutmak için en etkili yoldur. Köpeğin kafeste olması, köpeğe değil de araba kullanmaya odaklanmana yardım edecektir ve bu önemlidir çünkü dikkati dağılan sürücüler kolayca kaza yapabilirler.[1] Kafes, hızla durman gerekirse ya da bir kazaya karışırsan da köpeğini güvende tutacaktır.
  • Köpeğini kafese koymak istemiyorsan en azından onu sağlama almanın bir yolunu bul. Örneğin, steyşın araban varsa köpeğini arabanın arkasına koyabilirsin. Arabanın geniş ve pencereli bir bagaj kısmı varsa buraya tel koyarak köpeğin koltukların arkasından atlamasını önleyebilirsin. Köpeğinin yolculuk sırasında rahatça kestirebilmesi için yerini battaniyeleriyle belirle ya da yatağını köşeye koy. Kaplar ya da şişeler gibi başıboş eşyalar olmadığından emin ol çünkü bunlar, bir kazada fırlayarak tehlike oluşturabilir. Çoğu köpek için uyumak, taşıt tutmasıyla baş etmenin kolay bir yoludur.
  • Bir köpek güvenlik koltuğu da satın alabilirsin. Bir kafes kadar güvenli olmasa da arabayı aniden döndürmen ya da durdurman durumunda köpeğinin koltukta oturmasından daha güvenli ve rahat olacaktır. Bunların arasında en popüler olanı köpek koltuklarıdır. Bunlar, ön koltukların arkasına ve arka koltukların üstüne takılır ve hem köpeğin hem de köpeğin oluşturabileceği sıvı (ya da katı!) atıkların etrafa gelmesini önler. Bunlar bir battaniyeyle yapılabilir ya da ucuza satın alınabilir.
  • Köpeğini kafese kapatmak istemiyorsan ya da sadece iki koltuklu bir araban varsa köpekler için olan emniyet kemerleri harikadır. Bunları tasmaya değil de bir koşum setine takmaya dikkat et. Bunların bir ucu otomobilin emniyet kemeri tokasının dişi kısmına tutturulur ve diğer ucunda standart bir tasma bağlantısı vardır. Bunu koşuma bağlayarak hem köpeğin vücudunun güvenceye alınmasını sağlamış hem de acil bir durumda boynunun zarar görmesini önlemiş olursun.
  • Kafes kullanırsan sabitlendiğinden emin ol. Aniden durursan ya da arabana çarpılırsa kafesin yerinden oynamaması için kafesin çok sağlam olduğundan emin ol. Sabitlenmemiş bir kafes, sağlama alınmamış bir köpek kadar, hatta daha bile tehlikeli olabilir.
 2. 2
  Kafes kullanıyorsan köpeğini kafese getir. Kafesi köpeğe pozitif bir şekilde sun. Köpek arabaya girmeden önce kafesi koklamasına izin ver. Kafesi arabaya yerleştirince köpeğini kafese kilitle. Kafesle ilgili pozitif tavrını devam ettir ve birkaç dakika sonra kafesteki köpeğin yanından uzaklaş. Köpeğini ödüllerle cezbederek kafese kendisinin girmesine izin ver ve zorla içeri sokma.[2]
 3. 3
  Köpeğini arabaya bindirmeden önce egzersiz yaptır. Kafese koymadan önce köpeğini yorman gerek. Yorgun bir köpek kafese kapatıldığı için yine huzursuz olabilir ama tamamen dinlenmiş bir köpek genellikle çok daha kötü olabilir.
 4. 4
  Köpeğini yolculuktan hemen önce beslemekten kaçın. Onu yolculuktan en az birkaç saat önce besle. Bu, köpeğini araba tutmasını ya da hem köpek sahibi hem de köpek için hoş olmayan şekilde tuvaletini arabaya yapmasını engellemeye yardım eder.
 5. 5
  Uzun bir araba yolculuğuna çıkacağın zaman köpeğin için gereken eşyaları hazırla. Yatağını ya da örtüleri koyarak köpeğin alanını konforlu hâle getir. Ayrıca su, ödül maması, tasma ve kayış, sevdiği çiğneme oyuncaklarından birkaç tane ve kakası için naylon poşet getir.
 6. 6
  Köpeğini meşgul etmek için yanına birkaç çiğneme oyuncağı koy.[3] Köpeğine kemik ya da ödül maması vermemek daha iyidir çünkü midesi bulanırsa çıkaracaktır.
  • Ses çıkaran oyuncaklar da nahoştur çünkü seni deli ederler.
 7. 7
  Köpeğin araba tutması belirtileri gösteriyorsa bir veterinere danış. Veterinerinin onayı olmadan köpeğine asla Dramamine ya da başka bir ilaç verme. Veterinerinin başka önerileri olabilir.
 8. 8
  Yolculuktan önce hiperaktivite sorunuyla ilgilen. Köpeğinin hiperaktivite sorunu varsa yolculuktan önce veterinerinle bağlantı kur. Özellikle de uzun bir yolculuksa köpeğin için hafif bir sakinleştirici var mı ve güvenli mi diye sor. Dozla ilgili talimatlara dikkatli bir şekilde uy.
  Reklam

Kısım 2 / 2:
Köpeğinle Uzun Bir Araba Yolculuğuna Çıkmak

 1. 1
  Bir köpek yavrusunun ya yeni bir köpeğin araba yolculuğuna yavaş yavaş alışmasına izin ver. İşe, arabanın motoru kapalıyken köpeğinin, arabanın etrafında dolaşmasına izin vererek başla. Sonra, sen ve köpeğin birlikte araba yolculuğu yapmaya alışana kadar onunla kısa yolculuklara çık.[4]
 2. 2
  İlk birkaç araba yolculuğunu, köpeğin için eğlenceli olan bir yere yap. Hemen uzun mesafeli yolculuklara çıkma ve köpeğini arabaya alıştır. Köpeğinin araba yolculuğunu sadece veterinere gitmekle bağdaştırmak yerine iyi bir şeyle bağdaştırması için köpeğini bir parka ya da açık alana götür.
 3. 3
  Uzun mesafeli yolculuklara her çıkışında köpeğinin tasması boynunda kalsın. Köpeğin ne kadar uslu olursa olsun köpeğinin arabadan çıkıp senden kaçma ihtimali her zaman vardır. Yolculuk yaparken köpeğin senden kaçarsa kimin olduğunun tespit edilebileceğinden emin ol.
 4. 4
  Molalar ver. Köpeğinin koşturup kendini yormasına izin ver. Molanı verirken köpeğine küçük bir atıştırmalık ve biraz su da vermen gerekir. Yaklaşık saatte bir mola ver ve küçük bir yürüyüşe çık; burası otoyol kenarında bir servis istasyonu ya da bir fast food restoranının bahçesi bile olabilir. Bu, köpeğinin tuvalete gitmesine olanak verir ve sen de köpeğine biraz su verme fırsatı bulursun. Köpeğine kısa yürüyüşler yaptırman önemlidir çünkü köpeğin bacaklarını esnetebilir ve canının sıkılması engellenmiş olur.
  • Bu özellikle uzun bir yolculuğa çıkıyorsan önemlidir. Köpeğin uzun bir mola vermeden arabayla en fazla 4 saat yolculuk yapabilir ama sürücü olarak senin 2 saatte bir mola vermen tavsiye edilir. Çimenlik ve nispeten sessiz bir yerde (tam yol kenarında değil) durmaya dikkat et, arabanı kilitle, köpeğine biraz yiyecek ve su ver ve fazla enerjisinin birazını harcayabilmesi için onu yürüt.
  • Otoyolda durursan güvenliği için köpeğin tasmaya bağlı OLMALIDIR.
 5. 5
  Köpeğini sıcak bir günde park halindeki bir arabada bırakma. Bir köpeğin park edilmiş bir arabada ne kadar çabuk sıcak çarpması yaşayabileceğinin ve ölebileceğinin farkında ol. Köpeğinin güvende olması için sıcak havalarda asla arabada tek başına bırakma.
  • Yemek yemek için durursan arabanı gölgeye park et ve içeriye serin hava girmesi için pencereleri birkaç santim açık bırak. Köpeğine bir kap soğuk su bırak ve bir köpek koltuğunda oturuyorsa onu çöz. Arabanın kapılarını kilitle ve yemeğini ısmarla.
  • Sıcak bir günse arabadan 5 dakikadan daha fazla uzakta kalmamaya çalış çünkü köpeğinin çok fazla ısınması iyi olmaz. Molan biraz daha uzun sürecekse, örneğin uzun bir yiyecek kuyruğunda bekleyeceksen köpeği görebileceğin bir yere, bir direğe, içeriye ya da binanın hemen dışına bağla. En azından sen beklerken köpeğin sıcaktan kurtulmuş olacaktır. Köpeğinin kaçmaması için köpeğini sıkı düğümler atarak bağladığından emin ol. Sıkı düğümler, birinin köpeğini çalma ihtimalini de azaltacaktır.
 6. 6
  Köpeğin endişe belirtileri gösteriyorsa onu yatıştırmaktan kaçın. Köpeğini yatıştırman her ne kadar doğal gözükse de bu, kötü bir şey olduğu fikrini pekiştirir. Bir yandan gerçek endişe (rahatsızlık değil) belirtilerine karşı gözünü dört açarken sakin kalmak ve normal davranmak için elinden geleni yap.
 7. 7
  Varış noktasına geldiğinizde köpeğini ödüllendir. Gideceğin yere varır varmaz onu uzun bir yürüyüşe çıkar. Ona ödül maması ver, onu yatıştır ve yolculuğu başarıyla atlattığı için bolca sev.[5]
  Reklam

İpuçları

 • Köpeğinin sevdiği bir havlusu ya da battaniyesi varsa köpeğini rahatlatmak için onu mutlaka getir.
 • Yavru köpeğine yolculuğun 2-4 saat öncesinde yemek yedirmeyerek ilk araba yolculuğunun "aç karnına" geçmesini sağla. Köpeğinin midesi bulanmadan birkaç araba yolculuğu yapması, araba tutması yaşamasını büyük ölçüde engellemeye yardım edecektir.
 • 24 saatten daha uzun süredir yolculuk ediyorsan hem senin hem de köpeğinin dinlenmesi için önceden evcil hayvanları kabul eden bir otel ara.
 • Köpeğinin kakasını alabilmek için yürüyüşte yanına mutlaka poşet al.
 • Yolculuk öncesi köpeğine tuvaletini yaptırmaya çalış. Bu, köpeğinin tuvaletini arabaya yapma ihtimalini azaltır ve köpeğe tuvaletini yaptıracak yer aramak zorunda kalmazsın.
 • Köpeğine karşı sabırlı, nazik ve sevgi dolu ol. Yolculuk yapmak senin için olduğu kadar köpeğin için de streslidir!
 • Köpeğinin kafasını camdan dışarıya çıkarmasına izin verme. Gözüne bir şeyler kaçabilir ya da kaza yaparsan veya aniden durursan köpeğin camdan dışarıya uçabilir.
Reklam

Uyarılar

 • Bazı köpeklerin midesi çabuk bulanabilir. Gözün köpeğinde olsun ve ayağını sağlam tahtaya basmak istersen arka koltuğu eski battaniyelerle ya da gazetelerle kapla.
Reklam

Bununla İlgili wikiHow'lar

Kedinin Cinsiyeti Nasıl AnlaşılırKedinin Cinsiyeti Nasıl Anlaşılır?
Kedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl EngellenirKedilerin Isırması ve Tırmalaması Nasıl Engellenir?
Burnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi EdilirBurnu Tıkalı Kedi Nasıl Tedavi Edilir?
Ev Yapımı Kedi Kovucu Nasıl YapılırEv Yapımı Kedi Kovucu Nasıl Yapılır?
Kedilerin Kurtları Nasıl Yok EdilirKedilerin Kurtları Nasıl Yok Edilir?
Dişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl AnlaşılırDişi Köpeğin Çiftleşmeye Hazır Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Kedilerde Ateş Nasıl DüşürülürKedilerde Ateş Nasıl Düşürülür?
Evdeki Pireler Nasıl ÖldürülürEvdeki Pireler Nasıl Öldürülür?
Kedi Nasıl SevilirKedi Nasıl Sevilir?
Kedinin Ölüyor Olduğu Nasıl AnlaşılırKedinin Ölüyor Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Çiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl SakinleştirilirÇiftleşme Dönemindeki Kedi Nasıl Sakinleştirilir?
Bir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl AnlaşılırBir Köpeğin Hamile Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Cırcır Böceklerinden Nasıl KurtulunurCırcır Böceklerinden Nasıl Kurtulunur?
Japon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl AnlaşılırJapon Balığının Erkek veya Dişi Olduğu Nasıl Anlaşılır?
Reklam

Referanslar

 1. https://www.cesarsway.com/dog-care/travel/dog-is-my-co-pilot
 2. https://www.cesarsway.com/dog-care/travel/cesars-travel-tips
 3. Elisabeth Weiss. Profesyonel Köpek Eğitmeni. Uzmanla Görüşme. 3 September 2020.
 4. Elisabeth Weiss. Profesyonel Köpek Eğitmeni. Uzmanla Görüşme. 3 September 2020.
 5. Elisabeth Weiss. Profesyonel Köpek Eğitmeni. Uzmanla Görüşme. 3 September 2020.

Bu wikiHow makalesi hakkında

Elisabeth Weiss
Ortak yazarlar :
Profesyonel Köpek Eğitmeni
Bu makaledeki ortak yazarlar Elisabeth Weiss. Elisabeth Weiss, profesyonel köpek eğitmeni olmakla birlikte, New York şehrindeki bir köpek eğitim servisi olan Dog Relations NYC'nin sahibidir. Elisabeth; bilime dayalı, baskı içermeyen ve ödül merkezli teknikler uygulamaktadır. Elisabeth; davranış eğitimi, yavru köpek tutumları, beden farkındalığı ve sakatlığı önleme, diyet, egzersiz ve köpek beslenme hizmetleri sunmaktadır. Çalışmaları New York Magazine'de ve Dog Save The People podcast'inde yayınlanmıştır. Ayrıca Laurie Anderson'ın yönettiği "Heart of a Dog" filmindeki tüm köpekleri eğiten kişidir. Filmde, Laurie Anderson'ın ve Lou Reed'in köpeği Lolabelle ile Elisabeth'in macerası ve Lolabelle'in org tuşlarına basma tutkusunun pankreas teşhisi konulmasından sonra yaşam kalitesini yükseltme anlamında nasıl büyük bir rol oynadığı anlatılmaktadır. Bu makale 1.900 defa görüntülenmiştir.
Bu sayfaya 1.900 defa erişilmiş.

Bu makale işine yaradı mı?

Reklam